Historia różnych dystrybucji Linuksa

Historia różnych dystrybucji Linuksa

Linux istnieje od 30 lat, począwszy od 1991 roku. Tak, jest tak stary i przeszedł do historii. Jeśli interesuje Cię historia niektórych głównych dystrybucji Linuksa, oto w skrócie: historia różnych dystrybucji Linuksa, takich jak Ubuntu, Fedora, REHL, Linux Mint, Slackware itp. stworzone i co sprawia, że ​​każdy z nich jest inny.

Notatka: Ponieważ jest wiele dystrybucji, skupiamy się tylko na kilku głównych dystrybucjach.

Historia samego Linuksa

Myślę, że przed przejściem do dystrybucji warto rzucić okiem na historię samego Linuksa. Wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy student informatyki z Helsinek, Linus Torvalds, stworzył jądro systemu operacyjnego, jak sam to określił, „tylko dla zabawy”. Początkowo Linus nazywał go „Freax” (od „wolny” i „x”, aby wskazać, że należy do rodziny UNIX), ale później zmieniono go na „Linux”.

historia-of-linux-01-tux

Pierwsza wersja była tylko jądrem. Potrzebna była powłoka, kompilator, biblioteki itp. do uruchomienia systemu. Pochodzą one z innego oprogramowania GNU. Rok później, w 1992 roku, powstały pierwsze dystrybucje Linuksa.

Slackware

Wydany w 1992 roku przez Patricka Volkerdinga, Slackware jest to najstarsza zachowana dystrybucja Linuksa, która do połowy lat 90. miała 80 procent udziału w rynku. Sytuacja zmieniła się, gdy na scenie pojawił się Red Hat Linux, a dziś Slackware nie jest ani trochę bliski swojej dawnej popularności. Powodem nie jest to, że jest zły; wręcz przeciwnie, wciąż jest to jedna z głównych dystrybucji Linuksa, ale ponieważ Slackware ma być wysoce konfigurowalny i solidny, a nie łatwy w użyciu, wpłynęło to na jego popularność.

historia-linux-06-slackware

Jeśli chcesz poznać wnętrze Linuksa, to jest dystrybucja! Slackware używa systemu pakietów pkgtools; nie ma oficjalnego repozytorium pakietów i jest wiele ręcznej konfiguracji, ale jeśli to działa, to naprawdę działa.

openSUSE

openSUSE Linux powstał w 1992 roku, kiedy Thomas Fehr, Roland Dyroff, Burchard Steinbild i Hubert Mantel uruchomili projekt SUSE. Jego firma zaczynała od sprzedaży niemieckiej wersji Slackware na dyskietkach. SUSE Linux stał się samodzielną wersją dopiero w 1996 roku.

Firma została przejęta przez Novella w 2003 roku, a następnie przez Attachmate w 2010 roku. Po poważnych zmianach licencyjnych kod został ostatecznie udostępniony publicznie. Dopiero w 2005 roku SUSE Linux został podzielony na wersje komercyjną i open source. Novell Linux stał się SUSE Linux Enterprise Desktop i SUSE Linux Enterprise Server z openSUSE jako kodem podstawowym.

Historia różnych dystrybucji Linuksa Open Suse

openSUSE Stał się darmową wersją open source i nie jest już częścią Attachmate. Jest dostępny w dwóch wersjach: Tumbleweed z aktualizacją kroczącej wersji oraz Leap, która zawiera stabilne wydania z wieloletnim wsparciem.

Czytać  Zaoszczędź do 80 USD na Apple Watch Series 6

Debian Linux

Debian był jedną z pierwszych dystrybucji Linuksa. Po raz pierwszy został ogłoszony 16 sierpnia 1993 roku przez Iana Murdocka, chociaż pierwsza stabilna wersja została wydana w 1996 roku. będzie zbierać aplikacje jeden po drugim. jeden i skompiluj je samodzielnie. Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółową historię Debiana, jego opiekunowie stworzyli wspaniały dokument ze wszystkim, co ważne w historii Debiana od samego początku.

historia-linux-02-debian

Debian używa systemu pakietów .deb: menedżera pakietów dpkg i jego interfejsów (takich jak apt-get lub synaptic). Zawiera duże repozytorium aplikacji, które użytkownicy mogą pobierać i instalować. Debian był także jedną z pierwszych dystrybucji Linuksa, która zaczęła oferować płyty CD, przez co bariera wejścia dla nowicjuszy Linuksa prawie nie istniała.

