Jak korzystać z Dolby Atmos w systemie Windows

Jak korzystać z Dolby Atmos w systemie Windows

Możesz użyć Dolby Atmos, pierwszego na świecie dźwięku kinowego opartego na obiektach, w systemie Windows 10, aby doświadczyć dźwięku w zupełnie nowy sposób. Opracowany przez Dolby Laboratories, umożliwia postrzeganie dźwięku jako trójwymiarowego obiektu, umieszczając Cię w nim i zapewniając prawdziwie wciągające wrażenia kinowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak korzystać z Dolby Atmos w systemie Windows.

Co to jest Dolby Atmos? Wyjaśnienie rozwiązania audio Dolby Atmos 3D

Istnieją trzy podstawowe typy formatów dźwięku dostępne w systemach audio: dźwięk stereo, dźwięk przestrzenny i dźwięk przestrzenny (znany również jako dźwięk 3D).

  • Dźwięk stereofoniczny Jest używany przez typowe słuchawki, z dźwiękiem dochodzącym z lewej i prawej strony. Jest to bardzo proste i pozbawione szczegółów.
  • Dźwięk przestrzenny Unosi go trochę wyżej, wydobywając dźwięk wszystkiego wokół ciebie (lewego, prawego, przedniego i tylnego), tworząc wrażenie bycia otoczonym dźwiękiem. Systemy kina domowego 5.1 i 7.1 wykorzystują tę technologię.
  • Dźwięk przestrzenny lub dźwięk 3D (używany w Dolby Atmos) podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Dodaj pionowy komponent przestrzenny do dźwięku przestrzennego, który możesz usłyszeć nad i pod sobą, używając wyspecjalizowanych głośników, tak jak w kinie. Odblokuj ukryte dźwięki, których normalnie byś nie słyszał.

Dźwięk przestrzenny może pozwolić ci usłyszeć dźwięk ptaka ćwierkającego wysoko, jakby faktycznie przysiadał na tobie, lub szum wody przepływającej pod mostem, jakbyś stał na moście.

Microsoft Sonic: kolejny sposób na doświadczanie dźwięku przestrzennego w systemie Windows 10

Możesz także doświadczyć dźwięku przestrzennego w systemie Windows 10 dzięki Microsoft Sonic. W przeciwieństwie do Dolby Atmos i DTS (innego dostawcy dźwięku 3D), Microsoft Sonic jest darmowy. Konfiguracja jest łatwiejsza, ponieważ nie wymaga żadnego zewnętrznego sprzętu poza słuchawkami. I tak, działa z dowolnymi słuchawkami / zestawem słuchawkowym. Brakuje mu jednak głębi i szczegółowości, które można uzyskać z Dolby Atmos czy DTS.

Aby włączyć Microsoft Sonic, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika w zasobniku systemowym, najedź myszą na „Dźwięk przestrzenny” i kliknij „Windows Sonic for Headphones”.

Dolby Atmos Włącz Windows Sonic

Aby powrócić do Dolby Atmos w dowolnym momencie, po prostu powtórz powyższy proces i wybierz „Dolby Atmos dla słuchawek”.

Czego potrzebujesz, aby korzystać z Dolby Atmos w systemie Windows 10?

W przeciwieństwie do Microsoft Sonic, prawdziwe Dolby Atmos wymaga specjalistycznego sprzętu i głośników, aby uzyskać oszałamiające szczegóły, precyzję i realizm dźwięków. Może to obejmować głośniki sufitowe i podłogowe. Jednak Dolby Atmos for Headphones to cyfrowy procesor sygnału (DSP), który pozwala doświadczyć dźwięku przestrzennego w systemie Windows 10 za pomocą dowolnego zestawu słuchawkowego.

Czytać  Jak naprawić monitor, który nie budzi się po śnie

Aby to zrobić, potrzebujesz komputera z systemem Windows 10 lub nowszym, Dostęp do Dolbyi słuchawki lub słuchawki. Będziesz także musiał włączyć Dolby Atmos dla słuchawek w ustawieniach gry lub aplikacji.

Po włączeniu kliknij ikonę dźwięku na pasku zadań i wybierz „Dźwięk przestrzenny -> Dolby Atmos dla słuchawek”. W ten sposób, gdy aplikacja lub urządzenie wygeneruje dźwięk, zostanie on zamieniony na dźwięk przestrzenny.

Jak przetestować efekt dźwiękowy Dolby Atmos 3D

Aby lepiej docenić efekt Dolby Atmos, musisz sam go doświadczyć.

Odwiedzić Strona z obsługą Dolby Atmos na komputerze stacjonarnym lub urządzeniu mobilnym. Następnie podłącz słuchawki lub słuchawki do gniazda audio, usiądź wygodnie, zrelaksuj się i kliknij przycisk „Odtwarzaj Dolby Atmos”. Pamiętaj, aby ponownie aktywować odtwarzacz multimedialny.

Spowoduje to odtworzenie ścieżki dźwiękowej w stereo, dźwięku przestrzennym i Dolby Atmos, dzięki czemu możesz odróżnić. Możesz to wypróbować nawet bez instalowania lub włączania Dolby Atmos dla słuchawek.

Zalecamy wypróbowanie go w cichym otoczeniu z zamkniętymi oczami, aby cieszyć się nim w pełni. Możesz również podłączyć swój telewizor Smart TV lub smartfon do systemu kina domowego zgodnego z Dolby (przez Bluetooth) i odwiedzić stronę doświadczeń, aby zapoznać się z nią bardziej szczegółowo.

Jakie gry są obecnie obsługiwane przez Dolby Atmos dla słuchawek?

Możesz doświadczyć takich gier Dolby Atmos jak Ori i wola Wisps oraz Rise of the Tomb Raider z GamePassem.

Możesz tego również doświadczyć na Cyberpunk 2077 budując swoją legendę na ulicach Night City.

Inne tytuły z dźwiękiem Dolby Atmos to:

Jakie filmy i programy telewizyjne są zgodne z Dolby Atmos?

Możesz także cieszyć się dźwiękiem na najwyższym poziomie dzięki ulubionym programom telewizyjnym i filmom między innymi w serwisach Netflix, Disney +, Microsoft Movies and TV, Amazon Prime Video, iQiyi i VUDU. Dolby Atmos działa również w głośnikach, soundbarach i systemach kina domowego.

Jak włączyć Dolby Atmos w Windows 10?

Teraz, gdy już to wypróbowałeś, oto jak włączyć i używać Dolby Atmos w systemie Windows 10, jeśli chcesz. Używa aplikacji Dolby Access jako interfejsu użytkownika, a jego konfiguracja jest łatwa, jeśli masz nowoczesny komputer.

Czytać  7 najlepszych czytników RSS dla systemu Windows

Przede wszystkim musisz pobrać i zainstalować Aplikacja Dolby Access. Dolby Access pozwala spersonalizować dźwięk za pomocą niestandardowych profili, dzięki czemu możesz odkrywać ekskluzywne treści i zwiastuny gier.

Dolby Atmos Pobierz aplikację Da

Po zakończeniu otrzymasz automatyczne powiadomienie informujące o zainstalowaniu Dolby Access. Uruchom go z powiadomienia push lub ze strony pobierania aplikacji.

Podłącz urządzenie i kliknij strzałkę do przodu, jeśli masz już kompatybilny zestaw słuchawkowy, a następnie kliknij „USTAWIENIA”. Dolby Atmos dla słuchawek jest wymagany do włączenia ustawień dźwięku.

Dolby Atmos Kliknij Ustawienia

Dolby Access kosztuje obecnie 11,24 USD. Aby wypróbować za darmo, kliknij „Wypróbuj przez 7 dni”. Możesz tego używać na maksymalnie dziesięciu konsolach Xbox i komputerach z systemem Windows, aby cieszyć się wciągającym dźwiękiem za pomocą dowolnego zestawu słuchawkowego.

Teraz zaloguj się na swoje konto Microsoft, jeśli zostaniesz o to poproszony. Przejrzyj informacje w oknie dialogowym i kliknij „Pobierz”. W następnym oknie dialogowym kliknij „Kontynuuj”, aby włączyć domyślne urządzenie audio.

Dolby Atmos for Headphones jest teraz gotowy do użycia na komputerze z systemem Windows 10. Kliknij „Doświadczenie teraz -> START” i wybierz z kolekcji Dolby Atmos z gier i klipów filmowych oraz zawartości demonstracyjnej, aby uzyskać bogaty dźwięk .

Uruchom ponownie aplikację Dolby Access i kliknij „USTAWIENIA”, aby zobaczyć, że jest teraz włączona.

Dolby Atmos dla Windows obsługuje następujące ustawienia

  • Dolby Atmos (domyślne i zoptymalizowane pod kątem mocy implementacje)
  • Dolby Atmos do gier
  • System głośników Dolby Atmos (domyślne i zoptymalizowane pod względem mocy implementacje)
  • System głośników do gier Dolby Atmos

Kończący się

Możesz także korzystać z Dolby Atmos na bezprzewodowych słuchawkach Xbox, Xbox One S, Xbox One X, X Box Series S, Xbox Series X, Lenovo Yoga C940, TCL 5-Series TV, VIZIO P-Series Quantum TV i innych zgodnych urządzeniach z Dolby Atmos.

Dolby Atmos brzmi lepiej, niż się liczy. Wyjmij go na przejażdżkę i zobacz, czy zauważysz różnicę w dźwięku. Jeśli jesteś użytkownikiem Apple, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Apple Lossless Music i obsługiwanych urządzeniach, a następnie dowiedz się, jak skonfigurować dźwięk kina domowego za pomocą HomePod i Apple TV.

Czy ten artykuł jest przydatny?