Google Pay vs Samsung Pay vs Apple Pay: najlepsze aplikacje do płatności mobilnych NFC i nie tylko

Best Digital Wallet Featured

Masz dość noszenia ze sobą nieporęcznego portfela wypełnionego kartami kredytowymi, debetowymi i lojalnościowymi? Następnie przejdź na płatności mobilne i portfel cyfrowy. Chociaż masz tu coraz większą liczbę opcji, Google Pay, Samsung Pay i Apple Pay to trzy z najlepszych dostępnych opcji. Są to podobne usługi, ale każda z nich oferuje bardzo różne funkcje. Wszystkie trzy pozwalają płacić za zakupy online i w sklepie (jeśli są dostępne).

Aby dowiedzieć się, która jest najlepsza dla Twoich potrzeb, zobacz, jak każda opcja wypada pod względem funkcji, łatwości obsługi i dostępności.

Apple Pay sam w sobie jest zbliżeniowym rozwiązaniem płatności mobilnych. W połączeniu z Apple Wallet i Apple Cash odpowiada zestawowi funkcji cyfrowego portfela zapewnianemu przez Google Pay i Samsung Pay. Jednak Apple Pay nazywamy tutaj cyfrowym portfelem, aby uniknąć nieporozumień.

Dostępność

Jednym z kluczowych czynników przyjęcia płatności cyfrowych jest dostępność. Mimo rosnącej popularności płatności mobilnych, wciąż nie wszędzie są one akceptowane. Ponadto w wielu krajach wciąż nie ma technologii, która by je obsługiwała, a niektóre funkcje mogą być dostępne tylko w określonych krajach i lokalizacjach (np. u poszczególnych sprzedawców detalicznych).

Google Pay

W przypadku płatności zbliżeniowych, kart lojalnościowych, biletów, kart podarunkowych i kart pokładowych Google Pay to obecnie dostępny w 42 krajach. Jeśli jednak płacisz online lub w aplikacjach, portfel cyfrowy jest dostępne w 75 krajach. Jest jednak jedno główne ograniczenie. Google Pay na iOS działa tylko w Stanach Zjednoczonych i Indiach oraz tylko w przypadku zakupów online lub w aplikacji. Aplikacja Google Pay na iOS nie obsługuje płatności zbliżeniowych w sklepach.

Google Pay umożliwia także wysyłanie pieniędzy znajomym i rodzinie. Obecnie ta funkcja jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Singapurze.

Chociaż możesz korzystać z Google Pay w niektórych systemach transportu publicznego, to tylko akceptowane w dziewięciu krajach.

Jedną wielką korzyścią jest to, że 40 krajów pozwala na korzystanie z Google Pay przez Wear OS. Może to uczynić go jeszcze wygodniejszym, ponieważ portfel mieści się na nadgarstku.

Samsung Pay

Samsung Pay nie jest tak popularny jak Google Pay czy Apple Pay, ponieważ jest dostępny tylko na urządzeniach Samsung i obsługiwany w mniejszej liczbie krajów. W chwili pisania tego tekstu jest dostępny tylko w Australii, Białorusi, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Hongkongu, Indiach, Indonezji, Włoszech, Kazachstanie, Kuwejcie, Malezji, Meksyku, Portoryko, Rosji, Singapurze, RPA , Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, USA i Wietnam.

Możesz także wysyłać pieniądze znajomym i rodzinie w USA. Jedynym minusem jest to, że zarówno Ty, jak i odbiorca musicie zarejestrować się w celu otrzymania karty debetowej Samsung Pay Cash.

Samsung Pay jest również akceptowany w wielu systemach tranzytowych na całym świecie w obsługiwanych krajach.

Możesz korzystać z Samsung Pay zarówno na telefonach, jak i zegarkach, ale nie każde urządzenie Samsung jest kompatybilne. Ponadto niektóre urządzenia nie obsługują kompatybilności z MST (bezpieczna transmisja magnetyczna). Zobacz pełną listę w Sekcja zgodności Samsung Pay.

