Jak łatwo zmienić nazwy plików w systemie Linux

Jak łatwo zmienić nazwy plików w systemie Linux

Zmiana nazw plików nie jest szczególnie zaawansowaną operacją; Dopóki odbywa się to na niewielkiej liczbie plików, zwykle nie wymaga specjalnych narzędzi. Jeśli jednak na zmianę nazwy czeka cały folder zdjęć z zeszłorocznych wakacji, warto rozważyć kilka sztuczek lub aplikacji pozwalających zaoszczędzić czas.

Istnieją dwa ogólne podejścia do zmiany nazw plików w systemie Linux: poprzez interfejs wiersza poleceń lub samodzielną aplikację. Użytkownicy Linuksa już wiedzą, jak potężny może być CLI, więc nie powinno dziwić, że istnieje kilka poleceń do zmiany nazw plików.

Zmienianie nazw plików za pomocą polecenia „mv”

Łatwym sposobem na zmianę nazw plików w systemie Linux jest mv polecenie (skrót od „przesuń”). Jego głównym celem jest przenoszenie plików i folderów, ale można również zmienić ich nazwy, ponieważ czynność zmiany nazwy pliku jest interpretowana przez system plików jako przeniesienie go z jednej nazwy na drugą.

Poniższa składnia służy do zmiany nazw plików za pomocą mv:

„Filename1.ext” to oryginalna nazwa pliku, a „filename2.ext” to nowa nazwa.

linux-rename-mv-files

Ten sam wzór działa w przypadku zmiany nazw folderów. Jeśli pliki nie znajdują się w aktualnie aktywnym folderze, należy określić ich pełną ścieżkę:

Zwróć uwagę, że mv Polecenie wymaga uprawnień do zapisu w folderze zawierającym pliki. W przypadku plików i folderów systemowych użytkownik musi uzyskać uprawnienia roota, aby zmienić nazwy plików, dodając mv z sudo. Dodatkową warstwę ochrony zapewnia -i (interaktywny), który monituje użytkownika o potwierdzenie zmiany nazwy pliku przed jej zastosowaniem.

Jest też -v (pełna) opcja, która wyświetla wszystkie zmiany wprowadzone przez mv. Opcje są zapisywane po mv ale przed nazwami plików.

Korzystanie z polecenia „zmień nazwę”

To polecenie zmiany nazw plików w systemie Linux jest nieco bardziej zaawansowane niż mv ponieważ wymaga wiedzy, a przynajmniej podstawowej znajomości wyrażeń regularnych. To może brzmieć przerażająco, ale nie poddawaj się. rename w tej chwili można go użyć do zmiany nazwy prostej partii, po prostu postępując zgodnie z samouczkami takimi jak ten.

Czytać  Jak zainstalować Safari w systemie Linux

W wielu dystrybucjach Linuksa rename Polecenie może być domyślnie niedostępne. Jeśli nie możesz go użyć na swoim, musisz go zainstalować.

W systemie Linux opartym na Debianie wpisz to w swoim terminalu:

W systemie Linux opartym na Arch:

rename składnia wygląda tak:

Litera „s” oznacza „substytut” i jest główną częścią wyrażenia regularnego. Wymagane są pojedyncze cudzysłowy wokół niego. Dostępne opcje to:

 • -v (pełny: wydrukuj listę plików o zmienionych nazwach wraz z ich nowymi nazwami)
 • -n („Brak akcji”: tryb testowy lub symulacyjny, który pokazuje tylko te pliki, które zostaną zmienione, bez ich dotykania)
 • -f (wymuszone nadpisanie oryginalnych plików)

rename Polecenie akceptuje również symbole wieloznaczne do zmiany nazw wielu plików tego samego typu, a także działa na rozszerzeniach plików. Na przykład zmieniłoby to wszystkie pliki z rozszerzeniem .jpeg na .jpg:

Dziki symbol

oznacza to, że wpłynie to na wszystkie pliki w folderze.

Wyrażenie regularne ma również własne opcje (modyfikatory): „g” (globalne: wpływa na wszystkie wystąpienia wyrażenia) oraz „i” (wykonuje podstawienie bez uwzględniania wielkości liter). Są zapisywane na końcu wyrażenia, tuż przed zamykającym pojedynczym cudzysłowem i można je łączyć:

Dotyczyłoby to wszystkich plików .jpg zawierających „DSC”, „dSC” i „dsc”; zmień tę część nazwy pliku na „zdjęcie”. Jednak ze względu na opcję „-n” polecenie nie zmieni nazw plików, ale zamiast tego wyświetli je w oknie konsoli.

