Co to jest Nvidia DLSS i jak jest używana?

Co to jest Nvidia DLSS i jak jest używana?

Jeśli kupiłeś procesor graficzny NVIDIA z serii 2000 lub 3000, prawdopodobnie wiesz już o wspaniałej nowej funkcji w tych liniach produktów: ray tracingu. Być może nie wiesz, że pod parasolem możliwości ray tracingu firmy NVIDIA kryje się kolejna, jeszcze bardziej rewolucyjna funkcja: Deep Learning Super Sampling (DLSS). Choć brzmi to jak kęs, to, co robi, jest niezwykle proste i całkowicie niesamowite dla graczy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o DLSS, jak ewoluowała technologia i jak zacząć korzystać z DLSS już dziś.

Co to jest DLSS i jak to działa?

Krótko mówiąc, DLSS umożliwia bezpłatne uruchamianie gier w wyższych rozdzielczościach i wyższej liczbie klatek na sekundę.

W wersji DLSS 1.0 pobierał nieruchome obrazy klatek gier działających w niskiej rozdzielczości i mocno aliasowane, a następnie używał tych obrazów do generowania wysokiej jakości wersji tych obrazów. W końcu przekazał nieruchome obrazy i ich wysokiej jakości odpowiedniki grupie superkomputerów, która nauczyła się rozpoznawać aliasowane i niskiej rozdzielczości ramki oraz generować w odpowiedzi wysokiej jakości ramki o wysokiej rozdzielczości.

Porównanie DLSS

Chociaż każda pojedyncza gra wymagała najpierw „przeszkolenia” przez NVIDIA, gdy sztuczna inteligencja NVIDIA była w stanie z powodzeniem rozpoznawać ramki o niskiej jakości i wykorzystywać je do generowania kopii wysokiej jakości, dzięki włączeniu DLSS, gracze mieli znacznie większą kontrolę nad swoim doświadczeniem. Jeśli chcesz uruchomić grę w wyższych ustawieniach graficznych lub rozdzielczościach, ale nie jesteś zadowolony z wydajności, DLSS umożliwia renderowanie gry w niższej rozdzielczości, uzyskując w ten sposób korzyści związane z wydajnością. Może generować obraz o znacznie wyższej jakości.

DLSS w wersji 2.0 udoskonalił zastosowanie tej techniki. Wygenerowane obrazy o wyższej jakości są jeszcze bardziej szczegółowe niż wcześniej, a na zapleczu NVIDIA przeniosła się do innego systemu niż gra, więc nie ma potrzeby testowania i trenowania każdej gry przed wdrożeniem DLSS. Wraz z DLSS 2.0 pojawiło się pewne dostosowanie samej funkcji: zamiast wybierać między Włączony i Wyłączony, można wybierać spośród trybów Jakości, Zrównoważonego i Wydajności, które oferują skalowanie z różnych rozdzielczości.

Porównanie wersji dlss

Jeśli brzmi to dla ciebie trochę jak czarna magia, jest to normalne, ale ważne jest, aby pamiętać, że DLSS nie jest oprogramowaniem. Nie jest to coś, co można pobrać lub załatać w grze. Rdzenie Tensor w ostatnich dwóch liniach GPU NVDIA, które obsługują funkcje ray tracingu, są tymi samymi rdzeniami, które zasilają DLSS, więc DLSS jest uważany za funkcję RTX, nawet jeśli sam w sobie nie jest ray tracingiem.

Czytać  Retroarch nie działa? Oto kilka poprawek

Jak korzystać z DLSS

Na szczęście DLSS można znaleźć ze wszystkimi innymi ustawieniami graficznymi w grach. Oznacza to, że nie ma ustawień NVIDIA, które musisz przełączać, ani ustawień systemu Windows, z którymi musisz się bawić. Zakładając, że masz zainstalowany procesor graficzny NVIDIA RTX, a Twoje sterowniki (wraz z aplikacją GeForce Experience) oraz Twoja kopia systemu Windows są aktualne, wystarczy znaleźć w grze przełącznik DLSS.

Opcja konfiguracji DLSS

Ważne jest, aby pamiętać, aby ustawić grę na dowolną rozdzielczość, której chcesz użyć do wyświetlania. Jeśli planujesz używać DLSS do skalowania do 4K, twoja rozdzielczość powinna być ustawiona na 4K. Aktywując DLSS pod maską, gra będzie działać w niższej rozdzielczości wewnętrznej, a następnie zaktualizuje się do żądanej rozdzielczości. DLSS najlepiej sprawdza się w wyższych rozdzielczościach, takich jak 1440p i 4K, które są szczególnie drogie, zwłaszcza gdy chcesz pracować z szybkością powyżej 60 klatek na sekundę.

Wreszcie, jeśli już uruchamiasz grę w wysokiej rozdzielczości, z dużą liczbą klatek na sekundę lub Twój komputer ma wąskie gardło z powodu innego komponentu, takiego jak procesor, korzyści z DLSS będą znacznie mniej widoczne. Należy również pamiętać, że wzrost wydajności zawsze będzie zależeć od obciążenia karty, a także reszty sprzętu.

Główne obsługiwane gry

Nie wszystkie gry są kompatybilne z DLSS! W chwili pisania tego tekstu (połowa 2021 r.) tylko Łącznie 41 meczów Wspieraj to. Jednak jego obecność w wielu z tych gier znacznie poprawia wydajność i jakość wizualną, szczególnie w przypadku integracji DLSS 2.0 lub nowszej. Pomaga nawet nadrobić część utraconej wydajności, umożliwiając śledzenie promieni w obsługiwanych grach. W tej chwili najlepsze implementacje DLSS, jakie widzieliśmy, można znaleźć w następujących 10 grach:

  • Kontrola
  • Śmierć osierocona
  • Cyberpunk 2077
  • W środku zła
  • Niebo nikogo
  • Ghostrunner
  • Metro Exodus Enhanced Edition (Uwaga: oryginalny Metro Exodus obsługuje ray tracing i DLSS 1.0, podczas gdy Enhanced Edition wymaga ray tracingu i jest kompatybilny z DLSS 2.1)
  • Minecraft: Edycja Bedrock
  • Call of Duty: Strefa Wojny
  • Zremasterowany Crysis
Czytać  Najlepszy przewodnik po gamepadzie do gier na PC

Co to jest superrozdzielczość FidelityFX?

FidelityFX Super Resolution to konkurencyjny standard open source zapoczątkowany przez AMD, głównego konkurenta Nvidii. Podobnie jak DLSS, jego celem jest wykorzystanie technologii ulepszania, aby umożliwić granie w wyższych rozdzielczościach bez rzucania karty graficznej na kolana.

Co to jest aktualizacja Nvidia Dlss Fidelityfx?

Jednak w przeciwieństwie do DLSS, FidelityFX Super Resolution NIE jest akcelerowany sprzętowo przy użyciu rdzeni Tensor lub innego specjalistycznego sprzętu. Jest to oprogramowanie typu open source, które rozwiązuje problem, który ma rozwiązać DLSS, a ponieważ jest to oprogramowanie typu open source, Intel prawdopodobnie użyje go w przyszłych wersjach GPU, również. (I tak, karty Nvidia też to obsługują.)

Tam, gdzie są obsługiwane, FidelityFX i DLSS zrobią wiele, aby obniżyć wymagania dotyczące wydajności wymagane przez gry nowej generacji na wyświetlaczach o wysokiej rozdzielczości. Szczególnie zalecamy zakup karty obsługującej jedną lub obie z tych funkcji, jeśli planujesz używać monitora 1440p lub 4K, ponieważ tam są one najbardziej przydatne.

Czy interesują Cię nowe i nowoczesne funkcje, takie jak DLSS, HDR lub ray tracing, czy też uważasz, że są one mniej zmieniające grę, niż wszyscy chcą wierzyć? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

.

Czy ten artykuł jest przydatny?