Apple Pay

Apple Pay to dostępne w 70 krajach. Dotyczy to zarówno płatności zbliżeniowych w sklepach, jak i płatności online. W chwili pisania tego tekstu jest również akceptowany przez ponad 85 procent sprzedawców detalicznych w USA. Jest kompatybilny z dowolnym systemem transportu publicznego na całym świecie, który akceptuje płatności mobilne.

Jeśli chodzi o płacenie znajomym i rodzinie, Apple Pay działa tylko w Stanach Zjednoczonych. Musisz użyć Apple Cash, ale wtedy możesz łatwo wysyłać pieniądze za pomocą aplikacji Wiadomości.

Bezpieczeństwo

W większości przypadków portfele cyfrowe są ogólnie bezpieczne i często uważane za bezpieczniejsze niż rzeczywisty portfel. Ten wyższy poziom bezpieczeństwa zakłada również zablokowanie telefonu i nie zgubienie go. Musisz także pilnie unikać oszustw związanych z wyłudzaniem informacji i złośliwego oprogramowania, ponieważ oba mogą zagrozić dowolnej aplikacji portfela cyfrowego, tak jak każda inna aplikacja.

Portfele cyfrowe używają również unikalnych tokenów przy każdym zakupie, w przeciwieństwie do przesyłania numeru karty kredytowej i kodu PIN, więc sprzedawcy nigdy nie otrzymują ani nie przechowują rzeczywistego numeru karty, co stanowi dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

Czytać  Urządzenie z Androidem się przegrzewa? - Oto jak to schłodzić

Dobry portfel cyfrowy idzie o krok dalej i zapewnia bezpieczne opcje uwierzytelniania w celu ochrony portfela w oparciu o metodę uwierzytelniania telefonu.

W tej kategorii Google Pay, Samsung Pay i Apple Pay poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa:

  • Google Pay – Hasło, PIN, odcisk palca, wzór
  • Samsung Pay – PIN, odcisk palca, tęczówka
  • Apple Pay – FaceID, odcisk palca

Zasięg i elastyczność

W większości przypadków wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności NFC (near field communication), można również korzystać z Google Pay, Apple Pay i Samsung Pay. Jest to ta sama technologia, z której korzysta obecnie wiele kart kredytowych z funkcją dotknij i zapłać. Wszystko, co musisz zrobić, to zbliżyć telefon do symbolu NFC (wygląda jak boczny symbol Wi-Fi), aby zapłacić.

Jak być może już wiesz, nie każdy sprzedawca i lokalizacja oferuje płatności NFC. Jeśli nie używasz do płacenia aplikacji sklepowej, która akceptuje portfel cyfrowy, nie będziesz w stanie korzystać z Google Pay ani Apple Pay w tych lokalizacjach.

Wyjątkiem jest Samsung Pay, który oferuje większą elastyczność i kompatybilność płatności. Terminale płatnicze, które akceptują płatności przesuwane tylko po wsunięciu paska magnetycznego karty do urządzenia, mogą również akceptować płatności za pośrednictwem Samsung Pay. Samsung korzysta obecnie z technologii MST, która naśladuje pasek magnetyczny na karcie; wystarczy zbliżyć urządzenie do terminala, aby zapłacić.

Jest z tym jednak jeden problem. Samsung nie wprowadza już technologii MST do nowych urządzeń Samsung. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej sprzedawców decyduje się na terminale płatnicze NFC. Jeśli otrzymasz nowy telefon Samsung, może on działać tylko z płatnościami NFC.

Rodzaje kart i banków

Google Pay, Apple Pay i Samsung Pay obsługują dodawanie kart kredytowych, dłużnych, lojalnościowych i szczepień. Pamiętaj, że Samsung Pay wymaga użycia Samsung Pay w celu dodania karty szczepień.