Substytucja nie jest jedyną rzeczą, jaką może zrobić ten regex. Istnieje również tłumaczenie, oznaczone literą „y”, które może przekształcać nazwy plików na bardziej złożonym poziomie. Najczęściej używane do zmiany wielkości liter w nazwie pliku:

Zmieniłoby to nazwy wszystkich plików .jpg z małych na wielkie. Aby zrobić to w odwrotnej kolejności, po prostu zmień części „stara nazwa” i „nowa nazwa” wyrażenia regularnego. rename Używając -n Polecenie sprowadza się do zmieszania kilku podstawowych wzorów w celu uzyskania pożądanego rezultatu. Dzięki

Czytać  Różnica między menedżerami okien a środowiskami graficznymi

opcja, użytkownicy nigdy nie będą musieli narażać swoich plików (lub swoich nerwów) na ryzyko, ponieważ oferuje bezpieczny i użyteczny podgląd tego, jak będą wyglądać pliki o zmienionej nazwie.

Metamorfoza2

Métamorphose to ogromny, wieloplatformowy program do zmiany nazw plików i folderów. Dla tych, którzy wolą narzędzie GUI do wykonywania operacji zmiany nazwy, Métamorphose jest dość potężnym narzędziem w użyciu. Jest dostępny dla systemów Windows i Linux. Aby rozpocząć, przejdź do Twoja strona internetowa

i pobierz plik instalacyjny do dystrybucji. Udostępnia plik deb dla dystrybucji opartej na Debianie oraz pakiet RPM dla Fedory, Mandrivy i SUSE.

Po uruchomieniu aplikacji będzie to pierwsza zakładka

Linux zmienia nazwę pliku selektora morph

Po wybraniu katalogu kliknij zakładkę

linux-rename-files-metamorphose-renamer

Na koniec po prostu kliknij przycisk „Idź” u góry dolnego panelu, aby uruchomić akcję zmiany nazwy. Jeśli po zmianie nazwy napotkasz jakiekolwiek błędy, dostępna jest opcja Cofnij, aby cofnąć wszystkie zmiany.

pyRenamer – Najłatwiejsze wyjście Wreszcie rozwiązanie, na które czekali wszyscy użytkownicy antykonsoli: aplikacja desktopowa, w której wszystko można zrobić jednym kliknięciem myszy. pyRenamer to niesamowicie potężne narzędzie do zmiany nazw plików napisane w Pythonie, które można znaleźćtutaj

. Użytkownicy Ubuntu i jego pochodnych mogą zainstalować pyRenamer z repozytoriów za pomocą polecenia:

linux-rename-pyrenamer-files

 1. Interfejs składa się z czterech części:
 2. Przeglądarka plików z widokiem drzewa, aby wybrać pliki i foldery
 3. Centralny panel podglądu pokazujący nazwy plików przed i po zmianie nazwy
 4. Obszar kontrolny z zakładkami do wyboru kryteriów zmiany nazwy

Pasek boczny opcji

pyRenamer może usuwać zduplikowane akcenty i symbole z nazw plików; zamień dowolny ciąg tekstowy na inny; zmienić nazwy plików na wielkie, małe lub wielkie litery; i automatycznie wstawiaj lub usuwaj spacje i podkreślenia. Początkujący pokochają to, ponieważ wszystko to można po prostu wybrać w obszarze kart, wyświetlić podgląd w obszarze głównym i potwierdzić, klikając Zmień nazwę. Jeśli chcesz poeksperymentować z wzorami, pyRenamer udostępnia ściągawkę, aby to ułatwić.

linux-rename-files-pyrenamer3

Zaawansowani użytkownicy docenią zdolność pyRenamer do zmiany nazw plików multimedialnych poprzez odczytanie ich metadanych. Możliwa jest również ręczna zmiana nazwy pojedynczego pliku, gdy zmiana nazwy wsadowej nie jest wymagana. mv W istocie pyRenamer obejmuje funkcjonalność remove Tak

polecenia w łatwym w użyciu graficznym interfejsie użytkownika. Jest to świetna opcja dla tych, którzy nie są pewni swoich umiejętności CLI.

Teraz, gdy wiesz, jak zmieniać nazwy plików w systemie Linux, możesz chcieć dowiedzieć się, jak zdiagnozować wolno działający komputer z systemem Linux lub użyć pliku Hosts do blokowania / uzyskiwania dostępu do stron internetowych.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?