Jak sprawdzić, czy dysk USB jest bootowalny, czy nie w systemie Windows 10

Jak sprawdzić, czy dysk USB jest bootowalny, czy nie w systemie Windows 10

Jeśli utworzyłeś bootowalny dysk USB, możesz się zastanawiać, czy zainicjuje się i uruchomi poprawnie. Nie zawsze musisz ponownie uruchamiać komputer / laptop, aby się tego dowiedzieć. Poniższe techniki pozwalają łatwo określić, czy dysk USB można uruchomić w systemie Windows 10. Obejmują one metody natywne dla systemu Windows, a także zalecane oprogramowanie zewnętrzne.

Jak ustawić dysk USB jako bootowalny

Oto krótkie wprowadzenie, jak utworzyć rozruchowy dysk USB. W przypadku systemów Windows 10 najszybszym i najbardziej niezawodnym sposobem jest pobranie i zainstalowanie BalenaEtcher. To oprogramowanie z łatwością nagrywa dowolny plik ISO na dysk USB.

Sprawdź bootowalny Balenaetcher USB

Wiele plików ISO (przykład poniżej dotyczy Raspberry Pi Desktop) może mieć ogromne rozmiary. Nie zawsze trzeba najpierw pobrać osobno plik ISO. Wystarczy skopiować i wkleić łącze pobierania ISO, a nagranie na dysku będzie znacznie szybsze. Wszystkie dane na dysku zostaną usunięte podczas tworzenia nośnika startowego.

Sprawdź migotanie rozruchu USB Balenaetcher

Po flashowaniu Balena sprawdzi poprawność dysku startowego, co nie trwa długo.

Sprawdź sprawdzanie poprawności rozruchu USB Balenaetcher

Gdy dysk USB stanie się dyskiem startowym, zostanie wyświetlony komunikat „Flash Full”.

Sprawdź pełną bootowalną pamięć flash USB Balenaetcher

Sprawdź stan rozruchu napędu USB w Zarządzaniu dyskami

Otwórz wyszukiwanie w menu Start i wpisz „menedżer dysków”. Wybierz wpis „Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego”.

Sprawdź partycje dysku twardego w formacie rozruchowym USB

Wybierz sformatowany dysk (w tym przykładzie dysk 1) i kliknij prawym przyciskiem myszy, aby przejść do „Właściwości”. Przejdź do zakładki „Woluminy” i zaznacz „Styl partycji”. Powinieneś zobaczyć, że jest oznaczony jakąś flagą rozruchową, taką jak główny rekord rozruchowy (MBR) lub tabela partycji GUID. Ponadto nośnik wymienny z bootowalnym ISO będzie pokazywał stan „brak woluminu” lub bardzo mały wolumen (tylko kilka MB).

Sprawdź styl partycji zarządzania dyskiem rozruchowym USB

Sprawdź stan rozruchu dysku USB z poziomu wiersza poleceń

Innym sposobem sprawdzenia zdolności rozruchowej dysku zewnętrznego jest uruchomienie kilku wierszy w wierszu poleceń. otwarty cmd z menu Start w trybie administratora.

Sprawdź menedżera poleceń rozruchu USB

Wprowadź następujące polecenia:

Czytać  Jak szybko otwierać wiele witryn w systemie Windows 10

Nośnik wymienny w formacie ISO pokaże „brak woluminu” lub bardzo mały wolumen w MB.

Sprawdź polecenie USB Bootable Commandprompt No Media

Sprawdź stan rozruchu dysku USB w programie Windows PowerShell

Nawet Windows PowerShell może zapewnić szybki przegląd możliwości rozruchu dysku. Uruchom go jako administrator z wyszukiwania w menu Start.

Sprawdź tryb zarządzania Powershell podczas rozruchu USB

Zapłać get-disk aby zebrać informacje o dysku USB. Sprawdź, czy stan urządzenia jest „zdrowy” i czy nie pokazuje żadnego statusu operacyjnego nośnika i woluminu 0-bajtowego (lub bardzo małej objętości).

