Co to jest Windows PATH i jak jest dodawany i edytowany?

Co to jest Windows PATH i jak jest dodawany i edytowany?

Najbardziej wydajnym sposobem wykonywania większości czynności w systemie Windows jest interfejs graficzny. Jednak od czasu do czasu musisz skorzystać z wiersza poleceń, aby rozwiązać problemy, zaprogramować lub po prostu popracować nad swoim nerdy cred.

Ale jeśli próbujesz uruchomić coś, co nie jest natywną częścią systemu Windows, musisz dodać to do zmiennej PATH. To mówi systemowi, gdzie szukać plików wykonywalnych, gdy o nie poprosisz.

Co to jest ŚCIEŻKA?

Zmienne środowiskowe przechowują dane o środowisku systemu, dzięki czemu system wie, gdzie szukać określonych informacji. Zmienna PATH jest jedną z bardziej znanych zmiennych środowiskowych, ponieważ istnieje na komputerach z systemami Windows, Mac i Linux i wykonuje na nich zadanie dość zorientowane na użytkownika. Jego rzeczywista forma to po prostu ciąg tekstowy zawierający listę ścieżek katalogów, których system będzie szukał za każdym razem, gdy zażądasz programu.

Przykład ścieżki Windows w Pythonie

To trochę jak dodawanie skrótu na pulpicie do wiersza poleceń. Zamiast wpisywać „C: Users nazwa użytkownika AppData Local Programs Python Python38-32 python.exe”, aby uruchomić Pythona, możesz dodać folder zawierający plik do zmiennej PATH i po prostu wpisać „python” do uruchomić w przyszłości. Zrób to dla dowolnego programu, niezależnie od tego, czy uruchamia on GUI (np. Notatnik), czy działa w interfejsie wiersza poleceń (np. Python).

Uruchom Windows Path Charmap

W systemie Windows PATH (zgodnie z konwencją pisane wielkimi literami, ponieważ system plików Windows NTFS nie rozróżnia wielkości liter) domyślnie wskazuje katalogi „C: Windows” i „C: Windows system32”.

Jeśli napiszesz charmap w wierszu poleceń otrzymasz ogromną listę znaków Unicode, które możesz na przykład skopiować i użyć. „Notatnik” uruchamia Notatnik, „msinfo32” zawiera listę specyfikacji komputera i tak dalej.

Programy te można również uruchomić za pomocą GUI. Ale jeśli już pracujesz w wierszu poleceń, uruchamianie programów przez samo wpisanie ich nazw jest o wiele łatwiejsze. Jest to szczególnie ważne, jeśli próbujesz uruchomić program, który będzie się otwierał i uruchamiał w interfejsie wiersza poleceń, taki jak Python lub Node.js.

Jak edytować zmienną PATH?

Interfejs graficzny systemu Windows jest dość prosty, więc jest to prawdopodobnie najlepszy sposób na edycję PATH dla większości ludzi.

Czytać  Zrozum „Twoja lokalizacja jest obecnie używana” w systemie Windows

Korzystanie z GUI systemu Windows

1. Otwórz „Właściwości systemu” i przejdź do zakładki „Zaawansowane”. Najłatwiej to zrobić, wpisując environment variable na pasku wyszukiwania systemu Windows i kliknij „Edytuj zmienne środowiska systemowego”.

Wyszukiwanie właściwości systemu Windows ścieżka

Możesz też przejść do „Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> System” i kliknąć „Zaawansowane ustawienia systemu”; pisze sysdm.cpl w poleceniu Uruchom; lub kliknij prawym przyciskiem myszy „Ten komputer”, wybierz „Właściwości” i kliknij „Zaawansowane ustawienia systemu”. Wszyscy idą w to samo miejsce.

2. Po przejściu na zakładkę „Zaawansowane” kliknij „Zmienne środowiskowe…”

Zaawansowane właściwości systemu ścieżki Windows

3. W górnym polu znajdują się zmienne użytkownika, co oznacza, że ​​modyfikacje będą dotyczyć tylko Twojego konta. Jeśli masz wiele kont na komputerze i chcesz, aby zmiany wpłynęły na wszystkie z nich, edytuj dolne pole zawierające zmienne systemowe.

Zmienne środowiskowe ścieżki systemu Windows

4. Wybierz zmienną ścieżki użytkownika lub systemową (nie daj się zwieść wielkości liter; ścieżka i ścieżka są takie same w systemie Windows), którą chcesz edytować i kliknij przycisk „Edytuj…” pod obrazem.

Zmienna środowiskowa edycji ścieżki systemu Windows

5. Jeśli masz już ścieżkę do folderu, który chcesz dodać, po prostu kliknij „Nowy” i wklej pełną ścieżkę (nie bezpośrednio do pliku wykonywalnego, tylko do folderu, który go zawiera). Wklejam ścieżkę do mojego katalogu NodeJS, aby móc używać JavaScript w wierszu poleceń.

Zmienna środowiskowa edycji ścieżki systemu Windows Nowa

6. Jeśli wolisz przeglądać folder i wybrać go ręcznie, użyj przycisku „Przeglądaj”, aby przejść do folderu, w którym znajduje się plik wykonywalny, i naciśnij przycisk „OK”, gdy tam będziesz.

Ścieżka Windows Edycja zmiennych środowiskowych Węzeł przeglądania

7. Jeśli chcesz, aby Twój program uruchamiał się trochę szybciej, możesz użyć przycisków „W górę” i „W dół”, aby przenieść folder bliżej góry, aby szybciej pojawiał się w przeszukiwaniu katalogów.

8. Otwórz nowe okno wiersza polecenia i przetestuj swój program, wpisując nazwę pliku wykonywalnego, który chcesz uruchomić. Nie będzie działać w bieżącym oknie, ponieważ nadal używasz starej zmiennej PATH.

Edytuj zmienne PATH za pomocą wiersza poleceń

Interfejs graficzny systemu Windows 10 jest bardzo przydatny i powinien spełniać potrzeby większości ludzi, ale jeśli potrzebujesz użyć wiersza poleceń do ustawienia PATH i zmiennych środowiskowych, możesz też.

Czytać  Jak podłączyć ekran laptopa jako zewnętrzny monitor w systemie Windows

1. Otwórz wiersz polecenia jako administrator, a następnie wprowadź polecenie set.

2. Przewiń listę tras, a następnie znajdź zmienną, którą chcesz edytować. ten nazwa zmiennej to część przed znakiem „=”, the zmienna wartość to tył, który zmieni nazwę katalogu, na który ma wskazywać.

Co to jest zmienna środowiskowa edycji ścieżki Windows Cmd 1?

3. Mając to na uwadze, aby edytować TRASĘ, wprowadź następujące polecenie:

Ścieżka systemu Windows Cmd Setx

Możesz użyć następującego kodu, aby ustawić ŚCIEŻKĘ systemu z wiersza polecenia. (Wykonaj jako administrator). Aby użyć go do skonfigurowania ścieżki użytkownika, po prostu usuń /M.

Jeśli masz problemy, dobrym pomysłem jest zapoznanie się ze znanymi problemami i poprawkami dotyczącymi setx polecenie obcina zmienną do 1024 znaków lub w inny sposób zmienia zmienne. Zdecydowanie najpierw wykonaj kopię zapasową zmiennych ścieżki użytkownika i systemu.

Częste pytania

1. Dlaczego powinienem edytować PATH?

Możliwe, że jeśli to czytasz, natrafiłeś na coś, co wymaga dodania tego do zmiennej PATH, więc prawdopodobnie to powinieneś zrobić. Jeśli jednak chcesz tylko dodać coś do swojej PATH, aby uzyskać łatwiejszy dostęp, to też jest w porządku. Tylko upewnij się, że nie koliduje z programami o wyższym priorytecie.

2. Czy istnieje limit długości PATH systemu Windows?

Tak, są. Dlatego entuzjaści zmiany PATH powinni pamiętać, że limit wynosi 260 znaków.

3. Czy mogę wyłączyć limit długości PATH Windows?

Jeśli możesz! Przejdź do Edytora rejestru, a następnie przejdź do:

W prawym panelu kliknij dwukrotnie wpis o nazwie „LongPathsEnabled”, a następnie zmień wartość „Dane wartości” z 0 na 1. Kliknij OK i gotowe.

Jaki jest limit długości ścieżki systemu Windows?

Gotowy do kopania pod maską Windows? Następnie przejdź do naszych ulubionych sztuczek rejestru systemu Windows. Lub jeśli szukasz czegoś nieco lżejszego, sprawdź naszą listę najlepszych motywów systemu Windows 10.

Czy ten artykuł jest przydatny?