Jak przekonwertować starszą wersję BIOS na UEFI w systemie Windows 10

Jak przekonwertować starszą wersję BIOS na UEFI w systemie Windows 10

We wcześniejszych wersjach systemu Windows konieczne było ponowne zainstalowanie całego systemu operacyjnego, aby dokonać konwersji ze starszego systemu BIOS lub głównego rekordu rozruchowego (MBR) na UEFI lub tabelę partycji GUID (GPT). Jednak w systemie Windows 10 firma Microsoft wprowadziła nowe i proste narzędzie o nazwie MBR2GPT, które umożliwia konwersję ze starszego systemu BIOS na UEFI za pomocą zaledwie dwóch poleceń.

W ten sposób można przekonwertować starszą wersję systemu BIOS na UEFI w systemie Windows 10.

Rzeczy, które musisz wiedzieć wcześniej

Chociaż konwersja starszego systemu BIOS na UEFI w systemie Windows 10 jest łatwa, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć i zrobić, zanim przejdziesz dalej.

1. Konwersja starszego systemu BIOS do UEFI nie powoduje utraty danych. Jednak, jako środek ostrożności, wykonaj kopię zapasową systemu.

2. Powinieneś używać systemu Windows 10 v1703 lub nowszego. Jeśli nie jesteś pewien, naciśnij Wygrać + R, uprzejmy winver i naciśnij Enter. W drugim wierszu powinna pojawić się informacja „wersja 1703” lub wyższa. Na przykład w chwili pisania tego tekstu najnowszą wersją systemu Windows 10 jest v1809.

3. Dysk, który próbujesz przekonwertować, nie może mieć więcej niż trzech partycji. Jeśli masz więcej niż trzy partycje na dysku instalacyjnym systemu Windows 10, połącz lub usuń nadmiarowe partycje.

4. Jeśli używasz funkcji BitLocker do szyfrowania systemu, odszyfruj dysk i wyłącz ochronę funkcją BitLocker przed rozpoczęciem procesu konwersji. Przy włączonej ochronie BitLocker system Windows 10 nie może przekonwertować dysku ze starszego systemu BIOS na UEFI.

5. Po konwersji może być konieczna zmiana ustawień oprogramowania układowego płyty głównej z Legacy BIOS na UEFI. W zależności od producenta płyty głównej procedura zmiany z jednej na drugą będzie inna. Miej pod ręką instrukcję obsługi płyty głównej, aby ułatwić sobie pracę.

Czytać  Jak korzystać z pęku kluczy iCloud w systemie Windows

Sprawdź, czy używasz starszej wersji systemu BIOS

Ostatnią rzeczą do sprawdzenia jest to, czy używasz starszego systemu BIOS. W końcu konwersja nie ma sensu, jeśli jesteś już w UEFI.

Aby się tego dowiedzieć, wyszukaj „Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego” w menu Start i naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć wbudowane narzędzie do zarządzania dyskami. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy dysk instalacyjny Windows i wybierz „Właściwości”.

win10-bios-to-uefi-select-properties-in-disk-options

W oknie właściwości przejdź do zakładki „Woluminy”. W tym przypadku, jeśli widzisz „Główny rekord rozruchowy (MBR)” obok „Styl partycji”, oznacza to, że jesteś w starszej wersji BIOS-u.

Konwertuj starszą wersję BIOS na UEFI

Po potwierdzeniu, że pracujesz w starszej wersji BIOS i utworzeniu kopii zapasowej systemu, możesz przekonwertować starszą wersję BIOS na UEFI.

1. Aby dokonać konwersji, należy uzyskać dostęp do wiersza polecenia z poziomu zaawansowanego uruchamiania systemu Windows. W tym celu naciśnij Wygrać + X, przejdź do „Zamknij lub wyloguj” i kliknij przycisk „Uruchom ponownie”, przytrzymując przycisk Zmiana Kod Klucza.

win10-bios-to-uefi-select-restart

2. Powyższa czynność spowoduje ponowne uruchomienie systemu i wyświetlenie ekranu Advanced Startup. Tutaj przejdź do „Rozwiązywanie problemów -> Opcje zaawansowane” i wybierz opcję „Wiersz polecenia”.

win10-bios-to-uefi-select-wiersz polecenia

3. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest sprawdzenie poprawności dysku, który próbujemy przekonwertować. Wpisz następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter.

Jeśli zobaczysz komunikat „Weryfikacja zakończona pomyślnie”, możesz przejść do następnego kroku. Jeśli zauważysz jakiekolwiek błędy, Twój dysk lub system może nie spełniać wymagań dotyczących konwersji.

polecenie win10-bios-to-uefi-validate-

4. Po sprawdzeniu dysku uruchom następującą komendę.

Po uruchomieniu system Windows 10 rozpocznie proces konwersji, to znaczy doda wszystkie niezbędne pliki rozruchowe UEFI i składniki GPT, a następnie zaktualizuje dane konfiguracyjne rozruchu.

polecenie win10-bios-to-uefi-convert

5. Teraz uruchom ponownie system, uruchom ekran konfiguracji oprogramowania układowego płyty głównej i zmień go z Legacy BIOS na UEFI. Procedura zmiany ze starszego systemu BIOS na UEFI zależy od producenta płyty głównej. Dokładne kroki można znaleźć w instrukcji.

Czytać  Jak zrobić zrzut ekranu za pomocą kursora myszy w systemie Windows

6. Po uruchomieniu systemu Windows 10 możesz sprawdzić, czy jest on przekonwertowany, czy nie. Tak jak poprzednio, otwórz okno właściwości dysku w narzędziu do zarządzania dyskami i przejdź do zakładki „Woluminy”. W tym miejscu obok pozycji „Styl partycji” powinna pojawić się pozycja „Tabela partycji GUID (GPT)”.

Komentarz poniżej, w którym podzielisz się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami dotyczącymi powyższej metody konwersji starszego systemu BIOS na UEFI w systemie Windows 10.

Czy ten artykuł jest przydatny?