Jak dostosować komputer Mac w Monterey

Jak dostosować komputer Mac w Monterey

Dzięki wyrafinowanej konstrukcji i potężnym elementom sterującym, macOS Monterey firmy Apple kontynuuje nowoczesny wygląd wprowadzony przez Big Sur. Wśród największych zmian wizualnych, jakie pojawiły się w systemie macOS od lat, zmiany są więcej niż powierzchowne. macOS Monterey udoskonala nowe funkcje wprowadzone w poprzednich aktualizacjach, dodając jednocześnie kilka dodatkowych dostosowań.

Dostosuj centrum sterowania

Po latach bycia nieco niedocenianym, Control Center otrzymało bardzo pożądany lifting twarzy. Podobnie jak iOS / iPadOS 15, Monterey dodaje coś w rodzaju modułowego centrum sterowania, z których niektóre można dostosować. Dotyczy to takich rzeczy jak dźwięk, sieć i ekran.

Przejdź do ikony Apple z paska menu, a następnie kliknij „Preferencje systemowe -> Dock i pasek menu”.

Dostosuj Centrum sterowania Mac Monterey

Gdy znajdziesz się w Docku i pasku menu, poszukaj po lewej stronie Centrum sterowania. Na górze znajdują się moduły takie jak Wi-Fi, Bluetooth, AirDrop itp. Przejrzyj każdą dostępną opcję i poszukaj opcji „Pokaż na pasku menu”. Możesz wybrać, czy chcesz pokazać wszystko w swoim Centrum sterowania, czy nie dodać żadnego. Aby usunąć element z Centrum sterowania, po prostu odznacz opcję „Pokaż na pasku menu”, a zniknie. Powtarzaj te kroki z dostępnymi opcjami, aż uzyskasz konfigurację, z której jesteś zadowolony.

Każdy, kto zaczął dodawać widżety do ekranów głównych na swoich iPhone’ach, widżety na Macu powinny być od razu znajome. Aby zobaczyć, które widżety są już domyślnie dostępne, kliknij datę i godzinę w prawym górnym rogu paska menu. Następnie przewiń w dół i kliknij „Edytuj widżety”.

Dostosuj widżety Mac Monterey

Po naciśnięciu widżetów na ekranie pojawia się szary ekran pokazujący wszystkie dostępne widżety w zależności od aplikacji zainstalowanych na komputerze Mac.Aby dodać je do Centrum sterowania, po prostu przeciągnij i upuść do prawej kolumny. Niektóre widżety są dostępne w różnych rozmiarach, oznaczonych wskaźnikami S, M i L (mały, średni, duży) pod widżetami.

Przypinaj rozmowy w wiadomościach

Dostosuj wiadomości Mac Monterey

Apple pozwala teraz użytkownikom „przypiąć” rozmowę do górnej części okna iMessage. Jest to niezwykle przydatna funkcja, dzięki której możesz szybko znaleźć członków rodziny lub osoby, z którymi często rozmawiasz. Aby przypiąć rozmowę, naciśnij Kontrola + kliknij dowolną rozmowę w lewej kolumnie i wybierz „Przypnij”. Po kliknięciu Przypnij wątek jest natychmiast „przypinany” na górę listy wątków.

Dodaj własną tapetę

Nie jest to najbardziej ekscytująca metoda dostosowywania, ale zmiana domyślnej tapety na własną to dobry punkt wyjścia. Apple oferuje szereg tapet, w tym tapetę dynamiczną, która zmienia się automatycznie w zależności od czasu, lub możesz dodać własną. Tapety można łatwo znaleźć na stronach takich jak Nexus na komputery stacjonarne, Proste biurka, Wallhaven i wiele więcej. Po pobraniu wybranej tapety włączenie jej jest bardzo szybkie.

 1. Zacznij od kliknięcia prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybrania opcji „Zmień tło pulpitu”. Upewnij się, że u góry wybrano opcję „Pulpit”.
Dostosuj tapetę Mac Monterey
 1. Korzystając z lewej strony ekranu, przejdź do dowolnego folderu na komputerze, w którym przechowywane są tapety.
Dostosuj tapetę Mac Monterey 2
 1. Kliknij dowolny zrzut ekranu, a zostanie on zastosowany automatycznie. Pamiętaj, że większość witryn oferuje tapety w różnych rozmiarach, więc aby uzyskać najlepsze dopasowanie, upewnij się, że znasz rozdzielczość ekranu swojego MacBooka lub iMaca.
Czytać  Jak efektywniej korzystać z komputera Mac

Tryb jasny lub ciemny

Od lat użytkownicy komputerów Apple domagają się i błagają o tryb ciemny. Apple w końcu zostało dostarczone z macOS Mojave i nowszymi wersjami. Włączenie trybu ciemnego wymaga nie więcej niż kilku kliknięć myszką.

Dostosuj światło tapety Mac Monterey
 1. Zacznij od przejścia do menu Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybrania opcji „Preferencje systemowe”.
 2. Znajdź Ogólne i wybierz jedną z opcji wyglądu w górnej części okna.
 3. Masz możliwość wyboru między Jasnym, które jest domyślnie włączone, Ciemnym i Automatycznym. Ten ostatni automatycznie użyje jasnego wyglądu w ciągu dnia i przełączy się na tryb ciemny w nocy.

