Jak naprawić dyski twarde za pomocą fsck w macOS

Jak naprawić dyski twarde za pomocą fsck w macOS

Gdy dysk twardy zaczyna się psuć, Narzędzie dyskowe oferuje przydatne narzędzia do naprawy dysku. Ale jeśli nie zrobią tego za ciebie, możesz zwrócić się do jednego z najlepszych: fsck. fsck, co oznacza „Sprawdzanie spójności systemu plików”, to narzędzie wiersza poleceń, które sprawdza i naprawia podstawową strukturę dysku twardego. ten fsck Narzędzie na Macu jest takie samo, jak w systemie Linux. Ten artykuł koncentruje się na interfejsie użytkownika komputera Mac i opisuje, jak naprawiać dyski twarde macOS za pomocą fsck, zarówno mechaniczne, jak i półprzewodnikowe (SSD).

Jakie są oznaki awarii dysku twardego?

Zwykle zauważysz, że dysk twardy ulega awarii na komputerze Mac od samego początku. Poniżej znajdują się trzy najczęstsze objawy:

1. Wstrząsy

Jeśli nie ma problemów z dyskami komputera Mac, urządzenie będzie działać bez problemu. To pewny znak, że powinieneś zbadać problem, jeśli nagle zaczniesz radzić sobie z awariami.

Twoje urządzenie może ulec awarii z powodu niezgodnych plików i folderów, a przegrzanie może również spowodować awarię urządzenia. Błędy oprogramowania mogą prowadzić do tego samego.

2. Błędy dysku

Inną oznaką awarii dysku twardego są błędy dysku na komputerze Mac.

Objawy te obejmują nagle nierozpoznawalność dysku dla komputera, niską wydajność i przypadkowe wysuwanie.

3. Komunikaty o błędach

Jeśli widzisz komunikaty o błędach na komputerze Mac, często jest to pewny znak, że powinieneś sprawdzić stan swojego dysku twardego.

W wielu przypadkach zobaczysz komunikaty związane z aplikacjami, które nieoczekiwanie zamykają się lub nieoczekiwane błędy, które uniemożliwiają urządzeniu wykonanie określonego zadania.

Naprawa dysku twardego Mac Fsck Macbook Pro

4. Problemy SMART

SMART to skrót od Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology System. Służy do śledzenia stanu napędów mechanicznych.

Jeśli masz problemy w tym obszarze, Twoje urządzenie ostrzeże Cię komunikatem, że Twój dysk ma problemy ze SMART. Typowymi przyczynami tego problemu są awarie mechaniczne i nadmierna wilgotność.

5. Programy przestają działać poprawnie

Gdy używasz komputera Mac, urządzenie przechowuje na swoim dysku twardym wiele aplikacji i programów, których używasz.

Jeśli to się nie powiedzie, możesz zacząć zauważać, że twoje programy przestają działać płynnie. Ładowanie komputera Mac może trwać dłużej lub możesz mieć trudności z otwieraniem aplikacji, z których regularnie korzystasz.

Czytać  Ściągawka ze skrótów klawiaturowych Plex - uprość technologię

6. Twoje pliki Mac są uszkodzone

Inną oznaką awarii dysku twardego jest uszkodzenie plików.

Korupcje często pojawiają się w fazie pisania. Jeśli płyta przestała działać prawidłowo, korzystanie z niektórych plików lub dokumentów może być niemożliwe.

Napędy mechaniczne wydają dziwne dźwięki

Pewien poziom hałasu z komputera Mac jest normalny, zwłaszcza jeśli używasz programów, które zużywają dużo energii. Jednak to, co nie jest normalne, to słyszenie dźwięków, takich jak klikanie i zgrzytanie.

Jeśli słyszysz te dźwięki, jest to znak, że napędy mechaniczne w komputerze Mac nie działają prawidłowo. A jeśli pozostaną nieleczone z czasem, mogą spowodować poważne uszkodzenie urządzenia.

Znajdź odpowiedni dysk

Zanim będziesz mógł uruchomić fsck, musisz znaleźć węzeł urządzenia i identyfikator dysku, na który chcesz wskazać. Użyjemy terminala diskutil polecenie, aby to osiągnąć.

