Jak korzystać z Auto-CPUFreq, aby skrócić żywotność baterii w laptopach z systemem Linux

Jak korzystać z Auto-CPUFreq, aby skrócić żywotność baterii w laptopach z systemem Linux

Nie jest tajemnicą, że codzienne użytkowanie laptopa zależy ostatecznie od jego baterii. Wszystko, co robisz, od oglądania wideo po otwarcie przeglądarki, zużywa pewną ilość soku z twojego urządzenia. Ten sok w pewnym momencie się wyczerpie, więc zasadą gry jest maksymalne opóźnienie tego momentu.

Niestety Linux nie współpracuje z Tobą. Chociaż wiele dystrybucji poczyniło postęp w zakresie wydajności baterii, nie wykorzystują one najlepiej tego, co może zrobić Twój procesor, aby zapewnić najbardziej produktywne wrażenia.

Istnieje jednak aplikacja, która po cichu przesuwa małe dźwignie na komputerze, aby upewnić się, że procesor nigdy nie będzie zbyt gorący w stosunku do aktualnego zapotrzebowania. Można śmiało powiedzieć, że jeśli jesteś użytkownikiem laptopa z systemem Linux i chcesz maksymalnie wydłużyć żywotność baterii, auto-cpufreq To spełnienie marzeń.

Jak to działa

Zamiast utrzymywać stałą czujność na procesorze, auto-cpufreq bezproblemowo współpracuje z jądrem Linuksa, aby wprowadzać drobne poprawki tu i tam podczas korzystania z laptopa. Rozwiązuje prosty problem polegający na tym, że większość dystrybucji Linuksa zorientowanych na konsumenta wywiera taką samą presję na system, gdy działa na zasilaniu bateryjnym, jak gdyby był podłączony.

Układ Autocpufreq

Być może masz ulubione narzędzie, które już to robi, ale prawdopodobnie nie będzie korzystać z zastrzeżonych technologii o najwyższej wydajności, takich jak Turbo Boost firmy Intel, powszechna funkcja w wielu laptopach w ciągu ostatnich kilku pokoleń. Auto-cpufreq bierze te funkcje pod uwagę i używa ich w razie potrzeby, zapewniając wysoką wydajność wtedy, gdy jej najbardziej potrzebujesz.

Co ważniejsze, nie koliduje również z narzędziami, których już używasz do monitorowania systemu.

Automatyczna instalacja cpufreq

Istnieją dwa sposoby zainstalowania auto-cpufreq: użycie sklepu Snap i pobranie go z GitHub.

Zainstaluj auto-cpufreq przez Snap

Oczywiście najpierw będziesz musiał pobrać wtyczkę. W zależności od twojej dystrybucji Linuksa możesz już go mieć. Aby uzyskać szczegółowy przewodnik dotyczący natychmiastowej instalacji, zapoznaj się z naszym artykułem, który pokazuje, jak to zrobić w różnych dystrybucjach Linuksa. Jeśli używasz Linux Mint, po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami dla Debiana i pamiętaj, że wtyczka jest tam zablokowana, więc będziesz musiał wpisać sudo rm /etc/apt/preferences.d/nosnap.pref w terminalu przed rozpoczęciem.

Czytać  Jak utworzyć Honeypot SSH, aby złapać hakerów na serwerze Linux?

Gdy to zrobisz, śmiało zainstaluj auto-cpufreq przez snap:

Jest to! Powinien zainstalować się bez problemów.

Zainstaluj auto-cpufreq przez GitHub

Najprawdopodobniej masz już git w swojej dystrybucji, ale jeśli nie, po prostu postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem po git dla Linuksa.

Gdy już to ustalisz, kup pakiet:

Po pobraniu uruchom instalator:

Powinieneś teraz mieć zainstalowany auto-cpufreq w swoim systemie.

Jak korzystać z Auto-Cpufreq

Teraz, gdy masz już auto-cpufreq, czas spróbować sprawdzić, czy nie powoduje problemów z systemem. Aplikacja posiada „tryb testowy”, którego możesz użyć tylko na tę okazję.

Po uruchomieniu tego polecenia zobaczysz informacje o procesorze i jego wydajności aktualizowane co kilka sekund, gdy aplikacja jest uruchomiona. Trzymaj terminal w tle i korzystaj z laptopa w normalny sposób. Ten okres próbny powinien pozwolić Ci sprawdzić, czy są jakieś poważne problemy ze sposobem działania aplikacji w Twoim systemie.

Monitorowanie Autocpufreq

Jeśli zdecydujesz się go zachować, nadszedł czas, aby zainstalować demona, który będzie go uruchamiał wraz z systemem operacyjnym jako usługę:

Teraz, gdy jest już w pełni zainstalowany, nadszedł czas, aby sprawdzić, czy instalacja działa poprawnie. Zrestartuj Linuksa, a gdy wrócisz, jeśli masz aplikację ze snapa, uruchom:

Jeśli masz go bezpośrednio z GitHub, uruchom:

Status Autocpufreq

Jeśli zdecydujesz się zainstalować usługę, auto-cpufreq będzie teraz cicho działać w tle przez cały czas. Zawsze możesz sprawdzić jego stan wpisując:

Możesz zrobić więcej

Należy zauważyć, że słabe zarządzanie zegarem procesora w systemie Linux nie zawsze jest przyczyną wyczerpania baterii. Aplikacje działające w systemie mogą mieć chwile, kiedy są chciwe.

Jeśli chcesz szukać tego, co zrezygnować, aby zoptymalizować żywotność baterii, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym korzystania z PowerTOP jako pakietu monitorującego, który wykrywa Twoje największe słodycze dzięki cennej mocy laptopa.

Czytać  Recenzja GhostBSD: prosta i lekka

Masz więcej sztuczek, które pomogłyby innym wycisnąć więcej z cennych miliamperów Twojego laptopa? Zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach!

.

Czy ten artykuł jest przydatny?