Google Pay

Ogólnie rzecz biorąc, Google Pay współpracuje z większością konsumenckich kart kredytowych i debetowych. Jednak wiele przedpłaconych kart debetowych i firmowych kart kredytowych nie jest obsługiwanych. Na przykład, wszystkie karty Capital One są kompatybilne, z wyjątkiem US Partnership Credit, Corporate Credit i non-US Credit.

Google Pay jest również kompatybilny z wieloma bankami. Zanim zdecydujesz, czy jest to odpowiednie dla Ciebie, sprawdź pełną listę kompatybilnych kart i banków, klikając w tym miejscu swój kraj lista obsługiwanych metod płatności. Google Pay jest również kompatybilny z PayPal.

Samsung Pay

Samsung Pay działa podobnie do Google Pay i jest szeroko kompatybilny z głównymi wystawcami kart kredytowych i bankami, a także PayPal. Niektóre rodzaje kart nie są kompatybilne, na przykład firmowe karty kredytowe i niektóre rodzaje kart przedpłaconych lub kart bankomatowych. Samsung oferuje jednak znacznie łatwiejszy w obsłudze interfejs do sprawdzania kompatybilności.

Po prostu wyszukaj Strona kompatybilnych kart firmy Samsung aby wyszukać konkretny bank lub wystawcę karty i sprawdzić, które karty są kompatybilne. Możesz także sprawdzić rodzaje zgodnych kart podarunkowych i partnerów w aplikacji.

Apple Pay

Apple Pay współpracuje z większością głównych banków i wydawców kart, aby zapewnić maksymalną kompatybilność. Oczywiście niektóre typy kart nie są obsługiwane. Apple Pay nie wymienia tych kart, tak jak robi to Samsung Pay, zamiast tego zaleca skontaktowanie się z bankiem lub wydawcą karty w celu sprawdzenia, czy Apple Pay jest obsługiwany, czy nie.

Możesz jednak łatwo przeglądaj listę uczestniczących banków zanim wybierzesz Apple Pay jako swój portfel cyfrowy. Pamiętaj, że aby dodać karty, musisz otworzyć aplikację Portfel na telefonie.

Gratisy

Dobrą wiadomością jest to, że wszelkie korzyści, jakie możesz mieć z kartami kredytowymi lub debetowymi, nadal dotyczą portfela cyfrowego. Jednak najlepszy portfel cyfrowy idzie o krok dalej, oferując własne korzyści.

Google Pay

ten Program nagród Google Pay zapewnia dodatkowe korzyści i zwrot gotówki u uczestniczących sprzedawców, online i offline. Działa podobnie do kart lojalnościowych, ponieważ otrzymujesz zniżkę na zakup określonego przedmiotu, określonej liczby przedmiotów lub dokonanie transakcji w ustalonym okresie promocyjnym.

Czytać  7 najlepszych aplikacji do skanowania dokumentów na Androida

Kolejną korzyścią jest możliwość śledzenia wszystkich transakcji w jednym miejscu. Możesz nawet skanować fizyczne paragony. Jest to idealne rozwiązanie do zarządzania budżetem lub po prostu uzyskania lepszego ogólnego obrazu swoich nawyków związanych z wydatkami.

Samsung Pay

Samsung Pay oferuje własne Program zwrotu gotówki. Regularnie dodawane są nowe oferty. Gdy aktywujesz ofertę i zrobisz zakupy u uczestniczącego sprzedawcy, otrzymasz zwrot gotówki jako ustaloną kwotę lub procent od zakupu. Na przykład niektóre usługi dostarczania żywności oferują nawet pięć procent zwrotu gotówki.

Możesz również ubiegać się o Karta Samsung SoFi Mastercard. To karta debetowa, która działa jak konto oszczędnościowe. Oferuje konkurencyjne stopy procentowe, które pomogą Ci zwiększyć Twoje pieniądze, a także pomogą Ci zbudować kredyt i ustalić limity wydatków. Nie ma opłat za prowadzenie konta, nawet w bankomatach.

