EPUB wyjaśnił: co musisz wiedzieć o tym formacie e-booka

EPUB wyjaśnił: co musisz wiedzieć o tym formacie e-booka

Czytanie cyfrowe to wielki biznes, a wraz z nim wiele różnych formatów. Podczas gdy PDF, MOBI i inne są opcjami, format ePUB jest szeroko obsługiwanym otwartym formatem e-booków, którego zrozumienie jest ważne. W tym poście szczegółowo omawiamy format ePUB i pokazujemy, jak otworzyć e-booka za pomocą rozszerzenia .epub.

Co to jest ePUB?

Format pliku „Electronic Publishing” (ePUB) to otwarta metoda tworzenia książki elektronicznej. Od ponad dekady znajduje się w czołówce otwartych standardów cyfrowego czytania i jest niezależnym od dostawców standardem cyfrowego publikowania książek.

Format wykorzystuje XHTML i CSS w pliku do renderowania stron, co oznacza, że ​​jest to prosty format do tworzenia treści. Jest on połączony z formatem Open Package Format (OPF), aby zapewnić takie aspekty, jak spis treści, metadane i inne funkcje e-booka.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to elastyczny sposób tworzenia e-booka i ma wiele zalet w porównaniu z innymi formatami.

Dlaczego warto wybrać format ePUB spośród innych?

Jeśli chodzi o inne formaty plików e-booków, natkniesz się na wersje MOBI, AZW i PDF. To trochę labirynt, ponieważ niektóre z nich to zastrzeżone formaty, a inne nie są ścisłym sposobem tworzenia e-booka.

Oto krótka lista zalet ePUB w porównaniu z innymi formatami:

  • Jest prawie gwarantowane, że możesz czytać e-booka ePUB na dowolnym urządzeniu z wyjątkiem Kindle. Amazon Kindle nie obsługuje tego formatu w żaden sposób, decydując się pozostać przy swoich zastrzeżonych formatach.
  • Formaty ePUB obsługują kolory, wideo i nie tylko. Jest to w przeciwieństwie do formatów takich jak MOBI, które są bardziej ograniczone.
  • Nie jest powiązany z konkretnym urządzeniem za pomocą formatów ePUB, ponieważ jest to otwarty standard. Daje to więcej opcji urządzeń i pozwala trzymać się z dala od ekosystemu Amazon, jeśli chcesz.

To wszystko są wielkie korzyści, ale musimy potwierdzić, że ePUB jest otwarty w porównaniu z prawie wszystkimi innymi formatami e-booków. Oznacza to, że jest kompatybilny z większą liczbą autorów i wydawców i będzie dostępny dla prawie wszystkich urządzeń.

Epub wyjaśnił E Reader

Oto krótki przegląd różnych formatów plików w porównaniu do ePUB:

ePUB a PDF

Różnica między ePUB a PDF polega na kontrastowej elastyczności każdego formatu. PDF nie jest skonfigurowany dla niezbędnych elementów adaptacyjnych e-booków. W rzeczywistości format i układ pliku PDF będą spójne niezależnie od tego, gdzie jest oglądany.

Zaletami plików PDF nad ePUB jest to, że mogą być bardziej interaktywne i w rezultacie zawierać szeroką gamę multimediów (takich jak audio i wideo). Jednak ogólnie rzecz biorąc, ePUB jest znacznie lepiej dostosowany do e-booków, ponieważ ma znacznie mniejszy rozmiar pliku i jest wszechstronny pod względem interaktywności, jaką oferuje czytelnikowi.

Czytać  4 sposoby przeglądania usuniętych postów i komentarzy z Reddit

ePUB a MOBI

Pierwszą przewagą ePUB nad MOBI jest większy potencjalny zasięg względem rynków. Format ePUB jest obsługiwany przez wszystkich głównych sprzedawców e-booków.

Natomiast formaty MOBI obejmują tylko dwóch sprzedawców: Amazon i Kobo. Oczywiście może się zdarzyć, że chociaż jesteś zadowolony z tej relacji, tracisz dostęp do Google Play, Apple Books i Barnes & Noble Store. W rzeczywistości ePUB jest jedynym akceptowanym formatem, o którym wspomnieliśmy.

Ponieważ jest to zastrzeżony format, przekonasz się, że niewiele witryn dostosowuje się do plików MOBI. Ponieważ Amazon coraz częściej korzysta z plików AZW, może się zdarzyć, że MOBI zbiera kurz na wirtualnych półkach. Jednak jeśli chodzi o funkcje i funkcjonalność, MOBI (i AZW) są tak samo wydajne, jak ePUB.

Jak czytać e-booka ePUB

Dobrą wiadomością jest to, że książki ePUB można czytać w większości aplikacji i narzędzi. Na przykład możesz zaimportować je do urządzeń Kobo i Nook.

Istnieje jednak wiele innych aplikacji, które ograniczają musztardę, użytkownicy urządzeń Apple mogą zaimportować do Apple Books i uzyskać solidne wrażenia:

Rynek książek Apple.

Użytkownicy Androida mogą wybrać różne czytniki ePUB, takie jak Księżyc +, Lit, i wiele więcej.

Użytkownicy komputerów stacjonarnych dobrze zrobią, aby pobrać Adobe Digital Editions.

Aplikacja Adobe Digital Editions.

