Jak naprawić błąd „Scratch Disks are full” w Photoshopie?

Jak naprawić błąd „Scratch Disks are full” w Photoshopie?

Niezależnie od używanego oprogramowania wystąpią błędy. Niektóre mogą być trudne do zdiagnozowania i skorygowania, podczas gdy inne są prostsze. W tym poście zbadaliśmy błąd „Dyski tymczasowe są pełne” w programie Photoshop.

Co to jest dysk magazynujący?

Dysk magazynujący to miejsce na dysku twardym, które jest tymczasowo przydzielane dowolnej uruchomionej aplikacji w celu przechowywania danych przemieszczania. Możesz myśleć o tym jako o „rozlaniu” twojej pamięci RAM. Chociaż zależy to od samego programu, Photoshop używa dysku magazynującego do przechowywania części dokumentów i panelu historii. Domyślnie program Photoshop używa tego samego dysku twardego, co system operacyjny.

Gdy pojawi się błąd „Dyski magazynujące są pełne”, oznacza to, że przydzielony dysk magazynujący jest całkowicie pełny lub (bardziej prawdopodobne) blisko pojemności. W związku z tym istnieje kilka metod rozwiązania problemu.

Jak naprawić błąd „Scratch Disks are full” w Photoshopie?

Poniższe metody nie są w określonej kolejności i nie wykluczają się nawzajem. W związku z tym możesz przejść do dowolnej metody i zacząć od niej, a nawet połączyć ją z jedną z pozostałych na liście.

1. zrób miejsce na głównym dysku twardym

Jeśli twój dysk twardy jest pełny bez względu na przyczynę, logicznym podejściem jest usunięcie niektórych plików. W rzeczywistości Photoshop często wyświetla błąd „Dyski tymczasowe są pełne”, przed dysk twardy ma 100% pojemności.

Dzieje się tak, ponieważ optymalne jest pozostawienie od 10 do 20 procent miejsca na dysku, niezależnie od używanych programów. W rzeczywistości firma Adobe zaleca pozostawienie 20 GB wolnego miejsca podczas korzystania z programu Photoshop. To może wydawać się dużo, ale twoje dyski magazynujące często zawierają części projektów i dane historyczne, więc nawet 20 GB może szybko się wyczerpać.

Istnieją dwa podejścia, które można tutaj zastosować, aby uzyskać więcej miejsca:

 • Usuń pliki z dysku magazynującego.
 • Przenieś pliki z dysku magazynującego w inne miejsce.

Bez względu na wybraną metodę, warto zwrócić uwagę na niektóre typowe praktyki w przypadku każdej pracy wymagającej intensywnego korzystania z dysku twardego. Dotyczy to fotografii, projektowania graficznego, muzyki i innych podobnych zadań:

 • Użyj oddzielnego dysku twardego na pliki systemowe i programowe lub przynajmniej podziel jeden dysk na partycje.
 • Zachowaj mniejszy „funkcjonalny” dysk twardy (lub partycję), który pozwoli Ci uruchomić pojedynczy projekt. W ten sposób możesz przeprowadzić migrację całego projektu po zakończeniu.
 • Wdróż ogólną strategię archiwizacji dla swojej pracy. Na przykład możesz mieć partycję dla jednego projektu, miejsce do przechowywania bieżących zadań klienta lub szkoły na innej partycji oraz pamięć w chmurze dla starych i ukończonych projektów.

Dla użytkowników macOS dostępny jest dedykowany panel zarządzania pamięcią masową, który pomaga odzyskać część wolnego miejsca na dysku twardym.

Panel zarządzania pamięcią masową macOS.

Oto kilka fajnych funkcji, takich jak sekcja Zmniejsz bałagan, która pozwala filtrować dysk twardy na wiele różnych sposobów.

Eksplorator plików macOS.

Możesz także wdrożyć automatyczną optymalizację, która zachowa na komputerze tylko najnowsze pliki, których używasz.

Czytać  Jak importować i eksportować pliki OVA w Virtualbox

Windows ma podobny panel: Oczyszczanie dysku.

Ekran czyszczenia dysku systemu Windows.

Jest to prostszy panel, który pozwala zobaczyć rozmiar określonej grupy folderów, a następnie opróżnić je w razie potrzeby.

2. Zoptymalizuj miejsce na dysku twardym

Ma ograniczone możliwości wpływania na rozmiar dysku magazynującego w programie Photoshop, chociaż jest to przydatna opcja do „marnowania” małych ilości pamięci. Możesz to zrobić poprzez ekran „Preferencje -> Obsługa plików”.

W przypadku systemu MacOS przejdź do „Photoshop -> Preferencje -> Obsługa plików” na górnym pasku narzędzi.

Link Obsługa plików w systemie macOS.

W systemie Windows znajduje się w „Edycja -> Preferencje -> Obsługa plików”

Link Obsługa plików w systemie Windows.

Tutaj znajdź opcję „Automatycznie zapisuj informacje o odzyskiwaniu co …” i wybierz dłuższy czas. Możesz też wyłączyć to za pomocą pola wyboru.

Opcje odzyskiwania zapisu.

Minusem jest to, że będziesz mieć mniejszą ochronę przed nieuniknionym wypadkiem w trakcie projektu. Mimo to jest to sposób, aby zapobiec zapełnianiu się dysku i powodowaniu błędu „Dyski tymczasowe są pełne”.

Możesz także ograniczyć liczbę stanów historycznych zapisywanych przez system. Aby to zrobić, przejdź do panelu „Preferencje -> Wydajność”.

Pulpit nawigacyjny wydajności.

W sekcji „Historia i pamięć podręczna” znajdź wartość „Stany historii”. Możesz zmienić tę wartość tutaj na niższą (lub wyższą, jeśli chcesz).

Opcje stanów historycznych programu Photoshop.

Oczywiście niższe wartości będą oznaczać zużywanie mniej miejsca do przechowywania informacji, co wiąże się z ryzykiem mniejszej liczby stanów pamięci podręcznej, do których można wrócić.

3. Określ odpowiedni dysk magazynujący w Photoshopie

Warto również upewnić się, że wybrałeś odpowiedni dysk magazynujący dla programu Photoshop. Jeśli zaimplementujesz system dla swoich dysków twardych, będziesz musiał określić odpowiedni dysk magazynujący.

Na przykład, jeśli skonfigurujesz dysk magazynujący na najmniejszym dysku, zapełni się on szybko i wyświetli błędy. Jeśli jednak wybierzesz inny dysk o większej pojemności, będziesz mieć dużo miejsca na przechowywanie danych tymczasowych bez wyświetlania błędów.

Aby to zrobić, musisz przytrzymać klawisze po uruchomieniu programu Photoshop.

 • Okna: Kontrola + Alt
 • System operacyjny Mac: Komenda + Opcja

Zobaczysz panel preferencji Scratch Disk.

Panel preferencji Scratch Disk.

Tutaj wybierz bardziej odpowiedni dysk i kliknij OK, aby zapisać zmiany. Dobrym pomysłem jest wybranie najszybszego dysku z największą dostępną ilością wolnego miejsca.

4. Zresetuj preferencje programu Photoshop

Jeśli Twój system ulegnie awarii podczas korzystania z programu Photoshop, może to spowodować uszkodzenie pliku preferencji. To z kolei może wpłynąć na tymczasowy przydział dysku i wyświetlić błąd „Dyski tymczasowe są pełne”.

Aby rozwiązać ten problem, potrzebujesz dwukierunkowego ataku. Najpierw pozostaw preferencje. Można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszą rzeczą jest trzymanie kombinacji klawiszy po uruchomieniu programu Photoshop:

 • System operacyjny Mac: Komenda + Opcja + Reszta
 • Okna: Kontrola + Alt + Reszta

Spowoduje to wyświetlenie małego okna dialogowego z pytaniem, czy chcesz usunąć plik preferencji.

Okno dialogowe programu Photoshop do usuwania preferencji.

