Jak kopiować i wklejać tekst, pliki i foldery w terminalu Linux?

Linux Terminal Copy Paste Featured

Kopiowanie i wklejanie to jedna z najczęściej wykonywanych czynności wykonywanych na komputerze. Chociaż jest to łatwe dzięki klawisz kontrolny + C oraz klawisz kontrolny + V skróty klawiaturowe, na terminalu Linux nie jest to takie proste. Masz kilka możliwości wykonania zadania. Oto jak możesz kopiować i wklejać tekst, pliki i katalogi w terminalu Linux.

Kopiuj i wklej tekst

Jeśli chcesz tylko skopiować fragment tekstu w terminalu, wystarczy zaznaczyć go myszą, a następnie nacisnąć klawisz kontrolny + Zmiana + C kopiować.

Aby wkleić go w miejscu kursora, użyj skrótu klawiaturowego klawisz kontrolny + Zmiana + V.

Skrót Wklej ma również zastosowanie, gdy kopiujesz fragment tekstu z dokumentu programu Word (lub dowolnej innej aplikacji) i chcesz go wkleić w terminalu. Na przykład możesz skopiować polecenie ze strony internetowej w przeglądarce i użyć klawisz kontrolny + Zmiana + V skrót, aby wkleić go w terminalu.

Jeśli z jakiegoś powodu te skróty klawiaturowe nie działają, terminal może nie być odpowiednio skonfigurowany. Poszukaj opcji, które pozwalają dostosować skróty klawiaturowe. Oto instrukcje dla najpopularniejszych terminali:

  • Terminal gnomów – Kliknij menu hamburgerów i kliknij „Preferencje”. Przejdź do „Skrótów” i przewiń do „Edytuj”. Pojawią się tam opcje „Kopiuj” i „Wklej”, gotowe do skonfigurowania.
  • Konsola – Przejdź do „Ustawienia”, a następnie kliknij „Konfiguruj skróty klawiaturowe”. Wyszukaj „Kopiuj”, skonfiguruj go tak, aby używał wymienionych wcześniej kombinacji klawiszy, a następnie zrób to samo dla „Wklej”.

Większość innych terminali zablokuje cię w domyślnej uniwersalnej kombinacji do kopiowania/wklejania w konsoli bez możliwości ich konfigurowania.

Skopiuj i wklej pojedynczy plik

Za każdym razem, gdy chcesz skopiować plik lub folder z wiersza poleceń systemu Linux, powyższy skrót klawiaturowy nie zadziała. Musisz użyć cp Komenda. cp to skrót od kopiowania. Składnia też jest prosta. Posługiwać się cp a następnie plik, który chcesz skopiować, i miejsce docelowe, do którego chcesz go przenieść.

Kopiuj dokument Linux Cli

To oczywiście zakłada, że ​​twój plik znajduje się w tym samym katalogu, w którym pracujesz. Możesz określić oba.

Masz również możliwość zmiany nazwy pliku podczas jego kopiowania. Podaj nową nazwę w miejscu docelowym.

Skopiuj i wklej folder i jego zawartość

Aby skopiować folder i jego zawartość, musisz powiedzieć cp polecenie do kopiowania rekurencyjnego. To dość proste z -r flaga.

Folder kopiowania Linux Cli

Cała reszta twojej składni jest dokładnie taka sama. The -r flaga służy do opowiadania cp że pracuje z katalogiem i powinien skopiować jego zawartość.

Czytać  Jak sprawić, by kłopotliwe gry Steam działały na Linuksie?

Jeśli chcesz, aby czynność wklejania nadpisywała istniejące pliki, możesz dodać -f flaga:

Kopiuj i wklej wiele plików

Możesz także skopiować wiele plików. Linia poleceń Linuksa pozwala celować na wiele elementów jednocześnie za pomocą nawiasów {}. Możesz ich użyć, aby wymienić nazwy każdego pliku do skopiowania oddzielone przecinkami.

Wielokrotne kopiowanie Linuksa Cli

Wszystkie trzy pliki o różnych typach zostaną skopiowane do katalogu Dokumenty.

