DD-WRT vs. Tomato vs. OpenWRT: Które oprogramowanie sprzętowe routera jest najlepsze?

DD-WRT vs. Tomato vs. OpenWRT: Które oprogramowanie sprzętowe routera jest najlepsze?

Wybór niestandardowego oprogramowania układowego dla routera może być przytłaczający. Istnieje kilka opcji zalecanych w Internecie, a dokumentacja dotycząca faktycznego procesu instalacji oprogramowania układowego jest zwykle skąpa. Dodaj terminy i akronimy, które są przedmiotem handlu, a w mgnieniu oka będziesz zadowolony, że zostaniesz z oprogramowaniem sprzętowym routera.

To nie musi być takie trudne. Każde z trzech głównych oprogramowania układowego typu open source (DD-WRT, Tomato i OpenWRT) ma swoje mocne i słabe strony, które sprawiają, że jest idealne w takiej czy innej sytuacji. Musisz zastanowić się, jakich funkcji potrzebujesz w swojej sieci i czy router obsługuje oprogramowanie układowe. To powinny być najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.

DD-WRT

DD-WRT jest z pewnością największym graczem, jeśli chodzi o oprogramowanie układowe routera typu open source. Działają wystarczająco długo, aby się osiedlić i obsługują więcej routerów niż ktokolwiek inny, w tym routery o niższych cenach. Jest nawet ludzie, którzy sprzedają routery z DD-WRT już na nich migał. Można śmiało powiedzieć, że flashowanie DD-WRT na większości routerów to dobry pomysł.

DD-WRT

DD-WRT to kompletny zestaw narzędzi. Zawiera prawie wszystko, czego możesz chcieć od routera, a także wiele więcej, których prawdopodobnie nawet nie zobaczysz. To jednocześnie jedna z największych mocnych i słabych stron DD-WRT. Dla osób szukających maksymalnej kontroli, mnóstwo opcji DD-WRT to przyjemny powiew świeżego powietrza. Jeśli jednak szukasz czegoś prostego i prostego, będziesz miał trudności z poruszaniem się po DD-WRT.

Niektóre dodatkowe funkcje obsługiwane przez DD-WRT obejmują Wake on LAN dla zdalnego dostępu do komputera i wbudowaną funkcję QoS (Quality of Service). Ta ostatnia pomaga lepiej zarządzać ruchem sieciowym.

DD-WRT obsługuje więcej routerów niż ktokolwiek inny. W rezultacie mają również największą społeczność, więc znalezienie obsługi DD-WRT jest łatwiejsze niż inne niestandardowe oprogramowanie routera. Nawet routery, które nie są oficjalnie obsługiwane, zwykle otrzymują aktywnie wspierane kompilacje społecznościowe na forach DD-WRT.

Silne strony

 • Obsługuje mnóstwo routerów
 • Ogromna społeczność
 • Zintegrowana obsługa OpenVPN
 • Obsługa QoS
 • Duża różnorodność opcji

Słabości

 • Może być przytłaczająca dla nowych użytkowników
 • W przypadku niektórych routerów znalezienie nowych wersji może być trudne

Pomidor

Pomidor jest to z pewnością najbardziej zoptymalizowane i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie układowe na tej liście. Pomidor istnieje już od jakiegoś czasu i zyskał reputację prostego i bezsensownego oprogramowania układowego, które zapewnia funkcje, których potrzebujesz i potrzebujesz bez mnóstwa dodatkowych śmieci. Zyskał również reputację przyspieszania routerów.

Pomidor

Niedawno projekt AdvancedTomato przejął klasyczne oprogramowanie firmowe Shibby Tomato i stworzył elegancki i nowoczesny graficzny interfejs użytkownika, który umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym istotnych statystyk za pomocą animowanej grafiki. Interfejs AdvancedTomato jest jednym z jego najlepszych punktów sprzedaży, upraszczając zarządzanie siecią i zapewniając bardziej przyjemne wrażenia wizualne.

Czytać  Zaoszczędź do 53 USD na tablecie Meberry z systemem Android 10

Tomato nie obsługuje tak wielu routerów, jak jego konkurenci, a do projektu AdvancedTomato rozwój był nieco rozproszony. Jeśli twój router jest kompatybilny, może to być dokładnie ta opcja, której szukasz, ale na pewno najpierw musisz to sprawdzić.

Silne strony

 • Nowoczesny interfejs
 • Szybkie prędkości
 • Minimalny ślad
 • Wbudowany OpenVPN
 • Monitorowanie na żywo

Słabości

 • Mniejsza społeczność
 • Ograniczona obsługa routera

OpenWRT

OpenWRT jest to najstarszy projekt oprogramowania układowego routera typu open source. Jest prekursorem zarówno DD-WRT, jak i Tomato i zyskał reputację potężnej opcji z mnóstwem opcji. OpenWRT w obecnej formie jest w rzeczywistości fuzją klasycznego OpenWRT i LEDE.

