Czy warto kupić telewizor 4K w 2021 roku?

Czy warto kupić telewizor 4K w 2021 roku?

Można śmiało powiedzieć, że 4K stało się teraz normą. Bez wątpienia napędzany przez wydanie w 2018 roku wariantów 4K na PS4 i Xbox One oraz spadającą cenę, pod koniec 2021 roku jest to domyślny format dla wielu w tej chwili.

Teraz, gdy mamy rok 2021, zastanawiamy się nad wielkim pytaniem dotyczącym telewizorów 4K: co jest w nich specjalnego i nadszedł czas, aby je kupić?

Punkt wejścia

Najważniejszą rzeczą, aby najpierw zejść z drogi, jest to, że obecnie 4K jest dość tanie. W tym momencie można znaleźć podstawowy telewizor Samsung 4K (40+ cali) w przedziale cenowym 300. To powiedziawszy, 4K to tylko rozdzielczość, a nie najwyższa jakość obrazu.

4k-tv-2018-gry

Inne kluczowe zmienne do rozważenia to:

  • Częstotliwość odświeżania (im wyższa, tym lepiej)
  • Zgodność z HDR
  • OLED vs LED vs LCD vs QLED
  • Współczynnik kontrastu (im wyższy tym lepiej)

Oczywiście pojawia się pytanie, czy masz do oglądania rzeczywistą zawartość 4K. Jeśli masz tylko zwykłe urządzenia Full HD (1080p), takie jak odtwarzacz Blu-ray, PS3, PS4, Xbox 360 lub Xbox One, nie odniesiesz większych korzyści z uruchamiania tych rzeczy na telewizorze 4K. Będzie pewien efekt, dzięki czemuś, co nazywa się „konwertowaniem w górę”, co zwiększa jakość 1080p do wyższej rozdzielczości.

To powiedziawszy, coraz więcej usług i urządzeń przechodzi teraz na rozdzielczość 4K (więcej o tym później), więc jeśli kupisz telewizor 4K klasy podstawowej, będziesz gotowy na przyszłość i w pełni wykorzystaj urządzenia, które są dostępne i stale stają się standardem.

Kontynuując w górę

Tak więc punktem wyjścia dla 4K jest, powiedzmy, 300 USD, a za to należy spodziewać się telewizora z ekranem HDR, LCD lub LED. Nie będzie to najjaśniejszy ekran i nie będzie miał najlepszego współczynnika kontrastu, ale telewizory 4K kosztują tysiące dolarów. Poza oczywistym czynnikiem różnicy wielkości, w przypadku 4K należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych rzeczy.

HDR

jest wart 4k-hdr

To w zasadzie podstawowa technologia we współczesnych telewizorach 4K. HDR (wysoki zakres dynamiczny) zapewnia szerszą gamę kolorów, głębszą czerń i jaśniejszą biel. Zasadniczo kolory „wyskakują” znacznie bardziej i uzyskuje się znacznie lepszy kontrast. To niezbędny dodatek do telewizora 4K. HDR10 jest obecnie podstawowym standardem dla telewizorów HDR, pozwalającym na wyświetlanie miliarda kolorów na ekranie.

Czytać  Jak naprawić niesformatowany i bezużyteczny dysk USB

Współczynnik kontrastu

Mówiąc najprościej, jest to różnica między odcieniami czerni i bieli na ekranie. Im wyższy współczynnik kontrastu, tym głębszą czerń będzie mógł wyświetlać telewizor i tym mniej „zakurzony” będzie ekran. Jeśli telewizor ma współczynnik kontrastu 5000:1, oznacza to, że biel jest 5000 razy jaśniejsza niż czerń na ekranie.

Jaki jest więc dobry współczynnik kontrastu? To trudne, bo nie ma jeszcze uzgodnionego standardu współczynnika kontrastu, więc dwa telewizory z tym samym mogłyby mieć drastycznie różne głębie czerni.

Bardzo dobrym sposobem na porównanie współczynników kontrastu jest przejście do Pierścionki, który zagłębia się w specyfikacje telewizora i naprawdę mówi, co otrzymujesz, jeśli chodzi o współczynnik kontrastu i inne czynniki.

LED vs OLED vs QLED

Podstawowy telewizor 4K to najprawdopodobniej ekran LED. (Jeśli jest to OLED za mniej niż 1000 USD, to jest to podejrzanie dobra cena i musisz być ostrożny). Panele LED są zazwyczaj podświetlane bezpośrednio (niektóre mają oświetlenie krawędziowe, ale tracą popularność z powodu słabszego rozsyłu światła) i opierają się na siatce małych diod elektroluminescencyjnych (LED), aby uzyskać przyjemną, jednolitą gamę kolorów.

warto 4k

OLED jest ewolucją LED i pozwala telewizorowi dostosować jasność każdego piksela, a nawet całkowicie wyłączyć piksele, gdy wymagany kolor jest głęboką czernią. Daje to wysoki kontrast i poziomy czerni, a także inne korzyści, takie jak lepsze rozmycie ruchu i płynność. Technicznie oznacza to, że diody OLED mają nieskończony współczynnik kontrastu, ponieważ jego czernie są całkowicie czarne.

