Czym jest akceleracja sprzętowa i dlaczego jest ważna?

Czym jest akceleracja sprzętowa i dlaczego jest ważna?

Prawdopodobnie widziałeś opcję „akceleracji sprzętowej” podczas korzystania z wielu aplikacji i urządzeń. Być może musiałeś nawet włączyć lub wyłączyć go, aby poprawić wydajność / zapobiec błędom w jednej z twoich ulubionych aplikacji, ale możesz nie wiedzieć dlaczego.

W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o akceleracji sprzętowej i czy Twoje aplikacje mogą z niej skorzystać.

Definicja akceleracji sprzętowej

Przyspieszenie sprzętowe to termin używany do opisania zadań pobieranych na urządzenia i sprzęt, który się w tym specjalizuje. Domyślnie w większości komputerów i aplikacji procesor jest opodatkowany w pierwszej kolejności przed innymi elementami sprzętu. Chociaż jest to w porządku w większości ogólnych przypadków użycia, zwłaszcza jeśli ktoś ma mocny procesor, istnieją inne, w których komputer może rozsądnie korzystać z innych komponentów systemu. W tym miejscu pojawia się akceleracja sprzętowa, a my przedstawimy kilka popularnych przypadków użycia:

akceleracja-sprzętowa-wyjaśniona-gpu
  • Karty dźwiękowe możesz użyć akceleracji sprzętowej, aby odtwarzać i / lub nagrywać dźwięk o wyższej jakości.
  • Karty graficzne Możesz użyć akceleracji sprzętowej, aby szybciej odtwarzać filmy, wideo i gry w wyższej jakości. Są również lepsi w fizyce i szybkich obliczeniach matematycznych niż procesor.
  • Śledzenie promieni w czasie rzeczywistym i DLSS na kartach graficznych Nvidii jest przyspieszana sprzętowo, nie przez GPU, ale przez dedykowane rdzenie RT i Tensor do tych zadań.

Chociaż akcelerację sprzętową można zdefiniować jako prawie wszystko, co odciąża coś innego niż procesor, procesory graficzne i karty dźwiękowe są często najpopularniejszymi przykładami używanymi w całym oprogramowaniu. Sam jego procesor jest technicznie zdolny do wszystkiego, co te urządzenia mogą zrobić, zwłaszcza jeśli ma zintegrowaną grafikę (jak wielu robi dzisiaj), ale pozwala wyspecjalizowanemu sprzętowi wykonać tę pracę jako ogólnie najlepszą opcję.

Dlaczego może być konieczne wyłączenie tego

Niestety akceleracja sprzętowa nie zawsze działa tak dobrze, jak powinna. Po raz pierwszy pamiętam, że znalazłem tę opcję, gdy wyłączyłem ją w Chrome, ponieważ najwyraźniej moja przeglądarka działała znacznie mniej stabilnie.

Przyspieszenie sprzętowe-wyjaśnione-zwijanie

Oto przypadki, w których prawdopodobnie powinieneś wyłączyć akcelerację sprzętową:

  • Jeśli twój procesor jest naprawdę mocny, a inne komponenty są naprawdę słabe, przepustnica może być w rzeczywistości nieskuteczna w porównaniu z pozwoleniem elektrowni na zajęcie się sprawami. Ponadto, jeśli twoje komponenty są podatne na przegrzanie/uszkodzenie w jakikolwiek sposób, intensywne użytkowanie poprzez akcelerację sprzętową może powodować problemy, których w innym przypadku mógłbyś nie wystąpić.
  • Oprogramowanie zaprojektowane do korzystania ze sprzętu nie działa dobrze lub nie działa tak stabilnie, jak przy użyciu samego procesora. Jest to niestety częsty powód wyłączania akceleracji sprzętowej w opcjach aplikacji, ale tak się dzieje.
Czytać  Co to jest VRAM i jak ją zwiększyć

Kiedy włączyć?

Oczywiście przyspieszenie sprzętowe nie jest takie złe. Kiedy działa zgodnie z przeznaczeniem, jest całkiem niezły.

akceleracja-sprzętowa-wyjaśniona-vegas

Oto kilka przypadków, w których powinieneś włączyć akcelerację sprzętową w swoich aplikacjach:

  • Gdy masz mocny i stabilny procesor graficzny, włączenie akceleracji sprzętowej pozwoli Ci wykorzystać ją w pełnym zakresie we wszystkich obsługiwanych aplikacjach, nie tylko w grach. W Chrome akceleracja sprzętowa GPU ogólnie pozwala na znacznie płynniejsze przeglądanie i zużycie multimediów.
  • W programach do edycji / renderowania wideo, takich jak Sony Vegas (lub programach do strumieniowania, takich jak OBS), włączenie akceleracji sprzętowej może pozwolić na użycie specjalistycznego sprzętu znajdującego się na obsługiwanych urządzeniach, zazwyczaj GPU lub CPU. (Na przykład Intel QuickSync jest dodatkiem do nowoczesnych procesorów zaprojektowanych do szybkiego odtwarzania / kodowania wideo.)

Krótko mówiąc, włącz akcelerację sprzętową, kiedy tylko możesz, jeśli masz dobry sprzęt i wyłącz ją, jeśli masz błędy / problemy ze stabilnością.

Jak sprawdzić, czy masz włączoną akcelerację sprzętową w systemie Windows?

Na poziomie systemu operacyjnego przyspieszenie sprzętowe zostanie automatycznie włączone w systemie operacyjnym i najprawdopodobniej nie będzie można go modyfikować. Możesz jednak upewnić się, że harmonogramowanie GPU z przyspieszeniem sprzętowym jest włączone.

Przyspieszone sprzętowo planowanie GPU to funkcja dodana w nowszych wersjach systemu Windows 10, która zmniejsza opóźnienia GPU we wszystkich obszarach, a w niektórych sytuacjach może nawet poprawić wydajność.

Aby włączyć przyspieszane sprzętowo planowanie GPU, po prostu otwórz Start, wpisz „Ustawienia grafiki” i kliknij odpowiedni wpis.

Harmonogram aktualizacji akceleracji sprzętowej 1

W wyskakującym oknie kliknij suwaki „Hardware Accelerated GPU Scheduling” i „Variable Refresh Rate”, jeśli są widoczne. Będziesz musiał ponownie uruchomić komputer po wprowadzeniu tej zmiany, jeśli chcesz ją zastosować.

Harmonogram aktualizacji akceleracji sprzętowej 2

Jeśli żadna z opcji nie jest widoczna i masz pewność, że sterowniki karty graficznej są aktualne, Twoja karta może po prostu nie obsługiwać tych funkcji. W chwili pisania tego tekstu istnieje kilka znanych powodów, dla których nie są one włączone, gdy są dostępne, ale możesz je wyłączyć, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy.

Czytać  Przewodnik po ekranie notebooka: rozmiar ekranu, jasność, częstotliwość odświeżania i inne

Uwaga: Jeśli ta funkcja nie pojawia się w systemie Windows, możesz narażać swój komputer na niebezpieczeństwo, wymuszając włączenie jej w rejestrze. Bądź ostrożny!

Jeśli z jakiegoś powodu chcesz wymusić tę opcję w rejestrze, otwórz Start, wpisz „Rejestr” i kliknij „Edytor rejestru”.

Harmonogram aktualizacji akceleracji sprzętowej 3

Po wejściu do Edytora rejestru będziesz chciał przejść do

w pasku adresu.

Harmonogram aktualizacji akceleracji sprzętowej 4

Kliknij prawym przyciskiem myszy „HwSchMode”, kliknij „Modyfikuj”, a następnie w razie potrzeby ustaw go na 2 dla włączenia lub 1 dla wyłączenia.

Harmonogram aktualizacji akceleracji sprzętowej 5

Po ponownym uruchomieniu należy to zrobić!

Pożegnalne słowa

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci lepiej zrozumieć akcelerację sprzętową i sposób jej wykorzystania w twoich ulubionych aplikacjach. Jeśli chcesz kupić wydajną kartę graficzną, która obsługuje akcelerację sprzętową, zapoznaj się z naszym przewodnikiem kupowania kart graficznych tutaj.

Źródło obrazu: mrtippage na WikiMedia Commons

.

Czy ten artykuł jest przydatny?