Jak ponownie zainstalować DirectX w systemie Windows

Jak ponownie zainstalować DirectX w systemie Windows

Użytkownicy komputerów i laptopów z systemem Windows prawdopodobnie słyszeli o DirectX, zwłaszcza jeśli komputer jest używany do gier. Wadliwa instalacja DirectX może powodować różnego rodzaju problemy ze składnikami i aplikacjami komputera, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak w razie potrzeby ponownie zainstalować DirectX.

Co to jest DirectX?

DirectX to połączenie interfejsów API zaprojektowanych przez Microsoft do obsługi wielu różnych zadań, głównie związanych z grami i multimediami. Interfejs programowania aplikacji (API) to zestaw reguł lub procedur, które umożliwiają komputerom lub aplikacjom komputerowym komunikowanie się ze sobą.

Konsole takie jak PlayStation 5 i Nintendo Switch mają identyczny sprzęt we wszystkich swoich jednostkach, co ułatwia programistom optymalizację swoich gier, ponieważ muszą jedynie dostosować ustawienia do specyfikacji konkretnej konsoli. Gry komputerowe są bardziej złożone ze względu na prawie nieskończoną liczbę kombinacji, które możesz mieć, jeśli chodzi o karty graficzne i procesory.

DirectX pozwala grze komunikować się bezpośrednio ze sprzętem, kartą graficzną i procesorem twojego komputera, dzięki czemu gra działa najlepiej, biorąc pod uwagę specyfikacje twojego komputera. Jest to jeden z głównych powodów, dla których Windows ma tak przytłaczającą przewagę nad innymi systemami operacyjnymi, jeśli chodzi o uruchamianie gier wideo.

Jak sprawdzić swoją wersję DirectX

Warto zauważyć, że nie wszystkie karty graficzne obsługują najnowszą wersję DirectX, więc optymalna wersja dla Twojego urządzenia może nie być najnowsza. Dotyczy to zwłaszcza starych kart. Aby sprawdzić swoją wersję DirectX, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz „Uruchom” naciśnięcie okna Wygrać + r.
Uruchom DirectX
 1. Wpisz „dxdiag” i naciśnij Wejść w.
Directx Uruchom Dxdiag
 1. Po kilku sekundach powinno pojawić się narzędzie diagnostyczne DirectX, a wersja DirectX powinna być widoczna na dole „Informacje o systemie”.
Directx Dxdiag 1

Kiedy ponownie zainstalować DirectX na komputerze?

DirectX jest mocno zaangażowany w zarządzanie grafiką 3D, dźwiękiem, wideo, a nawet funkcjonalnością kontrolera gier, jeśli chodzi o określone oprogramowanie i gry. To powiedziawszy, jeśli twoja instalacja DirectX nie działa poprawnie, może powodować zniekształcone dźwięki, uszkodzoną grafikę lub inne poważne problemy podczas próby uruchomienia programów lub gier, które tego wymagają, sprawiając wrażenie, że masz wadliwy sprzęt.

Najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby aplikacja napotkała błąd krytyczny i w ogóle się nie uruchomiła. W takich przypadkach najlepszą opcją rozwiązania problemu byłaby ponowna instalacja DirectX, która powinna dodać brakujące komponenty i naprawić uszkodzone.

Czytać  Jak używać Rufusa do tworzenia bootowalnego dysku flash

Metoda 1: aktualizacja systemu Windows

Nowoczesne iteracje systemu Windows zawierają już zainstalowany DirectX jako część systemu operacyjnego i jest on regularnie aktualizowany wraz z innymi składnikami systemu. Pierwszym miejscem, na które należy zwrócić uwagę podczas próby naprawy wadliwej instalacji DirectX, są aktualizacje systemu. Może to być oczekująca aktualizacja, która powoduje wszystkie problemy.

 1. Kliknij przycisk „Start” i przejdź do „Ustawienia”.
Menu Start Directx 1
 1. Wybierz „Aktualizacja i bezpieczeństwo”.
Ustawienia Directx 1
 1. Wybierz „Sprawdź aktualizacje”, a system Windows rozpocznie wyszukiwanie dostępnych aktualizacji. Jeśli są dostępne, które z jakiegoś powodu nie zainstalowały się automatycznie, system operacyjny je znajdzie i upewni się, że masz najnowsze aktualizacje systemu Windows. Kiedy skończysz, prawdopodobnie zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie komputera.
Instalator Directx Windows Update

Metoda 2: Instalator sieciowy DirectX End User Runtime

Podczas gdy większość nowoczesnych wariantów systemu Windows jest dostarczana z preinstalowaną wersją DirectX, nadal możesz ręcznie pobrać plik instalacyjny i uruchomić go. Jest to szczególnie przydatne, jeśli z jakiegoś powodu aktualizacje systemu Windows przestają działać lub jeśli instalacja DirectX powoduje błędy.

