Jak sformatować dysk w systemie FAT32 w systemie Windows 10?

Jak sformatować dysk w systemie FAT32 w systemie Windows 10?

FAT32 to wszechstronny system plików, który istnieje od dziesięcioleci. Niestety, system Windows 10 nie pozwala użytkownikom na formatowanie dysków twardych lub dysków USB większych niż 32 GB w systemie FAT32. Na szczęście można to obejść.

Co to jest FAT32?

FAT to skrót od File Allocation Table i jest to system plików powszechnie używany na dyskach flash USB. FAT został wprowadzony w 1977 roku i jest kompatybilny z praktycznie wszystkimi systemami operacyjnymi. Oznacza to, że komputery Mac, komputery PC, maszyny z systemem Linux, a nawet telefony mogą odczytywać pliki FAT.

USB Fat32

Ze względu na niemal uniwersalną kompatybilność FAT, jest to idealny format do udostępniania plików między urządzeniami. Z tego powodu większość dysków USB i kart SD jest sformatowanych w systemie FAT32 bezpośrednio od producenta, ponieważ będzie działać od razu po wyjęciu z pudełka bez konieczności dodatkowego formatowania.

Dlaczego FAT32 jest wyłączony w systemie Windows 10?

Pomimo tego, że FAT32 jest tak wszechstronny, Windows 10 nie pozwala na formatowanie dysków w FAT32. Może się to wydawać dziwnym wyborem; jednak jest ku temu powód.

Ponieważ system plików FAT32 jest tak stary, istnieją dwa główne ograniczenia. Po pierwsze, architektury plików FAT32 nie można używać na dyskach większych niż 16 TB. Prawdą jest, że dla większości ludzi nie jest to duży problem. Jednak drugą wadą FAT32 może być większy ból głowy: FAT32 nie obsługuje pojedynczych plików o rozmiarze większym niż 4 GB.

Sformatuj dysk USB Fat32

FAT32 został zastąpiony przez bardziej nowoczesny system plików exFAT (Extended File Allocation). exFAT ma większy limit rozmiaru pliku niż FAT32. Jedynym minusem exFAT jest to, że został opracowany przez Microsoft i dlatego posiada wszystkie patenty. Oznacza to, że zdolność do manipulowania strukturą plików exFAT, taka jak możliwości odczytu, zapisu i naprawy, musi być licencjonowana. Niestety oznacza to, że podczas korzystania z exFAT mogą wystąpić pewne problemy ze zgodnością. Dzięki temu praca z FAT32 jest nieco łatwiejsza, pomimo ograniczeń rozmiaru pliku.

Czytać  11 pytań, które prawdopodobnie zadajesz na temat systemu Windows 11

Powershell (wiersz poleceń)

Jeśli chcesz sformatować dysk w systemie NTFS lub exFAT, możesz to zrobić za pomocą normalnego narzędzia do formatowania systemu Windows 10. Jednak nie będziesz mógł korzystać z narzędzia formatowania, jeśli chcesz korzystać z systemu plików FAT32.

Na szczęście można to obejść za pomocą Powershell.

Przed rozpoczęciem podłącz do komputera urządzenie pamięci masowej, które chcesz sformatować w systemie FAT32. Podłączając dysk, zanotuj przypisaną literę.

UwagaZanim przejdziesz dalej, zrób kopię zapasową swoich danych. Formatowanie usunie wszystkie dane aktualnie przechowywane na dysku.

Format Windows Powershell Fat32

Aby uruchomić wiersz poleceń Powershell, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz z menu opcję „Uruchom”. Spowoduje to otwarcie okna poleceń Uruchom. Alternatywnie możesz nacisnąć Wygrać + R aby uruchomić okno poleceń Uruchom. Uprzejmy powershell i kliknij OK lub naciśnij Enter.

Po otwarciu okna Powershell wpisz następujące polecenie, zastępując „F” literą dysku, który chcesz sformatować w systemie FAT32:

Format tłuszczu 32

Na koniec naciśnij klawisz Enter. Zobaczysz komunikat ostrzegający, że wszystkie dane na dysku zostaną usunięte. wciśnij Tak aby potwierdzić formatowanie. Pozwól swojemu komputerowi zrobić swoje, a zanim się zorientujesz, twój dysk zostanie sformatowany w FAT32.

Oprogramowanie innych firm

Jeśli nie czujesz się komfortowo z wierszem poleceń i wolisz coś z graficznym interfejsem użytkownika, możesz wybrać oprogramowanie innej firmy. Dostępnych jest kilka opcji, w tym (ale nie tylko) te wymienione poniżej:

1. Mini Aide FAT32 Formater

Miniaide formatyzator Fat32

Mini-Aide FAT32 Formater jest to przyjemne i łatwe rozwiązanie, jeśli chcesz sformatować dysk w formacie FAT32. Interfejs jest przejrzysty i zawiera wszystkie informacje o dyskach twardych i partycjach. Mini Aide umożliwia również utworzenie nowej partycji i usunięcie lub zmianę etykiety istniejącej partycji. To narzędzie zapewnia wszystkie niezbędne funkcje, ale ma również bardzo małe zużycie pamięci RAM.

Czytać  Jak naprawić błąd „Nieprawidłowe informacje o konfiguracji systemu” w systemie Windows 10?

2. EaseUS Partition Master za darmo

Menedżer partycji Easeus

Darmowa partycja EaseUS Master jest to prawdopodobnie jedno z najczęściej używanych i popularnych narzędzi dla wszystkich rozwiązań związanych z partycjami. Możesz rozszerzyć partycję HDD, zarządzać miejscem na dysku, usunąć partycję, zmienić jej etykietę itp. Najlepsze jest to, że w przeciwieństwie do innych menedżerów partycji nie wyświetla reklam, nawet w bezpłatnej wersji narzędzia. Ponadto może konwertować dyski i partycje w wielu formatach, w tym FAT32. To narzędzie ma przyjazny dla użytkownika interfejs i może wchodzić w interakcje z bieżącymi partycjami i dyskami w dolnej części interfejsu użytkownika.

3. Rufus

Rufus Fat32 Format

Rufus to bardzo małe, lekkie, łatwe w użyciu i skuteczne narzędzie do konwersji formatów. Jest to samodzielne narzędzie, które umożliwia konwersję i tworzenie rozruchowego dysku USB w wielu formatach. Ponieważ aplikacja ma rozmiar nieco ponad 1MB, jej działanie jest dość szybkie i pozwala na stworzenie ISO na USB.

Czy używasz systemu plików FAT32 z dyskami USB, kartami SD i dyskami twardymi? Dowiedz się, jak sformatować dysk USB w systemie Windows 10.

Źródło obrazu: Uchwyt

.

Czy ten artykuł jest przydatny?