Czy powinienem używać starszego telefonu z Androidem?

Old Android Phones Security Featured Image

Ile lat ma Twój telefon z Androidem? Wielu z nas lubi zatrzymywać telefony po prostu dlatego, że zakup nowego jest drogi. Jesteśmy również zadowoleni ze sposobu, w jaki są skonfigurowane i nie chcemy męczyć się z nauką nowego. Czy nadal powinieneś używać starszego telefonu z Androidem?

Cóż, nawet jeśli nie jesteś zainteresowany nowszym aparatem, wyraźniejszymi ekranami i innymi funkcjami nowszych telefonów, głównym powodem, dla którego nie powinieneś używać starszego telefonu, jest bezpieczeństwo. Istnieją jednak sposoby na bezpieczne korzystanie ze starego telefonu.

Jak długo telefony otrzymują aktualizacje zabezpieczeń?

Istnieją setki różnych modeli telefonów komórkowych, które korzystają z systemu operacyjnego Android. Jest tak popularny, ponieważ można go łatwo dostosowywać, modyfikować i konfigurować dokładnie tak, jak chcesz. Producenci mogą również dokonywać tych dostosowań i na tym polega problem.

Urządzenie zabezpieczające starych telefonów z Androidem

Mnogość różnych modeli uniemożliwia ciągłe znajdowanie i łatanie dziur w zabezpieczeniach dla każdego z nich. Tak więc po kilku latach producenci przestają dostarczać aktualizacje systemu operacyjnego, a zwykle nieco później aktualizacje zabezpieczeń.

Aktualizacje Androida według producenta

Fakt, że różni producenci produkują urządzenia z Androidem, komplikuje obraz, ponieważ każda z tych firm może ustalić własne zasady dotyczące czasu aktualizacji swoich urządzeń. Aby dać ci ogólne pojęcie, oto lista dużych producentów Androida i czas, przez jaki dostarczają aktualizacje systemu operacyjnego i zabezpieczeń.

Google

Czy powinienem używać Google Pixel ze starszego Androida?

Byłoby sensowne, aby twórca systemu operacyjnego Android był liderem, jeśli chodzi o aktualizacje systemu operacyjnego, a Google robi to całkiem dobrze, oferując trzy lata aktualizacji systemu operacyjnego, a także comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń w tym czasie.

Samsung

Samsung był dość znany z tego, jak szybko wycofywał starsze urządzenia, ale od lutego 2021 r. koreańska firma zobowiązała się do czterech lat aktualizacji zabezpieczeń dla urządzeń wydanych od 2019 r., a także trzech lat aktualizacji systemu operacyjnego dla niektórych urządzeń. Urządzenia serii S i serii A.

Czytać  8 najlepszych klientów Reddit na iOS i Android

Nokia

Czy powinienem używać starszej Nokii z Androidem?

Niestety, odradzający się fiński producent obiecuje tylko dwa lata głównych aktualizacji Androida dla swoich urządzeń, ale przynajmniej otrzymasz trzy lata standardowych aktualizacji zabezpieczeń.

LG

Jeśli Twój telefon LG pochodzi z 2019 roku lub nowszych lat, to jest prawdopodobnie Otrzymasz trzy lata aktualizacji Androida, a także trzy lata aktualizacji zabezpieczeń, co jest całkiem niezłe. To powiedziawszy, rok 2019 jest teraz trzy lata temu, więc być może trzeba będzie wkrótce rozważyć aktualizację telefonu (lub zrootować go i zainstalować coś takiego jak LineageOS, który zapewni aktualność telefonu przez czas nieokreślony).

jeden plus

Czy powinienem używać starszego Androida Oneplus?

Flagowe telefony OnePlus otrzymują trzy główne aktualizacje Androida i cztery lata aktualizacji zabezpieczeń, podczas gdy tańsze modele otrzymują mniej aktualizacji Androida, ale nadal otrzymują trzyletnie aktualizacje zabezpieczeń.

Czy mój telefon jest bezpieczny?

Które telefony są zagrożone tymi naruszeniami bezpieczeństwa i jak możesz sprawdzić, czy masz taki?