 1. Pobierz „Instalator sieciowy DirectX End-User Runtime Web Install” z Witryna firmy Microsoft. Po pobraniu instalatora uruchom go, aby rozpocząć proces ponownej instalacji.
Uruchom instalator Directx 1 1
 1. Wybierz opcję „Akceptuję umowę” i naciśnij przycisk „Dalej” kontynuować.
Instalator Directx akceptuje 1
 1. Na następnej stronie pojawi się opcja zainstalowania paska narzędzi Bing Bar, który współpracuje z programem Microsoft Internet Explorer. Pole wyboru „Zainstaluj pasek Bing” jest domyślnie zaznaczone, więc jeśli nie jesteś zainteresowany, zechcesz je odznaczyć. Gdy skończysz, kliknij „Dalej” kontyntynuj.
Instalator Directx Bing 2
 1. Kreator instalacji sprawdzi twoją wersję DirectX i określi wszystkie komponenty, które musisz zainstalować. Kiedy skończysz, kliknij „Dalej” aby rozpocząć instalację.
Instalacja instalatora Directx 2
 1. Po zakończeniu instalacji kliknij „Zakończ” i uruchom ponownie komputer. DirectX powinien zostać zaktualizowany do najnowszej wersji.

Notatka: Jeśli twój komputer lub laptop ma już zainstalowaną najnowszą wersję Direct X, pojawi się ekran wyjaśniający to. Jeśli tak się stanie, po prostu kliknij „Zakończ” aby wyjść z kreatora.

Instalator Directx został już zainstalowany 1

Metoda 3: Kontroler plików systemowych

Ta druga metoda wykorzystuje narzędzie Kontroler plików systemu Windows (SFC), które skanuje komputer w poszukiwaniu uszkodzonych lub uszkodzonych plików i próbuje je naprawić za pomocą kopii znajdującej się w pamięci podręcznej znajdującej się w folderze Windows. Obejmuje to instalację DirectX.

 1. Uruchom aplikację Windows PowerShell z uprawnieniami administratora.
Directx Powershell 1
 1. pisać sfc /scannow i uderzył Wejść w klucz.
Directx Powershall Sfc Scan 1
 1. Narzędzie zaczyna skanować twoją maszynę. Czas potrzebny na ukończenie zależy w dużej mierze od specyfikacji komputera i rozmiaru dysku twardego.
Directx Powershall Sfc Scan 1
 1. Po zakończeniu skanowania narzędzie automatycznie naprawi wszelkie znalezione uszkodzone lub uszkodzone pliki, umożliwiając ponowne uruchomienie komputera. Jeśli nie zostaną znalezione żadne uszkodzone lub uszkodzone pliki, otrzymasz wiadomość wyjaśniającą to.
Directx Powershall Sfc Complete 1

Ponieważ nie ma bezpiecznego i łatwego sposobu na całkowite odinstalowanie DirectX na komputerach z nowszymi wersjami systemu Windows, powyższe metody są najlepszym sposobem na ponowną instalację DirectX na komputerze lub laptopie w celu naprawienia wszelkich problemów spowodowanych złą instalacją. Ale jeśli twoje gry nadal nie będą działać po udanej reinstalacji DirectX, upewnij się, że nie masz do czynienia ze złą kartą graficzną.

Czytać  4 proste sposoby szybkiego kopiowania dużej liczby plików w systemie Windows

Częste pytania

1. Co to jest narzędzie diagnostyczne DirectX?

Jest to wbudowane narzędzie systemu Windows, które pokazuje wszystkie sterowniki i komponenty związane z DirectX, które są obecnie dostępne na twoim komputerze. Jest to dobre narzędzie do sprawdzania ważnych specyfikacji komputera, w tym wersji systemu Windows, procesora, pamięci, karty graficznej, urządzenia audio i wersji DirectX.

2. hJak DirectX poprawia wydajność w grach?

Ponieważ konsole do gier wideo mają identyczne specyfikacje dla wszystkich swoich jednostek, łatwiej jest zoptymalizować ustawienia grafiki i dźwięku na wszystkich komputerach. Z drugiej strony komputery PC i laptopy obsługują wiele różnych modeli kart graficznych i innych części, więc konieczność optymalizacji gry indywidualnie dla każdego komponentu byłaby kłopotliwa. To właśnie sprawia, że ​​DirectX jest tak ważny.

W przypadku wersji gier na komputery PC programiści projektują swoje gry zgodnie z działaniem interfejsu API DirectX. Wykorzystanie interfejsu API DirectX umożliwia grze bezpośredni dostęp do karty dźwiękowej i graficznej komputera stacjonarnego lub laptopa, zapewniając płynniejsze i bardziej spersonalizowane wrażenia zgodnie ze specyfikacją komputera.

Aby poprawić wrażenia z gry, dowiedz się, która platforma do strumieniowego przesyłania gier na żywo jest najlepsza: Facebook Gaming vs. Twitch kontra Gry YouTube. Sprawdź również swoją wiedzę, korzystając ze słowniczka terminów związanych z grami.

Czy ten artykuł jest przydatny?