1. Otwórz Terminal (/Aplikacje/Narzędzia/Terminal.app).

2. Wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij „Enter”.

lista dysków terminalowych

3. Spowoduje to wyświetlenie listy wszystkich aktualnie podłączonych dysków, zarówno zamontowanych, jak i niezamontowanych.

terminal-diskutil-lista-wynik

4. Znajdź dysk, który chcesz uruchomić. fsck włącz i znajdź swój identyfikator urządzenia. Będzie wyglądać jak „/ dev / disk1” i będzie znajdować się po lewej stronie okna Terminala. Zapisz gdzieś te informacje, ponieważ będziesz ich potrzebować w następnych krokach.

terminal-diskutil-lista-wynik-2

Uruchamianie fsck z trybu pojedynczego użytkownika

macOS nie pozwoli na uruchomienie fsck z poziomu systemu operacyjnego. Będziesz musiał ponownie uruchomić komputer w trybie pojedynczego użytkownika, który jest uproszczonym, tekstowym interfejsem administratora dla systemu macOS.

1. Otwórz menu Apple i wybierz „Uruchom ponownie”.

Menu restartu Maca

2. Przytrzymaj Komenda + S podczas ponownego uruchamiania komputera. Możesz zwolnić klawisze, gdy na ekranie głównym pojawi się biały tekst.

3. Jakiś pusty tekst będzie się szybko przewijał. Po zatrzymaniu u dołu ekranu pojawi się wiersz polecenia z napisem root#.

Jeśli tekst przestanie się przewijać, ale nie widzisz tego komunikatu, naciśnij raz klawisz „Enter”, aby go wyświetlić.

fsck-single-user-mode-1

4. Aby naprawić dysk rozruchowy, wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij „Enter”.

To działa fsck z -f , co zmusza do sprawdzenia systemów plików zarejestrowanych jako HFS+, a także -y flaga, która automatycznie mówi „tak” na każdą wiadomość, którą fsck znajdzie.

fsck-single-user-mode-2

5. Możesz także użyć fsck do naprawy dysków innych niż startowe, ale musisz znać typ systemu plików. Na przykład, gdybym chciał biegać fsck w „/ dev / disk2” użyjesz następującego polecenia:

fsck-single-user-mode-3

To polecenie uruchomi podwersję HFS fsck na tym dysku. Inne dostępne systemy plików to fsck_msdos, który działa w systemach plików FAT; fsck_exfat, który bada systemy plików ExFAT; oraz fsck_udf, który analizuje systemy plików UDF.

Czytać  Jak usunąć pliki z Dysku Google na urządzeniach mobilnych i komputerach PC

6. fsck sprawdzi system plików i spróbuje naprawić wszelkie znalezione uszkodzenia. Jeśli nie znajdzie żadnych uszkodzeń, wyjdzie z „OK”.

7. Gdy fsck zakończy weryfikację i naprawę systemu plików, wpisz reboot w wierszu polecenia i naciśnij „Enter”.

Częste pytania

1. Czy mogę naprawić dyski twarde mojego komputera Mac bez użycia fsck?

Tak, możesz również użyć Narzędzia dyskowego do naprawy dysku twardego w komputerze Mac.Aby to zrobić, przejdź do Spotlight (szkło powiększające na pasku narzędzi), wyszukaj „Narzędzie dyskowe” i kliknij Narzędzie dyskowe.app.

Wybierz „Pierwsza pomoc” i wybierz „Uruchom”. Twój Mac sprawdzi problemy i naprawi je.

2. Ile czasu zajmie naprawa dysku za pomocą fsck na Macu?

Czas potrzebny na naprawę dysku będzie zależał od stopnia uszkodzenia i rozmiaru dysku, a także od tego, czy dysk jest pełny, czy nie.

Możesz dowiedzieć się, jak uszkodzony jest dysk komputera Mac, korzystając z Narzędzia dyskowego; Jeśli jest uszkodzony i nie da się go naprawić, pojawi się komunikat informujący o krytycznym błędzie sprzętowym.

3. Czy fsck można bezpiecznie uruchomić na urządzeniach Mac?

Podczas używania fsck do naprawy dysku twardego Maca należy pamiętać, że możesz utracić niektóre pliki, ponieważ polecenie ma na celu naprawę sprawdzanych przez siebie systemów plików i uznanych za konieczne do naprawy. Ponieważ możesz nie wiedzieć wcześniej, które ważne pliki należą do tej kategorii, ważne jest, aby wcześniej wykonać kopię zapasową wszystkiego.

Kończący się

fsck na Macu nie jest tak potężny jak fsck na Linuksie, ale nadal może być ratunkiem, jeśli skończysz z uszkodzonym dyskiem rozruchowym lub uszkodzonym dyskiem twardym. Przeczytaj, co należy zrobić przed i po ponownym sformatowaniu dysku twardego na komputerze Mac.

Czy ten artykuł jest przydatny?