Czy AMD Ryzen jest dobry do gier? Najlepsze sprawdzone procesory AMD

Czy AMD Ryzen jest dobry do gier? Najlepsze sprawdzone procesory AMD

Czy AMD Ryzen jest dobry do gier? To dość częste pytanie od czasu premiery serii Ryzen w 2015 roku. Nawet dzisiaj uzasadnione debaty mogą się rozpocząć, gdy AMD nie jest w stanie konkurować w jakiś sposób z Intelem. Aby poprawnie odpowiedzieć na pytanie, musimy zagłębić się w szczegóły, w jaki sposób AMD rywalizowało z Intelem w dziedzinie procesorów i przedstawić dobre rekomendacje dotyczące procesorów Ryzen.

Dlaczego ludzie myślą, że procesory AMD nie nadają się do gier

Najpierw porozmawiajmy o tym, dlaczego ludzie uważają, że procesory AMD nie nadają się do gier. Był czas, kiedy było to zdecydowanie prawdą. Era AMD sprzed Ryzen została zdefiniowana przez ograniczone gniazdo i ciągłe ponowne wykorzystywanie tej samej podstawowej architektury procesora dla każdej generacji.

Przed Zen/Ryzen architektura, którą AMD wypuściło i na której iterowało, nazywała się Bulldozer. Wielką innowacją Bulldozera, gdy został wprowadzony na rynek w 2011 roku, była doskonała wydajność wielordzeniowa. Problem polegał na tym, że gry i większość aplikacji w tamtym czasie nie były jeszcze szczególnie dobrze zoptymalizowane pod kątem korzystania z wielu rdzeni procesora. Sytuacja pogorszyła się, gdy Intel miał wiodącą na rynku wydajność procesora na rdzeń, której nie tracił przez wiele lat.

To pokazuje, jak niebezpieczna może być fundamentalna modernizacja architektury procesora. Bulldozer zdecydowanie poprawił się dzięki swoim iteracjom, ale nigdy nie dogonił Intela pod względem wydajności w grach.

Jak premiera Ryzena to zmieniła

Ryzen i jego nowa architektura Zen pojawiły się w samą porę dla AMD. Intel, który od lat nie miał do czynienia z konkurencją, leniwie przebudował własne architektury i podniósł ceny niemalże według kaprysu.

AMD CPU do gier 2021 Ryzen

Kiedy Ryzen został wydany, całkowicie zaskoczył Intela pod względem ceny do wydajności we wszystkich zakresach. Nie tylko zbudowano więcej ulepszeń wielordzeniowych, ale wydajność pojedynczego rdzenia mieściła się teraz w zakresie oscylacji Intela, na tyle, że procesory Ryzen stały się dobre do gier. W przypadku dobrze zoptymalizowanych wielordzeniowych silników do gier, procesory Ryzen 5 mogą nawet całkowicie prześcignąć procesory Intel Core i5, co czyni je najlepszymi, jeśli grasz w coś takiego jak Crysis 3, z wiodącym silnikiem gier w branży.

Czy AMD Ryzen jest dobry w dzisiejszych grach?

Wciąż są gry, w których Intel i AMD trafiają na rynek, ale absolutnie AMD Ryzen jest dobre dla dzisiejszych gier! Nowsze generacje Ryzen mają jeszcze lepszą wydajność pojedynczego rdzenia i ceny na rdzeń. W połowie 2021 r. Ryzen 9 5900X praktycznie dominuje droższy Intel Core i9-11900K we wszystkich dziedzinach.

Intel utrzymuje tylko marginalną przewagę w grach, które w dużym stopniu opierają się na wydajności jednowątkowej, a nawet to ma bardzo malejące zwroty poza grami 120 Hz. Intel miał większą przewagę w tej dziedzinie, ale dziś marże wynoszą około 5 FPS za $ 50- 100 $ więcej na wyższym końcu.

AMD Cpus for Gaming 2021 Ryzen na Steam z Doom Eternal
Zgodnie z filmem demonstracyjnym Valve i wrażeniami praktycznymi, Steam Deck z APU Ryzen może grać w Doom Eternal w 800p i 60 FPS

Tak, procesory Ryzen są dziś świetne do grania. W rzeczywistości korzystają z nich dwie konsole obecnej generacji i Steam Deck!