Możesz także użyć ekranu Preferencje, aby usunąć plik. W systemie macOS przejdź do „Photoshop -> Preferencje -> Ogólne”, a w systemie Windows przejdź do Edycja -> Preferencje -> Ogólne ”.

Przycisk Resetuj preferencje na wyjściu.

Tutaj wybierz „Zresetuj preferencje przy wyjściu”, a następnie kliknij OK, aby potwierdzić. Nie będzie można ponownie wybrać tej opcji, a plik preferencji zostanie ponownie wygenerowany przy następnym uruchomieniu.

Czytać  Jak automatycznie pobierać napisy w VLC

Pamiętaj, że możesz również ręcznie zresetować preferencje, co według Adobe jest bardziej „kompletną” metodą. Przed wypróbowaniem tego musisz zamknąć program Photoshop, a jeśli korzystasz z komputera Mac, poszukaj ukrytych plików.

Następnie przejdź do następującej ścieżki na swoim komputerze.

 • Okna: „Użytkownicy /[yourusername]/ AppData / Roaming / Adobe / Adobe Photoshop [version]/ „
 • System operacyjny Mac: „Użytkownicy /[yourusername]/ Biblioteka / Preferencje / ”

Z tej lokalizacji przeciągnij „Adobe Photoshop [version] Ustawienia ”w innej lokalizacji, a następnie otwórz Photoshopa. To zresetuje twoje preferencje, a następnie odbuduje potrzebny plik.

Zalecenia, aby uniknąć błędu „Dyski tymczasowe są pełne”

Oto kilka zalecanych wskazówek dotyczących dysku magazynującego, aby uniknąć przerażającego błędu:

 • Używaj dysku, który jest szybki (to znaczy z dobrą szybkością odczytu/zapisu) i ma dużo miejsca.
 • Dysk półprzewodnikowy (SSD) lepiej nadaje się jako dysk magazynujący niż dysk mechaniczny.
 • Umieść dysk magazynujący na innym dysku niż ten, którego system operacyjny używa do przechowywania pamięci magazynującej i wszelkich edytowanych dużych plików.

Ponadto możesz chcieć wdrożyć regularną strategię defragmentacji dysków twardych, ponieważ pomoże to poprawić wydajność.

Częste pytania

1. Ile wolnego miejsca potrzebuję, aby uniknąć błędu „Dyski tymczasowe są pełne”?

Firma Adobe zaleca tę prostą praktyczną zasadę, aby określić, ile miejsca na dysku jest wymagane na dysku magazynującym: Jeśli pracujesz nad złożonym projektem, będziesz potrzebować tyle razy większy rozmiar pliku projektu, ile jest stanów historycznych.

Na przykład, jeśli plik, nad którym pracujesz, ma 300 MB i chcesz mieć 50 stanów historii, będziesz potrzebować 15 GB wolnego miejsca na dysku magazynującym.

2. Czy mogę użyć dowolnego dysku twardego jako dysku magazynującego?

Nie, nie możesz używać żadnego dysku twardego. Firma Adobe nie zaleca pamięci USB, dysków USB2 ani dysków w formacie NTFS w systemie macOS.

Jeśli używasz dysków zewnętrznych, upewnij się również, że podłączasz dysk do odpowiedniego portu o odpowiednim poziomie przepustowości dla dysku:

 • Błyskawica: 10 GB/s
 • eSATA: 600MB/s
 • PCIe: 500 MB/s
 • USB3: 400 MB/s

Dyski Mac muszą używać formatu macOS Extended, a system Windows musi używać dysków NTFS, exFAT i FAT32.

W podsumowaniu

Twoje dyski twarde są w czołówce, jeśli chodzi o korzystanie z aplikacji wymagających dużej ilości zasobów, takich jak Photoshop. Z tego powodu chcesz się upewnić, że Twój dysk twardy poradzi sobie z zadaniem.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o dyskach, w szczególności SSD vs. HDD vs. dyski flash USB.

Czy ten artykuł jest przydatny?