Skopiuj i wklej wszystkie pliki tego samego typu

Jeśli masz do skopiowania mnóstwo plików tego samego typu, możesz użyć znaku wieloznacznego *. Gwiazdka / symbol wieloznaczny mówi wierszowi poleceń Linuksa, aby zaakceptował absolutnie wszystko w tym miejscu. Tak więc, jeśli powiesz Linuksowi, aby kopiował *.jpgskopiuje wszystkie pliki JPG, niezależnie od nazwy lub tego, co znajduje się przed częścią .jpg.

Linux Cli Kopiuj wszystkie typy plików

Jeśli chcesz używać wielu typów plików, powiedzmy JPG i PNG, możesz użyć nawiasów z wcześniej.

Spraw, aby kopiowanie było bardziej interaktywne

Jak mogłeś zauważyć, postępując zgodnie z tym przewodnikiem, używając cp nie daje żadnego potwierdzenia ani monitu po zakończeniu tego, co robi, chyba że napotka błąd. Może to powodować pewien dyskomfort, zwłaszcza gdy wykonujesz bardzo duże operacje kopiowania plików na wolniejszym sprzęcie, których ukończenie może zająć dużo czasu.

Dołączając -v flaga do twojego polecenia, mówisz cp aby dać ci najbardziej szczegółowe informacje na temat tego, co robi. The -i flaga wyświetla monity o potwierdzenie, dzięki czemu masz szansę anulować pewne operacje, takie jak nadpisywanie niektórych plików.

Ogólnie -v oraz -i flagi są dostępne w szerokiej gamie poleceń, które są wspólne dla systemu Linux.

Rsync a CP

Jeśli z jakiegoś powodu musisz wykonać kilka operacji kopiowania, które nadpisują pliki (takie jak tworzenie kopii zapasowej, którą będziesz aktualizować raz na jakiś czas), rsync może tylko wywołać uśmiech na twojej twarzy.

Czytać  Jak włączyć Wake-on-LAN w Ubuntu?

rsync jest nieco bardziej zaawansowany, ponieważ zajmuje się szczegółami każdego pliku, dokonuje pełnego porównania danych w obu, a w samym pliku tylko nadpisuje dane, które uległy zmianie. Jest to szczególnie przydatne, jeśli folder docelowy znajduje się na dysku SSD, ponieważ oszczędza cykle zapisu i nie pogarsza niepotrzebnie stanu dysku poprzez nadpisywanie całych plików.

Dowiedz się, jak korzystać z rsync do kopiowania plików w systemie Linux.

Przenieś plik lub folder

Jeśli przyjechałeś tutaj, aby przenieść plik z jednego miejsca do drugiego bez tworzenia duplikatu, możesz to również łatwo zrobić, ale przeniesienie pliku wymaga mv Komenda. Składnia jest bardzo podobna do cp.

Podobnie możesz również zmienić nazwę pliku.

Jest jednak jedna zasadnicza różnica. Nie potrzebujesz -r flaga, aby przenieść cały folder.

Często Zadawane Pytania

Czy rsync jest lepszy niż cp?

Żaden z nich nie jest ogólnie lepszy od drugiego. rsync dokona pełnych porównań plików w folderach źródłowych i docelowych, zabierając trochę zasobów obliczeniowych, aby zaoszczędzić na przepustowości lub cyklach zapisu. To świetnie, jeśli stale aktualizujesz kopię zapasową określonego folderu, ale mniej niż idealne, jeśli wykonujesz tylko jedną operację kopiowania.

cp działa bardziej jak szwajcarski scyzoryk, który po prostu chce wykonać swoją pracę. Jeśli musisz coś nadpisać, cp robi to za Ciebie. Ze względu na swoją interaktywność jest również bardziej przyjazny dla początkujących i daje nieco większą kontrolę nad procesem kopiowania.

Dlaczego nie mogę po prostu użyć Ctrl+C do skopiowania elementów z mojego terminala?

W aplikacjach terminalowych Linux naciśnięcie klawisz kontrolny + C na twojej klawiaturze wysyła SIGINT (przerwania) sygnał do jądra. Jest to prosty sposób na powiedzenie Linuksowi, aby przestał działać na tym konkretnym terminalu.

Jeśli skonfigurujesz funkcję „Kopiuj” w swoim terminalu, aby odpowiadała na tę kombinację klawiszy, napotkasz problemy podczas kopiowania wiersza tekstu z wykonywanego polecenia, gdy wciąż coś robi.

Kredyt obrazu: Neron Zdjęcia na Pexels

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej