Jak naprawić komputer Mac zawieszony podczas aktualizacji?

Jak naprawić komputer Mac zawieszony podczas aktualizacji?

Chociaż macOS to bardzo solidny system operacyjny, podczas aktualizacji systemu mogą wystąpić wpadki. W większości przypadków system macOS powinien być w stanie z wdziękiem rozwiązać te problemy, ale czasami może spowodować awarię komputera Mac w trakcie aktualizacji. Jeśli Twój Mac napotka trudności z pobraniem lub zainstalowaniem najnowszej wersji, nie panikuj! W tym artykule udostępniamy kilka poprawek, które mogą naprawić zamrożony komputer Mac i przywrócić go na właściwe tory.

Wstępne środki ostrożności

Przed wykonaniem jakichkolwiek aktualizacji na poziomie systemu należy zawsze wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych danych. Gwarantuje to, że będziesz miał coś do przywrócenia, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy podczas aktualizacji.

Jeśli jesteś tutaj, ponieważ Twój Mac już się zamroził (co jestem skłonny założyć, że większość z was tak), nie martw się. Najprawdopodobniej Twoje dane pozostaną nienaruszone. Pamiętaj tylko, aby w przyszłości wykonać kopię zapasową swoich danych!

Nie aktualizuj też systemu macOS, jeśli na dysku twardym zaczyna brakować miejsca; Zalecam zachowanie co najmniej 30 GB wolnego miejsca.

Teraz przejdźmy do rozwiązań naprawczych zamrożonego komputera Mac.

1. Wyłącz FileVault

FileVault to funkcja zabezpieczeń, która może zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do danych na dysku startowym komputera Mac. Jednak czasami może zakłócać aktualizacje systemu macOS, ponieważ może wprowadzić pętlę, w której próbujesz zastosować szyfrowanie w zaktualizowanym systemie operacyjnym.

Podczas aktualizacji systemu macOS pomocne może być wyłączenie FileVault:

1. Wybierz logo Apple z paska menu komputera Mac.

2. Przejdź do „Preferencje systemowe … -> Bezpieczeństwo i prywatność -> FileVault”.

3. Teraz możesz wybrać „Wyłącz FileVault…”

Napraw uszkodzoną aktualizację Macos Wyłącz Filevault

Teraz powinieneś być w stanie zaktualizować macOS bez żadnego problemu. Jeśli chcesz korzystać z zalet pełnego szyfrowania dysku, możesz ponownie aktywować FileVault po zakończeniu aktualizacji.

2. Uruchom w trybie awaryjnym

Jeśli system macOS przestanie działać w trakcie aktualizacji, może to oznaczać, że uszkodzony składnik lub aplikacja innej firmy blokuje aktualizację. Tryb awaryjny to sposób na uruchomienie komputera Mac z minimalną liczbą składników wymaganych do uruchomienia. Redukując macOS do niezbędnego minimum, możesz usunąć przeszkody, które przeszkadzają w aktualizacji.

Aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym, wyłącz komputer Mac jak zwykle. Następnie możesz uruchomić komputer Mac, przytrzymując przycisk Reszta klucz.

boot-mac-tryb-bezpieczny-apple-logo

Po kilku chwilach macOS powinien uruchomić się w trybie awaryjnym. Stąd możesz wykonać aktualizację macOS jak zwykle, miejmy nadzieję, że będzie działać płynnie!

3. Sprawdź stronę stanu systemu Apple

Jeśli masz trudności z pobraniem instalatora macOS, istnieje prawdopodobieństwo, że winowajcą są serwery Apple. Za każdym razem, gdy Apple wydaje nową wersję systemu macOS, zwykle napływają osoby chętne do pobrania aktualizacji. Może to wywierać presję na serwery Apple.

napraw-zamrożony-macos-aktualizacja-sprawdzanie-stanu-serwera

Możesz sprawdzić status różnych usług Apple w oficjalna strona stanu systemu. Jeśli masz trudności z aktualizacją systemu macOS, przewiń w dół do sekcji „Aktualizacja oprogramowania MacOS”. Jeśli towarzysząca ikona jest zielona, ​​oznacza to, że nie ma problemu z serwerami Apple i że problem dotyczy gdzie indziej.

Czytać  Jak korzystać z terminala macOS: Przewodnik dla początkujących

Jeśli ikona jest czerwona lub żółta, to dobra wiadomość: zlokalizowałeś źródło problemu! Zła wiadomość: niewiele możesz zrobić, dopóki serwery Apple nie wrócą do normy.

4. Czekaj

Prawda jest taka, że ​​aktualizacje systemu macOS wymagają czasu, zwłaszcza jeśli korzystasz z wolniejszego połączenia internetowego. Tylko dlatego, że pasek postępu nie poruszył się ostatnio, nie oznacza to automatycznie, że już nigdy się nie poruszy. Niektórzy użytkownicy macOS zgłosili, że ich aktualizacje trwają ponad dziesięć godzin.

Macos-install-fix-wait-timer

Możesz sprawdzić, czy macOS nadal się aktualizuje, naciskając Komenda + L. Jeśli komputer Mac nadal działa prawidłowo, na ekranie powinien pojawić się szacowany czas instalacji.