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) i Fedora

Red Hat Enterprise Linux jest następcą Red Hat Linux, który jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa. Oryginalna wersja została wydana w 1995 roku i została zastąpiona przez Red Hat Enterprise Linux w 2003 roku. Jest to dystrybucja płatna i jak można się domyślić po jej nazwie, jest skierowana do użytkowników biznesowych.

historia-linux-05-czerwona-czapka

Fedora to darmowa alternatywa dla użytkowników domowych. Zawiera wiele funkcji RHEL oraz kilka funkcji eksperymentalnych, które nie zostały jeszcze zaimplementowane w RHEL. Oba używają formatu pakietu .rpm, więc oprogramowania z innych dystrybucji, takich jak Debian, nie można uruchomić bezpośrednio. Jest często określany jako wersja próbna dla nadchodzących dystrybucji RHEL.

Gentoo Linux

Gentoo Linux został stworzony przez Daniela Robbinsa w 2000 roku, głównie dla programistów i użytkowników biznesowych. Tym, co wyróżnia Gentoo, jest system zarządzania pakietami Portage. Jest zgodny z systemem portów BSD, ale w rzeczywistości jest oparty na Pythonie. Jest to znacznie bardziej zaawansowany system ułatwiający zarządzanie siecią.

Historia różnych dystrybucji Linuksa Gentoo Linux

Gentoo jest zwykle instalowany jako system podstawowy z gotowymi dodatkami, które są dodawane w razie potrzeby. Jest to bardzo elastyczna i konfigurowalna dystrybucja, często używana jako serwer stron internetowych. To nawet podstawa platformy Chrome OS.

Czytać  Jak zmienić domyślne aplikacje i przeglądarkę systemu Windows 11?

Arch Linux

Arch Linux został uruchomiony w 2002 roku przez Judda Vineta, który zainspirował się CRUX, kolejną minimalistyczną dystrybucją. Jest to wersja ciągła, co oznacza, że ​​wystarczy zainstalować ją tylko raz i zawsze będzie aktualizowana do najnowszej wersji. Oznacza to również, że jest bardziej nastawiony na doświadczonych użytkowników, którzy potrafią poradzić sobie z typowymi usterkami związanymi z tą strategią aktualizacji.

arch-linux-historia

Projektowanie Arch Linuksa filozofia ma być prosta. Zamiast pakować wiele aplikacji do dystrybucji, zawiera tylko minimalne, niezbędne aplikacje, aby działała, a użytkownik może zainstalować tylko te aplikacje, których potrzebuje. Menedżer pakietów Pacman i infrastruktura AUR sprawiają, że jest to zaskakująco łatwe.

Ubuntu

Debian to bardzo ambitny projekt o dużym znaczeniu dla Linuksa, ale jest to ciężka dystrybucja z wieloma aplikacjami, których wielu użytkowników nie potrzebuje. Zaistniała potrzeba lżejszej i łatwiejszej w użyciu dystrybucji, co doprowadziło do wprowadzenia Ubuntu.

historia-linux-03-ubuntu

ten pierwsza wersja Ubuntu – Ubuntu 4.10 (Warty Warthog) – zostało wydane w 2004 roku przez południowoafrykańskiego potentata internetowego Marka Shuttlewortha. W starożytnym Zulu i Xhosa „Ubuntu” oznacza „ludzkość dla innych”. Ubuntu bazuje na najnowszej dystrybucji Debiana i używa tego samego systemu pakietów .deb, chociaż nie wszystkie pakiety Debiana można zainstalować na Ubuntu. Nowa wersja jest wydawana co sześć miesięcy, a wersja długoterminowa jest wydawana co dwa lata.

Mennica Linuksa

Linux Mint to kolejna stosunkowo nowa dystrybucja w rodzinie Debiana. Został uruchomiony w 2006 roku przez Clémenta Lefèbvre i oparty na Ubuntu. Ma być bardzo łatwy w użyciu i jest szczególnie dobry dla początkujących. Mennica Linuksa zawiera wiele aplikacji i funkcji multimedialnych, chociaż w ostatnich dystrybucjach domyślna obsługa multimediów / kodeków została usunięta.

historia-linux-04-mięta

Jednym z głównych wyróżników Linux Mint jest to, że zawiera również oprogramowanie zastrzeżone. Dzieje się tak, ponieważ jego programiści chcą zapewnić łatwą w użyciu dystrybucję, w której użytkownicy nie muszą samodzielnie instalować wszystkich tych aplikacji. Podobnie jak w Ubuntu, w Linux Mint możesz w razie potrzeby zainstalować dodatkowe oprogramowanie Debiana.

Chociaż niemożliwe jest opisanie całej historii różnych dystrybucji Linuksa, są to jedne z najbardziej znaczących dystrybucji. Sprawdź wczesną historię dystrybucji Linuksa, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak powstały pierwsze dystrybucje. Możesz także śledzić najnowsze dystrybucje, odwiedzając DistroWatch.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?