Oczywiście wszystkie Twoje transakcje są dostępne w aplikacji Samsung Pay oraz na stronie zarządzania kartą SoFi w aplikacji.

Ostatnim atutem jest to, że aplikacja Samsung Pay działa jako klucz cyfrowy z Hyundai Genesis GV60.2 EV.

Apple Pay

Apple Pay oferuje zwrot gotówki tylko za pośrednictwem Karta Apple, czyli karta kredytowa Mastercard. Możesz otrzymać zwrot gotówki jako procent od każdego zakupu. Kwota ta jest następnie dodawana do Twojego konta Apple Cash, aby natychmiast wykorzystać ją jako zwykłą gotówkę. Musisz jednak złożyć wniosek i zostać zatwierdzony, aby otrzymać kartę.

Dodaj członków rodziny do swojego konta, ustaw limity wydatków i miej oko na historię transakcji. Oczywiście możesz również monitorować nawyki związane z wydawaniem pieniędzy na dowolnej karcie portfela za pomocą aplikacji Apple Pay.

Często Zadawane Pytania

Skąd mam wiedzieć, czy sprzedawca akceptuje moją aplikację do płatności mobilnych?

Większość sprzedawców detalicznych, którzy akceptują karty zbliżeniowe, akceptuje również systemy płatności mobilnych i zazwyczaj wymieniają je wraz z rodzajami akceptowanych kart kredytowych. Jeśli nie masz pewności, rozważ zabranie ze sobą jednej karty kredytowej na wypadek, gdyby sprzedawca nie zaakceptował używanej przez Ciebie aplikacji płatniczej.

Co stanie się z moim cyfrowym portfelem, jeśli mój telefon zostanie skradziony?

W tym scenariuszu portfele cyfrowe są bezpieczniejsze niż portfele fizyczne. Oczywiście złodziej nadal może włamać się do twojego urządzenia, zwłaszcza jeśli go nie zablokujesz. Aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo, używaj uwierzytelniania biometrycznego na swoim urządzeniu i w portfelu cyfrowym.

Powinieneś również natychmiast skontaktować się z bankiem i dostawcą kart kredytowych, aby zamrozić konta lub anulować karty w przypadku, gdy złodziej będzie mógł się włamać. Dobrą wiadomością jest to, że czas potrzebny na zhakowanie urządzenia jest wystarczający abyś wykonał te połączenia, zanim zaczniesz otrzymywać nieautoryzowane zakupy.

Czy jest jakaś korzyść z używania dwóch portfeli cyfrowych?

Nie bardzo. Żonglowanie dwoma cyfrowymi portfelami tylko wprowadzi zamieszanie. W zależności od dostępności najlepiej używać Apple Pay na urządzeniu z systemem iOS. Jeśli nie korzystasz z urządzenia Samsung, Google Pay jest szerzej akceptowanym cyfrowym portfelem Androida.

Czy muszę ponownie dodać wszystkie karty i informacje do portfela cyfrowego, jeśli otrzymam nowe urządzenie?

Dane powinny zostać przeniesione, gdy zalogujesz się do aplikacji portfela cyfrowego na nowym urządzeniu. Możliwe jednak, że konieczne będzie ponowne dodanie kart.

Co mam zrobić ze wszystkimi moimi fizycznymi kartami po dodaniu ich do portfela cyfrowego?

Przechowuj je bezpiecznie w domu. Jeśli wybierasz się do nowego sprzedawcy, co do którego nie masz pewności, czy akceptuje płatności cyfrowe, wybierz jedną kartę kredytową, którą chcesz zabrać ze sobą. Bezpieczniej jest korzystać z karty kredytowej, ponieważ większość kart kredytowych zapewnia ochronę przed nieautoryzowanymi zakupami w porównaniu z kartami debetowymi, które natychmiast usuwają pieniądze z konta.

Czy są jakieś inne portfele cyfrowe?

Kredyt obrazu: Unsplash

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej