Czy (i powinien) nadal korzystać z systemu Windows 8 lub 8.1?

Czy (i powinien) nadal korzystać z systemu Windows 8 lub 8.1?

Wszystkie usługi, duże i małe, kończą się pewnego dnia, a Windows nie jest inny. W rzeczywistości Microsoft celowo ogranicza aktualizacje swoich systemów operacyjnych po pewnym czasie. Czy po pojawieniu się systemu Windows 11 nadal możesz korzystać z systemu Windows 8 / 8.1? Jeśli tak, czy powinieneś to zrobić?

Przyjrzyjmy się, kiedy Windows 8 i 8.1 zabraknie czasu i czy powinieneś z nich korzystać po tej dacie. A dla tych, którzy widzą napis na ścianie, omówiliśmy dostępne opcje, jeśli chcesz uaktualnić do systemu Windows 10 lub nawet nowo ogłoszonego systemu Windows 11.

Kto nadal używa systemu Windows 8 i Windows 8.1?

Na podstawie danych statystycznych dotyczących udziału w rynku systemów operacyjnych StatCounter za maj-czerwiec 2021 r., Windows 8.1 jest obecnie używany przez 3,46 procent globalnych użytkowników komputerów stacjonarnych. W przypadku systemu Windows 8 liczba ta wynosi zaledwie 1,24 procent. Oba są zdecydowanie niskie w porównaniu do Windows 7, który nadal cieszy się zdrowym 15,58-procentowym udziałem w rynku.

Licznik statystyk systemu Windows 8 2023

Kiedy Windows 8 i 8.1 tracą wsparcie?

Jeśli korzystasz z systemu Windows 8 lub 8.1, minęła już data zakończenia standardowego wsparcia, czyli 10 lipca 2018 r. Nie jest to jednak powód do paniki; Standardowa obsługa oznacza po prostu, że system operacyjny nie otrzyma nowych, wymyślnych funkcji.

Ekran startowy systemu Windows 8 2023

Windows 8.1 nadal korzysta z aktualizacji zabezpieczeń, ale skończą się one 10 stycznia 2023 r. Ta data będzie oznaczać koniec rozszerzonego wsparcia, co oznacza aktualizacje zabezpieczeń, poprawki błędów i płatne wsparcie. Jeśli nie ma zabezpieczeń, podobnie jak w systemie Windows 7 lub Windows XP, możesz nie być w stanie płynnie uruchomić niektórych aplikacji systemu Windows 8.1 po upływie terminu. Nie oznacza to jednak, że nie możesz już z niego korzystać.

Czy po tej dacie możesz nadal korzystać z systemu Windows 8 lub 8.1?

Tak! Gdy nadejdzie 10 stycznia 2023 r., będzie to oznaczać, że Microsoft nie będzie już naprawiał żadnych pojawiających się luk w zabezpieczeniach. Nie jest to data samozniszczenia dla Windows 8 lub 8.1; nadal będzie działać dobrze.

Tryb tabletu Windows 8 2023

Niektóre popularne funkcje systemu Windows 8, takie jak „tryb tabletu”, zostaną wycofane z systemem Windows 11. Będzie on podobny do programu Internet Explorer, który nie jest już obsługiwany przez system Windows i zostanie usunięty w miarę zbliżania się systemu Windows 11. Dla tych, którzy są przyzwyczajeni do aplikacji Windows 8 / 8.1, trudno będzie je puścić. Dobrą wiadomością jest to, że nadal możesz korzystać z przestarzałej wersji tych funkcji w systemie Windows 8 / 8.1.

Czytać  Jak zainstalować system Windows 11 na nieobsługiwanych komputerach (i dlaczego nie powinieneś)

Czy po tej dacie powinienem nadal korzystać z systemu Windows 8 czy 8.1?

Naglące pytanie brzmi nie tyle „czy” możesz używać systemu Windows 8 lub 8.1 po tej dacie, ile „powinieneś”. Bez kolejnych aktualizacji zabezpieczeń dalsze korzystanie z systemu Windows 8 lub 8.1 może być ryzykowne.

Bezpieczeństwo Windows 8 2023

Największym problemem, jaki napotkasz, jest rozwój i wykrywanie luk bezpieczeństwa w systemie operacyjnym. Ponieważ Microsoft nie będzie ich już łatał, jest to dokuczliwa dziura w obronie twojego systemu.

Nie oznacza to jednak, że Windows 8.1 nagle ulegnie awarii po nadejściu terminu. W rzeczywistości wielu użytkowników nadal trzyma się systemu Windows 7, a ten system operacyjny stracił całe wsparcie w styczniu 2020 r.

Okazuje się, że utrata wsparcia nie oznacza od razu, że system operacyjny jest łatwym celem w świecie cyberbezpieczeństwa.

Wdrażając silny program antywirusowy, utrzymując dobrą zaporę sieciową i zachowując bezpieczeństwo w trybie online, możesz nadal korzystać ze starego systemu operacyjnego. W rzeczywistości są to wszystkie punkty, które omówimy w naszym przewodniku dotyczącym zabezpieczania systemu Windows 7 po terminie jego wsparcia.

Czy należy uaktualnić do systemu Windows 10 przed 2023 rokiem?

Jeśli chcesz nadal korzystać z systemu Windows 8 lub 8.1, możesz; nadal jest to bardzo bezpieczny system operacyjny. Jednak dla tych, którzy chcą uaktualnić do systemu Windows 10, nadal dostępnych jest kilka opcji.

Powszechnie wiadomo, że bezpłatna oferta aktualizacji online firmy Microsoft z Windows 8.1 do Windows 10 zakończyła się w 2016 roku, ale nadal istnieją sposoby na migrację z Windows 8.1 do najnowszej wersji Windows 10.

Windows 8 2023 Aktualizacja Windows10

Po pierwsze, możesz pobrać to, co jest znane jako Narzędzie do tworzenia multimediów w systemie Windows 10 i uruchom aktualizację „na miejscu”. Jeśli zamiast tego wolisz „czystą instalację”, wszystkie Twoje pliki i aplikacje zostaną usunięte. Mamy obszerny samouczek dotyczący korzystania z narzędzia Windows 10 Media Creation Tool, który pokazuje wszystkie szczegółowe kroki.

Biorąc pod uwagę możliwości migracji tego narzędzia, wydaje się, że migracja z Windows 8 / 8.1 do Windows 10 będzie obsługiwana co najmniej do stycznia 2023 roku, ale nie jest już bezpłatna. Aby aktywować, musisz kupić co najmniej ważną licencję na system Windows 10.

Kup Windows 8 2023 Win10

Niektórzy użytkownicy twierdzili, że nadal mogą uzyskać bezpłatną aktualizację do systemu Windows 10 z systemu Windows 8.1. Nie możemy zweryfikować tych twierdzeń. Możesz spróbować i sprawdzić, czy możesz pobrać aktualizację za darmo. W przeciwnym razie będziesz musiał kupić licencję Windows 10 online.

Czytać  Jak korzystać z układu Snap w systemie Windows 11 w systemie Windows 10

Czy można uaktualnić do systemu Windows 11 z systemu Windows 8 / 8.1?

Podczas gdy migracja do Windows 10 z Windows 7/8 / 8.1 jest całkowicie wykonalna, część Windows 11 staje się nieco trudna. Pojawiły się nowe wymagania sprzętowe i programowe, a spełnienie wymagań dotyczących zgodności może nie być łatwe.

Jednym z głównych wymagań jest gotowość Trusted Platform Module (TPM) 1.2, która jest możliwa tylko w przypadku sprzętu wyprodukowanego w ciągu ostatnich czterech do pięciu lat.

Okna 8 2023 Tpm

Aby to sprawdzić na urządzeniu z systemem Windows 8 / 8.1, wpisz tpm.msc z menu Uruchom i sprawdź, czy moduł TPM jest gotowy do użycia. Inne wymagania sprzętowe obejmują obsługę kart graficznych WDDM 2.0 i nowszych, obsługę zabezpieczeń opartych na wirtualizacji (VBS), wymagania dotyczące rozdzielczości ekranu Full HD (1080p), obsługę wideo HDR i wiele innych.

Nawet jeśli urządzenie z systemem Windows 8 / 8.1 spełnia te wymagania, nie można bezpośrednio uaktualnić systemu Windows 8 / 8.1 do systemu Windows 11 bez uprzedniej migracji do systemu Windows 10. Po uruchomieniu systemu Windows 10 uaktualnienie do systemu Windows 11 jest bezpłatne.

System Windows 10 będzie w pełni wspierany do czerwca 2025 r., więc nawet jeśli urządzenie z systemem Windows 8 / 8.1 nie jest zgodne z systemem Windows 11, należy uaktualnić go do systemu Windows 10.

Kończący się

Już wkrótce nadchodzi styczeń 2023 r., więc lepiej zdecyduj, czy nadal chcesz pozostać przy Windows 8 / 8.1. Jeśli Twoim głównym problemem jest używanie starego programu, który może nie być zgodny z systemem Windows 10, powinieneś wiedzieć, że istnieje tryb zgodności, który umożliwia uruchamianie starych programów systemu Windows w systemie Windows 10.

Czy planujesz nadal korzystać z systemu Windows 8 lub 8.1 po 2023 roku? Daj nam znać poniżej.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?