OpenWRT

OpenWRT może być najlepszą opcją dla entuzjastów wolnego oprogramowania. Jest to jedyny na tej liście, który nie zawiera niewolnych binarnych obiektów blob. Chociaż te trzy oprogramowanie układowe jest oparte na systemie Linux, OpenWRT jest dystrybucją najbliższą tradycyjnej.

Jednak to otwarcie ma swoją cenę. Istnieje wiele routerów, których OpenWRT po prostu nie może w pełni obsługiwać, ponieważ wymagają do działania niewolnych sterowników. Tabela sprzętu projektu zawiera więcej niż kilka wpisów z częściowym wsparciem i dzięki temu bez funkcjonalnego Wi-Fi.

OpenWRT oferuje jeszcze bardziej szczegółową kontrolę niż DD-WRT, ale ma to również cenę prostoty. To oprogramowanie wymaga pewnej wiedzy, aby prawidłowo go używać i dużo więcej, aby było tego warte. OpenWRT jest najlepszy dla bardziej technicznych osób, które dokładnie wiedzą, czego chcą.

Silne strony

 • Mnóstwo opcji
 • Wbudowany OpenVPN
 • Obsługa QoS
 • Możliwość zagłębienia się w niższe poziomy.

Słabości

 • Nie tak łatwy w użyciu
 • Więcej czasu na bieganie
 • Obsługuje mniej routerów

Rozważając inne opcje

Dd Wrt Vs Tomato Vs Opewrt Które oprogramowanie routera jest najlepsze?

Dla większości użytkowników jedna z powyższych opcji oprogramowania układowego routera jest w porządku. Możesz jednak szukać czegoś bardziej konkretnego, na przykład czegoś dla starszego routera lub określonej funkcji. Jeśli tak, możesz rozważyć jedno z następujących oprogramowania układowego:

 • Gargulec – Opiera się na OpenWRT i oferuje GUI oraz interfejs wiersza poleceń. Jest przeznaczony przede wszystkim dla starszych routerów z chipsetami opartymi na Atheros i Broadcom. Znajdziesz także VPN, QoS, adblocker, klienta Tor i wbudowane możliwości udostępniania plików w sieci.
 • Zamieszanie bezprzewodowe – Jeśli chcesz stworzyć własną sieć mesh przy użyciu istniejących routerów, wypróbuj to oprogramowanie routera. Jest również oparty na OpenWRT, co daje wiele takich samych korzyści, ale z wbudowanymi sieciami mesh.
 • HyperWRT – Jest specjalnie zaprojektowany dla routerów Linksys WRT54G i WRT54GS. Zapewnia zwiększenie mocy przy zachowaniu dużej części oryginalnego oprogramowania układowego.
 • System operacyjny Sabai – To oprogramowanie routera jest oparte na Tomato i jest wstępnie flashowane na routerach Sabai VPN. Zawiera wszystkie główne funkcje, takie jak QoS, DMZ, przekierowanie portów, mostkowanie i inne. Może to być jedno z najłatwiejszych do zarządzania oprogramowaniem układowym, ale tylko na niektórych routerach.
Czytać  Jak zmienić macOS na starszą wersję

Przed wybraniem oprogramowania układowego upewnij się, że jest ono zgodne z aktualnym routerem. Zanotuj również oprogramowanie, które aktualnie posiadasz, aby móc je przywrócić, jeśli coś nie działa tak, jak chcesz.

Końcowe przemyślenia

Ogólnie rzecz biorąc, DD-WRT to najlepszy wybór pod względem zgodności i funkcji. Jednak nadal warto używać Tomato i OpenWRT, zwłaszcza z łatwiejszymi w użyciu interfejsami i ustawieniami.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, najprawdopodobniej zauważysz zauważalną poprawę w stosunku do oryginalnego oprogramowania sprzętowego routera. Otrzymasz również dodatkowe funkcje, takie jak obsługa klienta OpenVPN, które pozwolą Ci zrobić więcej w Twojej sieci.

Jako bonus, wszystkie są bardziej bezpieczne niż oprogramowanie producenta i otrzymują więcej regularnych aktualizacji, jeśli zdecydujesz się je zainstalować. Oczywiście podczas instalowania niestandardowego oprogramowania układowego należy uważnie postępować zgodnie z instrukcjami programistów, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia routera.

Konfigurujesz router po raz pierwszy? Dowiedz się, jak to zrobić, w tym zaktualizować oprogramowanie układowe. Jeśli kupiłeś nowy router, dowiedz się, co możesz zrobić ze starym.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?