Jak korzystać z Monitora wydajności systemu Windows 11

Windows Performance Heroimage

Jeśli jesteś ciekawy, jak działa Twój komputer lub chcesz się upewnić, że działa on tak, jak powinien, Monitor wydajności systemu Windows (WPM), czasami nazywany „Miernikiem wydajności systemu Windows”, jest doskonałym narzędziem dla stanowisko. Ten samouczek pokazuje, jak korzystać z Monitora wydajności systemu Windows 11 i co oznaczają odczyty.

Notatka: poniższe instrukcje będą działać zarówno w systemie Windows 10, jak i Windows 11.

Zanim użyjesz WPM, rozważ Menedżera zadań

WPM to doskonałe narzędzie, ale dla wielu użytkowników może być przesadą, jeśli chodzi o ilość dostarczanych informacji. W systemie Windows 11, a także w systemie Windows 10, Menedżer zadań ma również zaskakująco dobre podsumowania wydajności dla wszystkich głównych komponentów komputera.

Menedżer wydajności systemu Windows

Znajdziesz również skrót do Monitora zasobów na dole karty Wydajność Menedżera zadań. Jest to ten sam monitor, który otwierasz z poziomu Monitora wydajności systemu Windows, więc jeśli to Cię interesuje, nie ma powodu, aby się tam dostać przez WPM.

Co robi Monitor wydajności systemu Windows?

Chociaż Monitor wydajności systemu Windows zapewnia dostęp do monitorowania wydajności w czasie rzeczywistym, jego rzeczywista wartość wynika z możliwości rejestrowania wydajności w czasie i rejestrowania różnych ważnych zdarzeń. Możesz nawet użyć WPM do monitorowania wydajności komputera zdalnego!

1. Uruchom Monitor wydajności systemu Windows

Otwarcie Monitora wydajności systemu Windows jest proste.

 1. Otwórz menu Start w systemie Windows 11 i wpisz „Monitor wydajności”.
Wyszukiwanie miernika wydajności systemu Windows
 1. Kliknij aplikację w wynikach wyszukiwania, aby ją uruchomić.
 2. Ewentualnie naciśnij Wygrać + R aby wyświetlić okno dialogowe Uruchom, wpisz „perfmon.exe” i naciśnij Wchodzić.
Uruchom miernik wydajności systemu Windows

2. Szybka prezentacja monitora wydajności

Gdy po raz pierwszy otworzysz Monitor wydajności, zobaczysz krótki przegląd narzędzia.

Miernik wydajności systemu Windows

Zobaczysz również podsumowanie systemu pokazujące aktualny stan pamięci, dysków i procesora.

Lewy pasek boczny to miejsce, w którym dzieje się cała akcja. Obecnie wybrana jest opcja „Wydajność”, w której zobaczysz podsumowanie.

Jeśli rozwiniesz „Narzędzia monitorowania”, zobaczysz podgląd na żywo „liczników”, które są aktualnie monitorowane. Domyślnie będzie tylko jeden licznik: twój procesor.

Monitor miernika wydajności systemu Windows

W sekcji „Zestawy kolektorów danych” znajdziesz kilka folderów. Pole „Zdefiniowane przez użytkownika” będzie puste, dopóki nie utworzysz niestandardowych zestawów miar, które chcesz tam dodać.

Kolektory Windows Performancemeter

„System” zawiera dwa bardzo przydatne gotowe zestawy pomiarowe. „Diagnostyka systemu” to zbiór pomiarów, które dają przegląd działania różnych części komputera. „Wydajność systemu” zawiera zbiór pomiarów zaprojektowanych w celu sprawdzenia, jak dobrze działa twój komputer.

Zdarzenia miernika wydajności systemu Windows
Uruchamianie miernika wydajności systemu Windows

„Sesje śledzenia zdarzeń” są wypełnione różnymi generatorami dzienników, które rejestrują kluczowe systemy i to, co robią. W sekcji „status” zauważysz, że wszystkie z nich są uruchomione.

Czytać  Jak wypróbować Windows 11 bez nukingu Windows 10?

„Sesje śledzenia zdarzeń startowych” nie wymagają wyjaśnień. Te rejestratory śledzą zdarzenia, które mają miejsce podczas uruchamiania. Zauważysz, że niektóre są wyłączone, co jest normalne.

Raporty wydajności systemu Windows

Wreszcie mamy folder „Raporty”. Tutaj znajdziesz predefiniowane raporty, ale możesz także tworzyć własne raporty niestandardowe, które trafiają do folderu „Zdefiniowane przez użytkownika”.

3. Dodawanie liczników do Monitora wydajności

Jeśli przejdziesz do „Narzędzia monitorowania -> Monitor wydajności”, możesz łatwo dodać dodatkowe liczniki do danych wyjściowych.

 1. Kliknij zielony krzyżyk.
Wydajność systemu Windows
 1. Wybierz „Komputer lokalny” lub niestandardową nazwę swojego komputera.
 2. Poszukaj kategorii, do której należy żądany licznik i rozwiń ją.
Licznik dodatków Windows Performancemeter
 1. Kliknij przycisk „Dodaj”, aby zobaczyć wszystkie liczniki na monitorze po kliknięciu „OK”.

