Jak naprawić niesformatowany i bezużyteczny dysk USB

Jak naprawić niesformatowany i bezużyteczny dysk USB

Masz bezużyteczną pamięć USB? Jeśli z jakiegoś powodu przestał działać, prawdopodobnie napotkasz jeden z następujących scenariuszy: albo pamięć jest całkowicie wyczerpana, mimo że nie ma żadnych plików, albo system Windows po prostu nie pozwala na sformatowanie dysku. W najgorszym przypadku nazwa dysku USB nie pojawia się na twoim komputerze.

Jeśli coś z tego brzmi znajomo, powinieneś wiedzieć, że może to nie być całkowicie wina dysku USB. Istnieje wiele powodów, dla których możesz napotkać te błędy. Czasami występują błędy partycji, które mogą zajmować przestrzeń dyskową.

Wykonaj czynności opisane w tym przewodniku, aby naprawić niesformatowany i bezużyteczny dysk USB. Celem jest trwałe usunięcie starych danych i zafundowanie sobie nowego dysku USB.

Uwaga– Poniższe kroki są wykonywane na komputerze z systemem Windows.

1. Wykryj uszkodzony dysk

Jeśli komputer nadal może wykryć dysk USB, możesz chcieć wiedzieć, czy jest uszkodzony. Wybierz „Właściwości” folderu dysku i sprawdź stan urządzenia. Jeśli mówi „To urządzenie działa dobrze”, warto zapisać ten dysk USB.

Wykryj uszkodzony pendrive

Nie musisz się martwić, jeśli nie widzisz folderu na dysku USB. Zwróć uwagę na następujące kroki, ponieważ pomogą ci one ponownie korzystać z urządzenia.

2. Wyczyść dysk USB za pomocą narzędzia wiersza poleceń Diskpart

System Windows ma wbudowaną opcję formatowania dysku, aby usunąć wszystko z dysku flash USB. Jest to dostępne za pomocą prostego kliknięcia prawym przyciskiem myszy, ale na tym etapie prawdopodobnie nie zadziała.

Jeśli nie potrzebujesz już danych na nośnikach wymiennych, narzędzie wiersza poleceń jest lepszym sposobem, aby pomóc Ci dotrzeć do źródła problemu i raz na zawsze rozwiązać problemy z przestrzenią dyskową.

W systemie Windows 10 przejdź do przycisku wyszukiwania i uruchom wiersz polecenia jako administrator.

Wiersz polecenia jako administrator

Upewnij się, że dysk USB został już włożony. Jak tylko się zacznie, zaloguj się diskpart jak pokazano tutaj. Wkrótce załaduje program o nazwie „Diskpart”, który jest w zasadzie narzędziem do partycjonowania dysków Microsoftu. Umożliwia przeglądanie, tworzenie, usuwanie lub modyfikowanie dowolnej płyty.

Czytać  Jak zrobić migające diody LED za pomocą Raspberry Pi?

Obok „Diskpart” wpisz list disk. Spowoduje to wyświetlenie listy wszystkich dysków podłączonych do komputera. Tutaj możesz łatwo zidentyfikować swój dysk USB po jego rozmiarze.

Dysk flash USB Diskpart w wierszu C

Następnie wpisz select disk#. Zamiast #, musisz wstawić wartość numeryczną dysku wymiennego, jak pokazano na poniższym ekranie. Wkrótce powinien pojawić się komunikat o stanie sukcesu „Numer dysku jest teraz wybranym dyskiem”.

Ostrzeżenie– Nie wybieraj przypadkowo numeru dysku twardego komputera; w tym przypadku było to „0”. Będziesz tego żałować.

Aby wyczyścić nośniki wymienne, wprowadź clean. Spowoduje to całkowite opróżnienie zawartości dysku USB. Możesz ponownie sprawdzić zwolnioną przestrzeń za pomocą list disk. Teraz dysk USB jest gotowy do dalszych modyfikacji.

Diskpart pomyślnie wyczyścił wolne miejsce na dysku USB

3. Zmień mapowanie woluminu dysku USB z konsoli zarządzania dyskami

Nawet po wyczyszczeniu dysku USB komputer nie będzie mógł go zobaczyć. Dlatego będziemy musieli otworzyć konsolę zarządzania dyskami, do której można łatwo uzyskać dostęp z menu wyszukiwania. Możesz także wpisać „diskmgmt.msc”.

