Co to znaczy, że dane są „w roamingu”?

Co to znaczy, że dane są „w roamingu”?

Jeśli od jakiegoś czasu zaglądasz do ustawień telefonu, być może natknąłeś się na ustawienie o nazwie „roaming danych”. Jeśli ją włączyłeś, być może widziałeś przerażające wyskakujące okienko z informacją, że włączenie tej opcji może spowodować znaczne opłaty sieciowe. Jednak jeśli chodzi o wyjaśnienie, czym jest roaming danych, telefony zazwyczaj nie informują, do czego jest używany. Czym więc jest roaming danych i dlaczego miałbyś go włączyć, gdybyś mógł ponosić te opłaty?

Co to jest „roaming”

Najpierw zajmijmy się, co to znaczy, gdy telefon jest „roaming”. Roaming ma miejsce, gdy telefon wychodzi poza zasięg sieci i traci sygnał. Wykracza to nieco poza zwykłe wyjazdy na wiejskie obszary kraju; Oznacza to całkowite opuszczenie kraju! Gdy znajdujesz się w kraju, który znajduje się poza zasięgiem operatora sieci, Twój telefon jest teraz w roamingu. „Roaming danych” polega zatem na uzyskiwaniu danych, gdy są one poza zasięgiem Twojej sieci.

ostrzeżenie o roamingu danych

Ale jeśli jest poza siecią, w jaki sposób możesz uzyskać dane?

Jak działa roaming danych

Załóżmy, że jesteś obywatelem USA i zadowolonym klientem firmy America Telecoms, który zapewnia Ci sygnał telefoniczny i dane 4G. Chcesz wziąć urlop, więc postanawiasz pojechać na chwilę do słonecznej Hiszpanii. Gdy tam jesteś, nadal chcesz oglądać filmy i podcasty z YouTube na plaży, więc zabierz ze sobą telefon.

Jest jednak problem; America Telecoms nie jest obecna w Hiszpanii. Zajmują się teraz jedynie zapewnieniem gwiezdnych usług w Ameryce. Dlatego, gdybyś pojechał do Hiszpanii, zostałbyś bez sygnału telefonicznego. Jeśli miałeś odblokowany telefon, możesz wymienić kartę SIM u hiszpańskiego dostawcy, aby uzyskać tam dane. Ale co, jeśli Twój telefon jest zablokowany w America Telecoms i nie możesz zmienić karty SIM?

Aby rozwiązać ten problem i pomóc swoim klientom uzyskać sygnał bez względu na to, gdzie się znajdują, America Telecoms zawarło porozumienie z hiszpańską siecią España Móvil. America Telecoms twierdzi, że jeśli któryś z jego klientów wyjedzie do Hiszpanii i będzie chciał skorzystać z 4G, zadzwonić lub wysłać SMS-a, to Spain Móvil przejmie kontrolę i przekaże mu sygnał sieciowy, nawet jeśli klient jest użytkownikiem amerykańskim. W zamian America Telecoms będzie wspierać każdego klienta Spain Móvil pochodzącego z Hiszpanii.

Czytać  Co to jest system Wi-Fi Mesh i jak działa?

Wynik

Teraz, kiedy lecisz tym lotem do Hiszpanii, możesz użyć sygnału Spain Mobile, aby uzyskać 4G; istnieje jednak duża szansa, że ​​za korzystanie z zagranicznej sieci wejdą w grę dodatkowe opłaty. Aby uniknąć przypadkowego nagromadzenia ogromnego rachunku telefonicznego, Twój telefon nie połączy się automatycznie z siecią España Móvil po przyjeździe. Musisz ręcznie nakazać telefonowi połączenie, włączając roaming danych. Po zakończeniu możesz teraz korzystać z 4G za granicą bez zmiany karty SIM.

dostawca-roamingu danych

Po przybyciu do Hiszpanii z włączonym roamingiem zobaczysz, że nazwa Twojego operatora sieci zmieni się na coś w rodzaju „España Móvil (America Telecoms)”. Oznacza to tylko, że obecnie korzystasz z sieci España Móvil jako klient America Telecoms. Jeśli podróżowałeś z przyjacielem i korzystałeś z innej sieci, możesz zobaczyć wyskakujące okienko z inną hiszpańską nazwą odpowiadającą sieci, z którą zgodził się Twój dostawca.

Czym są te „ważne pozycje”?

Roaming jest bardzo przydatny, ale może wiązać się ze znacznymi dodatkowymi kosztami bazy danych i stawek za połączenia. Właśnie o tym ostrzega wyskakujące okienko po włączeniu roamingu danych. Różni operatorzy sieci mają różne opłaty w zależności od kraju, który odwiedzasz, więc upewnij się, że znasz wskazane opłaty przed podróżą, sprawdzając ich stronę internetową.

Aby znaleźć te opłaty, nie musisz wiedzieć, na którą sieć się przełączysz po dotarciu na miejsce. Po prostu wyszukaj ten, którego używasz w domu i sprawdź jego stawki roamingowe, a będzie on obowiązywał, gdy wyjedziesz za granicę, nawet po zmianie sieci. Upewnij się tylko, że wybrałeś właściwy kraj, ponieważ opłaty mogą się różnić w zależności od tego, dokąd się wybierasz.

europa-roaming danych

Jeśli masz szczęście, może się okazać, że roaming jest bezpłatny. Na przykład, jeśli jesteś w Europie, z przyjemnością dowiesz się, że UE zniosła opłaty roamingowe za podróżowanie w jej granicach, dzięki czemu możesz jechać z Francji do Włoch, nie martwiąc się w ogóle o koszty roamingu.

Czy to wpływa na Wi-Fi?

Nie! Opłaty za roaming nie wpłyną na połączenia Wi-Fi, z których korzystasz podczas pobytu. Jeśli Twój hotel ma WiFi lub znajdziesz kawiarnię z punktem dostępowym, możesz z niego korzystać po reklamowanej cenie (jeśli dotyczy) bez dodatkowych opłat. Roaming ma znaczenie tylko wtedy, gdy korzystasz z sieci komórkowej (takiej jak 4G) za granicą.

Czytać  Co to jest routing cebulowy i jak możesz odzyskać swoją prywatność?

Roaming danych między Wielką Brytanią a UE

Brexit oczywiście spowodował wiele komplikacji na wiele sposobów, których ludzie nie przewidzieli, kiedy głosowali. Podczas gdy Wielka Brytania korzystała z bezpłatnego roamingu w UE, gdy była częścią UE, teraz, gdy odeszła, sprawy są nieco bardziej skomplikowane.

Czym jest roaming danych w Wielkiej Brytanii?

Brexit oznacza, że ​​brytyjskie sieci komórkowe mogą, ale nie muszą, ponownie wprowadzić opłaty roamingowe, a kilka sieci należycie to wykorzystało. To frustrujące, ale przynajmniej pozwala nam odróżnić sieci, które rażąco pobierają pieniądze, od sieci, które robią trochę mniej (lub, dokładniej, sieci, które wierzą, że można zarobić więcej pieniędzy, przyciągając klientów za pomocą bezpłatnych usług. Roaming w UE).

Więc spójrz na naszą ścianę wstydu dla sieci, które ponownie wprowadzają opłaty roamingowe w UE, a następnie ścianę sławy dla sieci, które tego nie robią (na razie).

Sieci w Wielkiej Brytanii ponownie wprowadzają opłaty roamingowe w UE

  • Vodafone: 2 GBP dziennie, 8- i 15-dniowe karnety dostępne za 1 GBP dziennie
  • EE: 2 £ dziennie od stycznia 2022
  • Trzy: £2 za dzień od maja 2022

Sieci brytyjskie z bezpłatnym roamingiem w UE

  • O2 (dopuszczalny miesięczny limit 25 GB)
  • Tesco
  • Plusnet
  • Niebo mobilne
  • GiffGaff (20 GB miesięczny limit uczciwego wykorzystania)

Wędruj słodko wędrować

Chociaż na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste, czym jest „roaming”, koncepcja jest bardzo prosta! Jest to po prostu sposób na uzyskanie danych i sygnału sieciowego podczas pobytu za granicą. Jeśli w przyszłości wyjeżdżasz za granicę ze swoim telefonem komórkowym, warto sprawdzić opłaty roamingowe przed wyjazdem, aby sprawdzić, czy nadal możesz nadrobić zaległości w oglądaniu filmów podczas zwiedzania nowego kraju.

Gdy wędrujesz po świecie, chcesz, aby bateria działała, więc upewnij się, że tak się dzieje, rozwiązując niesławny problem rozładowania baterii w Usługach Play na telefonie z Androidem. Możesz także zobaczyć, jak naprawić dane mobilne, które nie działają na iOS i Androidzie.

Czy ten artykuł jest przydatny?