Jak skonfigurować OpenVPN w systemie Windows

Jak skonfigurować OpenVPN w systemie Windows

Jeśli chcesz uniknąć rządowej lub instytucjonalnej cenzury w Internecie, możesz to zrobić za pomocą klienta VPN. Większość komercyjnych sieci VPN umożliwia nawet dostęp do treści blokowanych regionalnie, takich jak US Netflix, Hulu lub Disney +. Jeśli nie chcesz kupować subskrypcji VPN, możesz uzyskać klienta OpenVPN. W tym artykule omówiono, czym jest OpenVPN, jak działa, różne wersje oraz jak zainstalować i używać go w nowej instalacji systemu Windows 11.

Co to jest OpenVPN?

Otwórz VPN jest protokołem wirtualnej sieci prywatnej typu open source. Pozwala chronić połączenie internetowe z jednego komputera na drugi za pomocą bezpiecznego zaszyfrowanego tunelu. Jedną niesamowitą rzeczą w OpenVPN jest to, że jest to oprogramowanie typu open source. Możesz go pobrać i używać za darmo.

Jest dostępny na wszystkich Twoich ulubionych platformach, w tym Linux, macOS i Windows.

Ponieważ ten klient VPN jest obsługiwany przez globalną społeczność programistów i użytkowników, wszelkie luki w zabezpieczeniach są identyfikowane i naprawiane w dowolnym momencie. Jeśli jesteś fanem technologii, możesz również wziąć udział w tym programie. Możesz sprawdzać swój kod źródłowy, dodawać nowe funkcje, łatać wszelkie luki i tworzyć własne produkty.

Jak działa OpenVPN

OpenVPN to zarówno protokół, jak i klient VPN. Oznacza to, że jeśli Twoja obecna sieć VPN obsługuje protokół OpenVPN, możesz z niego korzystać bezpośrednio. Ponadto, ponieważ jest to również klient VPN, możesz go również pobrać i zainstalować na swoim komputerze.

UDP a TCP

Domyślnie OpenVPN używa dwóch kluczowych protokołów:

 • Protokół datagramów użytkownika OpenVPN (UDP)
 • Protokół kontroli transmisji OpenVPN (TCP)

Protokół UDP pozwala urządzeniu cieszyć się szybszą łącznością w sieci prywatnej. W większości przypadków będzie to domyślna opcja łączności, po prostu dlatego, że jest szybsza niż inne opcje.

Możesz również zdecydować się na protokół TCP, który zachowuje kontrolę nad transmisją danych. Chociaż jest nieco wolniejszy, ogólnie zapewnia stałą prędkość i niezawodne połączenie.

Szyfrowanie

OpenVPN utrzymuje komunikację za pośrednictwem technologii SSL / TLS, która chroni miliony witryn HTTPS w Internecie. Ma to również swoje zalety, w tym możliwość ominięcia niektórych zapór i pokonania blokerów VPN. Po skonfigurowaniu na komputerze ruch internetowy będzie wyglądał normalnie, nawet jeśli korzystasz z VPN.

Jeśli chodzi o szyfrowanie, OpenVPN przekazuje to solidnej i wszechstronnej bibliotece OpenSSL. Ale to nie jedyny protokół, którego używa. Obsługuje większość standardowych w branży algorytmów szyfrowania, funkcji skrótu i ​​technologii kryptograficznych z kluczem publicznym.

Tutaj jest kilka z nich:

 • Poli1305
 • MD5
 • AES
 • SHA-2
 • SHA-3
 • BLAKE 2
 • RPA
 • Trąba powietrzna
 • czacza20

Elastyczność

Możesz skonfigurować OpenVPN w dowolny sposób. Masz dużą kontrolę nad tym, jak to działa. Na przykład, jeśli jesteś przygotowany na szybkość, możesz przełączać się między algorytmami szyfrowania. Możesz także zmienić ustawienia sieciowe (w tym serwery DNS) i obsługuje zarówno IPv4, jak i IPv6, co nie jest łatwym zadaniem.

Chcesz jeszcze bardziej rozszerzyć jego funkcjonalność? Nie ma problemu. Obsługuje wtyczki i skrypty, które pozwalają dostosować wrażenia do własnych potrzeb.

Czytać  Jak sprawdzić temperaturę procesora w systemie Windows 10

Bezpłatna lub płatna: różnica między wersją społecznościową a biznesową

Wydanie społecznościowe (powszechnie znany jako CE) to projekt VPN typu open source. Korzysta z licencji GPL i ma za sobą dużą społeczność. Do tego projektu przyczynia się wielu programistów, a także szersza społeczność użytkowników.