Choć może to zabrzmieć boleśnie, zawsze zalecamy pozostawienie komputera Mac w stanie uśpienia na kilka godzin (po upewnieniu się, że jest podłączony do źródła zasilania), aby sprawdzić, czy jest naprawdę zamrożony. Możesz użyć tego jako szansy na kawę, wykonanie innej pracy, załatwienie kilku spraw i ogólnie nadrabianie zaległości z dala od komputera Mac.Mam nadzieję, że wrócisz kilka godzin później, aby dowiedzieć się, że macOS został zaktualizowany ., a komputer Mac jest gotowy do użycia.

5. Zaktualizuj aktualizację

Jeśli masz pewność, że system macOS zawiesił się, po aktualizacji możesz uzyskać pozytywne wyniki:

1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na komputerze Mac i poczekaj około 30 sekund.

2. Po zamknięciu systemu macOS naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania. Aktualizacja powinna zostać wznowiona.

3. Naciśnij Komenda + L aby sprawdzić, czy macOS nadal się instaluje. Twój Mac powinien pokazać szacowany czas instalacji.

Jeśli to nie pomoże, czas podjąć bardziej drastyczne działania.

6. Uruchom ponownie NVRAM

Nieulotna pamięć o dostępie swobodnym (NVRAM) komputera Mac to niewielka ilość pamięci przeznaczona do przechowywania ustawień, do których macOS musi mieć szybki dostęp. Obejmuje to głośność głośnika, rozdzielczość ekranu i informacje o panice jądra.

Jeśli masz trudności z aktualizacją systemu macOS, możesz uzyskać pozytywne wyniki, usuwając informacje o panice jądra, więc spróbujmy zresetować pamięć NVRAM:

1. Wyłącz komputer jak zwykle. Poczekaj chwilę, aby upewnić się, że dyski twarde i wentylatory przestały się obracać.

2. Znajdź Komenda + Opcja + P + r klucze, ponieważ za chwilę ich użyjesz.

Czytać  Jak wyświetlić hasła zapisane w pęku kluczy w systemach macOS, iPadOS i iOS

3. Włącz komputer Mac Natychmiast po usłyszeniu dźwięku uruchamiania naciśnij i przytrzymaj Komenda + Opcja + P + r Klucze.

4. Kontynuuj naciskanie tych klawiszy, aż po raz drugi usłyszysz gong startowy.

5. Zwolnij klawisze.

Pamięć NVRAM powinna zostać zrestartowana i miejmy nadzieję, że możesz zainstalować aktualizację bez żadnych dalszych problemów.

7. Uruchom w trybie odzyskiwania

Jeśli aktualizacja nadal nie jest kompletna, pomocne może być rozpoczęcie od nowa, pobierając nową kopię systemu macOS. Wymaga to uruchomienia w trybie odzyskiwania systemu macOS:

1. Wyłącz komputer Mac jak zwykle.

2. Włącz komputer Mac, ale naciśnij i przytrzymaj klawisz. Komenda + r Klucze. Twój Mac przejdzie teraz w tryb odzyskiwania.

3. W trybie odzyskiwania kliknij symbol Wi-Fi w prawym górnym rogu i upewnij się, że masz połączenie z szybką i niezawodną siecią.

4. W wyskakującym oknie, które się pojawi, wybierz „Zainstaluj ponownie macOS”.

Możesz teraz postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby pobrać i zainstalować nową kopię systemu macOS.

Częste pytania

1. Co się stanie, jeśli otrzymam komunikat „Wystąpił błąd podczas pobierania wybranych aktualizacji”?

Jeśli otrzymasz powyższy komunikat, dobrą wiadomością jest to, że przynajmniej Twój komputer Mac nie zawiesił się w trakcie aktualizacji. Wiele z tych samych poprawek, które tutaj wymieniliśmy, dotyczy również powyższego błędu, ale inną rzeczą, którą powinieneś spróbować, jest sprawdzenie, czy data i godzina na komputerze Mac są poprawne.

Aby to zrobić, naciśnij CMD + Przestrzeń, znajdź „Data i godzina”, a następnie zaznacz pole „Ustaw datę i godzinę automatycznie” i spróbuj ponownie pobrać aktualizację.

2. Czy istnieje inny sposób instalowania aktualizacji Maca?

Jeśli zauważysz, że aktualizacje systemu macOS zawieszają się lub nie instalują się poprawnie na komputerach Mac i serwerach Apple, zawsze dobrze jest mieć pod ręką bootowalny instalator USB, aby móc zainstalować najnowszą wersję komputera Mac (i jego aktualizacje).

Tutaj dowiesz się, jak utworzyć własny instalator USB dla komputerów Mac.

3. „Czy stracę dane, jeśli moja aktualizacja systemu macOS zawiesiła się?

Nie, Mac zazwyczaj ma system bezpieczeństwa, co oznacza, że ​​jeśli aktualizacja zawiesza się w trakcie aktualizacji i musisz ponownie uruchomić komputer, powróci do ostatniej zainstalowanej wersji systemu macOS. Aktualizacje mogą się zawieszać tak długo, jak chcą, a Ty możesz nadal wyłączać komputer, a dane nadal powinny być nienaruszone.

Co dalej?

Po naprawieniu zamrożonego komputera Mac i pomyślnym zaktualizowaniu do najnowszej wersji systemu macOS, będziesz chciał dowiedzieć się, jak dostosować Big Sur i dostosować go lub włączyć / wyłączyć turbo boost, aby uzyskać lepszą wydajność.

Czy ten artykuł jest przydatny?