Jak kontrolować Raspberry Pi przez Windows przez SSH

Raspberry Pi Windows Ssh Featured

Może znudziło Ci się ciągłe zacinanie kabla na tym porcie HDMI. A może już zniszczyłeś port. Tak czy inaczej, możesz używać Raspberry Pi nawet bez monitora dzięki SSH. Nazywa się to „komputerem bez głowy” i jest ratunkiem, który ułatwia wiele rzeczy.

Co to jest komputer bez głowy?

Komputer bez głowy to komputer bez monitora. Ten komputer może być wszystkim – nie musi nawet być Raspberry Pi. Na przykład serwer sieciowy, który umożliwia dostęp do tej strony internetowej z dowolnej części świata, to prawdopodobnie komputer bez głowy z jakiegoś ośrodka danych.

Mini PC Raspberry Pi

Komputery bezgłowe można kontrolować na różne sposoby. Niektórzy słuchają strony internetowej, aby otrzymać polecenia. Inne umożliwiają zdalne łączenie się z nimi i sterowanie nimi za pomocą poleceń na konsoli. Tym razem zrobimy to drugie.

Zmień swoje Raspberry Pi w komputer bez głowy

Podzielimy to na trzy części. Pierwszym z nich jest pobranie PuTTY dla Windows. Następnie drugi byłby do przygotowania Raspberry Pi do SSH. Ostatnia część będzie dotyczyć logowania do Raspberry Pi przez Windows przez SSH.

Pobierz PuTTY na Windows

 1. Najpierw pobierz wersja x86 PuTTY. Jeśli nie masz pewności co do architektury swojego komputera z systemem Windows, bezpiecznym rozwiązaniem jest pobranie wersji 32-bitowej, ponieważ może ona działać zarówno w systemach 32-, jak i 64-bitowych. Pobierz wersję 64-bitową tylko wtedy, gdy masz pewność, że używasz systemu 64-bitowego.
Strona pobierania Putty
Strona pobierania PuTTY jest hostowana w innej domenie niż strona główna.
 1. Uruchom instalator i zakończ kreatora instalacji.
Kreator instalacji Putty
 1. Po zakończeniu kreatora odłóżmy to na bok i skonfigurujmy Raspberry Pi, aby zezwalało na SSH.
Ekran aplikacji szpachlówki
Okno konfiguracji PuTTY.

Przygotuj swoje Raspberry Pi

Zakłada się, że Twoje Raspberry Pi zostało już skonfigurowane z Raspberry Pi OS.

 1. Włącz Raspberry Pi (oczywiście monitorem), a następnie kliknij ikonę Raspberry Pi -> Preferencje -> Konfiguracja Raspberry Pi.
Konfiguracja Raspberry Pi Rpi
 1. Powinieneś zobaczyć nowe okno otwarte. Przejdź do zakładki Interfejsy, a następnie kliknij „Włącz” w obszarze „SSH”.
Interfejs konfiguracji Rpi i ustawienia Ssh
 1. Następnie sprawdź, czy Twoje Raspberry Pi jest połączone z routerem Wi-Fi. Jeśli nie, kliknij ikonę Sieć -> nazwę swojej sieci Wi-Fi.
Sieci Wi-Fi Raspberry Pi
 1. Jeśli klikniesz nazwę swojej sieci Wi-Fi, pojawi się nowe okno. Zostaniesz poproszony o podanie hasła Wi-Fi. Pomiń ten krok, jeśli masz już połączenie z siecią Wi-Fi.
Hasło do Raspberry Pi Wifi
 1. Następnie otwórz terminal i wpisz ifconfig. Znajdziesz listę rzeczy dotyczących połączeń sieciowych Twojego Raspberry Pi. Poszukaj czegoś, co mówi „wlan0”, a następnie skopiuj adres IP obok „inet”. Będziesz tego potrzebować w następnym kroku.
Terminal Ifconfig Adres IP
Zapisz adres IP obok słowa „inet”.

Zaloguj się przez SSH

 1. Wróćmy teraz do Windowsa. Otwórz aplikację PuTTY, a następnie wpisz adres IP w polu „Nazwa hosta (lub adres IP)”. Utrzymuj port na 22. Upewnij się również, że „Typ połączenia” jest ustawiony na SSH. Następnie kliknij „Otwórz”.
Putty Wprowadź adres IP
 1. Następnie powinieneś zostać powitany alertem bezpieczeństwa, ostrzegającym o połączeniu z nieznanym hostem. Kliknij „Akceptuj”.
Alert bezpieczeństwa Putty
 1. Zobaczysz monit logowania. Domyślnie twoje Raspberry Pi powinno mieć „pi” jako nazwę użytkownika. Domyślne hasło to „malina”.
Monit o logowanie do Putty
Podczas wpisywania w obszarze hasła nie zobaczysz gwiazdek ani niczego. To funkcja bezpieczeństwa.
 1. Po tym wszystkim powinieneś być gotowy do użycia PuTTY do sterowania Raspberry Pi przez SSH!
Terminal Putty Ssh

Co możesz zrobić z bezgłowym Raspberry Pi?

