Jak ożywić iPoda za pomocą Rockbox w systemie Linux?

Rockbox Install Featured Image

Jeśli jesteś winien starego iPoda i korzystasz z Linuksa na swoim komputerze, możesz użyć Rockbox, aby tchnąć życie w swój stary odtwarzacz muzyczny. Umożliwia korzystanie z iPoda bez iTunes, jednocześnie poprawiając domyślną jakość dźwięku iPoda. Rockbox jest również konfigurowalny i naprawdę łatwy w instalacji. Tutaj pokażemy Ci, jak korzystać z Rockbox w Linuksie.

Co to jest Rockbox i po co go instalować

Rockbox to system operacyjny dla klasycznych iPodów. Jest to alternatywa typu open source dla domyślnego oprogramowania iPoda i ma na celu poprawę niedociągnięć oryginalnego systemu.

Rockbox Zainstaluj Rockbox Strona internetowa

Aby to osiągnąć, Rockbox zawiera lepsze API dla aplikacji innych firm, a także obsługę dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Oznacza to, że w przeciwieństwie do oryginału, na iPodzie można uruchamiać gry i używać kodeków wyższej jakości, takich jak FLAC, Ogg Vorbis i Opus.

Rockbox zainstaluj Doom w iPodzie

Mało tego, Rockbox jest stale na bieżąco z nowoczesnymi technologiami audio. Na przykład obsługuje Korektor parametryczny aby umożliwić dostosowanie i wyważenie słuchawek.

Wreszcie, Rockbox ma również funkcje, takie jak Obuuszne Crossfeed i Gapless Playback. Może to być przydatne, jeśli słuchasz muzyki klasycznej lub muzyki na żywo, gdzie albumy koncertowe są często dzielone jako osobne ścieżki.

Które iPody są kompatybilne z Rockbox

Należy jednak pamiętać, że Rockbox nie jest dostępny dla wszystkich modeli iPodów. W tej chwili obsługuje tylko szóstą generację oryginalnego iPoda i pierwsze dwie generacje iPoda Nano i Mini.

Rockbox Zainstaluj 24 listę obsługiwanych iPodów

Oznacza to, że nie będzie można zainstalować Rockbox ani na iPodzie Touch, ani na iPodzie Shuffle. Powodem jest to, że modele te używają zupełnie innego oprogramowania układowego lub systemu operacyjnego.

Jak zdobyć Rockbox

Zdobycie Rockboxa jest niezwykle proste. Aby to zrobić, możesz przejść do ich strona uwalnia gdzie możesz wybrać pomiędzy instalacją automatyczną a ręczną.

Strona internetowa instalacji Rockbox do pobrania

Opcja Automatycznie wykorzystuje program, który został stworzony w celu usprawnienia całego procesu instalacji. Ma to na celu zmniejszenie liczby zgadywania, które możesz wykonać, i potencjalnych błędów, które możesz napotkać podczas instalacji. Z tego powodu opcja Automatic polecana przez społeczność Rockbox.

Z drugiej strony opcja Ręcznie zapewnia zestaw archiwów, które można pobrać i rozpakować do folderu głównego urządzenia. Daje to największą elastyczność podczas instalacji i może być również przydatne, jeśli używasz systemu operacyjnego, którego instalator jeszcze nie obsługuje.

Rockbox Instalacja obsługiwanych urządzeń

Tutaj skupimy się na instalacji Rockbox za pomocą automatycznego instalatora przy użyciu Ubuntu Linux 21.10. Wiedząc o tym, możesz zacząć od kliknięcia dużego przycisku „Pobierz instalator” na stronie wydań projektu.

Rockbox Zainstaluj automatyczne pobieranie

Spowoduje to wyświetlenie „Strony narzędzia Rockbox” z małą tabelą pokazującą systemy operacyjne obecnie obsługiwane przez program. W tym miejscu musisz kliknąć łącze do najnowszej wersji instalatora systemu Linux. W moim przypadku jest to trzeci wiersz pod „Aktualną wersją”.

Rockbox Zainstaluj Podświetl Linux Pobierz

Jak zainstalować Rockbox w Linuksie?

