Jak skonfigurować przekierowanie portów w systemie Windows

Jak otwierać porty i konfigurować przekierowanie portów na routerze

Od czasu do czasu natkniesz się na aplikację lub grę, która wymaga wykonania czegoś, co nazywa się „przekierowaniem portów”. Bez przekierowania portów „przychodzący” ruch i dane z Internetu nie będą mogły komunikować się z aplikacją / grą, a Ty nie będziesz w stanie wykonywać pewnych internetowych funkcji tego oprogramowania. Ten samouczek pokaże Ci, jak skonfigurować przekierowanie portów w systemie Windows.

Uwaga– Może być również konieczne skonfigurowanie przekierowania portów na routerze, dla którego mamy osobny przewodnik.

Czy przekierowanie portów jest bezpieczne?

Zanim przejdziemy do kluczowego tematu otwierania portów na komputerze z systemem Windows, warto odpowiedzieć na pytanie, na ile jest to bezpieczne. Krótka odpowiedź brzmi: tak, przekierowanie portów jest w większości bezpieczne, ale należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Przekierowanie portów to proces, w którym przekazujesz cały ruch przechodzący do jednego z tysięcy portów cyfrowych w systemie operacyjnym do określonej maszyny lub serwera nasłuchującego na tym porcie po drugiej stronie.

Bezpieczeństwo przekierowania portów zależy od bezpieczeństwa serwera i maszyny po drugiej stronie. Jeśli na przykład konfigurujesz przekierowanie portów w celu hostowania gry online, opłaca się szybko sprawdzić online pod kątem problemów z bezpieczeństwem tej gry lub oprogramowania. Jeśli skonfigurujesz, powiedzmy, serwer Minecraft online, będziesz chciał się upewnić, że serwer jest aktualizowany i że Ty i inni użytkownicy serwera używacie zapór ogniowych, a najlepiej NAT.

Kluczem jest znajomość oprogramowania, do którego przekazujesz porty, i to, że jest to niezawodne oprogramowanie.

Skonfiguruj przekierowanie portów w systemie Windows

Najpierw naciśnij Wygrać na klawiaturze, a następnie wpisz firewall w menu Rozpocznij wyszukiwanie i kliknij „Zapora systemu Windows Defender”.

W lewym okienku kliknij „Ustawienia zaawansowane”, aby otworzyć okno reguł zapory. Ponieważ przekierowanie portów zazwyczaj obejmuje ruch przychodzący (tj. ruch docierający do komputera z firmowych centrów danych lub serwerów), kliknij „Reguły przychodzące” na lewym panelu.

Skonfiguruj reguły przekierowania portów przychodzących systemu Windows 10

Jeśli masz komputer od jakiegoś czasu, powinieneś zobaczyć długą listę „Zasad” na panelu środkowym, które dotyczą różnych aplikacji, usług i oprogramowania, które umożliwiają wysyłanie ruchu do komputera.

Czytać  100% wykorzystania procesora w systemie Windows 10? Oto jak to naprawić

Aby zorientować się, jak działają porty, kliknij prawym przyciskiem myszy wpis na liście i kliknij Właściwości.

Zobaczysz typ protokołu (zazwyczaj TCP lub UDP, chociaż istnieje kilka alternatyw), a także „Local Port”, port w zaporze, przez który zezwalasz na połączenie.

Skonfiguruj właściwości reguły przekierowania portów systemu Windows 10

Naprawdę ważny jest tutaj „port zdalny”, który jest portem, którego klient (aplikacja, oprogramowanie, które próbuje się z tobą połączyć) używa do połączenia.

W przypadku większości aplikacji, jak na powyższym obrazku, klient losowo przypisuje zdalny port, więc domyślnym jest „Wszystkie porty” w zaporze systemu Windows.

Utwórz nowe reguły portów

Kliknij „Nowa reguła” w prawym okienku, a następnie w nowym oknie kliknij „Port”. Wybierz, czy połączenie będzie używać protokołu TCP czy UDP (aplikacja, która prosi o przekazanie portu, musi określić protokół), a następnie wybierz porty, które chcesz otworzyć.

Możesz zezwolić na „Wszystkie porty lokalne” lub określić, które porty lokalne chcesz otworzyć. Możesz określić jeden port, zakres portów lub wybrać wiele portów oddzielonych przecinkami.

Kreator konfiguracji przekierowania portów w systemie Windows 10 Nowe reguły

Kliknij Dalej, a następnie „Zezwól na połączenie”. Wybierz, czy połączenie ma dotyczyć Twojej domeny, prywatnej sieci domowej czy lokalizacji w sieci publicznej (niezalecane ze względów bezpieczeństwa). Na następnym ekranie nazwij regułę.

Po utworzeniu reguła dołączy do dużej listy reguł przychodzących w oknie Zaawansowane zabezpieczenia.

Nowa reguła zostanie teraz połączona z listą reguł przychodzących, na której można ją kliknąć dwukrotnie, aby ją zmodyfikować, zastosować tylko do określonych programów i usług itd.

Skonfiguruj przekierowanie portów Windows 10 Program Services 10

W dowolnym momencie możesz kliknąć regułę prawym przyciskiem myszy i wybrać również „Wyłącz” lub „Usuń”.

I to jest. Teraz, gdy wiesz, jak skonfigurować przekierowanie portów w systemie Windows, powinieneś również upewnić się, że te aplikacje nie znajdują się na komputerze z systemem Windows 10, a także sprawdzić naszą ocenę Windows Defender i sprawdzić, czy jest ona wystarczająco dobra, aby chronić Twój komputer.

Czytać  Jak skalibrować kontroler gier w systemie Windows 10

Źródło obrazu: Chroniona globalna sieć Internet przez DepozytZdjęcia

.

Czy ten artykuł jest przydatny?