Jak legalnie pobrać wirtualną maszynę Windows?

Windows Vm Hero

Jeśli chcesz uruchomić kopię systemu Windows na maszynie wirtualnej na swoim komputerze, musisz zapłacić za licencję Windows, prawda? Ale czy wiesz, że możesz legalnie uzyskać gotową maszynę wirtualną systemu Windows bezpośrednio od firmy Microsoft? Są one przeznaczone dla twórców oprogramowania, ale nie są zablokowane za żadnym płatnym programem ani stroną logowania. Możesz mieć własne kopie w ciągu kilku minut od przeczytania tego.

Dlaczego warto korzystać z maszyny wirtualnej z systemem Windows?

Te gotowe maszyny wirtualne nie są trwałym rozwiązaniem, ale oferują niezawodny sposób użytkownikom, którzy z jakiegokolwiek powodu potrzebują systemu Windows na maszynie wirtualnej, aby uzyskać dostęp do systemu operacyjnego w celu wykonania określonej pracy.

Istnieje wiele powodów, aby używać takiej maszyny wirtualnej i jesteśmy pewni, że istnieją zastosowania, o których nie pomyśleliśmy, ale istnieje kilka typowych przypadków użycia.

Najbardziej oczywistym jest ten, do którego te maszyny wirtualne zostały stworzone: tworzenie oprogramowania. Możesz testować oprogramowanie napisane dla tych wersji systemu Windows bez konieczności podwójnego rozruchu lub uruchamiania wielu komputerów.

Jeśli nie używasz systemu Windows, ale potrzebujesz tymczasowego dostępu do aplikacji działającej tylko w systemie Windows, jest to jedno z możliwych rozwiązań. Chociaż projekty takie jak Wine istnieją, aby oprogramowanie Windows mogło działać również w systemach operacyjnych, takich jak macOS i Linux.

Taka maszyna wirtualna może być potężnym narzędziem ochrony prywatności. Ponieważ wszystkie są identyczne, możesz przeglądać formularz internetowy w maszynie wirtualnej bez martwienia się o pliki cookie, odciski palców przeglądarki lub inne dane umożliwiające identyfikację użytkownika. Możesz połączyć maszynę wirtualną z VPN i siecią Tor, aby naprawdę zabezpieczyć rzeczy.

Jeśli chcesz wypróbować system Windows 11, maszyna wirtualna z systemem Windows 11 oferuje jeden sposób na zrobienie tego, który nie wiąże się ze złożonością próby ręcznej instalacji systemu Windows na maszynie wirtualnej.

Skąd wziąć darmową maszynę wirtualną z systemem Windows?

Microsoft nie reklamuje publicznie swoich stron maszyn wirtualnych, ale można je łatwo znaleźć za pomocą wyszukiwarki.

Istnieją dwie witryny internetowe, z których można pobrać te maszyny wirtualne z systemem Windows. Pierwszym z nich jest Strona programisty Microsoft Edge w menu Narzędzia, a następnie Maszyny wirtualne

Krawędź maszyny wirtualnej systemu Windows

Zobaczysz dwa menu rozwijane. Pierwszy to miejsce, w którym wybierasz wersję systemu Windows, którą chcesz. Możesz wybierać między Windows 7, 8.1 i 10. Tutaj wybieramy Windows 10.

Czytać  Jak utworzyć dysk odzyskiwania systemu Windows 10

Drugie menu rozwijane pozwala wybrać oprogramowanie hosta maszyny wirtualnej, którego chcesz użyć. Wybieramy Oracle VirtualBox, ponieważ jest bezpłatny i łatwy w użyciu.

Możesz zauważyć, że nie ma tutaj wersji systemu Windows 11. W tym celu musisz udać się do Strona środowiska programistycznego Windows 11.

Windows VM Enterprise

Możesz kliknąć przycisk używanego oprogramowania VM i uzyskać kopię ewaluacyjną systemu Windows 11 Enterprise. Zanotuj datę ważności!

Jaki jest haczyk?

Chociaż są to odpowiednie wersje systemu Windows działające na maszynie wirtualnej, wstępnie zainstalowane maszyny wirtualne różnią się od korzystania z własnego nośnika instalacyjnego i klucza licencyjnego.

Wygaśnięcie maszyny wirtualnej systemu Windows

Pochodzą z wbudowaną datą ważności. Będą działać tylko przez 90 dni, zanim przestaną działać. Firma Microsoft zaleca zapisanie „migawki” maszyny wirtualnej przy pierwszym uruchomieniu, chociaż prawdopodobnie najpierw zechcesz skonfigurować ją tak, jak tego potrzebujesz. Następnie możesz przywrócić tę migawkę, gdy maszyna wirtualna zbliża się do wygaśnięcia. Pamiętaj tylko, aby wykonać kopię zapasową dowolnych danych, aby móc przenieść je do migawki.