 1. Najpierw upewnij się, że Ubuntu będzie w stanie uruchomić instalator. Uruchom następujące polecenie, aby instalator był wykonywalny:
Rockbox Install Zmień bity uprawnień
 1. Następnie wpisz następujące polecenie, aby bezpośrednio uruchomić instalator z terminala:
 1. Załaduje się GUI instalatora, wyświetlając krótkie podsumowanie zmian wprowadzonych w programie. Stamtąd możesz nacisnąć „OK”, aby załadować „Monit o konfiguracji urządzenia”.
Witamy w narzędziu instalacyjnym Rockbox

Wykrywanie iPoda w narzędziu

„Monit o konfiguracji urządzenia” to małe okno, które pozwala poinformować narzędzie Rockbox o konkretnym odtwarzaczu muzyki. Aby to zrobić, musisz najpierw podłączyć iPoda do urządzenia przez USB.

Konfiguracja narzędzia instalacyjnego Rockbox

Po podłączeniu „Monit o konfiguracji urządzenia” spróbuje automatycznie wykryć odtwarzacz muzyczny. Jednak ta funkcja nie zawsze działa. Aby to naprawić, możesz nacisnąć przycisk „Autodetekcja”, aby zmusić narzędzie do ponownego sprawdzenia.

Automatyczne wykrywanie konfiguracji instalacji Rockbox

Konfigurowanie narzędzia konfiguracyjnego Rockbox

 1. Stamtąd możesz wybrać jedną z czterech różnych funkcji w narzędziu. W większości przypadków wystarczy sprawdzić zakładkę „Instalacja” lub „Kopia zapasowa i dezinstalacja”.
 2. Zakładka „Instalacja” zarządza wszystkimi komponentami, które możesz zainstalować na swoim urządzeniu. Tutaj możesz wybrać instalację czcionek, motywów, a także wtyczek i programów. Nie tylko to, możesz również zaktualizować swój obecny program ładujący tutaj.
Zakładka instalacji narzędzia Rockbox Install Utility
 1. Zakładka „Kopia zapasowa i dezinstalacja” umożliwia zarządzanie wykonanymi migawkami, a także opcję wyczyszczenia urządzenia. Może to być przydatne, jeśli piszesz wtyczki lub chcesz przywrócić urządzenie do stanu magazynowego.
Zakładka dezinstalacji narzędzia Rockbox Install Utility

Zainstaluj Rockbox na swoim iPodzie

 1. Najpierw musisz przejść do zakładki „Instalacja”. Stamtąd wybierz wersję, którą chcesz zainstalować z menu rozwijanego. W moim przypadku wybrałem wersję Rockbox „Stable Release”.
Wybierz wersję instalacyjną Rockbox
 1. Po zakończeniu zaznacz pola dla części Rockbox, które chcesz zainstalować na swoim urządzeniu. Niektóre składniki na liście są opcjonalne. Na przykład nie jest konieczne dołączanie czcionek, motywów i instrukcji, aby mieć działającą instalację.
Czytać  Jak zaplanować automatyczne uruchamianie trybu ciemnego o zachodzie słońca w systemie MacOS

Notatka: dobrą praktyką jest zainstalowanie wszystkich składników wymienionych w narzędziu. Ma to na celu upewnienie się, że urządzenie ma wszystkie pliki potrzebne do uruchomienia. Ułatwi to późniejsze aktualizacje.

Wybierz komponenty instalacyjne Rockbox
 1. Dzięki temu ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, to kliknąć przycisk „Zainstaluj”, aby rozpocząć proces instalacji. Powinno to zająć tylko kilka minut. Po zakończeniu urządzenie automatycznie uruchomi się ponownie z nowym oprogramowaniem.
Instalacja Rockbox Nowa instalacja Rockbox
 1. Od tego momentu urządzenie Rockbox powinno automatycznie zamontować się jako normalny dysk USB. Teraz powinno być możliwe dodawanie muzyki i plików do iPoda tak, jakby był to zwykły odtwarzacz MP3.

Tworzenie kopii zapasowych i usuwanie Rockbox

Możliwe jest również użycie narzędzia do utworzenia kopii zapasowej bieżącej instalacji, a także całkowitego odinstalowania Rockbox. Mało tego, proces wykonania jednej z tych czynności jest niewiarygodnie prosty.