Porozmawiajmy teraz o procesorach Ryzen do komputerów stacjonarnych, które można zdobyć na własny komputer.

Czytać  11 przydatnych flag Androida Chrome, które należy włączyć

Najlepsze procesory AMD do gier

Najlepszy APU Ryzen: Ryzen 5 5600G

 • Rdzenie: 6
 • Wątki: 12
 • Częstotliwość nominalna: do 4,4 GHz
 • Zintegrowana grafika: Vega
AMD CPU do gier 2021 Ryzen 5 5600g

ten Ryzen 5 5600G Jest to jeden z najnowszych i najlepszych procesorów graficznych AMD do komputerów stacjonarnych.

Powodem, dla którego chciałbyś kupić APU zamiast tradycyjnego procesora do gier, takiego jak ten wymieniony poniżej, jest to, że nie możesz znaleźć karty graficznej lub nie chcesz kupować taniej, której i tak się pozbędziesz … Zintegrowana grafika APU może służyć jako świetna sprawa, zwłaszcza jeśli nie masz nic przeciwko graniu w 720p i ustawieniach niskich/średnich dla wysokich szybkości klatek.

A po dodaniu oddzielnego procesora graficznego, jeśli taki jest cel, nadal masz dość potężny nowoczesny procesor Ryzen, który ma taką samą architekturę, jak inne procesory Ryzen 5000. Ten procesor z osobnym procesorem graficznym będzie więcej niż wystarczający do zasilania 120 -144 FPS w większości gier.

Niedostępne? Weź pod uwagę Ryzen 3 3200G, który ma podobny zintegrowany procesor graficzny, ale nadal jest przyzwoicie wydajnym czterordzeniowym rdzeniem do gier 60 FPS. Jest też znacznie tańszy.

Najlepszy budżetowy procesor Ryzen Gaming: Ryzen 5 1600 AF

 • Rdzenie: 6
 • Wątki: 12
 • Częstotliwość nominalna: do 3,6 GHz
AMD CPU do gier 2021 Ryzen 5 1600 Af

ten Ryzen 5 1600 AF to ulepszenie do Ryzen 5 1600, które w zasadzie czyni go nieco wolniejszym Ryzen 5 2600 … Innymi słowy, całkiem niezły procesor, choć o dziwnej nazwie!

Jeśli masz już kartę graficzną i szukasz z nią niedrogich gier 120+ FPS, Ryzen 5 1600 AF jest świetną opcją. W momencie pisania tego tekstu jego wydajność w przeliczeniu na dolara jest wciąż tak dobra, że ​​przewyższa niektóre nowsze produkty AMD, a to imponujące, jak na procesor oparty na architekturze Zen+.

Nie ma tutaj dyskretnego procesora graficznego, ale wystarczająca ilość surowej mocy procesora do wysokiej jakości gier, jeśli przyniesiesz kartę graficzną.

Niedostępne? Weź również pod uwagę Ryzen 3 3300X, potężny czterordzeniowy procesor w ulepszonej architekturze Zen 2.

Najlepszy procesor Ryzen do gier ze średniej półki: Ryzen 5 5600X

 • Rdzenie: 6
 • Wątki: 12
 • Częstotliwość nominalna: do 4,6 GHz
AMD CPU do gier 2021 Ryzen 5 5600x

ten Ryzen 5 5600X Jest to idealny procesor do gier ze średniej półki. To więcej niż potrzeba, aby zwiększyć 144+ FPS w ostatnich grach i powinno nawet zwiększyć 2-300 + FPS w lżejszych tytułach (takich jak Fortnite lub CS: GO). Oprócz posiadania 6 rdzeni i 12 wątków, tym, co naprawdę wyróżnia 5600X, jest architektura Zen 3, która dodatkowo zwiększa i tak już imponującą wydajność Zen 2.

Margines wydajności pojedynczego rdzenia nigdy nie był mniejszy niż w przypadku tej generacji procesorów Ryzen, a gdy cena zostanie zrównoważona, 5600X staje się niemal bezkonkurencyjnym procesorem do gier.

Najlepszy high-endowy procesor Ryzen do gier: Ryzen 7 5800X

 • Rdzenie: 8
 • Wątki: 16
 • Częstotliwość nominalna: do 4,7 GHz
AMD CPU do gier 2021 Ryzen 7 5800x

ten Ryzen 7 5800X to procesor AMD dla tych, którzy chcą osiągnąć najwyższą liczbę klatek na sekundę w grze. Chociaż istnieje wysokiej klasy procesor Ryzen 9 z dwukrotnie większą liczbą rdzeni, rzeczywista różnica w wydajności, jaką powoduje we współczesnych grach, jest absolutnie minimalna ze względu na ograniczenia obecnych silników gier.

Czytać  Recenzja smartfona AGM M7 4G LTE

Gdzie przesada Procesor Ryzen 9 5950X Byłoby to przydatne dla gracza, gdy jest również streamerem, ale szczerze mówiąc, Ryzen 7 powinien również działać całkiem dobrze w tym celu (lub jego wcześniejszy zintegrowany koder wideo na karcie graficznej).

W tym momencie dochodzisz do praktycznego limitu surowej wydajności procesora we współczesnych grach i całkiem rozsądnie, ponieważ konsole obecnej generacji są oparte na starszej architekturze Zen 2 z 8 rdzeniami, ale limitem znacznie mniejszej mocy i słabszym GPU .

Kup Ryzen 9, jeśli wpadnie Ci w oko lub jeśli spodziewasz się czegoś więcej niż tylko grania. W przeciwnym razie Ryzen 7 5800X to najlepsze miejsce, w którym można się zatrzymać, szukając najlepszego procesora AMD do gier.

Częste pytania

1. Ile rdzeni procesora potrzebuję do gry?

Jeśli próbujesz osiągnąć 60 klatek na sekundę w najnowszych grach, nowoczesny czterordzeniowy Ryzen 5 powinien załatwić sprawę. Aby uzyskać wyższą liczbę klatek na sekundę, będziesz chciał wybrać procesor sześciordzeniowy lub wyższy o doskonałej wydajności jednordzeniowej. Ryzen 7 powinien obsługiwać 144 Hz, a Ryzen 9 360 Hz i inne wysokie szybkości klatek.

2. Czy wielowątkowość wpływa na wydajność gry?

W większości przypadków nie. Tam, gdzie to się dzieje, dzieje się tak tylko wtedy, gdy przesyłasz strumieniowo również w tle, lub gra jest tak dobrze zoptymalizowana. W rzadkich scenariuszach wielowątkowych poprawa rzadko lub nigdy nie przekracza 5 do 10 procent w grach.

3. Czy mogę przetaktować procesor Ryzen?

TAk! Wszystkie procesory Ryzen, w komputerach stacjonarnych i laptopach, można podkręcać. Uważaj jednak na laptopy ze względu na ograniczenia termiczne i rozważ ulepszenie chłodzenia komputera stacjonarnego. Podkręcanie idzie w parze z utrzymaniem doskonałego chłodzenia i konserwacją komputera.

4. Co to jest APU? Dlaczego powinienem to zrobić?

APU to termin AMD na umieszczenie układu graficznego wbudowanego w procesor. Istnieją również pewne fundamentalne różnice, które sprawiają, że wydajność APU jest powiązana z szybkością pamięci RAM, co pozwala na bardziej namacalne ulepszenia przy podkręcaniu pamięci RAM.

5. Czy procesory Intel są lepsze od procesorów AMD?

Na wyższym poziomie wydajności wielordzeniowej nie ma wątpliwości: AMD dominuje dzięki Threadripperowi. Ale prawdopodobnie nie jest to rodzaj występu, którego szukasz.

W bardziej realistycznym zakresie ośmiu rdzeni lub mniej, procesory Intela generalnie tracą na cenie i mają tylko marginalną przewagę tam, gdzie są obecne.

To powiedziawszy, to naprawdę zależy od ceny i dostępności. Jeśli nie możesz zdobyć procesora Ryzen, a często nie możesz, konkurencyjny procesor Intela może być realną alternatywą. Co więcej, zintegrowana wydajność graficzna Intela zaczyna doganiać APU oparte na Ryzen Vega, chociaż może się to zmienić, gdy zamiast tego zaczną używać RDNA2. Koniecznie sprawdź to Intel kontra AMD, aby zobaczyć, który procesor jest lepszy.

I to jest! Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci dowiedzieć się wszystkiego, co chciałeś wiedzieć o procesorach Ryzen. Daj mi znać w komentarzach poniżej, jeśli masz więcej pytań!

Czy ten artykuł jest przydatny?