Jak obniżyć wersję jądra w Linuksie?

Jak obniżyć wersję jądra w Linuksie?

Linux żyje i umiera dla jądra. Jeśli wiesz, jak działa GNU / Linux, Linux jest jądro. Wszystko inne to tylko narzędzia, które z nim współdziałają. Te narzędzia pozwalają na prawdziwą pracę, ale nie mogą nic zrobić bez jądra.

Rdzeń systemu operacyjnego jest jak układ sercowo-naczyniowy. Masz tendencję do zapominania o tym, dopóki coś nie pójdzie nie tak. To nie jest takie powszechne, ale aktualizacje jądra mogą i kończą się niepowodzeniem. Kiedy zaktualizowane jądro nie pozwoli ci korzystać z komputera, czas na obniżenie wersji.

Uruchom starsze jądro

Dobrą wiadomością, jeśli ostatnio aktualizowałeś jądro, jest to, że ten proces prawie nigdy nie usuwa starego jądra. Jedynym przypadkiem, w którym może się to zdarzyć, jest natychmiastowa dezinstalacja starego jądra, co nie jest dobrym pomysłem.

Aby uruchomić komputer na starszym komputerze, musisz ponownie uruchomić komputer. Gdy komputer ładuje GRUB, może być konieczne naciśnięcie klawisza, aby wybrać niestandardowe opcje. W niektórych systemach starsze jądra będą wyświetlane tutaj, podczas gdy w Ubuntu będziesz musiał wybrać „Opcje zaawansowane dla Ubuntu”, aby znaleźć starsze jądra.

Po wybraniu powyższego jądra system uruchomi się. Wszystko powinno działać tak, jak kiedyś. Jeśli nadal masz problemy, może to nie być problem z jądrem.

Wyeliminuj sedno problemu

Jeśli uruchomiłeś komputer i wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami, prawdopodobnie problemem jest zaktualizowane jądro. Technicznie rzecz biorąc, możesz to zrobić za każdym razem, gdy uruchamiasz komputer, ale bardziej sensowne jest usunięcie problematycznego jądra.

Usuwanie jądra degradacji Linuksa

Możesz to zrobić używając narzędzi do zarządzania pakietami twojej dystrybucji. Będzie się to różnić w zależności od używanego systemu. Będziesz także musiał znać wersję jądra, które chcesz usunąć. Można to znaleźć podczas uruchamiania na ekranie GRUB. W przypadku Ubuntu i innych dystrybucji opartych na apt możesz użyć polecenia takiego jak:

Będziesz musiał wymienić VERSION powyżej z dokładnym numerem wersji problematycznego jądra, które chcesz usunąć. Jeśli chcesz je przytrzymać tylko przez chwilę, możesz użyć następującego polecenia:

Potwierdzenie obniżenia wersji jądra Linuksa

Unikaj przyszłych problemów

Jednym z najłatwiejszych sposobów uniknięcia tego typu problemów jest unikanie natychmiastowej aktualizacji. To da ci szansę sprawdzenia, czy pojawią się jakiekolwiek raporty od użytkowników mających problemy z jądrem. Powinieneś zwracać szczególną uwagę na użytkowników ze sprzętem podobnym do twojego.

Czytać  12 najlepszych edytorów obrazów dla systemu Linux

Jeśli stabilność jest dla Ciebie kluczowa, możesz również wybrać dystrybucję LTS. Są one aktualizowane rzadziej, oprócz aktualizacji zabezpieczeń. Oznacza to, że możesz liczyć na to, że będą bardziej stabilne niż Twoja przeciętna dystrybucja.

Częste pytania

1. Czy degradacja mojego jądra coś złamie?

Jeśli chodzi o tak fundamentalną część systemu operacyjnego, to zawsze jest taka możliwość. To powiedziawszy, jeśli właśnie dokonałeś aktualizacji, powrót do poprzedniego jądra nie powinien sprawić zbyt wielu problemów.

Sterowniki i inne oprogramowanie, które współdziała bezpośrednio z jądrem, mogą być wadliwe. Jeśli poprzednie wersje tego oprogramowania zostały usunięte lub zaktualizowane, może być również konieczne obniżenie wersji.

2. Czy mogę sprawdzić, czy aktualizacja jądra będzie działać w moim systemie?

Jak wspomniano powyżej, zawsze warto sprawdzić raporty użytkowników przed wykonaniem większej aktualizacji. Pamiętaj, aby sprawdzić fora użytkowników oparte na używanej dystrybucji Linuksa, aby sprawdzić, czy są jacyś użytkownicy, którzy mają poważne problemy. Jeśli zauważysz, że znaczna liczba użytkowników ma problemy, możesz poczekać, aż zostaną rozwiązane, przed aktualizacją.

3. Jak mogę sprawdzić jądra zainstalowane w moim systemie?

Istnieje kilka poleceń, które pozwalają zobaczyć, które jądra są zainstalowane, w zależności od uruchomionej dystrybucji Linuksa. W większości wersji będą działać:

W dystrybucjach Arch Linux i opartych na Arch możesz użyć:

W Ubuntu, Debianie i systemach opartych na którymkolwiek z nich możesz użyć następującego polecenia:

W Red Hat, Fedora i innych podobnych dystrybucjach możesz użyć następującego polecenia:

Nie jest to wyczerpująca lista, ale obejmuje dużą liczbę dystrybucji. Jeśli używasz innej dystrybucji, zapoznaj się z dokumentacją.

4. Jak mogę się dowiedzieć, którego jądra aktualnie używam?

Możesz to osiągnąć za pomocą prostego polecenia. Otwórz terminal i wpisz następujące polecenie.

Czytać  Jak stworzyć bootowalny Ubuntu USB w Windows

Zobaczysz ciąg z informacją o wersji działającego jądra. Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

Spojrzenie pod maskę

Chociaż degradacja jest najłatwiejszym sposobem radzenia sobie z problemami związanymi z jądrem, nie jest to jedyny sposób. Jądro nie jest jedyną częścią systemu, która może powodować problemy podczas uruchamiania. Jeśli twój system się nie uruchomi, może to być niezwykle frustrujące.

Wyszukiwanie swoich problemów w Internecie może być pomocne, ale pomaga, jeśli rozumiesz, co dzieje się pod maską, że tak powiem. Aby lepiej zrozumieć, co dzieje się po uruchomieniu systemu, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po zrozumieniu procesu uruchamiania systemu Linux.

Czy ten artykuł jest przydatny?