Jak skonfigurować ZRAM na komputerze Ubuntu

Jak skonfigurować ZRAM na komputerze Ubuntu

Chociaż ZRAM jest fantastycznym rozwiązaniem do wymiany części mocy procesora na więcej pamięci RAM, jak można go skonfigurować, aby przeznaczyć więcej lub mniej pamięci RAM na ZRAM? Jak można zmienić algorytm kompresji? W jakich scenariuszach te zmiany są tego warte? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować ZRAM w systemie Ubuntu.

Sprawdź swój aktualny status ZRAM

Większość ludzi używa ZRAM-a na swoich Ubuntu, Mint lub innej obsługiwanej dystrybucji za pośrednictwem skryptu zram-config. Dzieje się tak, ponieważ pozwala na wykorzystanie ZRAM-a w najprostszy możliwy sposób. Możesz go zainstalować poleceniem:

Skonfiguruj Zram w Ubuntu Skonfiguruj Zram Script

Jego domyślne ustawienia ustawiają ZRAM na połowę rzeczywistej pamięci RAM komputera, podzielonej na wiele partycji, po jednej dla każdego rdzenia procesora. Możesz to sprawdzić za pomocą:

Skonfiguruj Zram na giełdach Ubuntu Cat Proc

Możesz zobaczyć typowy plik wymiany (wpis „/ var / cache / swap / swapfile”) współistniejący z ośmioma woluminami ZRAM na naszym zrzucie ekranu. Mój system miał 8 GB pamięci RAM. Jeśli dodasz razem te woluminy ZRAM, suma wyniesie 4 GB, czyli połowę naszej ilości pamięci RAM. Jednak w zależności od obciążenia możesz chcieć zmienić ten rozmiar.

  • Jeśli pracujesz z multimediami i wideo, nie są one zbytnio kompresowalne, więc prawdopodobnie najlepiej będzie, jeśli zmniejszysz rozmiar ZRAM-a i zwiększysz rzeczywisty rozmiar wymiany.
  • Jeśli pracujesz z dużymi bazami danych lub innymi typami danych, które są wysoce kompresowalne, jest odwrotnie. W takich scenariuszach można zwiększyć szybkość reakcji komputera, zwiększając rozmiar ZRAM.

Kolejne ustawienie warte rozważenia ma związek z algorytmem kompresji używanym przez ZRAM. Domyślnie używa LZO lub LZO-RLE, który świeci na procesorze. Jednak w nowoczesnych procesorach nowszy algorytm ZSTD ogólnie oferuje lepsze współczynniki kompresji, a jego nieco wyższy koszt nie jest odczuwalny na procesorze. Warto użyć tego algorytmu zamiast starszych wariantów LZO, jeśli Twój komputer ma mniej niż dekadę.

Czytać  Jak naprawić błąd „Brak miejsca na urządzeniu” w systemie Linux

Możesz użyć zramctl polecenie, aby zweryfikować algorytm aktualnie używany przez ZRAM. pisać zramctl w terminalu i naciśnij Enter, aby wyświetlić swoje transakcje ZRAM.

Skonfiguruj Zram na Ubuntu Zramctl

Zramctl powinien już być dostępny w Twojej dystrybucji. Jeśli nie, ponieważ jest częścią pakietu util-linux, możesz go dołączyć za pomocą:

Jednak aby kontrolować działanie ZRAM-a, będziesz musiał zmodyfikować swój główny skrypt. Zacznijmy od zmiany ilości używanej pamięci RAM.

Zmień rozmiar ZRAM

Aby zmienić konfigurację ZRAM, będziesz musiał edytować skrypt uruchamiania w folderze bin. Wpisz następujące polecenie w terminalu:

Skonfiguruj Zram na Ubuntu Nano Init Zram Swapping

Aby zmienić ilość pamięci RAM używanej przez ZRAM, musisz edytować następujący wiersz:

Skonfiguruj Zram w Ubuntu Edit Init Zram Swapping

Ta linia definiuje ilość pamięci RAM, którą ZRAM użyje na podstawie kilku prostych obliczeń:

  1. totalmem to ilość pamięci RAM zainstalowanej w komputerze
  2. /2 podziel totalmem przez dwa, co przekłada się na „połowę całkowitej ilości pamięci RAM”
  3. / ${NRDEVICES} podziel tę liczbę przez liczbę rdzeni w komputerze
  4. * 1024 pomnóż wynik powyższego przez 1024

Nie możesz i nie powinieneś niczego zmieniać w punktach 1 i 3, ale możesz bawić się wartościami w 2 i 4, aby dostosować ilość pamięci RAM używanej przez ZRAM.

