Jak naprawić błąd „Parametr jest nieprawidłowy” w systemie Windows?

Jak naprawić błąd „Parametr jest nieprawidłowy” w systemie Windows?

Czasami podczas podłączania zewnętrznego dysku twardego, karty SD, dysku USB lub innego nośnika pamięci do urządzenia z systemem Windows 11 lub Windows 10 może wystąpić błąd „Parametr jest nieprawidłowy”. Ten błąd uniemożliwia otwarcie ścieżki folderu dysku i dostęp do plików zawartych na dysku. Jeśli nie zostanie to naprawione na czas, może to spowodować utratę ważnych plików i danych. Ten samouczek pokazuje, co zrobić, gdy zauważysz ten wyjątkowy problem na dowolnym dysku zewnętrznym.

Co oznacza błąd „Parametr jest nieprawidłowy”?

Za każdym razem, gdy podłączasz dysk zewnętrzny do komputera, powinieneś być w stanie wyświetlić swoje pliki za pomocą Eksploratora plików. Z jakiegoś powodu zewnętrzny dysk twardy może (tymczasowo) ulec uszkodzeniu i wyświetlić komunikat o błędzie: „Nie można uzyskać dostępu do dysku lokalizacji. Parametr jest niepoprawny. ”

Ten błąd oznacza, że ​​żądanie użytkownika o dostęp do ścieżki folderu nie powiodło się. Zgodnie z definicją błędu użytkownik nie może uzyskać dostępu do swoich danych na urządzeniu ani kopiować/wklejać i przenosić plików wzdłuż ścieżki folderu.

Parametr systemu Windows 11 10 ma nieprawidłowy wygląd błędu

Błąd „Parametr jest nieprawidłowy” jest alternatywnie znany jako błąd 0x80070057. Większość użytkowników systemu Windows zgłosiła ten błąd w przypadku zewnętrznych dysków twardych, kart SD lub pamięci USB. Jednak niektórzy potwierdzili to również w przypadku wbudowanego dysku twardego komputera. Istnieje wiele możliwych przyczyn: infekcje wirusowe, uszkodzenie systemu plików, uszkodzone porty USB, uszkodzone sektory na dysku lub potrzeba pełnej aktualizacji sterownika.

Rozwiązania błędu „Parametr jest nieprawidłowy” w systemie Windows 11/10

Nasze rozwiązania dla błędu „Parametr jest nieprawidłowy” obejmują zarówno proste poprawki w wierszu poleceń, jak i pełne techniki formatowania. Wszystkie te metody będziemy wykonywać krok po kroku. Poniższe instrukcje zostały zademonstrowane na urządzeniu z systemem Windows 11, ale są dokładnie takie same dla systemu Windows 10.

1. Wykonaj szybką weryfikację skanowania

Najpierw uruchom system, aby sprawdzić obecność złośliwego oprogramowania. Przejdź do „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami” w menu Start i uruchom „Szybkie skanowanie” w poszukiwaniu zagrożeń. Jeśli zostanie znalezione jakiekolwiek złośliwe oprogramowanie, natychmiast odłącz urządzenie zewnętrzne, ponieważ mogło zostać zainfekowane i stać się źródłem błędu. W większości przypadków Windows 11/10 Defender powiadomi Cię z wyprzedzeniem o każdym złośliwym oprogramowaniu na nośnikach wymiennych, ponieważ jest dobrze wyposażony, aby je wykryć po przybyciu.

Parametr systemu Windows 11 10 jest nieprawidłowy, szybkie skanowanie antywirusowe

2. Uruchom Chkdsk, aby naprawić błędy dysku

Jeśli nie znaleziono złośliwego oprogramowania, należy sprawdzić dysk zewnętrzny w celu sprawdzenia integralności danych. Windows Chkdsk jest najczęściej używanym narzędziem do takiego wykrywania, ponieważ zagłębia się w błędy spowodowane uszkodzonymi sektorami, uszkodzeniem systemu plików i wszelkimi nierozwiązanymi problemami z oprogramowaniem.

 1. Utwórz kopię zapasową danych na dysku, ponieważ podczas naprawy Chkdsk może usunąć niektóre cenne dane z uszkodzonych sektorów.
 2. Otwórz okno wiersza poleceń w trybie administratora z menu Start. Wprowadź następujące informacje zgodnie z nazwą przypisaną do dysku zewnętrznego przez komputer.
Parametr systemu Windows 11 10 jest nieprawidłowy Uruchom Chkdsk
 1. System automatycznie przeprowadzi pełne skanowanie dysku w celu naprawienia wszelkich problemów z integralnością danych. Sprawdza podstawowe struktury plików, opisy zabezpieczeń, dzienniki USN i uszkodzone klastry w danych plików.
 2. Uruchom ponownie komputer po zakończeniu skanowania i nie powinieneś już mieć żadnych problemów z połączeniem z dyskiem zewnętrznym.
Parametr systemu Windows 11 10 jest nieprawidłowy Uruchom Chkdsk Bad Clusters

3. Uruchom sfc / scannow na dysku zewnętrznym

Sfc/scannow Jest to jedno z najlepszych wbudowanych narzędzi systemu Windows do naprawy uszkodzonych plików systemowych. Czy wiesz, że można go również użyć do naprawy uszkodzonych plików na dysku zewnętrznym? Aby uzyskać dostęp do tych ustawień naprawy, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 1. Otwórz okno wiersza poleceń w trybie administratora i nieznacznie zmień polecenie, jak pokazano poniżej:
Windows11 10 Parametr Sfc Scannow
 1. Dysk docelowy został teraz wybrany do sprawdzenia plików systemowych i zobaczysz menu opcji.
 2. Aby zakończyć skanowanie dysku, wybierz pierwszą opcję: sfc /scannow. Daj mu dużo czasu, ponieważ ten proces może być czasochłonny i przechodzi przez cztery lub pięć etapów, w zależności od liczby wpisów na dysku zewnętrznym. W przypadku mniejszych dysków USB i kart SD nie powinno to zająć tak długo.
 3. Błędy są automatycznie wykrywane i korygowane przez kontroler plików systemowych.
Windows11 10 Parametr Sfc Scannow Drive

4. Użyj DISM.exe

Czasami błąd parametru można przypisać nieprawidłowej instalacji aplikacji na urządzeniu z systemem Windows, co prowadzi do błędów podczas tworzenia ścieżki folderu. W takich przypadkach DISM.exe jest niezawodnym narzędziem do sprawdzania plików systemowych, którego można użyć do naprawy instalacji systemu Windows.

Czytać  Rozwiązywanie problemów z instalacją aktualizacji systemu Windows 10

Aby uruchomić DISM.exe, otwórz wiersz poleceń w trybie administratora i wpisz:

Parametr systemu Windows 11 10 jest nieprawidłowy Profil użytkownika Oczyszczanie dism

5. Sformatuj dysk zewnętrzny

Jeśli żadna z prostszych technik powyżej nie zadziała, może dojść do uszkodzenia zewnętrznego dysku twardego. Można to naprawić tylko przez przeformatowanie.

Przejdź do głównego menu „Ten komputer” na komputerze z systemem Windows 10, wybierz dysk zewnętrzny i kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wybrać „Formatuj”.

Błąd parametru wygrania Zły format dysku
 1. Na urządzeniu z systemem Windows 11 wystarczy jedno kliknięcie, aby uzyskać dostęp do opcji sformatowania dysku z menu kontekstowego u góry. To szybsze podejście, ponieważ nie musisz zajmować się bałaganiarskimi opcjami menu.
Nieprawidłowy parametr Windows 11 10 Sformatuj dysk zewnętrzny 1
 1. Aby sformatować dysk, wybierz właściwy system plików. Dokonaj wyboru w zależności od tego, czy format systemu plików na dysku to „NTFS” czy „FAT” (który można znaleźć we wspomnianym powyżej narzędziu wiersza poleceń Chkdsk).
 2. Utworzenie nowej etykiety woluminu dla dysku zapewni świeże podejście do dysku.
 3. Formatowanie „Start”. Pamiętaj, że spowoduje to usunięcie wszystkich danych z dysku. Następnie uruchom ponownie i sprawdź zewnętrzny dysk twardy, aby sprawdzić, czy błąd „parametr jest nieprawidłowy” nadal jest widoczny.
Parametr systemu Windows 11 10 jest nieprawidłowy Formatowanie uruchamiania

6. Zaktualizuj dysk i sterownik USB

Jeśli usterka dotyczy dysku lub portów USB, możesz sprawdzić, czy jakieś sterowniki wymagają aktualizacji. (Zazwyczaj wcześniej otrzymasz alert systemu Windows.) Wykonaj poniższe czynności, aby zaktualizować.

 1. Przejdź do „Menedżera urządzeń” z wyszukiwania menu Start w systemie Windows 11 lub pola wyszukiwania w systemie Windows 10.
Błąd parametru wygrania Menedżer urządzenia

Alternatywnie możesz otworzyć Menedżera urządzeń za pomocą prostego polecenia uruchamiania: Wygrać + r a następnie wpisz „devmgmt.msc”.

Parametr Windows11 10 jest nieprawidłowy Devmgmt.msc
 1. Po otwarciu Menedżera urządzeń wybierz zarówno napęd dyskowy, jak i dysk USB, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby zaktualizować sterowniki.
Parametr systemu Windows 11 10 jest nieprawidłowy Sterownik aktualizacji menedżera urządzeń
 1. Aby wyszukać sterowniki online, kliknij „Wyszukaj sterowniki automatycznie”. Dzięki temu system Windows znajdzie i zainstaluje najlepszy dostępny sterownik dla Twojego urządzenia.
Parametr systemu Windows 11 10 jest automatycznie błędnie wyszukiwany
 1. Jeśli nowy sterownik zostanie znaleziony w Internecie, zostanie automatycznie dodany do systemu. Możesz ponownie uruchomić komputer, aby sprawdzić, czy błąd parametru został naprawiony.
Nieprawidłowy parametr Windows 11 10 Menedżer urządzeń szuka sterowników

7. Upewnij się, że symbol dziesiętny w ustawieniach daty i godziny

Czasami problem ze składnią w formacie daty i godziny może powodować błędy parametrów. Okresowo należy sprawdzać, czy w ustawieniach daty i czasu włączony jest odpowiedni symbol dziesiętny.

 1. Przejdź do „Panel sterowania -> Zegar i region” i wybierz „Region: Zmień format daty, godziny lub liczb”.
Parametr systemu Windows 11 10 to nieprawidłowy zegar i dodatkowe ustawienie regionu

2. Po otwarciu okna kliknij „Dodatkowe ustawienia”. Tutaj musisz upewnić się, że symbol dziesiętny „.” jest używany.

Parametr systemu Windows 11 10 to nieprawidłowy zegar i symbol dziesiętny regionu

Częste pytania

1. Czy do formatowania systemu Windows lub zewnętrznego dysku twardego powinienem używać oprogramowania zewnętrznego?

Chociaż istnieje wiele zewnętrznych programów, które formatują dysk twardy z systemem Windows, zaleca się korzystanie z wbudowanych narzędzi systemu Windows 11/10, takich jak Chkdsk, SFC Checker, DISM.exe i innych natywnych narzędzi, ponieważ są one lepiej zaprojektowane do diagnozowania błędów . w środowisku Windows. Możesz jednak chcieć używać oprogramowania do zewnętrznych dysków USB i dysków twardych.

Czytać  Jak skonfigurować mikrofon zewnętrzny w systemie Windows

2. Jakie są oznaki awarii dysku twardego? Jak mogę sprawdzić, czy mój dysk twardy jest uszkodzony?

Jeśli Twój dysk twardy jest podatny na awarię, zobaczysz wiele znaków ostrzegawczych. Najbardziej oczywiste są częste niebieskie ekrany śmierci (BSOD) podczas uruchamiania aplikacji opartych na dyskach twardych. Jeśli masz BSOD, wypróbuj jedno z tych rozwiązań. Innym znakiem ostrzegawczym jest to, że system Windows nie uruchamia się poprawnie, z błędami takimi jak 0xc00000f. Czy Twój komputer przegrzewa się bez powodu? To duża oznaka awarii dysku twardego, co oznacza, że ​​trzeba go wymienić.

Kończący się

Błąd „Parametr jest nieprawidłowy” jest częstym błędem w systemie Windows 11/10. Jednak dzięki powyższym metodom omówionym tutaj powinieneś być w stanie rozwiązać problem samodzielnie. Możesz także wykonać autotest, aby sprawdzić stan pamięci RAM i stan płyty głównej na komputerze z systemem Windows. Jeśli nie zainstalowałeś jeszcze systemu Windows 11, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co zrobić przed jego zainstalowaniem.

Czy ten artykuł jest przydatny?