Jak dotąd wersja CE ma ponad 50 milionów pobrań. Chociaż możesz zaimplementować OpenVPN CE, będziesz potrzebować trochę umiejętności Linuksa i interfejsu wiersza poleceń.

Uzyskaj dostęp do serwera to rozwiązanie VPN dla przedsiębiorstw dla firm na całym świecie. Dzięki tej sieci VPN możesz chronić swoje dane, komunikację i zasoby technologiczne. Ponadto zapewnia pracownikom bezpieczny zdalny dostęp do prywatnych, hybrydowych i publicznych zasobów chmury.

Jest łatwy w użyciu, zarządzaniu i konfiguracji, nawet dla kogoś bez rozległej wiedzy o Linuksie. Podobnie jak wersja CE, obsługuje wszystkie platformy PC i mobilne, a także środowiska chmurowe, takie jak AWS, Oracle i Azure.

Chociaż instalacja jest darmowa, będziesz musiał zapłacić OpenVPN Inc. za aktywne połączenie. Do celów testowych otrzymujesz dwa jednoczesne połączenia bez opłat. Bez względu na wielkość Twojej firmy, OpenVPN oferuje skalowalne rozwiązanie, dzięki czemu płacisz tylko za to, z czego korzystasz.

Czy OpenVPN jest bezpieczny?

Protokół OpenVPN jest bezpieczny i możesz go używać do ochrony przed rządowym szpiegowaniem i innymi ciekawskimi oczami.

OpenVPN jest oprogramowaniem typu open source

Żadna osoba nie jest właścicielem tej usługi. Ponieważ ma za sobą ogromną społeczność, wszyscy przyczyniają się do jej bezpieczeństwa. Każdy programista może naprawić błędy, gdy tylko zostaną wykryte i często jest to szybkie. Jest również wszechstronny, ponieważ każdy może dodać do niego nowe funkcje, aby korzystanie z niego było jeszcze bezpieczniejsze.

OpenVPN obsługuje różne standardy szyfrowania

Domyślnie OpenVPN używa szyfrowania AES-256, chociaż możesz ustawić bity w górę lub w dół. Poza tym OpenVPN obsługuje różne inne szyfry, które możesz wybrać. Zobacz powyższą listę, aby uzyskać więcej informacji.

Jak skonfigurować OpenVPN w Windows 11?

Oto przewodnik, jak skonfigurować GUI OpenVPN na swoim komputerze:

 1. Iść Otwórz VPN. W menu nagłówka najedź na opcję „Klient VPN” i wybierz „OpenVPN Connect”.
 1. Kliknij opcję „Pobierz OpenVPN Connect dla systemu Windows”. Spowoduje to otwarcie komunikatu z prośbą o zapisanie pliku instalacyjnego na komputerze. Kliknij „Zapisz plik”.
Żądanie instalacji OpenVPN
 1. Po zakończeniu pobierania otwórz instalator i uruchom go. Spowoduje to otwarcie narzędzia konfiguracyjnego. Naciśnij Dalej, aby kontynuować.
Instalacja OpenVPN Connect
 1. Potwierdź umowę licencyjną, a następnie kliknij „Dalej”, aby kontynuować.
Instalacja OpenVPN Connect 3
 1. Otworzy się komunikat potwierdzający. Kliknij przycisk „Zainstaluj” z uprawnieniami administratora, aby kontynuować.
Instalacja OpenVPN Connect 4
 1. Instalator poprosi o zaakceptowanie instalacji nowego sterownika. Kliknij „Tak”.
 2. Po zakończeniu instalacji kliknij „Zakończ”.
Instalacja OpenVPN Connect 6
 1. OpenVPN otwiera krótki przewodnik, który pomoże Ci nabrać tempa. Kliknij „>”, aby dotrzeć do końca.
 1. Na czwartej stronie karuzeli kliknij „Rozpocznij”.
Ekran powitalny OpenVPN 4
 1. Spowoduje to otwarcie ekranu „Zbieranie, wykorzystanie i przechowywanie danych”. Kliknij „OK”, aby kontynuować.
Ekran OpenVPN Eula
 1. Jeśli istnieją najnowsze aktualizacje programu, klient pokaże, jakie one są. Kliknij „OK”, aby kontynuować.
Aktualizacje OpenVPN
 1. Jesteś teraz skonfigurowany i gotowy do pracy!
Ekran główny OpenVPN

Jak znaleźć, wybrać i korzystać z bezpłatnych serwerów OpenVPN

Teraz, po skonfigurowaniu GUI OpenVPN na swoim komputerze, musisz znaleźć serwery, które mogą łączyć się z Internetem. Jeśli jesteś z organizacji, która już obsługuje OpenVPN, możesz użyć jej ustawień konfiguracyjnych.

Czytać  Jak zmaksymalizować rzeczywistą przestrzeń ekranu w systemie Windows 10

W przeciwnym razie możesz użyć ustawień konfiguracyjnych serwera publicznego. Doskonałym źródłem tych ustawień serwera jest VPN Gate.

Brama VPN

VPN Gate to akademicki projekt badawczy Uniwersytetu Tsukuba w Japonii. Ten projekt ma na celu poszerzenie wiedzy na temat działania publicznych serwerów przekazujących VPN rozmieszczonych na całym świecie. Poniższa lista zawiera niektóre korzyści wynikające z używania konfiguracji VPN Gate:

 • Chroni Twoją aktywność online za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi i wykorzystuje silne szyfrowanie, aby zapewnić bezpieczeństwo danych.
 • Ukryj swoją tożsamość i adres IP podczas przeglądania Internetu.
 • Unikaj ograniczeń rządowych, regionalnych i instytucjonalnych dotyczących witryn i usług internetowych.

Importowanie serwerów bram VPN

Importowanie ustawień serwera do klienta OpenVPN jest dość łatwe. Początek:

 1. Otwórz drzwi VPN stronie internetowej.
Strona główna Vpngate 1 1
 1. Z listy publicznych serwerów przekazujących VPN na stronie głównej wybierz preferowany profil.
 2. W tabeli OpenVPN wybierz „Plik konfiguracyjny OpenVPN”. Ten link przeniesie Cię do następnej strony.
Openvpn Wybierz plik konfiguracyjny 1
 1. Z tej strony pobierz plik konfiguracyjny OpenVPN. (Ten plik ma rozszerzenie .ovpn). Możesz wybierać między UDP i TCP, w zależności od tego, czy potrzebujesz dużych prędkości, czy niezawodności.
Pobierz plik Ovpn
 1. Po zakończeniu pobierania kliknij plik .ovpn, aby otworzyć go w OpenVPN Connect. Możesz też przeciągnąć i upuścić go do interfejsu użytkownika lub bezpośrednio zaimportować.
Importuj profil OVPn
 1. Klient automatycznie eksportuje te ustawienia na Twoje urządzenie. Aby rozpocząć korzystanie z VPN, kliknij przycisk „Połącz”.
Zaimportowany profil OVPn
 1. Twój klient powinien natychmiast połączyć się z Internetem.
Udane połączenie VPN

Możesz importować dowolną liczbę profili, ale tylko jeden na raz. Jednocześnie możesz używać tylko jednego profilu.

Częste pytania

1. Czy używanie OpenVPN jest legalne?

Oczywiście, że jest. Prawo USA pozwala na pobieranie i korzystanie z usług VPN. Dotyczy to również firm publicznych i prywatnych. Większość z nich używa sieci VPN do ochrony swojej komunikacji i systemów. Właśnie dlatego w Stanach Zjednoczonych istnieje tak wiele konsumenckich usług VPN, w tym takich gigantów jak Google.

2. Czy OpenVPN jest bezpłatny?

Klient OpenVPN Connect jest darmowy w ramach licencji open source. OpenVPN Inc. ma również produkt OpenVPN Access Server, chociaż będzie to kosztować. Jednak w wielu przypadkach produkt serwerowy Access służy klientom korporacyjnym, więc nigdy nie musisz używać go jako pojedynczego konsumenta.

3. Czy OpenVPN można zhakować?

Chociaż możliwe jest zhakowanie dowolnej sieci VPN (w tym OpenVPN), jest to niezwykle trudne. W rzeczywistości znacznie łatwiej jest włamać się do komputera działającego w sieci bez VPN niż włamać. Ponadto, ponieważ OpenVPN jest oprogramowaniem typu open source, wszelkie luki znalezione w oprogramowaniu są często szybko łatane przez członków społeczności OpenVPN, dzięki czemu możesz być pewien swojego bezpieczeństwa.

Czy ten artykuł jest przydatny?