Do czego służy Bluetooth? 7 zastosowań technologii bezprzewodowej

What Is Bluetooth Used For Featured

Bluetooth, technologia bezprzewodowa, która umożliwia tworzenie bezprzewodowego połączenia między dwoma urządzeniami, jest bardziej użyteczna niż myślisz. W większości przypadków ludzie używają technologii Bluetooth do łączenia smartfona lub komputera z urządzeniem audio w celu bezprzewodowego przesyłania dźwięku.

Jednak Bluetooth (który jest obecnie w piątej iteracji i istnieje od 1998 roku) stał się dość uniwersalną technologią. Oto kilka świetnych zastosowań Bluetooth, innych niż bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe dźwięku.

1. Zdalne sterowanie

Od lat Bluetooth zmaga się z dobrą, staromodną technologią IR (podczerwień) jako podstawowym sposobem sterowania naszymi telewizorami, systemami muzycznymi itp. I chociaż Bluetooth nie stał się najpopularniejszym medium, ma pewne zalety.

Do czego służy Bluetooth do pilota telewizora?

Po pierwsze, Bluetooth jest szybszym i bardziej responsywnym rodzajem połączenia niż podczerwień. Po drugie, wszystkie te rzeczy dotyczące wskazywania pilota na prawą stronę telewizora (który może być blokowany przez jakiś natrętny obiekt) nie mają zastosowania w przypadku Bluetooth, który nie wymaga linii wzroku do działania.

Z drugiej strony Bluetooth jest droższą i zużywającą baterię technologią niż podczerwień, więc nie wszędzie go zobaczysz. Jest to jednak miły luksus.

2. Tethering przez Bluetooth

Kilka miesięcy temu z zaskoczeniem odkryłem, że mogę podłączyć smartfon do komputera przez Bluetooth (a właściwie także przez kabel). Jestem pewien, że wielu z Was też będzie zaskoczonych. Tethering to proces udostępniania mobilnej transmisji danych lub połączenia Wi-Fi smartfona komputerowi stacjonarnemu lub laptopowi.

Bluetooth-Wykorzystuje-Tether

Odbywa się to zwykle za pomocą Wi-Fi (dla laptopów) lub połączenia przewodowego (dla komputerów stacjonarnych), ale w tym samym menu jest również opcja połączenia Bluetooth. Możesz użyć tej opcji, aby podłączyć smartfon do komputera z włączoną funkcją Bluetooth, najlepiej do komputera stacjonarnego z podłączonym urządzeniem radiowym Bluetooth. Możesz łatwo znaleźć jeden na Amazon.

Czytać  18 najlepszych poprawek dla iPhone'a, który nie dzwoni podczas połączeń

3. Przesyłaj pliki między dwoma urządzeniami

Bluetooth-Wykorzystuje-Transfer-pliki

Wiesz już, że możesz przesyłać pliki między dwoma smartfonami przez Bluetooth; starzy, dobrzy użytkownicy telefonów komórkowych (tzw. głupie telefony) z pewnością o tym wiedzą. Możesz jednak również połączyć smartfon z komputerem przez Bluetooth, aby wymieniać pliki. Dwa komputery z obsługą Bluetooth mogą również łączyć się ze sobą w celu przesyłania plików. Może nie jest tak szybkie, jak połączenie przewodowe, ale może być dobrym zamiennikiem, gdy nie masz przy sobie kabla.

4. Graj w gry mobilne dla wielu graczy przez Bluetooth

Sklepy z aplikacjami są pełne gier wieloosobowych, w które można grać przez połączenie internetowe, ale czy wiesz, że istnieje wiele gier wieloosobowych, w które można grać przez Bluetooth? Fajnie jest zmierzyć się osobiście z najlepszym przyjacielem, chociaż prawdą jest, że jeśli możesz grać przez normalne połączenie sieciowe, prawdopodobnie będzie ci lepiej.

bluetooth-wykorzystuje-gry-multiplayer

Gry oparte na technologii Bluetooth można znaleźć zarówno w sklepie Google Play, jak i Apple App Store (niektóre tytuły są wymienione poniżej), chociaż liczba gier obsługujących technologię Bluetooth stale spada ze względu na lepszą stabilność oferowaną przez alternatywy, takie jak Wi-Fi -Fi i 5G. .

5. Podłącz różne urządzenia

Ponieważ głównym celem Bluetooth jest tworzenie bezprzewodowego połączenia między dwoma urządzeniami, istnieje wiele urządzeń, które można połączyć za pomocą Bluetooth.

bluetooth-wykorzystuje-podłącz-urządzenia

Niektóre z urządzeń to:

  • Mysz: Istnieje wiele myszy Bluetooth, które z łatwością połączą się z komputerem, tabletem, a nawet smartfonem za pomocą Bluetooth.
  • Klawiatura: Klawiatury Bluetooth są również dostępne do bezprzewodowego połączenia Bluetooth z komputerem, tabletem i smartfonem. Są dobrym rozwiązaniem do korzystania z pełnej klawiatury fizycznej ze smartfonem.
  • Drukarki: Wiele drukarek obsługujących Wi-Fi jest również wyposażonych w połączenie Bluetooth, aby bezprzewodowo drukować dokumenty, gdy jesteś w pobliżu drukarki.
  • Kontrolery gier Bluetooth: Gamepady Bluetooth, takie jak kontrolery Playstation, używają połączenia Bluetooth do łączenia się z konsolą. Pozwala im to również łączyć się bezpośrednio z innymi urządzeniami obsługującymi technologię Bluetooth, takimi jak komputer, tablet lub smartfon, aby grać w kompatybilne gry. Na przykład możesz podłączyć kontroler Playstation do telefonu z Androidem, aby grać w gry PSP na Androidzie
Czytać  5 najlepszych aplikacji mobilnych, które pomogą Ci się skoncentrować i uczyć się

6. Kontroluj systemy inteligentnego domu

Wiele inteligentnych urządzeń domowych jest wyposażonych w obsługę Bluetooth, aby sterować nimi bezprzewodowo. Na przykład urządzenia Amazon Echo i Google Home używają Bluetooth do łączenia się z telefonem, z którego można sterować różnymi połączeniami, umiejętnościami i rutynami. Wiele inteligentnych urządzeń domowych działa w bardzo podobny sposób.

Do czego służy Bluetooth w urządzeniach inteligentnych?

Do tego dochodzą sprawy związane z bezpieczeństwem w domu, takie jak możliwość korzystania ze smartfona do zamykania lub otwierania drzwi (bez użycia klucza). Niektóre systemy alarmowe są również wyposażone w integrację Bluetooth.

7. Bluetooth i samochody

Bluetooth i samochody świetnie ze sobą współgrają, ale oprócz wykonywania połączeń w trybie głośnomówiącym, możesz zrobić o wiele więcej dzięki odpowiedniemu urządzeniu i ustawieniom. Niektóre z rzeczy, które możesz zrobić, to słuchanie muzyki ze smartfona z głośników samochodowych, głośne opowiadanie i słuchanie wiadomości tekstowych oraz łączenie smartfona z systemem nawigacji samochodowej w celu otrzymywania aktualizacji na żywo za pomocą danych mobilnych.

Zastosowania Bluetooth w samochodach

Bluetooth może wydawać się starą technologią, ale ma wiele zastosowań, które pomogą utrzymać go na rynku i w menu szybkiego dostępu naszych smartfonów. Jeśli chcesz dalej poznawać świat technologii, dobrze byłoby poznać Log4Shell i dowiedzieć się, jak się przed nim chronić. Lub, dla czegoś nieco lżejszego, najlepsze gry na Linuksa w 2022 roku.

Czy ten artykuł jest przydatny?