Jak odinstalować aplikacje systemowe bez rootowania na Androidzie

Jak odinstalować aplikacje systemowe bez rootowania na Androidzie

Kupując nowy telefon z Androidem, prawdopodobnie jest on wyposażony w wiele wstępnie zainstalowanych programów typu bloatware. Chociaż możesz odinstalować te aplikacje bloatware innych firm, niektóre z nich instalują się jako aplikacje systemowe i nie można ich usunąć. Dotyczy to zwłaszcza całego pakietu aplikacji Google. Jeśli nie jesteś fanem Muzyki Google Play ani Google Duo, przepraszam, nie możesz usunąć ich z telefonu. Aby pozbyć się aplikacji systemowych, najprostszym sposobem jest zrootowanie telefonu. Minusem jest to, że nie jest łatwo zrootować telefon, co spowoduje utratę gwarancji telefonu.

Oto kilka sposobów odinstalowania bloatware / aplikacji systemowych bez rootowania na Androidzie.

Odinstaluj / wyłącz bloatware

W przypadku nadprogramów innych firm większość z nich można łatwo odinstalować.

1. Na telefonie z Androidem przejdź do „Ustawienia -> Aplikacje i powiadomienia”.

2. Dotknij „Zobacz wszystkie aplikacje” i znajdź aplikację, którą chcesz odinstalować, i dotknij jej.

3. Jeśli jest przycisk „Odinstaluj”, stuknij, aby odinstalować aplikację.

Odinstaluj Bloatware bez rootowania Androida

4. Jeśli widzisz przycisk „Wyłącz” zamiast przycisku Odinstaluj, oznacza to, że aplikacji nie można odinstalować, ale można je wyłączyć.

Wyłącz aplikacje systemowe bez roota

„Wyłączone” oznacza, że ​​aplikacja jest nieaktywna, nie pojawi się na liście aplikacji i nie zostanie rozpoznana jako aplikacja zainstalowana.

Dotknij przycisku Wyłącz, aby wyłączyć aplikację.

W przypadku telefonów Xiaomi najpierw zainstaluj „Ukryte ustawienia MIUI„Aplikacja

1. Otwórz „Ukryte ustawienia dla MIUI”.

2. Przejdź do „Zarządzaj aplikacjami” i znajdź aplikację, którą chcesz wyłączyć.

3. Dotknij przycisku „Dezaktywuj”.

Wyłącz aplikacje w Miui Xiaomi

Odinstaluj aplikacje systemowe na Androidzie za pomocą adb

Adb to potężne narzędzie do debugowania telefonu. Zawiera również polecenia do zarządzania pakietami aplikacji (w tym przypadku odinstaluj pakiety).

1. Aby korzystać z adb, musisz zainstalować adb na swoim komputerze stacjonarnym.

W systemie Linux możesz zainstalować „narzędzia Androida” z centrum oprogramowania lub menedżera pakietów.

W systemie Windows postępuj zgodnie z instrukcjami tutaj, aby zainstalować adb.

2. Następnie musisz włączyć „Opcje programisty” w swoim telefonie. Po włączeniu przejdź do opcji programisty, przewiń listę i włącz „debugowanie USB”.

Włączyć debugowanie USB

3. Podłącz telefon do pulpitu za pomocą kabla USB. Po wyświetleniu monitu zmień tryb „tylko przesyłanie” na tryb „transferu plików (MTP)”.

Usuń nieukorzenione nadprogramy

4. W systemie Windows przejdź do katalogu adb i uruchom wiersz poleceń w tym folderze. W przypadku Linuksa po prostu otwórz Terminal.

Czytać  Jak przesyłać pliki z telefonu z Androidem do Smart TV?

Wpisz następujące polecenie, aby uruchomić adb i sprawdź, czy telefon jest podłączony.

Jeśli widzisz wpis na liście w sekcji „Lista urządzeń”, oznacza to, że Twoje urządzenie jest połączone.

Odinstaluj urządzenia Bloatware Adb z Androida

5. Uruchom powłokę adb.

6. Wymień wszystkie pakiety zainstalowane w telefonie.

Lista pakietów na Androida Odinstaluj Bloatware Pm

Lista będzie bardzo długa. Możesz użyć grep aby zawęzić listę. Na przykład, aby wyświetlić tylko pakiety z Google, użyj polecenia:

Lista odinstalowań Androida Bloatware Aplikacje Google

7. Znajdź nazwę aplikacji, którą chcesz odinstalować. Nazwa jest wpisem po Package:. Na przykład nazwa pakietu aplikacji Kontakt Google to com.google.android.contacts.