Sprawdź stan USB Boot Powershell

Sprawdź, czy USB można uruchomić za pomocą MobaLiveCD

Najprostszym oprogramowaniem innej firmy do sprawdzania stanu rozruchu dysku jest MobaLiveCD, pakiet oprogramowania do emulacji systemu Qemu. W rzeczywistości będziesz uruchamiać maszynę wirtualną ad-hoc i próbować uruchomić komputer z USB, więc jest to całkiem solidny sposób na sprawdzenie statusu rozruchu dysku.

1. Pobierz plik MobaLiveCD .exe z witryna programisty.

2. Po zakończeniu pobierania kliknij pobrany plik EXE prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Uruchom jako administrator”. Jeśli tego nie zrobisz, pojawi się komunikat o błędzie: „Instalator nie może skopiować pliku kqemu.sys” i nie będzie można kontynuować po kroku piątym.

3. Kliknij przycisk „Uruchom LiveUSB” w dolnej połowie okna.

Sprawdź, czy działa rozruchowy Mobalivecd z USB

4. Z menu rozwijanego wybierz napęd USB, który chcesz przetestować. W tym przypadku wybrałem dysk F: /. Jeśli nie masz pewności, jaka jest litera dysku, sprawdź okno Eksploratora i znajdź dysk na pasku bocznym.

Sprawdź bootowalny dysk USB Mobalivecd Wybierz Thumbdrive

5. Gdy pojawi się monit o utworzenie dysku twardego dla maszyny wirtualnej, kliknij „Nie” obok czerwonego X.

jak-sprawdzić-czy-usb-jest-bootowalny-czy-nie-5

6. Emulator Qemu uruchomi dysk USB. Zobaczysz również wiersz polecenia z małym tekstem startowym. Oznacza to, że maszyna wirtualna próbuje uruchomić się z dysku wybranego w poprzednim kroku.

Sprawdź bootowalny USB Mobalivecd z dysku twardego

7. Jeśli zobaczysz poniższy ekran startowy, urządzenie jest w trakcie uruchamiania. W zależności od tego, co próbujesz uruchomić, może być kilka opcji rozruchu, jak pokazano poniżej. Naciśnij klawisz Enter, aby uruchomić lub PATKA aby edytować pozycję menu.

Sprawdź opcje rozruchu USB Mobalivecd

Używanie Magic ISO Maker do testowania obrazów dysków

Możesz także skorzystać z bezpłatnego oprogramowania Magic ISO Maker (wprawdzie bardzo starego), aby sprawdzić, czy obraz dysku jest bootowalny. W rzeczywistości działa to najlepiej w przypadku samych obrazów, ale jest to dobry sposób na upewnienie się, że obraz można uruchomić przed nagraniem na USB.

Czytać  Jak zrobić przewijany zrzut ekranu w systemie Windows 10?

1. Pobierz Kreator Magic ISO. Po zakończeniu instalacji otwórz oprogramowanie i wybierz „Otwórz …” z menu „Plik”.

Sprawdź Open USB Bootable Magicisomaker

3. Wybierz plik ISO z menu.

Sprawdź Magicisomaker Open Iso Bootable USB

4. Spójrz na pasek menu. Jeśli jest napisane „Rozruchowy”, to ISO będzie można uruchomić po nagraniu na płytę CD lub napęd USB. Jeśli nie mówi, że można go uruchomić, oczywiście nie będzie działać przy tworzeniu nośnika startowego.

Sprawdź Bootable Magicisomaker USB Loader

Konkluzja

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy dysk USB jest bootowalny, jest próba uruchomienia komputera z jego dysku, ale nie zawsze jest to wykonalne. Powyższe metody pozwolą ci dowiedzieć się, czy twój dysk USB jest bootowalny.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?