Przycisk wyszukiwania zarządzania dyskami

Jak tylko otworzy się okno konsoli, będziesz mógł zobaczyć numer dysku swojego dysku USB. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „utwórz prosty wolumin”. Spowoduje to wyświetlenie wyskakującego okna „nowy prosty kreator woluminów”.

Jeśli twój dysk USB był identyfikowalny na twoim komputerze, nigdy nie zobaczysz tej opcji. Zamiast tego możesz bezpośrednio sformatować dysk z tego menu. Istnieje powód, dla którego musieliśmy wcześniej uruchomić „Diskpart” w wierszu poleceń.

Zarządzanie dyskami Nośniki wymienne Tworzenie prostego woluminu

Po kliknięciu Dalej możesz określić rozmiar woluminu pendrive’a. Wybierz maksymalną głośność, która jest wyświetlana jako domyślna jednostka w MB.

Przypisz głośność

Gdy zobaczysz następny krok, wybierz „przypisz literę dysku”, co pomoże ci jeszcze raz zobaczyć swój pendrive. Wybrałem „F”, jak pokazano tutaj.

Mapuj literę dysku USB

Sformatuj partycję w następnym kroku. Może to być tylko dodatkowy krok, ponieważ dane zostały już usunięte. Ale zawsze lepiej być bezpiecznym.

Formatuj partycję

Kliknij „Zakończ”, aby zakończyć działanie nowego Kreatora prostego woluminu, który zostanie teraz zmapowany na dysk USB.

Prosty kreator formatu woluminu

Po ponownym przydzieleniu nieprzydzielonego miejsca na dysku USB będzie można ponownie zobaczyć pamięć masową USB.

Wolumin USB odzyskany po zarządzaniu dyskami Tworzenie nowego wolumenu

4. Użyj kreatora partycji, aby utrzymać dysk USB w idealnym stanie

Chociaż możesz teraz ponownie korzystać z nośników wymiennych, będziesz potrzebować narzędzia innej firmy, aby utrzymać działanie dysku USB i zoptymalizować przestrzeń dyskową. Do tego jest dobra narzędzie freemium o nazwie „Kreator partycji”. Może pomóc w wyrównaniu partycji SSD, klonowaniu dysków i wielu innych.

Czytać  iPad Pro 2020 vs iPad Pro 2021: Który z nich kupić?

Pobierz i zainstaluj oprogramowanie. Może poprosić Cię o zainstalowanie oprogramowania antywirusowego innej firmy, które możesz odznaczyć, ponieważ możesz go nie potrzebować.

Instalacja darmowego kreatora partycji

Możesz zobaczyć wymienny napęd nośników. Wykonaj pełne skanowanie, aby zidentyfikować potencjalnie uszkodzone obszary.

Pełne skanowanie kreatora partycji

Skanowanie przywróci dysk USB do pełnej dostępnej przestrzeni. Gdy to zrobisz, możesz zacząć go używać tak, jak wtedy, gdy był w idealnym stanie.

Trwa skanowanie Kreatora odzyskiwania partycji

Wniosek

Jeśli kiedykolwiek stwierdzimy, że nasze dyski USB mogą być używane i nie można ich sformatować, naszym pierwszym impulsem jest ich wyrzucenie. Ale wciąż jest tak dużo danych, że możesz je kontynuować, o ile nie są uszkodzone. Dlatego lepiej jest zdiagnozować problem i dowiedzieć się, czy Twój pendrive jest nadal możliwy do odzyskania. Jeśli tak, możesz zacząć używać go jeszcze raz, tak jakby nic się naprawdę nie stało.

Możesz również chcieć wiedzieć, jak sformatować dysk USB do odpowiedniego systemu plików po jego odzyskaniu i jak sformatuj zewnętrzny dysk twardy bez utraty danych.

Masz dysk flash, z którego nie możesz całkowicie usunąć danych? Daj nam znać, a może będziemy w stanie Ci pomóc.

Czy ten artykuł jest przydatny?