Jak defragmentować dysk twardy systemu Windows?

Windows Defragmentation

Ze względu na różnicę w technologii dyski twarde są z natury wolniejsze niż ich odpowiedniki SSD, a ich wydajność spada z czasem, gdy przechowujesz na nich coraz więcej danych. Można to przypisać fragmentacji danych podczas procesu pisania. Istnieje jednak prosta poprawka zwana defragmentacją. W tym artykule omówimy kilka prostych metod, które pomogą Ci defragmentować dysk twardy z systemem Windows i uzyskać znaczny wzrost wydajności.

Co to jest defragmentacja?

Aby zrozumieć, czym jest defragmentacja, musisz wiedzieć, jak działa dysk twardy. Pomyśl o tym ostatnim jako o pociągu, w którym autokary przechowują i przewożą dane. Za każdym razem, gdy dodajesz więcej danych do dysku twardego, są one dzielone na mniejsze części lub fragmenty, a do pociągu dodawany jest nowy wagon, który przechowuje te dane. Trenery te są dodawane w sposób sekwencyjny.

Jednak za każdym razem, gdy usuwasz plik, wagon zawierający ten konkretny plik jest opróżniany, ale nie jest całkowicie usuwany z pociągu, co powoduje powstanie pustej przestrzeni. Gdy dysk twardy odczytuje i zapisuje dane, z czasem powstaje coraz więcej takich przestrzeni.

Teraz, podczas procesu przechowywania większej ilości danych, dysk twardy zapełnia puste formatki niektórymi fragmentami danych, a dla pozostałych tworzy nowe formatki. Powoduje to rozproszenie danych na całym dysku twardym. Nawet jeśli wydaje się efektywne, że te puste przestrzenie są w końcu wykorzystywane, tak nie jest.

Problem polega na tym, że za każdym razem, gdy fragmenty danych są przechowywane w większej odległości od siebie, komputer potrzebuje trochę czasu, aby wszystko zapamiętać, zanim będzie można je ponownie zaprezentować. Spowalnia to ogólną prędkość odczytu tego dysku twardego. To kolejny powód, dla którego komputery z dyskami twardymi mają tendencję do zwalniania, gdy pamięć jest prawie pełna. Proces odwracania tej awarii i reorganizacji danych na dysku twardym nazywa się defragmentacją.

Obecnie system Windows automatycznie defragmentuje mechaniczne dyski twarde. Działa to jednak tylko w przypadku dysków fizycznie podłączonych do płyty głównej. Tak więc, jeśli masz stary lub zewnętrzny dysk twardy, zawsze dobrym pomysłem jest jego defragmentacja, aby uzyskać płynniejszą pracę.

Czytać  Jak zmienić domyślne skróty klawiaturowe w systemie Windows 10

Jak zdefragmentować dysk twardy w systemie Windows 10 i 11?

Teraz, gdy wiemy, co oznacza defragmentacja, możemy zacząć od kroków, aby zrobić to ręcznie na komputerze.

1. Użyj narzędzia do optymalizacji dysku

 1. Otwórz narzędzie do optymalizacji dysku – wyszukaj program „Defragmentuj i optymalizuj dyski” w wyszukiwarce Windows.
Otwórz narzędzie do defragmentacji dysku Windows
 1. Wybierz swój dysk twardy z listy dostępnych dysków i kliknij Analizuj. Pamiętaj, że jeśli masz dysk SSD, ta opcja będzie niedostępna.
Analizuj dysk twardy
 1. Sprawdź procent pofragmentowanych plików w wynikach.
Fragmentacja dysku twardego

Notatka: Nie ma sztywnych i szybkich reguł dotyczących tego, jak pofragmentowany powinien być twój dysk, zanim będzie można go defragmentować. Należy jednak starać się utrzymywać poziom fragmentacji poniżej 5%, aby proces defragmentacji nie trwał zbyt długo.

 1. Kliknij Optymalizuj, jeśli chcesz zdefragmentować dysk. Zaleca się wykonanie tej czynności, gdy komputer nie jest potrzebny do niczego innego, aby system Windows mógł prawidłowo defragmentować dysk twardy.
Optymalizuj dyski

Gdy system Windows zakończy proces, program Optimize Drives powinien pokazać dysk jako pofragmentowany w 0%.