QLED to specyficzna technologia Samsunga, która w rzeczywistości ma więcej wspólnego z diodami LED niż OLED. Podobnie jak dioda LED, wykorzystuje podświetlany panel LCD, ale dodaje filtr nanocząsteczkowy, który sprawia, że ​​kolory są bardziej wyraziste. Podobnie jak OLED, jest znacznie droższy niż LED, chociaż konsensus jest taki, że nie do końca pasuje do OLED pod względem współczynników kontrastu, częstotliwości odświeżania i innych podstawowych technologii.

Ile treści 4K jest dostępnych?

4K (i HDR) stale staje się standardem w sprzęcie dla telewizji, telewizji kablowej i usług przesyłania strumieniowego. PS5 i Xbox Series X (oraz poprzednie PS4 Pro i Xbox One X) obsługują rozdzielczości 4K i HDR. Przyszłość nośników optycznych pozostaje nieco niepewna, ale w międzyczasie odtwarzacze Ultra HD Blu-ray również stają się normą.

4k-tv-2018-netflix

Dostawcy telewizji kablowej nie przeskakują na modę 4K tak szybko, jak usługi przesyłania strumieniowego, więc jeśli wolisz „stary sposób” oglądania telewizji przez dostawcę satelitarnego zamiast usług takich jak Netflix, Amazon Prime i Hulu, możesz go przegapić. na większości treści 4K.

Czytać  Jak kontrolować Raspberry Pi przez Windows przez SSH

Oto, jak wygląda krajobraz 4K w USA pod względem dostawców pod koniec 2021 r.:

Dostawca Cena Pisze Zadowolony
Amazon Prime 120 USD / rok (członkostwo Prime) Przenoszenie Amazon Original Series i szeroki wybór filmów dostępnych w 4K
DirecTV 65- 135 USD / miesiąc satelita 3 dedykowane kanały 4K, tytuły na żądanie
TALERZ 65- 100 USD / miesiąc satelita Wybór filmów na żądanie
Hulu 6 – 71 USD / miesiąc Przenoszenie Hulu Original Series, tytuły na żądanie
Telewizor apple 5 USD / miesiąc Przenoszenie Około 70 oryginalnych programów i filmów Apple, tytuły na żądanie
Netflix 18 USD / miesiąc Przenoszenie Duża biblioteka oryginalnych tytułów i treści na żądanie
UltraFlix 1 – 10 USD / czynsz Wypożyczalnia strumieniowa Duża biblioteka 4K licencjonowanych treści na żądanie
WIARA W CZARY Wypożyczalnie $ 4 – $ 8
Zakupy od 5 do 30 USD
Wypożyczalnia strumieniowa Treści na żądanie
Xfinity 50- 89 USD / miesiąc satelita Treści na żądanie za pośrednictwem NBC Universal
youtube Bezpłatnie / 7–18 USD Premium Przenoszenie Licencjonowane treści na żądanie, treści YouTube Originals, treści użytkownika YouTube
pl-4k-vale-la-netflix

Wielka Brytania radzi sobie lepiej na tym froncie, a Sky Q oferuje coraz większą liczbę programów, wydarzeń sportowych i filmów w 4K, podczas gdy BT ma dedykowany kanał sportowy 4K.

Jak widać z tabeli, usługi przesyłania strumieniowego są sposobem na przejście do 4K, z mnóstwem dostawców oferujących ogromną ilość treści za ułamek kosztów dostawców satelitarnych.

Bądź mądry

Jedną z niewypowiedzianych zalet telewizora 4K jest to, że nawet podstawowy telewizor będzie w dzisiejszych czasach inteligentnym telewizorem, co zasadniczo sprawi, że Twój telewizor będzie bardziej komputerem niż zwykłym telewizorem. Telewizory Smart TV umożliwiają pobieranie setek aplikacji, od usług transmisji strumieniowej, takich jak Netflix, po serwery multimedialne, menedżery plików i gry. Aplikacje takie jak Kodi i Plex bardzo ułatwiają strumieniowe przesyłanie treści multimedialnych z urządzeń domowych do telewizora.

jest wart 4k-smart-tv

Telewizory inteligentne z systemem Android mają wbudowany Chromecast, który umożliwia strumieniowe przesyłanie zdjęć i filmów z telefonu bezpośrednio do telewizora, a zwykle można podłączyć kontroler gier przez Bluetooth (szczególnie przydatne, jeśli przesyłasz strumieniowo gry z komputera na komputer Telewizor Telewizor przez aplikację Steam Link).

Ten aspekt telewizorów 4K naprawdę wzbogaca twoje zapasy i można śmiało powiedzieć, że większość użytkowników znajdzie inteligentne aplikacje i funkcje, z których bardzo skorzystają.

Po tym wszystkim, czy powinieneś teraz poważnie rozważyć telewizor 4K? Myślę, że wszystkie dowody na to wskazują. Jest to teraz dojrzała technologia, tania na poziomie podstawowym i niesamowita w wyższych (choć nie astronomicznych) cenach. W 4K jest teraz dużo treści i konkurencji, zwłaszcza w Internecie, a korzyści z posiadania telewizora Smart 4K są niezmierzone.

Chcesz naprawić overscan na swoim telewizorze 4K? Mamy cię objęte. Lub jeśli chcesz wiedzieć, czy YouTube Premium jest tego wart, sprawdź nasze porównanie YouTube vs. YouTube Premium.

Czy ten artykuł jest przydatny?