Jak sprawdzić stan dysku SSD w systemie macOS

Jak sprawdzić stan dysku SSD w systemie macOS

Wszelkiego rodzaju nośniki pamięci podlegają zużyciu. Krótko mówiąc, pewnego dnia zawiedzie. Aby pozostać na czele, istnieje wiele sposobów sprawdzania stanu dysku SSD na komputerze Mac.Oto, jak sprawdzić stan dysku SSD na komputerze Mac, a także szybko przyjrzeć się narzędziom innych firm, które mogą Ci pomóc.

Co to jest kondycja dysku?

Obrotowe dyski twarde mają krzywą awarii jest czasami określany jako „wanna”. Kiedy po raz pierwszy dostajesz dysk twardy, istnieje duże prawdopodobieństwo awarii dzięki tak zwanym dyskom Dead On Arrival (DOA). Jeśli napęd obraca się prawidłowo, prawdopodobnie będzie działał przez lata, zanim ulegnie awarii spowodowanej zużyciem.

Innymi słowy, istnieje duże prawdopodobieństwo awarii na początku i na końcu życia napędu (np. ścian wanny). Natomiast w środku (tj. podstawie wanny) występuje stosunkowo niska awaryjność.

Sprawdź zdrowie SSD Macos Hero

Z drugiej strony dyski SSD wykazują inną krzywą awarii. Nadal mają te same wysokie wskaźniki wczesnych niepowodzeń. Ale pamięć flash używana w dyskach SSD może przetrwać tylko określoną liczbę cykli zapisu. Po osiągnięciu limitu nastąpi całkowita awaria i odzyskanie danych nie będzie możliwe. W związku z tym warto mieć oko na stan dysku, który może ulec awarii bez ostrzeżenia.

Możesz z wyprzedzeniem przewidywać i planować oba rodzaje awarii w oparciu o pewne charakterystyczne wzorce awarii. Technologia Self-Monitoring, Analysis and Reporting (SMART) to zautomatyzowany system autotestu dla bardziej tradycyjnych dysków SSD i HDD. Pomaga to systemowi macOS domyślnie śledzić stan SMART wszystkich swoich dysków, a istnieje kilka narzędzi, które odczytują ten stan na różnych poziomach szczegółowości.

Sprawdź stan dysku SSD za pomocą raportów systemowych SMART status

Proces sprawdzania stanu dysku SSD na komputerze Mac jest prosty i zajmuje około minuty.

1. Kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu (na pasku narzędzi), a następnie naciśnij i przytrzymaj Opcja Kod Klucza. Zobaczysz, że „Informacje o tym komputerze Mac” zmienią się na „Informacje o systemie”.

Opcja Informacje o systemie.

2. Po otwarciu ekranu znajdź panel Storage w sekcji Hardware w drzewie katalogu po lewej stronie:

Opcja Przechowywanie w Informacjach o systemie.

3. Następnie wybierz dysk, który chcesz sprawdzić z listy po prawej stronie.

Lista woluminów na Macu.

4. Status SMART znajduje się na dole prawego panelu, często jako ostatnia pozycja na liście.

SMART status urządzenia.

„Zweryfikowany” w tym przypadku oznacza, że ​​urządzenie nie zgłosiło problemów. „Failed” oznacza, że ​​w urządzeniu wystąpił błąd, który wkrótce stanie się „Fatal”. System numerycznych kodów błędów SMART dostarcza więcej informacji na temat konkretnej katastrofy dysku, ale obszerny nagłówek, który oferuje macOS, wystarczy, aby zgadnąć, jak szybko dysk ulegnie awarii.

Czytać  Jak wyświetlić hasła zapisane w pęku kluczy w systemach macOS, iPadOS i iOS

Sprawdź stan swojego dysku SSD za pomocą smartmontools

Jeśli masz zainstalowany Homebrew, możesz zainstalować smartmontools aby sprawdzić stan dysku SSD na komputerze Mac. Spowoduje to wyświetlenie stanu SMART za pośrednictwem terminala.

1. Otwórz wybrany terminal i uruchom następujące polecenie, aby zainstalować smartmontools z Homebrew:

2. Następnie uruchom diskutil list Aby znaleźć identyfikator dysku dla woluminu, który chcesz przetestować:

Narzędzie diskutil w terminalu.

Dodatkowo, możesz również znaleźć identyfikator dysku w Informacjach o systemie, wyszukując nazwę BSD.

Nazwa BSD w Informacjach o systemie.

3. Uruchom następujące polecenie, aby uzyskać status SMART określonego dysku:

Zauważ, że będziesz chciał zastąpić nazwę BSD symbolu zastępczego własną. Niezależnie od tego, spowoduje to wygenerowanie szczegółowego raportu SMART na standardowym wyjściu.

Raport SMART w Terminalu.

Jeśli chcesz zapisać raport SMART na dysku, możesz wysłać go do pliku tekstowego za pomocą > postać kontrolna:

Raport ten zapewni szczegółowy wgląd w stan jednostki. Najważniejszą informacją jest werdykt, który pojawia się w środku raportu. Na dole, specyficzny dla dostawcy status SMART może dać wgląd w głębszy stan dysku.

Sprawdź stan swojego dysku SSD za pomocą DriveDx

Jeśli potrzebujesz rozwiązania premium do sprawdzania stanu dysku SSD na komputerze Mac, DriveDx to dobra opcja.

Jest to narzędzie diagnostyczne dysku, które zapewnia najbardziej szczegółowy obraz stanu dysku SSD. Ta aplikacja może skanować wszystkie podłączone dyski i zapewniać pełny obraz stanu systemu pamięci masowej.

Narzędzie DriveDx.

Gdy aplikacja jest otwarta, stale monitoruje stan SMART pod kątem wskazań usterek lub problemów. To najprostszy sposób na uzyskanie szczegółowego obrazu stanu dysku bez konieczności przeglądania dzienników technicznych.

Kończący się

Dobrym pomysłem jest wykonanie swobodnej kontroli stanu dysku SSD dla komputera Mac, ale nie powinno to być obsesją. Powyższe metody pozwalają szybko sprawdzić stan dysku SSD na komputerze Mac.

Czytać  4 sposoby na utworzenie nowego pustego pliku tekstowego w dowolnym folderze na komputerze Mac

Jeśli nadal korzystasz z dysku twardego i chcesz go zaktualizować, możemy Ci pokazać, jak to zrobić.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?