Jak przejść z Windows 11 na Windows 10?

Premiera systemu Windows 11 5 października, już za miesiąc

Czy wypróbowałeś system Windows 11 i zdecydowałeś, że wolisz pozostać przy systemie Windows 10? Dla tych użytkowników, którzy chcą przełączyć się z Windows 11 na Windows 10, postępuj zgodnie z naszym prostym przewodnikiem, aby wrócić do poprzedniego systemu operacyjnego. Możesz później żałować tego działania, ponieważ dodaliśmy instrukcje, które pomogą Ci jeszcze raz uaktualnić do systemu Windows 11.

Dlaczego przełączyć się z systemu Windows 11?

Niezależnie od tego, czy na nowym sprzęcie komputerowym jest fabrycznie zainstalowany system Windows 11, czy po prostu nie podoba ci się menu systemu Windows 11, możesz chcieć pozostać przy systemie Windows 10 z następujących powodów:

 • Windows 10 jest w pełni obsługiwany do października 2025 r.– Obejmuje to wszystkie regularne funkcje i aktualizacje zabezpieczeń. To dużo czasu, aby trzymać się obecnego urządzenia, czy to Home, Pro, czy jakiejkolwiek innej wersji. Nie wiadomo, czy Microsoft mógłby uruchomić przyszłe rozszerzenie, tak jak robił to wcześniej.
 • Windows 10 może być używany po 2025 r.: Aktualizacje zabezpieczeń systemu Windows 10 będą kontynuowane po 2025 r. przez co najmniej dwa lata. Oznacza to, że może być używany co najmniej do 2027 roku.
 • Popularne funkcje systemu Windows 11 są teraz zgodne z systemem Windows 10– Wiele funkcji systemu Windows 11 jest w jakiś sposób obsługiwanych w systemie Windows 10, w tym natychmiastowe układy i wiele pulpitów.

Jak zmienić system Windows 11 na Windows 10?

W przypadku uaktualnienia do systemu Windows 11 z systemu Windows 10 istnieją dwa sposoby powrotu, w zależności od tego, ile dni minęło od aktualizacji systemu operacyjnego. Jeśli to dziesięć dni lub mniej, system Windows 11 ma wbudowany przełącznik, który automatycznie pomaga „powrócić” do systemu Windows 10. Po upływie tego terminu należy wybrać czystą instalację systemu Windows 10.

„Powrót” do systemu Windows 10 z systemu Windows 11 w ciągu dziesięciu dni od instalacji

 1. Na urządzeniu z systemem Windows 11 przejdź do „Ustawienia -> System”.
 2. Kliknij opcję „Windows Update” na dole, aby przejść do „Dodatkowe opcje -> Odzyskiwanie”.
Windows11 Wycofaj Windows10 Opcja odzyskiwania
 1. Pojawi się nowa pozycja menu zatytułowana „Opcje odzyskiwania”. Kliknij opcję „Wstecz” w tej sekcji. Notatka– Możesz także bezpośrednio wyszukać „Wstecz”, przeszukując menu Start systemu Windows 11.
Windows11 Przywróć Opcja Windows10 Przywróć
 1. Gdy tylko klikniesz „Powrót”, pojawi się niebieski ekran „Konfiguracja”. Będzie to wymagało odczekania kilku sekund.
Windows11 Przywróć Windows10 Przygotuj się
 1. Przed wycofaniem otrzymasz ankietę z podaniem powodu powrotu do systemu Windows 10. Jest też miejsce na własne komentarze dotyczące systemu Windows 11.
Pytanie ankietowe Windows11 Przywróć Windows10
 1. Zostaniesz poproszony o sprawdzenie aktualizacji w systemie Windows 11. Kliknij „Nie, dziękuję”, aby kontynuować.
Wycofanie systemu Windows11 Sprawdzanie aktualizacji systemu Windows10
 1. Pojawi się ekran ostrzegawczy informujący, że nie możesz korzystać z komputera, dopóki aktualizacja nie zostanie zakończona i będziesz musiał ponownie zainstalować niektóre aplikacje/programy. Naciśnij dalej by kontynuować. Należy rozważyć utworzenie kopii zapasowej plików, nawet jeśli przejście na system Windows 10 nie spowoduje utraty danych.
Windows11 Wycofaj Ostateczne Ostrzeżenie Windows10
 1. Nie zapomnij hasła urządzenia na wypadek, gdyby było ono potrzebne do zalogowania się do systemu Windows 10.
Windows11 Wycofaj ostrzeżenie o haśle Windows10
 1. Po kliknięciu „Wróć do systemu Windows 10” nie będzie można przerwać procesu zmiany wersji.
Czytać  Jak skonfigurować mikrofon zewnętrzny w systemie Windows

Podczas degradacji przez długi czas pojawi się niebiesko-czarny ekran. Jeśli wyłączysz urządzenie za pomocą przycisków zasilania, uruchomi się ono ponownie w systemie Windows 11.

