Jak otwierać pliki WIM w systemie Windows 10

Jak otwierać pliki WIM w systemie Windows 10

Czy kiedykolwiek znalazłeś plik WIM w systemie Windows 10 i nie wiedziałeś, co z nim zrobić? Podwójne kliknięcie nic nie daje. Tutaj wyjaśniamy, czym są pliki WIM i jak można otworzyć plik WIM w systemie Windows 10.

Co to jest WIM?

WIM oznacza format Windows Imaging. Jest to format płyty używany do kodowania obrazów. Został po raz pierwszy wprowadzony w systemie Windows Vista przez firmę Microsoft. Zaletą formatowania obrazów w formacie WIM jest to, że jest on zoptymalizowany: skompresowany plik zajmuje znacznie mniej miejsca w porównaniu z oryginalnym obrazem. W takim pliku jest sześć typów zasobów WIM:

  • Zasób metadanych
  • Tabela przeglądowa
  • Dane XML
  • Tabela integralności
  • nagłówek
  • Zasób pliku

Obrazy WIM mogą być uruchamiane. W rzeczywistości instalacyjne dyski DVD z systemem Windows zawierają pliki WIM, które mogą zostać zmodyfikowane, jeśli instalacja systemu Windows wielokrotnie się nie powiedzie.

Pliki WIM są szeroko stosowane do zarządzania krytycznymi plikami systemowymi, w tym aktualizacjami, komponentami, a nawet sterownikami. Służą również do zarządzania rozruchem systemu operacyjnego. Bez prawidłowego pliku WIM uruchomienie systemu operacyjnego Windows lub zainstalowanie nowego może być niemożliwe. Jeśli jesteś w tej pozycji podczas próby uruchomienia systemu Windows 10, zaleca się zastąpienie pliku .wim lub wyodrębnienie go i zastąpienie informacji danymi, które nie zostały uszkodzone (jeśli podejrzewasz, że plik .wim jest uszkodzony).

Jak otwierać pliki WIM w systemie Windows 10

Istnieje kilka metod wyodrębniania plików WIM w systemie Windows. Najbardziej znanym z nich jest WinZip. Możesz przetestować aplikację za darmo, bez ograniczeń co do czasu i ilości danych, które mogą wyodrębnić. Program zajmuje mało miejsca i nie zajmuje dużo pamięci RAM, więc nie spowalnia komputera.

Plik WIM Rozpakuj plik Wim 2

Inne programy do wyodrębniania WIM obejmują 7 zamków błyskawicznych. Program jest kompatybilny ze wszystkimi wersjami Windows od Windows 2000, Windows Vista, Windows 10 i więcej.

Czytać  Jak dodać dźwięk startowy systemu Windows 95 do systemu Windows 10?

Posługiwać się PeaZip do otwierania i modyfikowania plików .wim

To narzędzie do ekstrakcji i kompresji jest również bardzo lekkie i może być używane jako menedżer plików. Oprócz ekstrakcji i kompresji, możesz również użyć PeaZip do łączenia i dzielenia różnych typów plików. Dzięki temu jest szczególnie przydatny dla artystów, którzy muszą edytować muzykę lub wideo. PeaZip obsługuje szeroką gamę typów plików, w tym .zip, .tar, .wim i .gzip.

Dzięki PeaZip możesz nie tylko otwierać pliki .wim, ale także modyfikować zawarte w nich informacje. Jest to ważne, jeśli masz problemy z instalacją systemu Windows 10 i zawęziłeś problem do problemu z plikiem wim. PeaZip zapewnia silne szyfrowanie i inne funkcje bezpieczeństwa, więc możesz go również używać do ochrony poufnych danych.

Kończący się

Pliki WIM są ważne i używane w wielu aspektach działania systemu Windows 10, szczególnie podczas instalowania systemu operacyjnego. Istnieje wiele scenariuszy, w których może być konieczna edycja plików WIM, na przykład jeśli system operacyjny nie jest poprawnie zainstalowany. W takim przypadku możesz użyć dowolnej z powyższych metod, aby otworzyć pliki WIM i wprowadzić niezbędne zmiany z łatwością i bez wydawania ani grosza.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?