Co to jest rozdzielczość ekranu i dlaczego jest ważna?

What Is Screen Resolution And Why Does It Matter Featured

Niesamowita jakość wideo jest tym, czego wszyscy chcą, ale czy naprawdę wiesz, jaka jest rozdzielczość ekranu i co oznaczają liczby? Chociaż rozdzielczość zdecydowanie ma znaczenie, wybór odpowiedniego wyświetlacza, monitora lub telewizora oznacza wiedzę, jak wybrać najlepszy dla swoich potrzeb.

Co to jest rozdzielczość ekranu?

Najpierw określmy rozdzielczość ekranu. Ekran komputera wykorzystuje miliony pikseli do wyświetlania obrazów. Te piksele są ułożone w siatkę poziomo i pionowo. Liczba pikseli w poziomie iw pionie jest wyświetlana jako rozdzielczość ekranu.

Rozdzielczość ekranu jest zwykle zapisywana jako 1024 x 768 (lub 1366 x 768, 1920 x 1080). Oznacza to, że ekran ma 1024 pikseli w poziomie i 768 pikseli w pionie (lub 1366 pikseli w poziomie i 768 pikseli w pionie itd.).

Jeśli nie wiesz, jaka jest rozdzielczość ekranu, możesz ją znaleźć za pomocą tego darmowe narzędzie.

rozdzielczość-ekranu-01-znajdź-rozdzielczość-ekranu

Rozmiar ekranu a rozdzielczość ekranu

Oprócz rozdzielczości, kolejnym czynnikiem do rozważenia jest rozmiar ekranu. Rozmiar ekranu to fizyczny pomiar przekątnej ekranu. Rozmiar ekranu jest mierzony w calach, na przykład 5”, 10”, 13”, 17” itp.

rozdzielczość-ekranu-02-rozmiar-ekranu

Rozmiar ekranu i rozdzielczość ekranu nie są bezpośrednio powiązane. Na przykład możesz mieć tablet 10,6” o rozdzielczości 1920 x 1080 i monitor biurkowy 24” o tej samej rozdzielczości. Ponieważ rozdzielczość obu urządzeń jest taka sama, będą one w stanie wyświetlić dokładnie ten sam obraz (pod względem liczby pikseli), tylko obraz na ekranie komputera będzie wyglądał na znacznie większy ze względu na większe fizyczne wymiary urządzenia. wyświetlacz.

Jednak większy obraz będzie również bardziej rozmyty, ponieważ odległość między punktami jest większa (to znaczy gęstość pikseli mierzona w pikselach na cal (ppi) jest mniejsza).

Podobnie dwa monitory o tym samym rozmiarze fizycznym mogą mieć różne rozdzielczości. W takim przypadku monitor o wyższej rozdzielczości będzie mógł zmieścić więcej na jednym ekranie. Obrazy będą mniejsze, ale ostrzejsze, ponieważ odległość między pikselami będzie mniejsza.

Jak wpływa na Ciebie rozdzielczość ekranu?

Jeśli podążałeś tak daleko, prawdopodobnie już doszedłeś do wniosku, że jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, większy jest lepszy. Niekoniecznie tak jest.

rozdzielczość-ekranu-03-różne-rozmiary-ekranu1

Przy dwóch ekranach o identycznej wielkości, ekran o wyższej rozdzielczości wyświetla więcej i mniej się przewija. Ponadto obraz jest ostrzejszy.

Jednak kompromis polega na tym, że obraz będzie również mniejszy. To męczy oczy, aw skrajnych przypadkach może być konieczne powiększenie obrazu, aby zobaczyć go prawidłowo. To faktycznie powoduje, że widzisz mniej na ekranie i używasz niższej rozdzielczości. Jaki jest sens kupowania urządzenia o wyższej rozdzielczości, kiedy nie będziesz w stanie z niego efektywnie korzystać? Dotyczy to zwłaszcza smartfonów, tabletów i innych małych urządzeń.

Co to jest rozdzielczość ekranu i dlaczego jest ważna?  Smartfon

Być może myślisz, że nawet jeśli desperacko nie potrzebujesz bardzo wysokiej rozdzielczości, ponieważ jest ona dostępna, dlaczego jej nie zdobyć? Powodów jest kilka.

Pierwsza to pieniądze. Ekrany o super wysokiej rozdzielczości kosztują więcej, niezależnie od rozmiaru ekranu.

Drugi powód ma charakter techniczny. Wysokie rozdzielczości wymagają więcej zasobów. Jeśli ustawisz częstotliwość odświeżania ekranu na 60 Hz, karta graficzna będzie odświeżać klatkę 60 razy na sekundę. Dla większości ludzi 60 Hz jest niskie i wybraliby 120 Hz lub 144 Hz, jeśli to możliwe. Im wyższa rozdzielczość, tym większe obciążenie karty graficznej. Dzieje się tak, ponieważ każdy piksel na ekranie jest aktualizowany w tym samym czasie. Więcej pikseli oznacza wyższe napięcie.

Czytać  Co to jest system Wi-Fi Mesh i jak działa?

Podczas gdy 1920 x 1080 x 60 FPS jest w porządku nawet w przypadku kart wideo z niższej półki, wyższe rozdzielczości i częstotliwości odświeżania stanowią wyzwanie nawet dla kart z wyższej półki.

Potrzebujesz HD, 4K itp.?

Oprócz samych liczb musisz teraz wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak HD, 4K, 8K i UHD. Wielka zmiana z telewizji analogowej na cyfrową pokazuje różnicę w klarowności HD lub wysokiej rozdzielczości. Dzięki HD automatycznie uzyskujesz proporcje 16:9, podobnie jak w kinie, wraz z rozdzielczościami 720p (1280 x 720) i 1080p (1920 x 1080). Mniej powszechna jest 1080i, która dzieli rozdzielczość na dwie grupy po 540 linii każda. Wszystko to oznacza, że ​​uzyskasz znacznie ostrzejszy obraz.

Co to jest rozdzielczość ekranu i dlaczego jest ważna?

Ale potem wprowadzono 4K. Wyświetlacze te zaprojektowano tak, aby pokazać jeszcze więcej szczegółów dzięki znacznie wyższej rozdzielczości, od 3840 x 2160 do 4096 x 2160. Są idealne do wyświetlania najdrobniejszych szczegółów, które pojawiają się w grach i filmach. Jednak nie ma sensu wybierać rozdzielczości 4K, chyba że masz do tego stworzone gry i filmy. Jednak coraz więcej gier, filmów, a nawet programów telewizyjnych powstaje w 4K.

Na razie HD wystarcza większości użytkowników i stało się standardem dla nowoczesnych ekranów, od urządzeń mobilnych po telewizory z dużym ekranem. Wyświetlacz HD 1080p zapewnia niesamowitą klarowność i jakość w dość przystępnej cenie. Często można znaleźć telewizory 4K w bardziej przystępnych cenach, chociaż wszystko, co nie jest w 4K, będzie nadal wyświetlane w jakości HD.

Nowy złoty standard rozdzielczości to 8K. Podobnie jak 4K w przypadku HD, 8K podwaja rozdzielczość 4K do 7680 x 4320. Oczywiście telewizory 8K są droższe, a opcje wyświetlania są na razie ograniczone.

Inną często spotykaną opcją jest UHD. Technicznie to tylko 4K. Ultra HD (UHD) odnosi się do dolnej granicy zakresu rozdzielczości 4K przy 3840 x 2160.

Jaką rozdzielczość ekranu wybrać? W przypadku małych urządzeń, takich jak telefony, nie potrzebujesz najwyższej dostępnej jakości, ponieważ jest to mniejszy ekran. Zaoszczędź pieniądze i pomiń telefony 4K. Ale jeśli chcesz wspaniałych wrażeń kinowych, zdecydowanie warto wybrać wyższą rozdzielczość dla większego monitora komputerowego lub telewizora.

Co to jest natywna rozdzielczość ekranu?

Jeśli kupujesz komputer, telefon, tablet lub telewizor, możesz natknąć się na termin „natywna rozdzielczość ekranu” lub „natywna rozdzielczość”. Wszystko to oznacza, że ​​jest to rozdzielczość domyślna i zazwyczaj najwyższa możliwa dla tego konkretnego urządzenia. Twoje urządzenie może obsługiwać niższe rozdzielczości, co może być konieczne w zależności od Twoich potrzeb. Zwykle obok niego znajduje się „zalecane” w ustawieniach rozdzielczości urządzenia.

Co to jest rozdzielczość ekranu i dlaczego jest ważna?

Zaleca się jednak, aby nie próbować omijać natywnej rozdzielczości ekranu i ją zwiększać. Zwykle system automatycznie obniża rozdzielczość, co może powodować rozmazany lub ziarnisty obraz. Nawet jeśli spróbujesz skalować ręcznie, jakość obrazu nie będzie wyglądać tak dobrze, jak jego natywna rozdzielczość. Ta rozdzielczość jest określana przez sprzęt systemowy i nie można jej zmienić bez zmiany samego sprzętu. Wtedy lepiej kupić urządzenie o wyższej rozdzielczości.

Czytać  Co to znaczy, że dane są „w roamingu”?

LED kontra OLED

Jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, kolejnym elementem do rozważenia jest dioda LED kontra OLED. Nie chodzi o to, że koniecznie zmieniają rozdzielczość ekranu, ale każda technologia wpływa na jasność i ostrość pikseli na ekranie.

Co to jest rozdzielczość ekranu i dlaczego jest ważna?  oled

Dzięki diodom LED wszystkie piksele na ekranie są włączone przez cały czas. Świetlna migawka za ekranem w razie potrzeby rozjaśnia lub przyciemnia piksele. Dzięki OLED świecą tylko te piksele, które muszą się zapalić. Działają podobnie do ekranów plazmowych z warstwą węglową za ekranem aktywowaną, gdy uderzy w nią prąd.

Dzięki oświetleniu pikseli tylko w razie potrzeby, czerń jest znacznie ostrzejsza dzięki OLED. W przypadku diod LED możesz zauważyć, że czerń jest bardziej szara. W rezultacie ekrany OLED często wydają się mieć ostrzejszą i wyraźniejszą rozdzielczość ekranu.

Jednak ekrany OLED mogą mieć problemy z wypalaniem, podobnie jak ekrany plazmowe, więc jeśli ekran ma tendencję do pozostawania na tym samym ekranie przez długi czas, dioda LED jest lepsza.

Częste pytania

1. Czy powinienem kiedykolwiek wybrać niższą rozdzielczość ekranu?

Jedynym przypadkiem, w którym należy ustawić rozdzielczość ekranu na niższą niż rozdzielczość natywna lub maksymalna, jest sytuacja, gdy aplikacja, wideo, program lub cokolwiek innego, co próbujesz oglądać, jest zoptymalizowane tak, aby wyglądało najlepiej tylko w określonej rozdzielczości. Na przykład starsze programy telewizyjne są często wyświetlane z czarnymi pasami po obu stronach, ponieważ ich rozciągnięcie w celu dopasowania do rozdzielczości i rozmiaru ekranu nowoczesnych telewizorów sprawia, że ​​wyglądają na rozmyte.

Jeśli coś, co próbujesz wyświetlić, wydaje się rozciągnięte i niewyraźne, stopniowo zmniejszaj rozdzielczość, aby sprawdzić, czy to pomaga. Na przykład na YouTube niektóre filmy wyglądają lepiej w 480p niż w 1080p. Tak po prostu zostały pierwotnie sfilmowane.

2. Czy mogę po prostu wymienić ekran laptopa, aby zwiększyć rozdzielczość ekranu?

Nie jest to zalecane. Ekran laptopa został zaprojektowany do współpracy ze sprzętem wewnętrznym. Jeśli twoja karta graficzna nie jest zaprojektowana do pracy w wyższej rozdzielczości, może przegrzać twój laptop. To problem ze zgodnością. To tak samo, jak twoja płyta główna laptopa może tylko do pewnego stopnia uaktualnić pamięć RAM.

3. Czy mogę kupić monitor o wyższej rozdzielczości, aby zwiększyć rozdzielczość natywną?

Tak i nie. Wszystko zależy od maksymalnej wydajności twojego GPU. Podczas gdy monitor dostarczany z komputerem stacjonarnym lub laptopem może na przykład osiągać maksymalną rozdzielczość 720p, procesor graficzny może obsługiwać rozdzielczości do 1080p. Sprawdź specyfikację GPU przed zakupem nowego monitora. Jeśli Twój procesor graficzny nie obsługuje wyższych rozdzielczości, na nowym monitorze uzyskasz tylko natywną rozdzielczość.

4. Czy niższa rozdzielczość ekranu zużywa mniej energii?

TAk. Jednak zwykle to nie wystarczy, aby zrobić dużą różnicę. Jeśli naprawdę chcesz zmniejszyć zużycie energii, zwłaszcza w przypadku urządzeń mobilnych, wybierz ekran OLED. Włączając jednocześnie mniej pikseli, urządzenie zużywa mniej energii, co sprawia, że ​​bateria działa nieco dłużej.

Zazwyczaj lepszy czas pracy na baterii można uzyskać, zmieniając ustawienia systemowe. Na przykład możesz wydłużyć żywotność baterii przełącznika Nintendo, po prostu zmniejszając jasność.

Czy ten artykuł jest przydatny?