Wycofanie Windows11 Dziękujemy za przetestowanie Windows11

Skąd mam wiedzieć, czy minęło dziesięć dni od uaktualnienia do systemu Windows 11?

Osoby, które skorzystały z oferty bezpłatnej aktualizacji do systemu Windows 11, mają dziesięć dni na powrót do systemu Windows 10.

System Windows 11 nie ostrzega o tej opcji za pomocą powiadomień lub przypomnień systemowych. Musisz zapamiętać datę pierwszej samodzielnej instalacji systemu Windows 11. Jeśli chcesz śledzić na urządzeniu z systemem Windows, rozważ użycie aplikacji Alarmy i zegar.

Przełącz się na Windows 10 z Windows 11 po dziesięciu dniach

Innym sposobem na powrót do systemu Windows 10 jest wykonanie czystej instalacji. Podobnie jak przywrócenie ustawień fabrycznych, spowoduje to całkowite usunięcie systemu Windows 11 z systemu i zainstalowanie nowej kopii systemu Windows 10.

Omówiliśmy pełne instrukcje dotyczące czystej instalacji systemu Windows 10. Oto krótkie podsumowanie kroków:

 1. Utwórz kopię zapasową plików systemu Windows 10, kluczy licencyjnych oprogramowania i innych ważnych danych. Możesz to zrobić na samym urządzeniu z systemem Windows 11.
 2. Pobierz i zainstaluj Oficjalne narzędzie do tworzenia multimediów w systemie Windows 10 i nagraj plik ISO na dysk USB.
 3. Pobierz klucz produktu Windows 10 z terminala poleceń z następującym tekstem:
 1. Uruchom zaktualizowane urządzenie z systemem Windows 11 w trybie awaryjnym za pomocą odpowiednich klawiszy rozruchowych, takich jak F2, F10 lub F12. Postępuj zgodnie z opcjami menu ekranowego, aby ponownie zainstalować system Windows 10 na swoim urządzeniu. Jeśli masz ważną licencję Windows 10/11, czysta instalacja jest całkowicie darmowa.

Jak uaktualnić do Windows 11 z Windows 10?

Po powrocie do systemu Windows 10 możesz ponownie uaktualnić system Windows 10 do systemu Windows 11. Jedynym warunkiem jest to, że najpierw musisz uaktualnić system do najnowszej wersji systemu Windows 10. Kroki zależą od tego, czy jesteś ekspertem od systemu Windows, czy zwykłym użytkownikiem .

1. Dla użytkowników niejawnych testerów systemu Windows 11

 1. Jeśli masz niejawnych testerów systemu Windows 11, przejdź do ustawień programu Windows Insider w polu wyszukiwania.
Windows11 Przywróć ustawienia programu Insider systemu Windows 10
 1. Wybierz ustawienia niejawnego programu testów dla wersji Preview, Dev lub Beta. Kanał Podgląd wersji jest najbardziej stabilny i powinien być preferowany.
Windows11 Przywróć Windows10 Wybierz ustawienia Insider
 1. Zanim wrócisz po aktualizację, upewnij się, że kanał „Podgląd wersji” jest włączony na Twoim urządzeniu.
Windows11 Wycofanie Windows10 Wybrany kanał podglądu

Pozostała część procedury aktualizacji z Windows 10 do Windows 11 jest podobna do procedury dla ogólnych użytkowników opisanej poniżej.

2. Dla zwykłych użytkowników

Jeśli nie jesteś niejawnym testerem systemu Windows, możesz bezpłatnie uaktualnić system Windows 11 do systemu Windows 10, o ile Twoje urządzenie spełnia kryteria zgodności. (Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem zgodności).