2. Optymalizacja harmonogramu

Cały ten proces defragmentacji można umieścić w zautomatyzowanym harmonogramie z tej samej lokalizacji.

 1. Poszukaj sekcji „Zaplanowana optymalizacja” i kliknij „Zmień ustawienia”.
Zmień ustawienia harmonogramu
 1. Z menu rozwijanego „Harmonogram optymalizacji” ustaw częstotliwość na Tygodniowy lub Miesięczny i kliknij Wybierz.
Ustaw harmonogram defragmentacji
 1. Sprawdź dyski, dla których chcesz zaplanować defragmentację, i kliknij OK.
Wybierz dyski
 1. Kliknij ponownie OK, aby zapisać zmiany.

3. Użyj wiersza poleceń

 1. Naciskać Wygrać + X i wybierz „Terminal Windows (administrator)” z menu podręcznego.
Otwórz terminal Windows
 1. Aby zdefragmentować ten dysk, użyj następującego polecenia, zastępując X literą dysku:
Defragmentacja przez terminal Windows

Poczekaj na zakończenie procesu defragmentacji.

Polecenie degamentacji Terminal Windows

Jeśli chcesz defragmentować cały system z wyjątkiem dysku głównego, użyj tego polecenia: defrag /E X:. Tutaj X jest literą dysku, który chcesz wykluczyć.

4. Użyj narzędzia do defragmentacji innej firmy

Zamiast korzystać z wbudowanego narzędzia do defragmentacji, możesz również użyć narzędzi do defragmentacji innych firm, takich jak MyDefrag lub Auslogics Disk Defrag, aby osiągnąć te same wyniki.

 1. Ściągnij i zainstaluj Narzędzie do defragmentacji dysku Auslogics na komputerze.
 2. Uruchom Defragmentację Dysku. Na ekranie głównym wybierz dysk i kliknij Defrag.
Wybierz Dysk i rozpocznij defragmentację
 1. W zależności od rozmiaru dysku defragmentacja dysku twardego może zająć trochę czasu.
Defragmentacja w toku
 1. Po zakończeniu procesu otrzymasz komunikat „Defragmentacja zakończona”.
Fragmentacja dysku zakończona
 1. Zamknij defragmentację dysku.
Czytać  5 najlepszych czytników e-booków dla systemu Windows 10

Często Zadawane Pytania

Jakie są korzyści z defragmentowania dysku twardego?

Za każdym razem, gdy komputer tworzy nowy plik, zapisuje plik w różnych lokalizacjach w kawałkach. Następnym razem, gdy będziesz chciał otworzyć ten plik, będziesz musiał otworzyć wszystkie lokalizacje, w których przechowywane są dane. Zajmuje to więcej czasu, ponieważ system wielokrotnie odczytuje zawartość dysku. Defragmentując dysk, połączysz te fragmenty danych i zwiększysz z kolei wydajność swojego urządzenia.

Czy są powody, aby nie defragmentować komputera?

Jeśli twój komputer ma zainstalowany mechaniczny dysk twardy lub masz zewnętrzny dysk twardy, zawsze chcesz defragmentować te dyski. Jedynym wyjątkiem, w którym nigdy nie trzeba defragmentować komputera, jest używanie tylko dysku SSD (Solid State Drive) lub dysku M.2 NVMe, ponieważ są to nowoczesne wersje dysków mechanicznych i automatycznie defragmentują się bez konieczności ręcznej interwencji. Jeśli defragmentujesz te dyski, w najlepszym razie nic to nie da, ale może również spowodować niepotrzebne zużycie, jeśli zostanie to zrobione wiele razy.

Jak często należy defragmentować dysk twardy?

W przypadku większości użytkowników systemu Windows defragmentacja dysku twardego raz w miesiącu powinna wystarczyć. Możesz użyć wbudowanej w komputer funkcji „zaplanowanej optymalizacji”, aby ustawić miesięczny cykl czyszczenia dysku twardego. Nie tylko zmniejsza to potrzebę robienia tego ręcznie, ale także poprawia wydajność dysku twardego. Jeśli jednak regularna defragmentacja dysku twardego nie przyspieszy go, powinieneś rozważyć uaktualnienie go do dysku SSD.

Kredyt obrazu: Pixabay

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej