DRAM czy SSD bez DRAM? Jaka jest różnica?

DRAM czy SSD bez DRAM?  Jaka jest różnica?

Dyski półprzewodnikowe to doskonały sposób na poprawę wydajności komputera. Niestety nie wszystkie są takie same. Jedną z największych różnic między wszystkimi różnymi dyskami SSD na rynku jest to, czy mają one DRAM. Nie ma znaczenia, który format rozważasz: SATA, M.2 czy PCIe. Wszystkie dyski SSD mają DRAM lub nie. Posiadanie pamięci DRAM prawie zawsze spowoduje wzrost ceny dysku SSD. Więc co to jest? Potrzebujesz tego, czy możesz zdecydować się na coś tańszego?

Co to jest DRAM?

Niezależnie od tego, czy rozważasz zakup dysku SSD SATA 2,5, czy dysku SSD NVME M.2, prawdopodobnie zauważyłeś coś, co nazywa się DRAM. Niektóre dyski mają pamięć DRAM, a inne nie (trafnie nazwane bez DRAM).

Dram Ssd Pci

Dyski SSD przechowują dane w różnych komórkach pamięci znanych jako NAND Flash. Podczas życia dysku SSD dane przemieszczają się przez te komórki dość często. Robi to automatycznie, aby zapewnić, że żadne komórki pamięci nie zostaną zmarnowane z powodu wielokrotnego odczytu / zapisu. W rezultacie dysk SSD musi przechowywać mapę lokalizacji danych na dysku. Dzieje się tak, aby gdy chcesz uruchomić program, uruchomić grę lub otworzyć plik, twój dysk SSD dokładnie wie, gdzie go znaleźć. Ta mapa jest przechowywana w pamięci DRAM dysku SSD lub w pamięci dynamicznej o dostępie swobodnym.

Zalety dysków SSD z pamięcią DRAM

Dyski półprzewodnikowe z układem DRAM oferują lepszą wydajność niż dyski SSD bez DRAM. Dzieje się tak, ponieważ DRAM jest znacznie szybszy niż pamięć NAND Flash. Zamiast przeszukiwać dysk SSD pod kątem odpowiednich danych, komputer może przejść bezpośrednio do pamięci DRAM. W rezultacie Twój komputer nie będzie musiał długo czekać, aż dysk SSD pobierze potrzebne dane. Skutkuje to znacznie szybszym doświadczeniem dla użytkownika końcowego.

Pamięć SSD Nand

Dyski SSD bez pamięci DRAM przechowują dane map bezpośrednio w pamięci NAND Flash. Jak wspomnieliśmy wcześniej, pamięć NAND jest wolniejsza niż DRAM. Niestety powoduje to wolniejszą ogólną wydajność. Ponadto przechowywanie mapy bezpośrednio w pamięci flash NAND oznacza większe zużycie komórek pamięci. Niestety może to znacznie skrócić żywotność dysku SSD. Zwykle jest to powód, dla którego dyski SSD bez pamięci DRAM mają krótszy okres gwarancji niż dyski SSD z pamięcią DRAM.

Czytać  Jak skonfigurować VPN w Google TV

Zalety dysków SSD bez DRAM

Zapisz Dram Ssd

Chociaż dyski SSD bez pamięci DRAM mają pewne wady, nadal warto je rozważyć. Przede wszystkim dyski SSD bez DRAM są prawie zawsze tańsze niż dyski SSD z obsługą DRAM. Po drugie, podczas gdy dysk SSD bez DRAM jest wolniejszy niż dysk SSD z obsługą DRAM, dysk SSD bez DRAM jest nadal znacznie szybszy niż tradycyjny mechaniczny dysk twardy. Jeśli więc przechodzisz z dysku mechanicznego na dysk półprzewodnikowy, zauważysz znaczny wzrost prędkości, nawet jeśli zdecydujesz się na dysk SSD bez pamięci DRAM. Jeśli masz napięty budżet, możesz wypróbować dyski SSD bez DRAM.

Co kupić

Zakupy Dram Ssd

Biorąc pod uwagę lepszą wydajność i dłuższą żywotność, zalecamy, aby większość ludzi zdecydowała się na dysk SSD z pamięcią DRAM. To powiedziawszy, dysk bez pamięci DRAM może być dla Ciebie najlepszą opcją, pod warunkiem, że znasz nieodłączne ograniczenia.

Dyski SSD bez pamięci DRAM są tańsze. Oznacza to, że mogą być niedrogim sposobem na wprowadzenie nowego życia do starej maszyny lub dodanie szybszej pamięci masowej do obecnej wersji. Jeśli myślisz o zakupie dysku SSD bez pamięci DRAM, zalecamy przeprowadzenie badań i sprawdzenie recenzji przed zakupem, ponieważ mają one zazwyczaj krótszą żywotność.

Jak monitorować stan dysku SSD

Dyski półprzewodnikowe szybko zastępują mechaniczne dyski twarde jako metoda przechowywania z wyboru zarówno przez producentów, jak i użytkowników końcowych. Oprócz tego, że są szybsze i cichsze niż dyski mechaniczne, dyski SSD również nie wymagają tak dużej konserwacji. Na przykład nigdy nie będziesz musiał defragmentować dysku SSD.

Powiedziawszy to, od czasu do czasu będziesz chciał sprawdzać swój dysk SSD. Na szczęście możesz bardzo łatwo monitorować stan swojego dysku SSD, niezależnie od tego, czy masz dysk SSD bez pamięci DRAM, czy z pamięcią DRAM.

Narzędzie dyskowe Dram Ssd

Jeśli masz komputer Mac, po prostu uruchom Narzędzie dyskowe i uruchom narzędzie Pierwsza pomoc na dysku SSD. Po zakończeniu pracy narzędzia kliknij „Pokaż szczegóły”, aby sprawdzić, czy są jakieś problemy. Jeśli wystąpią problemy z dyskiem SSD, będziesz mieć możliwość podjęcia próby ich naprawienia.

Czytać  Najlepsze karty dźwiękowe do komputerów PC, jakie można kupić w 2021 roku

Na komputerze z systemem Windows zalecamy pobranie CrystalDiskInfo aby sprawdzić stan dysku SSD. Wystarczy zainstalować standardową wersję oprogramowania i uruchomić ją. Po uruchomieniu aplikacji zostanie wyświetlone okno z różnymi informacjami o wszystkich dyskach w komputerze, w tym o temperaturze i uszkodzonych sektorach.

Wybierz dysk SSD z pamięcią DRAM? Czy kiedykolwiek zastanawiałbyś się nad dyskiem SSD bez DRAM? Możesz nawet rozważyć dysk hybrydowy półprzewodnikowy, jeśli problemem jest budżet.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?