 1. Prostym sposobem sprawdzenia zgodności z systemem Windows 11 jest „sprawdzenie aktualizacji” na urządzeniu z systemem Windows 10.
 2. Powinieneś zobaczyć status „Przygotuj się na Windows 11”. Kliknij go, aby dowiedzieć się, czy Twoje urządzenie wykonuje cięcie.
Windows11 Wycofaj Windows10 PC Sprawdź aktualizacje
 1. Na kwalifikujących się urządzeniach powinien pojawić się stan: „Na tym komputerze można uruchomić system Windows 11.”
Windows11 Przywróć Windows10 PC może uruchomić Windows11
 1. Sprawdź ponownie swoje urządzenie pod kątem najnowszych aktualizacji systemu Windows. Powinien pojawić się komunikat o aktualizacji „Uaktualnij do systemu Windows 11”. Wymaga przejrzenia niektórych postanowień licencyjnych. Kliknij przycisk, aby kontynuować.
Windows11 Przywróć uaktualnienie z Windows10 do Windows11 ponownie
 1. Zaakceptuj i zainstaluj postanowienia licencyjne oprogramowania dla systemu Windows 11, aby kontynuować.
Warunki licencji na oprogramowanie Windows11 Przywróć Windows10
 1. Pobieranie i instalacja systemu Windows 11 zostaną wykonane automatycznie i będą wymagały ponownego uruchomienia.
Czytać  Jak naprawić problem z niedziałającym mikrofonem w systemie Windows 10

Jeśli potrzebujesz kompletnych instrukcji krok po kroku dotyczących tego, czego możesz się spodziewać podczas instalacji systemu Windows 11 od podstaw, możesz je znaleźć tutaj. Postępuj zgodnie z ostatnią sekcją, aby zrozumieć, jak długo powinno to potrwać dla Twojego urządzenia, ponieważ aktualizacja obejmuje więcej niż kilka niebieskich i czarnych ekranów.

Aktualizacja przywracania systemu Windows11 z systemu Windows10 do Win11

3. Uaktualnij do systemu Windows 11 z systemu Windows 10 za pomocą plików ISO systemu Windows 11

Czas dostępu do aktualizacji systemu Windows 11 może się różnić w zależności od urządzenia, ponieważ firma Microsoft udostępnia bezpłatne aktualizacje etapami. Jednak użytkownicy Windows Insiders oraz ci, którzy kupili nowy laptop/PC powinni mieć natychmiastowy dostęp.

Jeśli nie możesz czekać tak długo, musisz zainstalować system Windows 11 ISO i narzędzie do tworzenia multimediów systemu Windows 11. Oficjalne łącza firmy Microsoft nie są jeszcze dostępne, ale powinny pojawić się za kilka tygodni.

Po pobraniu dwóch oddzielnych programów dla systemu Windows 11 wykonaj czynności opisane w samouczku „czystej instalacji systemu Windows”, jak wspomniano w sekcji: „Przełącz się na system Windows 10 z systemu Windows 11 po dziesięciu dniach”.

Częste pytania

1. Jak mogę przejść na starszą wersję systemu Windows w systemie Windows 10 lub Windows 11?

Aby obniżyć system Windows 10, musisz wrócić do starszej opcji kompilacji, jak pokazano tutaj. Ta sama procedura zmiany wersji dotyczy systemu Windows 11. Możesz także skonfigurować punkty przywracania w systemie, aby zresetować komputer do poprzedniej wersji.

2. Czy mogę zaktualizować system do Windows 11 z Windows 10 po zakończeniu okresu bezpłatnej aktualizacji?

Oferta bezpłatnej aktualizacji firmy Microsoft do systemu Windows 11 kwalifikujących się urządzeń z systemem Windows 10 ma działać do połowy 2022 r..

Po zakończeniu okresu bezpłatnej aktualizacji nadal możesz kupić nową licencję systemu Windows 11 z oficjalnej strony, pobrać plik ISO i nagrać go na pamięć USB w celu czystej instalacji systemu Windows 11.

3. Dlaczego nie widzę aktualizacji statusu systemu Windows 11 na moim urządzeniu?

Jeśli sprzęt komputera stacjonarnego / laptopa nie jest zgodny z systemem Windows 11, nie otrzymasz komunikatu o aktualizacji do systemu Windows 11.

W przypadku osób, których urządzenie kwalifikuje się, ale nadal nie widzi komunikatu, muszą najpierw zakończyć wszystkie inne aktualizacje, a następnie przejść do „Sprawdź aktualizacje” i zaktualizować je, aby wyświetlić komunikat o aktualizacji systemu Windows 11.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zarządzać problemami z aktualizacją w systemie Windows 11, zapoznaj się z podobnymi procedurami dla systemu Windows 10. Możesz także wyczyścić i zwolnić miejsce na dysku Windows C, aby uzyskać lepszą wydajność.

Czy ten artykuł jest przydatny?