Nazwa pakietu odinstalowującego oprogramowanie Android

Jeśli masz problemy z identyfikacją nazwy pakietu, po prostu przejdź do Sklepu Google Play w przeglądarce i wyszukaj aplikację. Sprawdź adres URL nazwy pakietu.

Kontakt nazwa pakietu

8. Wpisz następujące polecenie, aby odinstalować aplikację.

Odinstaluj Androida Odinstaluj pakiety Bloatware

Powinieneś zobaczyć słowo „Successful”, jeśli dezinstalacja się powiedzie.

--user Flaga w powyższym poleceniu jest ważna, ponieważ mówi systemowi, aby odinstalować aplikację tylko dla bieżącego użytkownika (i jest głównym / domyślnym użytkownikiem telefonu). Nie ma możliwości odinstalowania aplikacji dla wszystkich użytkowników, chyba że zrootujesz telefon.

Ostrzeżenie: odinstalowanie aplikacji systemowych może spowodować uszkodzenie systemu, więc odinstaluj tylko te aplikacje, których jesteś pewien. Aplikacje takie jak Gmail, Muzyka Google Play, Filmy Google Play itp. można bezpiecznie odinstalować, ale nigdy nie usuwaj Sklepu Google Play ani żadnego z powiązanych plików. Jeśli telefon stanie się niestabilny po odinstalowaniu określonej aplikacji, zainstaluj ją ponownie ze Sklepu Google Play lub zresetuj telefon do ustawień fabrycznych.

Wyłącz aplikacje systemowe za pomocą narzędzia Debloater

Jeśli uważasz, że proces poleceń ADB jest nieco skomplikowany i długotrwały, na szczęście dla Ciebie dostępne jest narzędzie Debloater, które ułatwi wyłączenie PUA na urządzeniu z Androidem.

Czytać  Do czego służy Bluetooth? 7 zastosowań technologii bezprzewodowej

Niektóre funkcje tego narzędzia Debloater to możliwość blokowania lub wyłączania aplikacji na urządzeniu z Androidem, umożliwia jednoczesne odblokowanie wszystkich aplikacji, importowanie zablokowanych aukcji itp. To całkiem proste narzędzie – po podłączeniu urządzenia wyświetla listę aplikacji zainstalowanych na telefonie z Androidem.

Pamiętaj, że aby usunąć aplikacje, musisz mieć uprawnienia roota na swoim telefonie z Androidem. To narzędzie nie odinstalowuje aplikacji systemowych z telefonu z Androidem bez uprawnień administratora. Jednak wyłączanie aplikacji jest również skuteczne, ponieważ wyłączone aplikacje nie będą działać w tle i będą zużywać zasoby telefonu.

Oto jak możesz użyć narzędzia Debloater:

1. Najpierw upewnij się, że masz włączone debugowanie USB na swoim urządzeniu z Androidem.

2. Pobierz i zainstaluj Narzędzie do odblokowania na komputerze z systemem Windows.

3. Połącz telefon z komputerem za pomocą kabla USB. Otwórz narzędzie Debloater i poczekaj, aż wykryje twoje urządzenie.

4. Po wykryciu urządzenia, powiadomienia „Urządzenie podłączone” i „Parowanie” znajdujące się na dole interfejsu zmienią kolor na zielony, wskazując, że połączenie powiodło się.

Narzędzie Debloater Usuń oprogramowanie Android Bloatware

5. Aby uzupełnić listę o aplikacje zainstalowane na telefonie z systemem Android, kliknij przycisk „Odczytaj pakiety telefonu” znajdujący się tuż pod menu „Status aktywności”.

Przycisk Przeczytaj wszystkie pakiety

6. Po prostu przewiń listę aplikacji i zaznacz pole obok aplikacji, którą chcesz wyłączyć.

Usuń Bloatware Android Debloater Tool

7. Po dokonaniu wyboru naciśnij przycisk „Zastosuj” u góry. Narzędzie uruchomi to zadanie i wyświetli komunikat o zakończeniu.

Usuń Bloatware

Uwaga: Słowo ostrzeżenia. Nie wyłączaj żadnej aplikacji systemowej, ponieważ może ona uszkodzić telefon, blokując go. Zawsze dokładnie sprawdź przed wybraniem jakiejkolwiek aplikacji.

Kończący się

W zależności od producenta telefonu, niektóre telefony są dostarczane z tylko kilkoma bloatware, a aplikacje systemowe można łatwo wyłączyć, podczas gdy inne są pełne aplikacji innych firm, których nie można w ogóle usunąć ani wyłączyć. Powyższe instrukcje pozwolą Ci odinstalować aplikacje systemowe bloatware z telefonu z Androidem bez konieczności rootowania telefonu, chyba że rozważasz zrootowanie telefonu.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?