Jak naprawić problem Nie można pisać do terminala w systemie Linux?

How To Fix Cant Type In Terminal Issue In Linux Featured

Terminal jest nadal głównym sposobem interakcji większości użytkowników Linuksa ze swoimi komputerami. Jednak nic nie jest idealne i czasami nawet terminal może przestać odpowiadać lub zignorować twoje dane wejściowe. Jeśli Twój terminal zawiesza się i nie możesz w nim pisać, oto kilka najczęstszych przyczyn i ich rozwiązania.

Czy okno jest ostre?

Istnieje niewielka szansa, że ​​problem można łatwo rozwiązać: czy okno terminala jest aktywne?

Jeśli okno terminala nie jest aktywne, nic, co wpiszesz, nie pojawi się w nim.

Innym możliwym źródłem tego problemu mogą być niektóre aplikacje działające w tle, które nieustannie kradną fokus. Sprawdź na przykład, czy masz wyskakujące powiadomienie, które może odwrócić uwagę od Twojego terminala.

Wreszcie, jeśli używasz KDE, istnieje niewielka szansa, że ​​reguła zarządzania oknami jest błędnie skonfigurowana. Taka reguła mogłaby na przykład nigdy nie skupiać uwagi na terminalu, wyświetlać go w predefiniowanej pozycji, o nieużytecznym rozmiarze, a nawet automatycznie go minimalizować.

Nie można pisać do ustawień okna terminala Kde

Czy podajesz hasło?

Jeśli Twój terminal wydaje się zamrożony podczas próby wprowadzenia hasła, nie martw się, to normalne! Możesz być przyzwyczajony do oglądania gwiazdek lub kropek w innych miejscach podczas wpisywania hasła, ale w terminalu nic nie pokaże.

Nie mogę wpisywać haseł terminalowych

Dlatego możesz zignorować, że terminal wygląda na zamrożony, wpisz hasło i naciśnij Wejść w.

Czy coś już działa w tle?

Niektóre procesy trwają znacznie dłużej, niż początkowo zakładaliśmy. Jeśli twój terminal wydaje się zamrożony i nie odpowiada na dane wejściowe po wpisaniu polecenia, być może nie zakończył tego, co powinien.

spróbuj nacisnąć kontrola + Z na nieodpowiadającym terminalu, aby zawiesić wszystkie aktywne zadania. Jeśli twój terminal działa po tym, znasz przyczynę problemu. Możesz uruchomić aplikację w tle, wpisując bg.

Alternatywnie, naciskając kontrola + C, wyśle ​​sygnał zatrzymania i spróbuje wyjść z aplikacji. Zatrzymanie aplikacji oczywiście uniemożliwi jej również wykonanie tego, co powinna.

Czy to zdalna powłoka?

Jeśli łączysz się ze zdalną powłoką za pomocą SSH, zamrożony terminal jest często spowodowany problemem z połączeniem. Na przykład, jeśli połączysz się z VPN, bieżąca sesja SSH przestanie odpowiadać.

Rozwiązanie jest proste: spróbuj zakończyć sesję zdalną i zalogować się ponownie. Jeśli to nie zadziała, sprawdź połączenie internetowe lub zaporę sieciową.

Jeśli to nie zadziała, spróbuj ponownie uruchomić komputer i router.

Czytać  10 najlepszych debuggerów Linuksa dla inżynierów oprogramowania

Czy Twój problem jest inny, w tym sensie, że możesz się połączyć, ale po chwili terminal zawiesza się? To (prawdopodobnie) problem z połączeniem. Różnica polega na tym, że w takich przypadkach niewiele można zrobić: prawdopodobnie jest to wina infrastruktury sieciowej.

W takich przypadkach możesz tylko skontaktować się z dostawcą Internetu, wyjaśnić problem i zapytać, czy można go obejść. Rozwiązanie może być tak proste, jak wymiana istniejącego modemu/routera na nowy lub, w najgorszym przypadku, wymiana jakiegoś kłopotliwego kabla gdzieś między domem a dostawcą Internetu.

Czy problem dotyczy tylko niektórych liter?

Jeśli możesz pisać na swoim terminalu, ale tylko określone litery nie chcą się pokazać, może twój .inputrc konfiguracja została w jakiś sposób uszkodzona. Być może w przeszłości błędnie wpisałeś parametr, co spowodowało odfiltrowanie określonych znaków.

Użyj swojego ulubionego edytora tekstu, aby sprawdzić „~/.inputrc” i „/etc/inputrc” pod kątem błędnych parametrów.

Nie można pisać do terminala Inputrc

Niestety, jeśli chodzi o to, czego szukać, nie możemy Ci pomóc, ponieważ nie wiemy, co napisałeś wcześniej. Może pomogłoby sprawdzenie historii bash i sudo.

reset terminala

Jeśli próbowałeś wszystkiego do tej pory, ale twój terminal nadal nie odpowiada, możesz zresetować go do ustawień domyślnych.

Czy sprawdziłeś kabel klawiatury?

Najbardziej oczywista możliwa przyczyna brzmi dziwnie niemożliwie. Jak ktoś mógł nie zauważyć, że cała klawiatura nie działa? A jednak zdarzało się to już wcześniej! Sprawdź, czy kabel klawiatury nie jest poluzowany lub czy klawiatura jest uszkodzona, co wyjaśnia, dlaczego nie możesz pisać na terminalu.

Spróbuj ślepego resetu

Kiedy nie widzisz, co piszesz, nazywa się to pisaniem na ślepo. Ponieważ nie możesz pisać w terminalu w systemie Linux, możesz spróbować ślepego restartu. Nie zobaczysz, co piszesz, więc pisz powoli, aby upewnić się, że wpisujesz prawidłowe litery.

Jak rozwiązać problem z brakiem możliwości pisania do terminala po zresetowaniu systemu Linux?

Przy otwartym terminalu wpisz reset i uderzył Wejść w.

Alternatywnie możesz napisać reset -c po prostu zresetować znaki odpowiedzialne za twój problem. Ponownie, to nie zawsze działa, zwłaszcza jeśli wszystko jest zamrożone.

zacząć od nowa

W ostateczności zrestartuj całkowicie Linuksa. Problem może nie mieć nic wspólnego z terminalem. Coś innego mogło się zawiesić, zamrażając system. Jeśli próbowałeś wszystkiego innego, uruchom ponownie system, a nie tylko instancję terminala.

Czytać  Co to jest powłoka RC i jak ją zainstalować w systemie Linux

Stracisz wszystko, nad czym pracowałeś w terminalu, ale jeśli nie możesz pisać lub kontynuować, możesz nie mieć wyboru.

Masz za dużo do biegania?

Łatwo jest zabrać się do pracy i rozpocząć wielozadaniowość. Jednak systemy są zaprojektowane tak, aby obsłużyć tylko tyle naraz. Sprawdź, ile różnych rzeczy masz uruchomionych w tym samym czasie. Zamknięcie niektórych zadań, które wymagają więcej zasobów, może wystarczyć do rozwiązania problemu.

Częste pytania

1. Czy jakiekolwiek polecenia będą działać, jeśli nic się nie pojawi podczas pisania?

Czasem. Chociaż terminal wygląda na zamrożony, może to być tylko sam ekran. Wszystko, co napiszesz, może nadal działać. Szybkim sposobem sprawdzenia tego jest napisanie stty sane i uderzył Wejść w. Ma to na celu przywrócenie normalnej sesji, jeśli się zawiesi. Chociaż nie zawsze działa, warto spróbować. Pamiętaj, nie zobaczysz, co piszesz.

2. Wpisałem polecenie, ale nic się nie dzieje. Czy mój terminal jest zamrożony?

Niekoniecznie. Ten problem często występuje u osób, które są nowe w Linuksie lub po prostu jako zwykły wypadek podczas wielozadaniowości. Polecenia nie będą przetwarzane, chyba że naciśniesz Wejść w następnie. W przeciwnym razie nie miałbyś szansy na wprowadzenie pełnego polecenia, zanim system zacznie je przetwarzać.

3. Dlaczego nie mogę nic wpisać po użyciu funkcji wklejania?

W menu terminala Wklej znajduje się tuż nad Tylko do odczytu. Jeśli przypadkowo włączysz opcję Tylko do odczytu, w ogóle nie będziesz mógł nic napisać. Może się to również zdarzyć, jeśli używasz czyjegoś systemu, który aktywował ten tryb.

Wystarczy otworzyć menu terminala i wyłączyć funkcję tylko do odczytu. Powinno to umożliwić ponowne rozpoczęcie pisania.

4. Dlaczego ekran terminala nie porusza się podczas pisania?

Możesz pomyśleć, że masz problem z pisaniem na swoim terminalu Linux, jeśli ekran nie porusza się po dojściu do dołu okna. Jednak najczęstszym problemem jest: blokada przewijania klucz został włączony. Naciśnij ten klawisz, aby wyłączyć funkcję.

5. Czy powinienem wypróbować inną aplikację terminala?

Jeśli ciągle masz problemy z dołączonym terminalem, powinieneś rozważyć wypróbowanie kilku alternatyw. Często działają one lepiej i zapewniają dodatkowe funkcje. Niektóre opcje do rozważenia obejmują:

Czy ten artykuł jest przydatny?