Jeśli zdecydujesz się na tryb ciemny, odniesiesz korzyści, ponieważ dziesiątki aplikacji automatycznie włącza tryb ciemny w indywidualnych ustawieniach aplikacji, gdy jest on ustawiony jako system domyślny. Domyślne aplikacje Apple, takie jak Mail, Mapy, Notatki, Safari i TextEdit, są świetnymi przykładami tej wymiany.

Dzięki tym sztuczkom możesz nawet sprawić, że tryb ciemny będzie jeszcze ciemniejszy.

Niestandardowy schemat kolorów

Dostosuj kolor Mac Monterey

Wraz z wprowadzeniem systemu macOS Mojave firma Apple umożliwiła mieszanie i dopasowywanie różnych schematów kolorów. Dodanie tej funkcji umożliwia każdemu użytkownikowi komputera Mac zmianę kolorów akcentów systemowych, dzięki czemu z biegiem czasu wszystko wydaje się świeże. Możesz wybierać spośród wielu kolorów zarówno dla koloru akcentu, jak i koloru podświetlenia. Niezależnie od dokonanych wyborów kolorów zobaczysz, że są one odwzorowywane w różnych menu, przyciskach, podświetleniach i wielu innych elementach systemu macOS.

Safari 15

Dostosowywanie ekranu głównego Mac Monterey Safari

Po latach ograniczeń Apple w końcu pozwala swoim użytkownikom dostosować stronę główną w Safari. Obejmuje to ustawienie własnego tła w celu dostosowania ulubionych, sugestii Siri, listy Czytelnia, kart iCloud i własnego raportu o prywatności.

Dostosuj grupy kart Mac Monterey Safari

Teraz, dzięki macOS Monterey, Apple dodał dwie godne uwagi funkcje w Safari. Pierwsza, Grupy kart, umożliwia zapisywanie i porządkowanie wszystkich kart na wszystkich urządzeniach Apple. Zasadniczo ułatwia to późniejszy dostęp do tego zestawu kart.

Dostosuj karty Mac Monterey Safari Compact

Po drugie, w Preferencjach Safari i sekcji „Zakładki” możesz teraz wybrać jeden z dwóch układów kart. Pierwszym z nich jest Compact, co sprawia, że ​​są one zindywidualizowane z każdą otwartą zakładką serwisu oddzieloną od siebie. Użytkownicy Safari znają już kartę Odłącz.

Czytać  Jak powiększać (i pomniejszać) na Macu

Port

Dostosuj stację dokującą Mac Monterey

Firma Apple zaktualizowała wygląd stacji dokującej, aby wyglądała, jakby teraz „pływała”, ponieważ istnieje luka między dolną częścią ekranu a początkiem stacji dokującej. Jest też nieco bardziej prześwitujący. Pomijając wyglądy, masz również możliwość dostosowania wyglądu swojej bazy. Przejdź do „Menu Apple -> Preferencje systemowe -> Dock i pasek menu”. W tym oknie masz m.in. możliwość zmiany położenia, rozmiaru, powiększenia i wyglądu okien, gdy są one zminimalizowane.

Zmień kolor kursora

macOS Monterey oferuje teraz możliwość zmiany koloru kursora.

Dostosuj kursor koloru Mac Monterey
 1. Zacznij od przejścia do „Preferencje systemowe -> Dostępność”. Zajrzyj do lewej kolumny i znajdź „Wyświetlacz”.
 2. Kliknij zakładkę „Wskaźnik” u góry ekranu, gdzie znajdziesz dwa ustawienia: „Kolor konturu wskaźnika” i „Kolor wypełnienia wskaźnika”. Klikając przycisk próbki koloru, możesz rozpocząć wybieranie żądanych kolorów.
 3. Jak tylko zidentyfikujesz kolor, kliknij okno „Dostępność” i zacznij używać kursora o zmienionym kolorze.
 4. Jeśli chcesz zresetować kolor z powrotem do domyślnego czarno-białego, kliknij zresetuj.

Animuj swój profil Memoji

Firma Apple bawiła się włączeniem Memoji jako zabawnego i ekscytującego sposobu na spersonalizowanie wyglądu na całej linii urządzeń. Teraz, dzięki macOS Monterey, Twój profil użytkownika może przejść od używania zwykłego starego Memoji do animowanego Memoji.

Dostosuj Mac Monterey Memoji
 1. Przejdź do „Preferencje systemowe -> Użytkownicy i grupy” i upewnij się, że „Bieżący użytkownik” jest podświetlony po lewej stronie okna.
 2. Najedź myszą na aktualne zdjęcie profilowe i kliknij „edytuj”.
 3. Gdy otworzy się następny ekran, kliknij istniejące Memoji, jedną z gotowych opcji lub utwórz inną, klikając kółko z gigantycznym logo „Więcej”.
 4. Po wybraniu stylu / stylu Memoji kliknij kartę „Pose” na głównym ekranie Memoji i wybierz wyraz twarzy. Po zakończeniu kliknij Zapisz.
 5. Następnym razem, gdy zalogujesz się do komputera Mac, powinieneś zobaczyć animowane Memoji w akcji.

wniosek

Chociaż żadna z opcji dostosowywania komputera Mac w Montery nie jest niesamowita, nawet najmniejsze opcje dostosowywania mogą mieć ogromny wpływ na korzystanie z Monterey i systemu macOS. Chcesz jeszcze bardziej spersonalizować swój komputer Mac? Możesz spróbować włączyć / wyłączyć funkcję turbo boost lub ukryć pliki / foldery / ikony na pulpicie.

Czy ten artykuł jest przydatny?