4. Niestandardowe zestawy kolektorów danych

Jeśli chcesz tylko przeprowadzić podstawową diagnostykę lub ogólne pomiary wydajności, prawdopodobnie potrzebujesz gotowych zestawów do zbierania danych. Jednak może być konieczne monitorowanie lub rejestrowanie bardzo konkretnego zestawu liczników i utworzenie niestandardowego zestawu modułów zbierających dane.

 1. Rozwiń „Zestawy modułów zbierających dane”.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy „Zdefiniowane przez użytkownika”, wybierz „Nowy”, a następnie „Zestaw modułów zbierających dane”.
 3. Nadaj zestawowi nazwę.
 4. Wybierz, czy chcesz utworzyć zestaw z szablonu, czy utworzyć go ręcznie. Metoda oparta na szablonie jest prosta, ale tryb ręczny może być bardziej złożony.
Windows Perfmon Collector 3
 1. Wybierz „Utwórz ręcznie -> Utwórz dzienniki danych”, a następnie wybierz typ danych, które chcesz zbierać, z trzech kategorii. Ponieważ interesuje nas wydajność, wybieramy „Licznik wydajności”, ale ogólny proces jest taki sam, niezależnie od wybranego typu dziennika danych.
Wydajność wydajności systemu Windows
 1. Kliknij przycisk „Dodaj”.
Windows Perfmon Dodaj
 1. W sekcji „Wybierz liczniki z komputera” wybierz „Komputer lokalny”, jeśli nie jest zaznaczony domyślnie.
Liczniki wydajności systemu Windows
 1. W razie potrzeby rozszerz kategorie liczników i wybierz dowolny licznik.
 2. Wybierz instancję tego licznika, którą chcesz dodać do niestandardowego monitora.
 3. Z rozwiniętej kategorii wybierz konkretne liczniki, które chcesz dodać do monitora. Możesz trzymać klawisz kontrolny aby wybrać wiele liczników.
Windows Perfmon OK
 1. Kliknij „Dodaj” przy każdym z wybranych elementów, aby pojawiły się w obszarze „Dodane liczniki”. Po wybraniu wszystkich potrzebnych liczników kliknij „OK”.
Interwał wydajności systemu Windows
 1. Wybierz interwał próbkowania i jednostki tego interwału. Pamiętaj, że zbyt częste próbkowanie danych może w rzeczywistości powodować problemy z wydajnością. Warto zacząć od wartości domyślnej, którą zawsze możesz zmienić później.
Wykończenie Perfmon systemu Windows
 1. Wybierz lokalizację do zapisania danych lub pozostaw domyślną lokalizację.
 2. Kliknij „Dalej -> Zapisz i zamknij -> Zakończ”.
Czytać  Jak skonfigurować i używać dysku RAM w systemie Windows

5. Uruchamianie zestawów kolektorów i uzyskiwanie raportów

Teraz, kiedy już stworzyłeś zestaw kolekcjonerski, musisz go uruchomić.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy zestaw kolektorów w sekcji „Zdefiniowane przez użytkownika” i wybierz „Uruchom”.
 2. Rozwiń „raporty” i znajdź raport w sekcji „Zdefiniowane przez użytkownika”.
Raporty wydajności systemu Windows

Jeśli użyłeś gotowego zestawu zbierającego system, będzie on działał w ten sam sposób, ale zamiast tego raporty znajdują się w „System”.

6. Monitorowanie w czasie rzeczywistym

Tworzenie dziennika monitora wydajności jest przydatne podczas próby odniesienia problemów z wydajnością do niektórych zdarzeń, ale nie jest to odpowiedni sposób na śledzenie rzeczy w czasie rzeczywistym.

Zasoby dotyczące wydajności systemu Windows

Możesz użyć okna Monitora wydajności w WPM lub otworzyć Monitor zasobów w podsumowaniu WPM. Oba zapewniają widok w czasie rzeczywistym tego, co dzieje się z komputerem, ale Monitor zasobów jest wstępnie skonfigurowany z typowymi licznikami wydajności, podczas gdy Monitor wydajności wymaga ręcznego dodawania liczników.

Często Zadawane Pytania

Czy mogę dostosować widok Monitora wydajności systemu Windows?

Tak, możesz zmienić kolor, szerokość i skalę dowolnego licznika w Monitorze wydajności systemu Windows, klikając go dwukrotnie w oknie WPM i otwierając kartę „Dane”.

Jak mogę monitorować system za pomocą aplikacji pełnoekranowych?

Jeśli grasz w grę wideo lub inną aplikację pełnoekranową, nie możesz zobaczyć, co jest na monitorze w czasie rzeczywistym, podłączając drugi ekran do komputera. Możesz też użyć oprogramowania nakładki wydajności, takiego jak Windows Game Bar lub nakładka NVIDIA GeForce Experience, a następnie przypiąć widżet Monitora wydajności systemu Windows z dowolnego narzędzia do ekranu, aby zobaczyć wydajność systemu podczas gry.

Czym są „instancje” w Monitorze wydajności?

Jeśli masz wiele urządzeń sprzętowych, które zapewniają ten sam typ danych, potrzebujesz wielu wystąpień tego samego licznika. Na przykład, jeśli masz dwa kontrolery sieci Ethernet w swoim komputerze, potrzebujesz dwóch wystąpień licznika związanego z siecią dla każdego z nich.

Kredyt obrazu: Pexels Wszystkie zrzuty ekranu: Sydney Butler.

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej