Jak dodawać i usuwać Kexty z macOS

Jak dodawać i usuwać Kexty z macOS

Kexty, czyli rozszerzenia jądra, rozszerzają podstawową funkcjonalność jądra macOS Darwin. Są one analogiczne do sterowników Windows i umożliwiają jądru komunikację ze sprzętem komputerowym. W większości przypadków pliki te nie wymagają konserwacji. Ale jeśli masz problemy, być może będziesz musiał zagrać z kextem lub dwoma. W tym artykule dowiesz się, jak dodawać i usuwać Kexty w systemie macOS.

Czy komputery Mac z Big Sur, a później używają Kextów?

Apple nie zaleca już używania kextów z urządzeniem macOS. Co gorsza, macOS Big Sur nawet nie obsługuje niektórych kextów; możesz znaleźć ich listę tutaj.

Gdzie znajdują się Kexty?

Kexty można znaleźć w dwóch miejscach na komputerze Mac.Większość z nich znajduje się w katalogu „System / Library / Extensions”, który jest głównym domem dla kextów. Niektóre znajdują się również w folderze „/ Library / Extensions”, ale jest to mniej powszechne.

Pliki można rozpoznać po ich rozszerzeniu .kext, a także po ikonie stylu wtyczki.

Folder rozszerzeń jądra Mac

Jak usunąć Kexty

Istnieją dwa sposoby na usunięcie kextów. Pierwszym jest polecenie Terminal kextunload.

1. Określ, który klucz chcesz usunąć. Upewnij się, że masz właściwy. Usunięcie krytycznego kextu dla twojego systemu może spowodować poważne problemy, a nazwy kext są często zagadkowe.

2. Otwórz Terminal i wprowadź następujące polecenie:

Upewnij się, że zmieniłeś „kext.kext” na nazwę twojego pliku kext. Na przykład, jeśli kext, który chcesz usunąć, nazywa się „AppleMobileDevice.kext”, polecenie będzie wyglądać tak:

3. Po wpisaniu kext naciśnij klawisz Enter, a następnie wprowadź hasło administratora i ponownie naciśnij klawisz Enter.

Mac Usuń Kext Terminal

Jeśli to nie zadziała, możesz również wymusić usunięcie kextu za pomocą rm.

1. Użyj następującego polecenia Terminal, aby usunąć plik kext:

Upewnij się, że zmieniłeś „kext.kext” na nazwę twojego pliku kext. Na przykład, jeśli kext, który chcesz usunąć, nazywa się AppleIntelE1000e.kext, polecenie będzie wyglądać tak:

Usuń Kext Rm Mac

2. Wprowadź hasło administratora i naciśnij Enter.

Usuń Kexty z terminala Macos Big Sur

3. Uruchom ponownie komputer.

Uruchom ponownie urządzenie Mac

Jak automatycznie zainstalować Kexty?

Poniższe kroki, aby usunąć kexty, będą działać tylko wtedy, gdy używasz systemu operacyjnego starszego niż Big Sur Mac i używasz narzędzia KextBeast, które zostało pierwotnie utworzone do użytku z Hackintoshes.

Czytać  Jak dodać dowolny adres e-mail do swojego iPhone'a?

1. Pobierz KextBeast. Jeśli nie masz jeszcze darmowego konta w tonymacx86.com, będziesz musiał je utworzyć, aby pobrać plik.

2. Przenieś plik kext, który chcesz zainstalować, na pulpit. Program będzie automatycznie działał na dowolnym pliku kext w katalogu „~ / Desktop”, więc upewnij się, że masz właściwy.

dodaj-usuń-kexts-macos-przenieś-kexts-plik

3. Otwórz KextBeast i kliknij „Kontynuuj”.

instalacja kextbeast

4. Ponownie kliknij „Kontynuuj”.

kextbeast-instalacja-kontynuuj

5. Wybierz systemowy dysk rozruchowy jako miejsce docelowe instalacji i kliknij „Kontynuuj”.

kextbeast-select-hd

6. Zaznacz pole obok „/ System / Library / Extensions” lub „/ Library / Extensions”, w zależności od tego, gdzie twój kext ma być zainstalowany. Jeśli nie wiesz, który wybrać, wybierz „/ System / Biblioteka / Rozszerzenia”.

kextbeast-select-install-folder

8. Kliknij „Kontynuuj”.

kextbeast-zainstaluj-więcej-kontynuuj

9. Wprowadź hasło administratora i kliknij „Zainstaluj oprogramowanie”.

kextbeast-install-admin-password

10. Poczekaj na zakończenie instalacji i kliknij „Zamknij”.

kextbeast-instalacja-udana

11. Uruchom ponownie komputer.

kextbeast-restart-komputer

Jak ręcznie zainstalować Kexty

Jeśli używasz komputera Mac z systemem Big Sur lub nowszym, prawdopodobnie zechcesz przyjrzeć się alternatywnym rozszerzeniom jądra. Apple poleca DriverKit oraz Rozszerzenie sieci, między innymi.

Mimo to, jeśli używasz systemu operacyjnego sprzed Big Sur, kexty można zainstalować ręcznie. Jest to jednak bardziej kłopotliwy proces, a Twój Mac naprawdę nie lubi instalować takich kextów.

1. Przeciągnij i upuść plik kext do „/ System / Library / Extensions”.

kextbeast-przeciągnij-do-rozszerzeń-folder

2. Kliknij „Uwierzytelnij”.

kextbeast-uwierzytelnianie

3. Wprowadź swoje hasło administratora.

kextbeast-uwierzytelnianie-za pomocą-hasła-administratora

4. Otwórz Terminal i użyj polecenia sudo kextload kext.kext aby załadować właśnie skopiowany plik kext. Pamiętaj, aby zastąpić „kext.kext” nazwą pliku kext.

polecenie kextload

5. Wprowadź swoje hasło administratora.

kextload-admin-password

6. Uruchom ponownie komputer.

kexts-restart-komputer

Częste pytania

1. Jak uzyskać dostęp do rozszerzeń mojego systemu Big Sur?

Przejdź do „Preferencje systemowe -> Rozszerzenia”, aby znaleźć rozszerzenia zainstalowane na urządzeniu, zarówno natywne, jak i zewnętrzne.

2. Rozszerzenie systemu na moim Macu jest zablokowane. co muszę zrobić?

Przejdź do „Preferencje systemowe -> Bezpieczeństwo i prywatność -> Ogólne”.

Czytać  Jak wysłać e-mail z terminala Linux

W prawym dolnym rogu okna powinien pojawić się przycisk „Zezwól” obok komunikatu: „Oprogramowanie systemowe dla programistów [Developer’s Name] ładowanie zostało zablokowane.”

Kliknij kłódkę w lewym dolnym rogu i wprowadź hasło, a następnie naciśnij przycisk „Zezwól”.

3. Czy rozszerzenia systemowe i rozszerzenia jądra są takie same?

Rozszerzenia systemowe i rozszerzenia jądra zostały zaprojektowane z tym samym celem końcowym, ale działają nieco inaczej. Obaj mają na celu sprawne działanie zadań w tle na komputerze Mac.

Jednak rozszerzenia systemowe nie działają wewnątrz jądra (działają jako indywidualne aplikacje). Dlatego nie stanowią większego zagrożenia dla komputera Mac, jeśli pojawi się problem.

Kończący się

Nie powinieneś zbyt często zadzierać z kextami. A jeśli na Twoim urządzeniu działa Big Sur lub nowszy, prawie nigdy nie będziesz musiał go instalować.

Jeśli w pewnym momencie musisz usunąć kext, możesz użyć Terminala, aby go usunąć bez większych problemów. A jeśli używasz starszego komputera Mac i musisz zainstalować kext, użyj KextBeast, aby uprościć proces.

Jeśli chodzi o utrzymanie systemu macOS, inną rzeczą, przy której czasami możesz potrzebować pomocy, jest usuwanie plików, które nie zostaną usunięte w zwykły sposób.

Czy ten artykuł jest przydatny?