Wersja ewaluacyjna systemu Windows 11 Enterprise, jak zauważyliśmy powyżej, działa nieco inaczej. Ma ustaloną datę wygaśnięcia, więc będziesz musiał pobrać nowy, jeśli i kiedy Microsoft go odnowi. Sztuczka ze zrzutem nie zadziała tutaj.

Jak korzystać z maszyny wirtualnej z VirtualBox

Teraz, gdy już pobrałeś maszynę wirtualną, którą chcesz uruchomić, przyjrzyjmy się, jak z niej korzystać.

  1. Udaj się do Strona pobierania Oracle VirtualBoxi pobierz wersję oprogramowania dla swojego systemu hosta. W tym przypadku używamy systemu Windows 11.
  2. Uruchom pobrany instalator i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Windows Vm Vbox
  1. Rozpakuj maszynę wirtualną pobraną od firmy Microsoft i zapisz ją w wybranym folderze.
Rozpakowana maszyna wirtualna systemu Windows
  1. Kliknij dwukrotnie plik VM, który powinien otworzyć się w VirtualBox.
  1. Zobaczysz podsumowanie maszyny wirtualnej, jeśli wszystko wygląda w porządku, kliknij przycisk „Importuj”.
Importowanie maszyny wirtualnej z systemu Windows
  1. Poczekaj na zakończenie procesu importowania.
Importowanie maszyny wirtualnej z systemu Windows
  1. Teraz wybierz maszynę wirtualną na lewym pasku bocznym, a następnie kliknij „Start”.
Uruchom maszynę wirtualną systemu Windows
  1. Maszyna wirtualna powinna teraz uruchomić się we własnym oknie.
Uruchomiona maszyna wirtualna z systemem Windows
  1. Gdy wszystko jest zrobione, możesz zalogować się do systemu Windows. Hasło to „Passw0rd!”
Czytać  Jak korzystać z systemu Windows 11 bez konta Microsoft

Czy można uruchamiać te maszyny wirtualne na komputerze Apple Silicon?

Jeśli masz komputer Apple Mac z procesorem Intel, możesz bez problemu korzystać z tych maszyn wirtualnych. Jeśli jednak masz komputer Apple Silicon (taki jak modele Apple M1), nie ma możliwości korzystania z tych maszyn wirtualnych.

Jedynym sposobem, aby system Windows działał na systemie Apple Silicon w momencie pisania tego tekstu, jest użycie reklamy Równolegle pakiety oprogramowania. Ta wersja systemu Windows została napisana specjalnie dla komputerów opartych na architekturze ARM.

Jednak nie może również uruchamiać standardowych aplikacji Windows bez emulacji obniżającej wydajność, więc jeśli wymagania aplikacji nie są bardzo skromne, użytkownicy Apple Silicon nie mają realnego sposobu uruchamiania systemu Windows na swoim sprzęcie w momencie pisania.

Możesz rozważyć wynajęcie komputera z systemem Windows w chmurze i korzystanie z technologii zdalnego pulpitu, aby zaspokoić swoje potrzeby związane z systemem Windows. Jedyną inną alternatywą byłby zakup komputera z systemem Windows.

Nie potrzebujesz licencji na Windows 10 i 11!

Jeśli chcesz używać systemu Windows 10 lub 11 na maszynie wirtualnej, masz inną opcję niż pobranie gotowej maszyny wirtualnej, takiej jak te, które widzieliśmy powyżej. Mimo że ściśle mówiąc zarówno Windows 10, jak i Windows 11 wymagają aktywacji za pomocą klucza licencyjnego, w praktyce tak nie jest.

Każdy może pobrać nośnik instalacyjny dla systemu Windows 10 i 11 bezpośrednio od firmy Microsoft. Następnie możesz zainstalować system Windows na komputerze lub maszynie wirtualnej, zainstalować oprogramowanie i normalnie z niego korzystać. Chociaż nie możesz korzystać z opcji personalizacji i od czasu do czasu otrzymasz dokuczliwy komunikat, aby aktywować system Windows, nic tak naprawdę nie powstrzymuje Cię przed uruchomieniem aplikacji. Tak więc, o ile jesteś zadowolony z drobnych ograniczeń nieaktywowanej instalacji systemu Windows, możesz rzucić własną maszynę wirtualną i używać jej tak długo, jak chcesz.

Wszystkie zrzuty ekranu autorstwa Sydney Butler

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej