Co zrobić, jeśli system Windows się nie uruchamia

Co zrobić, jeśli system Windows się nie uruchamia

To straszny czas, w którym twój komputer nie uruchamia się na pulpicie. Być może Twój komputer uległ awarii i teraz nie można go odzyskać, a może po wyłączeniu wszystko było w porządku, ale teraz z jakiegoś powodu system Windows nie uruchamia się. Istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu rzeczy, a nawet możliwe, że problem nie występuje w systemie Windows, ale w systemie BIOS lub nawet w sprzęcie komputerowym.

Tutaj pokażemy, jak zidentyfikować problem, gdy system Windows nie uruchamia się i jak go naprawić.

1. Naprawa systemu Windows 10 podczas uruchamiania

System Windows 10 ma wbudowaną opcję naprawy startowej, która może skanować i naprawiać brakujące lub uszkodzone pliki systemu startowego.

Najszybszym sposobem uzyskania dostępu do narzędzia Startup Repair jest wyłączenie komputera podczas trzykrotnego uruchamiania. Zazwyczaj robisz to, po prostu przytrzymując przycisk zasilania na komputerze. Tak więc naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania komputera, gdy uruchamia się trzy razy z rzędu, a czwarty raz komputer załaduje narzędzie Windows 10 Startup Repair.

Alternatywnie możesz użyć dysku instalacyjnego systemu Windows 10 lub utworzyć dysk odzyskiwania systemu Windows 10.

Po uzyskaniu nośnika odzyskiwania włóż go do komputera, a następnie uruchom ponownie komputer. Powinien rozpocząć się bezpośrednio na nośniku odzyskiwania. (Jeśli nie, powinieneś mieć możliwość wybrania dysku odzyskiwania podczas uruchamiania komputera). Kliknij „Dalej” na ekranie konfiguracji systemu Windows, a następnie „Napraw komputer”.

Spowoduje to otwarcie opcji rozruchu, w których można rozwiązać wiele problemów z systemem Windows. Przejdź do „Rozwiązywanie problemów -> Opcje zaawansowane -> Naprawa podczas uruchamiania”.

Windows-Wont-Boot-Uruchamianie-Naprawa-Opcja

Po kliknięciu przycisku „Naprawa podczas uruchamiania” system Windows uruchomi się ponownie i przeskanuje komputer w poszukiwaniu plików systemowych, które może naprawić. (Może być wymagane uwierzytelnienie konta Microsoft.) Jeśli znajdzie problem, automatycznie go naprawi.

2. Zresetuj swój CMOS

Zresetowanie pamięci CMOS przywraca ustawienia BIOS do domyślnych wartości fabrycznych. Nie powinno to mieć negatywnego wpływu na komputer i może w rzeczywistości spowodować ponowne uruchomienie systemu Windows 10.

Zwykle możesz zresetować CMOS z BIOS-u (dostęp po dotknięciu F2, F8, Kasować lub klucz podobny do tego, który uruchamia Twój komputer).

Jeśli nie widzisz tej opcji, wyłącz komputer, odłącz go od sieci, a następnie spróbuj przytrzymać fizyczny reset na komputerze przez około pięć sekund. Następnie sprawdź, czy system Windows uruchamia się.

Istnieją inne, bardziej złożone sposoby resetowania CMOS, więc jeśli powyższe metody nie działają, możesz spróbować zresetować CMOS za pomocą tego przewodnika.

3. „Nie można uruchomić systemu Windows” 0xc00000f

Jednym z najczęstszych kodów błędów związanych z nieuruchamianiem się systemu Windows 10 jest powyższy kod. Najczęściej podawanym powodem jest błąd w BCD (lub dane konfiguracji rozruchu).

System Windows nie mógł uruchomić polecenia naprawy startowej

Najlepszym sposobem naprawienia tego błędu jest naprawa BCD. Postępuj zgodnie z instrukcjami w Porada 1 do momentu, w którym klikniesz „Napraw komputer”.

Czytać  Recenzja gimbala Hohem iSteady V2

Teraz zamiast przechodzić do naprawy uruchamiania, przejdź do „Rozwiązywanie problemów -> Wiersz polecenia”, a następnie wprowadź następujące polecenia:

Po tym ostatnim poleceniu wpisz exit W wierszu polecenia naciśnij klawisz Enter i uruchom ponownie komputer (bez włożonego nośnika instalacyjnego).

4. Sprawdź połączenia płyty głównej

Windows nie uruchamia się, sprawdza płytę główną

Jeśli podczas próby uruchomienia systemu Windows pojawi się całkowicie pusty ekran, jeśli masz rozsądną pewność, że warto zajrzeć do środka, aby upewnić się, że cały sprzęt jest włożony tak, jak powinien. To są główne elementy, o których powinieneś wiedzieć.

  • BARAN: Pamięć RAM ma postać małych, cienkich patyczków, które mogą łatwo odpaść, jeśli trafią na komputer. Współczesne laptopy zazwyczaj mają pamięć RAM we wnęce na dole, co oznacza, że ​​nie musisz otwierać wszystkiego, aby spojrzeć. Otwórz wnękę RAM (lub wieżę PC), wyjmij pamięć RAM i włóż ją ponownie, aby upewnić się, że jest prawidłowo podłączona.
  • Dysk twardy systemu operacyjnego: Inną możliwością jest odłączenie głównego dysku twardego z systemem Windows od płyty głównej (lub zasilacza). Mocno dociśnij kable SATA i upewnij się, że są one również podłączone do źródła zasilania.
  • Karty PCI-E: Jest mniej prawdopodobne, ale nadal możliwe, że odłączony procesor graficzny lub inne urządzenie PCI-Express może być przyczyną niepowodzenia uruchomienia pulpitu Windows 10. Upewnij się, że wszystko jest prawidłowo podłączone.

5. Sprawdź dyski flash i dyski zewnętrzne

Twój komputer może być skonfigurowany tak, aby priorytetowo traktować uruchamianie z dysku zewnętrznego, co oznacza, że ​​jeśli masz inny system operacyjny lub dysk odzyskiwania na pamięci USB i ta pamięć jest podłączona do komputera, komputer spróbuje uruchomić się z tego.

Jeśli takie zewnętrzne urządzenie pamięci masowej jest podłączone, system Windows może próbować uruchomić się z niego, ale nie powiedzie się, ponieważ nie jest do niego dołączone właściwe urządzenie zawierające pliki odzyskiwania. Usuń wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej przed uruchomieniem systemu Windows i sprawdź, czy to pomaga.

6. Błędy rekordu rozruchowego systemu Windows

Błędy rekordu rozruchowego są jedną z głównych przyczyn braku uruchamiania systemu Windows, ale na szczęście można je łatwo naprawić za pomocą kilku poleceń wiersza polecenia. Możesz zapoznać się z tym przewodnikiem, aby rozwiązać błędy Boot Record.

7. Użyj trybu awaryjnego, aby rozwiązać problem

Ilekroć mam do czynienia z problemem z systemem Windows, który powoduje, że system operacyjny nie działa, pierwszą rzeczą, którą robię, jest przejście w tryb awaryjny. Tryb awaryjny może szybko odpowiedzieć na wiele pytań, a także ułatwić ich rozwiązywanie. W trybie awaryjnym system Windows uruchamia się z minimalną wymaganą liczbą sterowników i tylko z niezbędnymi plikami systemu rozruchowego, więc wadliwy plik, program lub sterownik najprawdopodobniej nie zostaną załadowane w tym trybie, co ułatwia identyfikację i naprawę problemu.

Czytać  Jak wykonać czystą instalację systemu Windows za pomocą narzędzia Media Creation Tool

Chociaż istnieje wiele sposobów uzyskania dostępu do trybu awaryjnego, teraz, gdy system Windows 10 nie uruchamia się, mamy ograniczone możliwości. Jeśli kilka razy ponownie uruchomiłeś system Windows i nie powiodło się, system Windows automatycznie otworzy opcje rozruchu. Jeśli z jakiegoś powodu nie daje ci takiej możliwości (bardzo rzadko), możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy:

1. Uruchom ponownie komputer i gdy tylko Windows 10 spróbuje się załadować; odłącz zasilacz lub naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aby wymusić wyłączenie. Powtórz ten proces trzy do czterech razy, a system Windows powinien automatycznie załadować opcje rozruchu.

2. Możesz także spróbować kilkakrotnie nacisnąć klawisz F8 podczas próby uruchomienia systemu Windows i sprawdzić, czy ładuje opcje rozruchu. To najprawdopodobniej nie zadziała w systemie Windows 8/10, ponieważ czas rozruchu jest zbyt szybki, ale na wolniejszych komputerach może działać.

W opcjach rozruchu przejdź do „Rozwiązywanie problemów -> Opcje zaawansowane -> Ustawienia uruchamiania -> Uruchom ponownie”.

Windows-nie uruchamia się-restart

Po ponownym uruchomieniu komputera możesz wybrać tryb awaryjny z listy za pomocą klawisza numerycznego 4.

Windows-Wont-Boot-Tryb awaryjny

Po przejściu w tryb awaryjny możesz postępować zgodnie z przewodnikiem tutaj, aby rozwiązać problem z systemem Windows. Oto możliwe rzeczy, które możesz zrobić w trybie awaryjnym, aby rozwiązać problemy z systemem Windows (w tym problem z systemem Windows nie uruchamia się).

Ostatni zasób

Windows-nie uruchamia się-zachowaj-moje-pliki

Jeśli z jakiegoś powodu nic nie pomoże i jesteś pewien, że będziesz musiał wykonać czystą instalację systemu Windows 10 i stracić wszystkie dane w trakcie tego procesu, nadal istnieje nadzieja na uratowanie przynajmniej części twoich danych.

Możesz uruchomić komputer z dysku instalacyjnego lub odzyskiwania systemu Windows 10 (który opisaliśmy na początku tego artykułu), a następnie po uruchomieniu wybierz „Rozwiązywanie problemów -> Zresetuj ten komputer -> Zachowaj moje pliki”. Spowoduje to utworzenie kopii zapasowej i zapisanie wszystkich plików, dokumentów, obrazów itp. zapisanych w profilach użytkowników w systemie Windows 10 (i samych profilach). Programy, gry itp. zostaną usunięte. od osób trzecich.

Jesteś teraz?

Po przejściu wszystkich powyższych opcji powinieneś być w systemie Windows. Jeśli naprawa uruchamiania lub usuwanie błędów rejestru uruchamiania nie pomoże, przywrócenie lub zresetowanie komputera prawdopodobnie rozwiąże problem i można to zrobić z menu Start i trybu awaryjnego. Jednak te opcje mogą prowadzić do usunięcia niektórych ostatnich danych, ale przynajmniej będzie to miało miejsce w systemie Windows 10.

Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów, zapoznaj się z naszymi poprawkami dotyczącymi nieodpowiadających aplikacji systemu Windows i naszą listą najnowszych problemów z aktualizacją systemu Windows 10.

Czy ten artykuł jest przydatny?