Tworzenie kopii zapasowej instalacji

 1. Aby utworzyć archiwum bieżącej instalacji, musisz najpierw przejść do zakładki „Kopia zapasowa i dezinstalacja”.
 2. Stamtąd musisz następnie kliknąć przycisk „Kopia zapasowa” z opcji.
Rockbox Zainstaluj podświetlenie przycisku kopii zapasowej
 1. Spowoduje to z kolei otwarcie „Rockbox Backup Prompt”. W ten sposób narzędzie wyświetli aktualny rozmiar twojej instalacji, a także opcję wyboru miejsca, w którym chcesz zapisać swoje archiwum. W moim przypadku pozostawię opcje do ustawień domyślnych.
Opcje kopii zapasowej instalacji Rockbox
 1. Dzięki temu narzędzie do tworzenia kopii zapasowych skompiluje wszystkie pliki Rockbox w jednym archiwum. Po zakończeniu wyświetli mały monit z informacją, że tworzenie kopii zapasowej się powiodło.
Postęp kopii zapasowej instalacji Rockbox

Odinstalowywanie Rockbox z iPoda

Podobnie jak w przypadku tworzenia kopii zapasowej, musisz przejść do zakładki „Kopia zapasowa i dezinstalacja”, aby usunąć Rockbox z urządzenia. Tam możesz wybrać jedną z dwóch metod usuwania iPoda:

 • Pierwsza opcja usuwa tylko bootloader z twojej instalacji. Spowoduje to przywrócenie iPoda do stanu magazynowego, ale nie usunie plików Rockbox z urządzenia. Jest to przydatne tylko wtedy, gdy zamierzasz zaktualizować swój system do nowszej wersji Rockbox.
 • Druga opcja usuwa wszystkie powiązane pliki Rockbox z urządzenia. Jest to opcja całkowitego wyczyszczenia urządzenia.
Rockbox Zainstaluj dwie metody dezinstalacji

W moim przypadku wybiorę drugą opcję, ponieważ chcę całkowicie usunąć Rockbox z mojego iPoda.

Komunikat o odinstalowaniu Rockbox

Następnie narzędzie wyświetli mały monit, w którym możesz wybrać między „Zakończono” a „Inteligentną dezinstalacją”. Jak opisano powyżej, aby całkowicie usunąć Rockbox, musisz wybrać opcję „Zakończ dezinstalację”.

Instalacja Rockbox Kompletna dezinstalacja

Często Zadawane Pytania

Czy można używać Rockbox do odtwarzaczy innych niż iPod?

Czy mogę przełączyć moją stabilną instalację Rockbox na gałąź deweloperską?

TAk! Przekształcenie stabilnej instalacji Rockbox w wersję rozwojową jest stosunkowo proste. Aby to zrobić, musisz najpierw odinstalować bootloader dla swojego urządzenia, przechodząc przez zakładkę „Backup & Uninstall” narzędzia. Tam musisz kliknąć przycisk „Usuń bootloader”.

Po zakończeniu możesz wrócić do zakładki „Instalacja” narzędzia i wybrać „Gałąź rozwoju” z menu rozwijanego wersji. Następnie musisz wybrać i zainstalować zarówno bootloader, jak i składniki oprogramowania układowego dla swojego urządzenia.

Czy można wrócić do standardowego iPoda bez wyjmowania Rockboxa?

TAk! Ze względu na swoją konstrukcję Rockbox nakłada się tylko na oryginalne oprogramowanie urządzenia. Oznacza to, że w urządzeniu nadal znajdują się fabryczne pliki oprogramowania układowego.

Aby wrócić do standardowego iPoda, włącz blokadę iPoda natychmiast po zimnym rozruchu. Wykonanie tego z kolei spowoduje, że Rockbox wyłączy się i bezpośrednio przekaże kontrolę z powrotem do oryginalnego oprogramowania układowego.

Należy jednak pamiętać, że podczas korzystania z oryginalnego oprogramowania sprzętowego nie będzie można uzyskać dostępu do żadnych plików umieszczonych w iPodzie za pośrednictwem Rockbox. Wynika to głównie z faktu, że oryginalny iPod używa zastrzeżonego formatu bazy danych, który rozumie tylko program iTunes.

Kredyt obrazu: Unsplash | Wszystkie zrzuty ekranu autorstwa Ramces Red

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej