Co to jest przekaźnik prywatny iCloud + firmy Apple?

Co to jest przekaźnik prywatny iCloud + firmy Apple?

Wraz ze wzrostem wysiłków na rzecz zapewnienia użytkownikom Internetu większej prywatności, Apple jest na czele, pomagając swoim klientom czuć się bezpieczniej. Mając to na uwadze, wprowadzi iOS 15 (dostępny tej jesieni) Apple iCloud + prywatne przesyłanie strumieniowe. Chociaż nazwa może być nieco trudna, jej przypadek użycia z pewnością nie jest. Możesz pomylić to z VPN, ale tak naprawdę nie tego zamierzał Apple. Przyjrzyjmy się, czym jest Private Relay i co zrobi dla Ciebie jako klienta Apple.

Co to jest przekaźnik prywatny?

Kiedy patrzysz na Relay, ważne jest, aby zrozumieć, że zasadniczo różni się od VPN. VPN maskuje Twoją rzeczywistą lokalizację przed dostawcą usług internetowych i niezależnie od odwiedzanej witryny. Chociaż nie zawsze jest to prawdą, w wielu przypadkach VPN nadal dokładnie wie, które witryny odwiedzasz. Ponownie, nie dotyczy to wszystkich (dobrych) sieci VPN, ale tak się dzieje.

Z drugiej strony, według Apple, Private Relay „zapewnia, że ​​ruch wychodzący z twojego urządzenia jest szyfrowany, aby nikt nie mógł go przechwycić i odczytać”. Co więcej, Private Relay działa za pośrednictwem dwóch oddzielnych przekaźników internetowych, co oznacza, że ​​nikt, w tym Apple, nie będzie znał Twojej lokalizacji, adresu IP ani aktywności przeglądania. To świetna wiadomość dla miłośników prywatności.

Prywatny przekaźnik ICloud Co to jest?

Na Światowej Konferencji Deweloperów, Apple stwierdził, że prywatny przekaźnik przechodzi przez podwójne serwery proxy. Jeden z nich należy do Apple, a drugi do dostawcy treści. Cały ruch przechodzący przez przekaźnik prywatny jest szyfrowany. Drugi serwer nie dowiaduje się, skąd pochodzą Twoje oryginalne dane lub żądania. Reszta tego, jak działa Private Relay, staje się dość techniczna, ale ostatecznie musisz wiedzieć, że Apple w dużej mierze upewnia się, że miejsce docelowe, którego szukasz, wie o tobie jak najmniej.

Co nie jest nadawaniem prywatnym?

Prywatny przekaźnik ICloud bez

Jak na razie Private Relay brzmi całkiem nieźle. To prawda, że ​​oddajemy wiele udziałów w ręce Apple, ale oni zasłużyli na to, stawiając stopy w prywatności. Nie oznacza to, że przekaźnik prywatny jest doskonały, ponieważ ma pewne ograniczenia.

  • Na początek Private Relay nie ominie żadnych ograniczeń geograficznych. Jest to ważne, ponieważ jest to główna różnica między Private Relay a VPN. Na przykład ludzie na całym świecie używają VPN, aby uzyskać dostęp do Netflix spoza ich kraju, w którym dostępne są inne treści. Private Relay w niczym nie pomaga.
  • Wszystko, co robisz w sieci lokalnej, na przykład w pracy lub szkole, prawdopodobnie nie zostanie zaszyfrowane. Kiedy używasz iPhone’a lub Maca w kampusie lub w biurze, istnieje duża szansa, że ​​przekaźnik prywatny nie jest dostępny. Ta funkcja jest faktycznie przeznaczona do użytku w sieciach publicznych. Innymi słowy, jeśli twoja praca chce zablokować prywatne nadawanie, może to zrobić.
  • Private Relay jest przeznaczony do przeglądania stron internetowych i niewiele więcej. Nie oznacza to, że Apple nie może później dodać więcej funkcji, ale funkcja Private Relay została naprawdę zaprojektowana, aby chronić Cię podczas przeglądania sieci. Dotyczy to głównie Safari, przynajmniej na razie, dopóki nie dowiemy się, czy przeglądarki innych firm również będą mogły skorzystać z tej funkcji.
  • To zła wiadomość dla rodziców, ponieważ Private Relay może ominąć wszelkie kontrole rodzicielskie ustawione na poziomie routera. Ponieważ ruch wychodzący z Twojego urządzenia jest szyfrowany, Twój router nie zna miejsca docelowego, więc nie będzie w stanie zablokować niechcianych wyszukiwań przez Twoje dzieci. Z drugiej strony, Private Relay nie wpłynie na czas korzystania z ekranu, więc przynajmniej nadal jest dostępny pewien poziom wsparcia rodzicielskiego.
Czytać  Jak podłączyć kontroler Xbox One do urządzenia z systemem Android

Kto będzie mógł korzystać z prywatnego przekaźnika?

Prywatność prywatnego przekaźnika ICloud

Apple prawdopodobnie wyda więcej szczegółów po uruchomieniu macOS Monterey i iOS 15, ale na razie każdy, kto ma konto iCloud +, będzie mógł korzystać z Private Relay. iCloud + to subskrypcja premium Apple dla iCloud i na szczęście nie wymaga żadnego wzrostu cen. Jeśli obecnie subskrybujesz dowolny plan iCloud (50 GB lub więcej), będziesz mógł skorzystać z prywatnego przesyłania strumieniowego. Co więcej, abonenci iCloud + będą mogli korzystać z Hide My Email i nieograniczonego bezpiecznego nagrywania wideo HomeKit.

Dodatkowe ograniczenia

Prywatny przekaźnik światowy ICloud

W miarę jak Apple zbliża się do uruchomienia przekaźnika prywatnego, zawarli już pewne wytyczne, że nie będzie on dostępny w niektórych krajach. , . Jedynym przedstawionym uzasadnieniem były „ograniczenia regulacyjne”. Obecnie kraje te obejmują Arabię ​​Saudyjską, Chiny, Białoruś, Kolumbię, Egipt, Ugandę, RPA, Turkmenistan i Kazachstan. Ponadto, jak wspomniano powyżej, obecnie oczekuje się, że przekaźnik prywatny będzie dostępny tylko dla Safari. Okaże się, czy Apple wprowadzi tę funkcję w przeglądarkach innych firm, takich jak Chrome i Edge.

Jak korzystać z prywatnego przekaźnika

Prywatny przekaźnik ICloud Jak

Aby rozpocząć, potrzebujesz urządzenia Apple z systemem iOS 15, iPadOS 15 i/lub macOS Monterey. Potrzebna będzie również subskrypcja aktualnego planu iCloud. Na iPhonie lub iPadzie przejdziesz do „Ustawienia -> Apple ID -> iCloud -> Przekaźnik prywatny” i upewnij się, że przekaźnik prywatny jest włączony. Na komputerze Mac przejdziesz do „Preferencje systemowe (logo Apple w lewym górnym rogu) -> Apple ID -> iCloud” i kliknij pole Private Broadcast. IOS 15, iPadOS 15 i macOS Monterey mają pojawić się jesienią tego roku.

Końcowe przemyślenia

Nawet jeśli Private Relay nie jest dla Ciebie, trudno wątpić, że duplikujesz prywatność użytkownika. Na razie Private Relay brzmi świetnie dla użytkowników Apple. To powiedziawszy, nadal trzeba go przetestować, aby dokładnie zobaczyć, jak dobrze to pomaga. Wkrótce poznamy tę odpowiedź.

Czytać  Kompletny przewodnik po udostępnianiu lokalizacji w systemie iOS

.

Czy ten artykuł jest przydatny?