Teraz wiesz, jak uzyskać dostęp do terminala na swoim Raspberry Pi przez Windows przez SSH. Następnie musisz wiedzieć, jak to zrobić.

Czytać  Jak ponownie uruchomić i zresetować AirPods Max

Trzeba pamiętać, że Raspberry Pi OS jest oparty na dystrybucji Debiana dla Linuksa. Oznacza to, że możesz używać poleceń terminala Linuksa w oknie terminala PuTTY, aby zrobić w zasadzie wszystko.

Działa to jednak tylko wtedy, gdy masz system operacyjny Raspberry Pi na swoim Raspberry Pi. To nie zadziała, jeśli masz coś innego w swoim systemie, na przykład Windows 11.

Ważne polecenia terminala systemu Linux

Biorąc to wszystko pod uwagę, jest kilka poleceń, które musisz wiedzieć, jeśli nie jesteś jeszcze przyzwyczajony do robienia rzeczy na terminalu Linux. Oto kilka z nich, które możesz chcieć poznać.

 • Wyłączanie komputera: sudo shutdown -h now
 • Restart komputera: sudo reboot -h now
 • Zmiana katalogów: cd <path>
 • Lista plików i katalogów: dir lub ls

Bez eksploratora plików do kliknięcia możesz wpisać, gdzie chcesz przejść w oknie terminala. Posługiwać się cd zmienić katalogi i dir aby pokazać, co jest w bieżącym katalogu.

Zagłębienie się w strukturę katalogów wirtualnych Linuksa może pomóc w lepszym zrozumieniu, jak to zrobić cd Pracuje.

 • Tworzenie nowych folderów: mkdir <folder name>
 • Korzystanie z edytora tekstu: nano <filename>

Być może najprostszy edytor tekstu na świecie, nano pozwala pisać pliki tekstowe i skrypty programistyczne w podróży. Jasne, nie jest to IDE, które może nawet skompilować kod za Ciebie, ale jest wystarczająco dobre, gdy po prostu bazgrasz z pomysłami na kodowanie.

Okno Nano Terminal Nowy plik
Okno terminala powinno zmienić się w ten sposób po wejściu nano your-filename.txt.
 • Usuwanie plików i folderów: rm <file or folder name>

Zapoznaj się z tym artykułem, aby uzyskać więcej informacji na temat usuwania plików w systemie Linux.

 • Instalowanie pakietów: sudo apt <install or uninstall> <package 1> <package 2>

Zazwyczaj używa się tego polecenia, aby zainstalować lub odinstalować jeden lub więcej pakietów. Na przykład możesz zainstalować pakiet Python 3 do sterowania pinami GPIO Raspberry Pi, wpisując sudo apt-get install python3-rpi.gpio.

Możesz dowiedzieć się więcej o apt, jeśli chcesz robić więcej rzeczy związanych z oprogramowaniem na Raspberry Pi.

Czytać  Jak zaktualizować oprogramowanie układowe AirPods za pomocą komputera Mac lub iPhone'a?

Często Zadawane Pytania

Co się stanie, jeśli cd do nieistniejącego katalogu?

Jeśli spróbujesz użyć cd polecenie, aby przejść do nieistniejącego katalogu, terminal zwróci „Brak takiego pliku lub katalogu” i nie zrobi nic więcej.

Co zrobić, gdy popełnię literówkę podczas wpisywania hasła?

Jeśli popełnisz literówkę, możesz użyć Backspace, aby usunąć ostatni wpisany znak. Alternatywnie możesz również użyć <- oraz -> wraz z Dom oraz Koniec do poruszania się między znakami. Lub możesz użyć klawisz kontrolny + A aby zaznaczyć wszystko, a następnie naciśnij Usuwać lub Backspace aby to wszystko usunąć. Ten jest przydatny, jeśli nie wiesz, który znak był zły.

Dlaczego pojawia się komunikat ostrzegawczy, gdy wyłączam Raspberry Pi?

Kiedy go wyłączysz, PuTTY wie tylko, że nagle stracił połączenie z Raspberry Pi. Nie wie, czy wyłączył się, czy został odłączony od sieci. Dlatego po wejściu powinien pojawić się komunikat ostrzegawczy „Błąd krytyczny” sudo shutdown -h now na terminalu. To samo powinno działać również dla wszystkich innych jego wariantów, takich jak polecenia ponownego uruchamiania.

Kredyt obrazu: zbliżenie maliny pi pico przez 123RF

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej