Jak nagrywać wideo ProRes na iPhonie 13 Pro

Iphone 13 Pro Featured Image

iPhone’y są chlebem powszednim Apple, dlatego gigant technologiczny co roku aktualizuje swoją ofertę urządzeń mobilnych o innowacyjne funkcje, których konsumenci nigdy nie widzieli, że są im potrzebne. Na przykład ich najnowsze modele iPhone’a 13 Pro są dostarczane z wysokiej jakości stratnym kodekiem wideo ProRes, który rejestruje więcej szczegółów i zapewnia większą elastyczność w postprodukcji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nagrywać za pomocą tej funkcji.

Co to jest ProRes?

ProRes to kodek wideo, który firma Apple wprowadziła w 2007 roku jako część oprogramowania do edycji Final Cut Pro 6, aby rozwiązać problem tworzenia wysokiej jakości wideo w mniejszych rozmiarach plików. Obecnie jest szeroko stosowanym kodekiem w oprogramowaniu do edycji, takim jak Adobe Premiere Pro, Davinci Resolve i Final Cut Pro X. Ponadto w ostatnich latach pojawiły się również kamery wideo zdolne do nagrywania wideo i zapisywania wyników w postaci ProRes.

ProRes wykorzystuje wielordzeniowe przetwarzanie do obsługi klatek do 8K w pełnej rozdzielczości. Wysoka wierność kolorów i niska kompresja (w porównaniu do innych kodeków) pozwalają użytkownikom nie tylko nagrywać wideo, ale także kompresować plik z zachowaniem oryginalnej jakości.

Mężczyzna z iPhonem 13 Pro Max

iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max to pierwsze telefony z natywną obsługą ProRes. Nie są to jednak jedyne urządzenia mobilne Apple, które oferują ProRes.

Użytkownicy iPhone’a 13 będą mogli nagrywać i edytować wideo ProRes bezpośrednio w telefonie. Należy jednak pamiętać, że pliki ProRes są 30 razy większe niż standardowe pliki HEVC, które nagrywają inne iPhone’y, ponieważ obrazy ProRes są niezwykle szczegółowe i idealne do edycji i korekcji kolorów.

Z tego powodu będziesz potrzebować modelu iPhone 13 256 GB/512 GB/1T, aby móc nagrywać w 4K przy 60 klatkach na sekundę. Telefony z zaledwie 128 GB pamięci są ograniczone do 1080p przy 30 klatkach na sekundę.

Czytać  6 sposobów na wysłanie wiadomości WhatsApp bez zapisywania numeru

Dlaczego powinienem nagrywać w ProRes?

Nagrywanie w ProRes zapewnia doskonałą postprodukcję, ponieważ format wideo przechwytuje dodatkowe dane, jednocześnie oszczędzając pamięć na komputerze. W przeciwieństwie do tego, nieskompresowane filmy RAW mogą zajmować ogromną ilość miejsca na urządzeniu i wpływać na pamięć komputera, co czyni je niepraktyczną opcją.

Dzięki technologii ProRes firmy Apple skompresowane formaty wideo nie wpływają na jakość wideo. Nagrywanie w ProRes zapewni płynniejszy przepływ pracy podczas edycji, ponieważ znacznie mniej obciąża procesor/GPU komputera niż formaty nieskompresowane.

Które urządzenia mobilne Apple obsługują ProRes?

Najnowszy iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max firmy Apple oferują obsługę nagrywania i edycji w ProRes. Telefony nagrywają w aplikacji Aparat.

iPhone 13 ProMax

Ponadto kilka innych urządzeń mobilnych Apple obsługuje edycję ProRes, w tym:

  • iPad Pro 12,9 cala (3. generacji) lub nowszy
  • iPad Pro 11 cali (1. generacji) lub nowszy
  • iPad mini (6. generacji)
  • iPhone 13 mini i iPhone 13

Jak nagrywać na iPhonie 13 Pro i Pro Max

Aby nagrać wideo ProRes na telefonie iPhone 13 Pro lub Pro Max, wykonaj poniższe czynności:

  1. Przejdź do aplikacji Ustawienia na swoim iPhonie.
Ustawienia iPhone'a 13 Pro
  1. Przewiń w dół i dotknij „Aparat”.
Ustawienia aparatu Iphone 13 Pro
  1. W ustawieniach aparatu dotknij „Formaty”.
Formaty aparatów Iphone 13 Pro
  1. W sekcji „Przechwytywanie wideo” włącz „Apple ProRes”.
iPhone 13 Pro
  1. Otwórz aplikację aparatu i wybierz „Wideo”. W lewym górnym rogu dotknij „ProRes”.
Iphone 13 Pro Pros Wideo 1
  1. Rozpocznij nagrywanie wideo ProRes, naciskając czerwony przycisk na dole.

NotatkaUwaga: jeśli już ręcznie włączyłeś Apple ProRes w ustawieniach, przejdź do kroku 5 i dalej. Ponadto, jeśli chcesz zatrzymać nagrywanie filmów w ProRes, musisz ręcznie wyłączyć go, wykonując te same czynności, o których mowa powyżej.

Częste pytania

1. Czy mogę nagrywać materiał ProRes moim iPhonem 13 Pro w trybie kinowym?

Apple wprowadził tryb kinowy do nagrywania wideo w ofercie iPhone’a 13. Niestety ten tryb wideo, który pozwala na małą głębię ostrości, nie może nagrywać w ProRes.

Czytać  Jak odblokować iPhone'a za pomocą maski

2. Jak przenieść filmy ProRes na komputer?

Możesz korzystać z funkcji AirDrop w systemie Mac OS X 10.6 i innych zgodnych urządzeniach, takich jak iPady. Jeśli masz komputer z systemem Windows, będziesz musiał przejść przez iTunes. Ponadto Adobe After Effects, Adobe Media Encoder, Adobe Premiere Pro i Adobe Premiere Rush to tylko niektóre z programów, które umożliwiają odtwarzanie materiału ProRes dla użytkowników systemu Windows.

3. Jakie oprogramowanie obsługuje edycję ProRes?

ten iMovie Aplikacja obsługuje edycję ProRes na linii iPhone 13. na komputery stacjonarne, Final Cut ProX (wyłącznie dla komputerów Mac), Adobe Premiere Pro CC (Mac i Windows) oraz AVID Media Composer (Mac i Windows) znajdują się na liście programów do edycji wideo, które obsługują edycję obrazów ProRes.

Czy ten artykuł jest przydatny?