  • Wzrastający / 2 do / 4, całkowita ilość pamięci RAM zostanie podzielona przez cztery zamiast dwóch. Dlatego ZRAM wykorzystywałby tylko jedną czwartą swojej pamięci RAM zamiast połowy. Nie zalecamy przeznaczania całej pamięci RAM na ZRAM, więc najlepiej pozostawić tę wartość na / 2 lub zwiększ, jeśli chcesz, aby ZRAM zużywał mniej pamięci.
Skonfiguruj Zram na Ubuntu Zwiększ użycie pamięci RAM
  • Podobnie, trzymanie / 2 ale maleje 1024 do 512, uzyskasz taki sam wynik, jak zmniejszenie o połowę dostępnej pamięci RAM dla każdego urządzenia. Jeśli chcesz, aby ZRAM używał więcej pamięci RAM, możesz zwiększyć tę wartość do 1536 zamiast.

Zmień algorytm kompresji ZRAM

Możesz zmienić algorytm kompresji ZRAM z tego samego miejsca.

Czytać  Recenzja Lubuntu (10.20): nowoczesne podejście do klasycznego pulpitu

Najpierw sprawdź algorytm kompresji, którego obecnie używasz:

Możesz mieszać i dopasowywać algorytmy w zaawansowanych niestandardowych konfiguracjach ZRAM. Jeśli jednak używasz wartości domyślnych, wszystkie partycje ZRAM będą używać tego samego algorytmu. Dlatego nie musisz weryfikować ich wszystkich; w powyższym poleceniu sprawdzamy tylko pierwszą.

Skonfiguruj Zram w Ubuntu Verify Compression Algorithms

Używaliśmy już algorytmu ZSTD, który widać w nawiasach na powyższym zrzucie ekranu. Jest to obecnie uważane za najlepsze rozwiązanie między stopniami kompresji, szybkością i zapotrzebowaniem na zasoby, więc zostaw je tak, jak jest. Jeśli jednak używasz ustawień domyślnych, będziesz mieć włączony LZO lub LZO-RLE. Aby to zmienić, wróć do skryptu exec init-zram-swapping, który edytowaliśmy wcześniej. Tam znajdź następujący wiersz:

Skopiuj go, a następnie wklej bezpośrednio poniżej, aby mieć dwa wystąpienia tego samego polecenia. Ta linia przypisuje wynik obliczeń, które widzieliśmy wcześniej, jako rozmiar każdego wolumenu ZRAM. Jednak użyjemy go do zdefiniowania algorytmu kompresji.

  1. Zastąpić $mem najpierw na początku wiersza z zstd.
  2. Zastąpić disksize na końcu wiersza z comp_algorithm.

Zmodyfikowana linia powinna wyglądać następująco:

Skonfiguruj Zram na Ubuntu Echo Zstd

Nasza zmodyfikowana linia odbija się echem zstd jako wartość parametru comp_algorithm zamiast.

Jeśli chcesz użyć innego algorytmu, zmień zstd w powyższym poleceniu z nazwą algorytmu.

Zapisz zmodyfikowany plik, uruchom ponownie komputer i sprawdź wyniki.

Skonfiguruj ponownie Zram na Ubuntu Zramctl Check Swaps

Upewnij się, że sprawdzasz wydajność swojego systemu pod obciążeniem, gdy aktywnie korzystasz z ciasnych zamian. Jeśli czujesz, że rezonujesz lub jąkasz się, może to być przesada i musisz obniżyć wybrane wartości. Jeśli z drugiej strony leci, prawdopodobnie możesz je nieco zwiększyć.

Teraz, gdy wiesz, jak skonfigurować ZRAM na Ubuntu, jeśli chcesz zbudować mocniejszy komputer, o tych rzeczach należy pamiętać podczas budowania komputera z systemem Linux.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?