  • Dowolny telefon z Androidem, który ma trzy lata lub starszy
  • Telefony z systemem starszym niż Android 9 Pie
  • Telefon, który twierdzi, że ma wszystkie aktualizacje, ale został zaktualizowany kilka miesięcy, a nawet lat temu

Ostatnio nieobsługiwane urządzenia nie będą miały problemów od razu, ale bez aktualizacji zabezpieczeń ryzyko włamania rośnie wykładniczo. Możesz nawet nie zauważyć, że Twój telefon jest nieaktualny, dopóki nie spróbujesz pobrać oprogramowania, ale aplikacja jest niezgodna z systemem operacyjnym Twojego telefonu.

Bezpieczne korzystanie ze starych telefonów z Androidem

Aby dowiedzieć się, czy Twój telefon nadal się aktualizuje, przejdź do Ustawień i sprawdź dostępność aktualizacji oprogramowania. Dobrym początkiem jest przejście do „System -> Zaawansowane -> Aktualizacja systemu”. Zwykle zobaczysz tutaj informację o ostatniej aktualizacji telefonu.

Spraw, aby Twój telefon był bezpieczniejszy

Ponieważ systemy Android są konfigurowalne, możliwe jest dodanie dodatkowych zabezpieczeń do urządzenia. Większość z tych rozwiązań jest łatwa do wdrożenia i utrzymania. To zajmuje tylko trochę czasu.

  • Dodaj dodatkowe zabezpieczenia do swojego urządzenia, takie jak zaufana aplikacja antywirusowa i chroniąca przed złośliwym oprogramowaniem innej firmy. Narzędzia, takie jak menedżery haseł, blokowanie reklam i uwierzytelnianie dwuskładnikowe, mogą również pomóc przedłużyć żywotność starszego telefonu.
  • Pobierz VPN na Androida, aby chronić swoje połączenie internetowe.
Bezpieczna ręka starych telefonów z Androidem
  • Zachowaj ostrożność podczas pobierania czegokolwiek ze Sklepu Google Play. Chociaż większość aplikacji będzie bezpieczna, istnieją złośliwe aplikacje, które mogą łatwiej zaatakować starszy telefon.
  • Nie pobieraj aplikacji z nieoficjalnych lub zewnętrznych sklepów z aplikacjami.
  • Rozważ zrootowanie urządzenia i przejście na system operacyjny Android o otwartym kodzie źródłowym, taki jak System operacyjny linii. W ten sposób będziesz otrzymywać regularne aktualizacje zabezpieczeń, aby zapewnić lepszą ochronę niż w przypadku nieobsługiwanego systemu operacyjnego. Zrootowanie telefonu może wydawać się kiepską decyzją dotyczącą bezpieczeństwa, ale teraz masz pełną kontrolę nad bezpieczeństwem telefonu, zamiast polegać na przestarzałym i nieobsługiwanym systemie operacyjnym.
  • Na koniec rozważ zakup nowego urządzenia. Nie musi to być najnowszy flagowy model. Możesz kupić przyzwoity i tani telefon z Androidem 10 za około 200 USD.
Czytać  Jak dodawać znaki wodne do zdjęć na Androidzie

Wielu użytkowników Androida jest całkowicie zadowolonych ze swoich starszych telefonów i nie widzi powodu do aktualizacji. Wydaje się, że nic złego się nie dzieje z telefonem. Nadal działa świetnie i mają wszystkie potrzebne funkcje. Jednak kwestia przestarzałego oprogramowania czai się pod powierzchnią, co ułatwia hakerom dostanie się do telefonu.

Jeśli chcesz zachować swój stary telefon trochę dłużej, zadbaj o to, by było ono tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. Postaraj się wdrożyć jak najwięcej sugestii zawartych w tym artykule. W ten sposób utrudnisz komuś innemu infiltrację Twojego telefonu i uzyskanie Twoich danych. Alternatywnie możesz zmienić przeznaczenie swojego starego telefonu z Androidem, na przykład zmienić go w kamerę samochodową, inteligentny głośnik i nie tylko.

Czy ten artykuł jest przydatny?