Jest to darmowy czytnik e-booków obsługujący format ePUB. Jeśli kupujesz e-booka, wiele sklepów prosi o weryfikację zarządzania prawami cyfrowymi (DRM) za pośrednictwem tej aplikacji.

Czytanie e-booka za pomocą tej aplikacji jest tak proste, jak kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybranie „Czytaj” z menu kontekstowego.

Wybierz, czy chcesz przeczytać książkę w aplikacji Adobe Digital Editions.

Spowoduje to otwarcie e-booka w natywnym czytniku aplikacji.

Czytnik wydań cyfrowych firmy Adobe.

Możesz nawet czytać pliki ePUB w przeglądarce. EPUBReader dla Firefoksa to fantastyczny dodatek do pracy domowej. Prosty czytnik EPUB for chrome to kolejne dobre rozwiązanie dla tej przeglądarki. ten Sklep Google Play Umożliwia także czytanie e-booków w formacie ePUB, co można zrobić w mgnieniu oka (zalecamy jednak dedykowaną aplikację).

Jak przekonwertować e-booka do formatu ePUB

Istnieje aplikacja, którą pominęliśmy z listy, ponieważ jest bardziej menedżerem cyfrowej biblioteki e-booków niż czystym czytnikiem. Calibre to rozwiązanie typu open source do zarządzania biblioteką cyfrową, a także aplikacja wieloplatformowa.

Zapewnia to elastyczny system importowania e-książek, a także konwertowania ich z jednego formatu na inny. Przy ciągłym korzystaniu z aplikacji przez tego autora nie było dostrzegalnych problemów jakościowych w procesie konwersji.

Możesz także przechowywać wiele wersji swojego e-booka w jednym wpisie. Oznacza to, że możesz przekonwertować plik PDF na ePUB, MOBI i inne bez wyświetlania duplikatów w swojej bibliotece. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

Czytać  Jak tworzyć historie na TikTok

1. Otwórz Calibre i kliknij prawym przyciskiem myszy e-booka, który chcesz przekonwertować.

Menu kontekstowe Calibre kliknij prawym przyciskiem myszy.

2. Kliknij „Konwertuj książki -> Konwertuj pojedynczo” (lub jedną z pozostałych opcji, jeśli masz na myśli więcej niż jedną książkę. Spowoduje to otwarcie okna dialogowego dla książki.

3. Tutaj będziesz chciał wybrać „EPUB” z rozwijanego menu „Format wyjściowy”.

Pamiętaj, że ten proces konwersji zapewnia elastyczność, ponieważ możesz konwertować pliki PDF na ePUB lub MOBI i odwrotnie.

Wybierz format wyjściowy w Calibre.

4. Po kliknięciu OK Calibre rozpocznie „zadanie”, aby przekonwertować skoroszyt.

Zadanie Calibre jest uruchomione.

5. Po zakończeniu możesz wybrać książkę i jej wersje z listy biblioteki.

Wybierz książkę w Calibre.

Jest to szybki i łatwy proces, co oznacza, że ​​jeśli chodzi o zarządzanie książkami cyfrowymi, Calibre jest jednym z najlepszych.

Częste pytania

1. Czy mogę konwertować inne rodzaje książek z ograniczeniem zarządzania prawami cyfrowymi (DRM) do formatu ePUB?

Możesz konwertować e-booki chronione DRM na ePUB za pomocą Calibre. Należy jednak pamiętać, że proces konwersji nie spowoduje usunięcia DRM. Nadal będziesz musiał korzystać z aplikacji Adobe Digital Editions, jeśli chcesz czytać swój e-book ePUB za pomocą DRM.

2. Jaka jest dostępność e-booków ePUB w księgarniach cyfrowych, takich jak Amazon, ebooks.com i inne?

Jak już wspomnieliśmy, formaty ePUB zdobią wirtualne półki większości księgarń cyfrowych. Jednak sklepy z własnym zastrzeżonym formatem, takie jak Amazon i Kobo, z oczywistych powodów nie przechowują formatów ePUB.

3. Gdzie znajdę darmowe e-booki w formacie ePUB?

Ponieważ standard ePUB jest otwarty, oznacza to, że w całej sieci można również znaleźć bezpłatne e-booki ePUB.

Na przykład, epubKsiążki jest to popularna witryna. Projekt Gutenberg jest także kuratorem tysięcy bezpłatnych książek należących do domeny publicznej.

Nasza rada to przeszukanie sieci i znalezienie kilku stron, które Ci się podobają. Musimy jednak potwierdzić, że nie akceptujemy kradzieży e-booków chronionych prawem autorskim i „złamanych”. Za e-booki należy płacić w razie potrzeby. Lubimy oferty, które często zobaczysz Skromny pakiet o książkach technicznych i edukacyjnych, wszystko w formacie ePUB.

Kończący się

Czytanie e-booków ma wiele zalet, ale DRM wciąż jest powszechny. Ponadto Amazon jest największym sprzedawcą internetowym e-booków, ale w żaden sposób nie obsługuje ePUB. Jeśli chcesz kupić swoje e-booki od innego sprzedawcy, będziesz chciał wiedzieć o formacie ePUB i często go używać.

Twoje pliki PDF są doskonale dostosowane do formatu ePUB, więc możesz je przekonwertować. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej aplikacji na iOS i Androida, które pomogą Ci czytać e-booki.

Czy ten artykuł jest przydatny?