Aplikacje ze Sklepu Google Play są mniej bezpieczne dzięki zmienionej polityce prywatności danych

Google Play Store Data Policy Featured

Użytkownicy Androida mogą czuć się nieco mniej bezpieczni od środy 20 lipca 2022 r. Google opublikował zmienione wytyczne dotyczące przesyłania aplikacji, pozostawiając odpowiedzialność wyłącznie programistom za opublikowanie polityki prywatności swoich aplikacji. Czy nadal czujesz się bezpiecznie pobierając ze Sklepu Google Play?

Zmienione zasady Google dotyczące danych

Polityka danych została poddana publicznej kontroli, odkąd Apple zainicjowało nową politykę, która pokazuje użytkownikom, jakie aplikacje danych gromadzą od nich. Jest to tak restrykcyjne, że niektóre wielkie nazwiska były bardzo zdenerwowane firmą z Cupertino. Przede wszystkim Facebook/Meta złożył wiele bardzo publicznych skarg, ponieważ wiedział, że zaszkodzi to jego modelowi biznesowemu.

Wydawało się, że Google podąża za przykładem Apple, ale teraz cofa się, czyniąc swoją politykę mniej bezpieczną. Zaledwie w zeszłym roku Google ogłosił, że twórcy aplikacji będą musieli szczegółowo opisać praktyki bezpieczeństwa swoich aplikacji i czy oddzielne, niezależne źródło zweryfikowało bezpieczeństwo. To była świetna wiadomość dla wszystkich, z wyjątkiem być może deweloperów.

Tuż po wstępnym ogłoszeniu Google złagodziło wymagania dotyczące Google Play. Usunął wymóg procesu weryfikacji przez stronę trzecią i wyznaczył termin, w którym deweloperzy będą musieli przesłać dane za pośrednictwem formularza bezpieczeństwa danych do pierwszego kwartału tego roku.

Wygląda na to, że była to data krocząca, ponieważ Google wyznaczył teraz ostateczny termin 20 lipca dla aplikacji, aby zapewnić okno, jakie zasady gromadzenia danych. Bez procesu weryfikacji programiści mogą być nieuczciwi w kwestii tego, co gromadzą.

Chociaż Google zauważa, że ​​programiści, którzy nie prześledzą i nie prześlą informacji, mogą zostać odrzucone przyszłe aplikacje lub aktualizacje, nadal pozostawia to pewien dyskomfort. Wydaje się, że nie ma sensu dołączać tych informacji, jeśli nie zostaną one zweryfikowane – po prostu nie wydaje się to bezpieczniejsze niż niepodanie informacji.

Czytać  Android rozszerzy wykrywanie trzęsień ziemi i alerty

Jak to wpłynie na użytkowników Androida?

W jaki sposób nowa polityka prywatności danych w sklepie Google Play wpłynie na Ciebie, będzie zależeć od tego, jak dobrze czujesz się z tymi wiadomościami. Czy czujesz się komfortowo, podając swoje dane osobowe w aplikacji? Wtedy ta zmieniona polityka nie będzie miała na Ciebie wpływu. Czy jesteś podejrzany o aplikacje i uważasz na to, czego nie wiesz? To prawdopodobnie wpłynie na ciebie.

Świetnym przykładem tej polityki, która nie sprawia, że ​​pobieranie ze Sklepu Google Play jest bezpieczniejsze, jest popularna aplikacja społecznościowa TikTok. Kongres USA jest po firmie macierzystej TikTok ByteDance. Chińska firma została oskarżona o zapewnienie chińskiemu rządowi dostępu do danych użytkowników z USA. Jednak strona bezpieczeństwa danych przesłana do Google twierdzi, że nie udostępnia danych stronom trzecim. Wydawałoby się, że rząd chiński jest z całą pewnością stroną trzecią.

To, do czego przyznaje się Byte Dance, to gromadzenie „nazw i identyfikatorów użytkownika” dla „funkcji aplikacji”. „Dokładna lokalizacja” jest również zbierana dla „funkcji aplikacji”, co budzi niepokój tego pisarza.

Wygląda na to, że Google weźmie ByteDance za słowo, ponieważ jego zmieniona polityka mówi„Ty [app developers] są odpowiedzialni za składanie pełnych i dokładnych oświadczeń w informacjach o aplikacji w Google Play. … Tylko Ty posiadasz wszystkie informacje wymagane do wypełnienia formularza bezpieczeństwa danych.”

Pomimo luźnego języka, Google twierdzi również, że podejmie działania, gdy wystąpi rozbieżność między zachowaniem aplikacji a tym, co deklaruje Google. Jednak dalej mówi: „Google Play przegląda aplikacje pod kątem wszystkich wymagań zasad; jednak nie możemy określić w imieniu programistów sposobu, w jaki obchodzą się z danymi użytkowników”. To sprawia, że ​​wygląda na to, że nikt nie sprawdza, co programiści zgłaszają w związku z obsługą danych użytkowników.

Czytać  Facebook tworzy zbiór danych o otwartym kodzie źródłowym, aby zmniejszyć stronniczość AI

Należy zauważyć, że pomimo surowej polityki Apple dotyczącej gromadzenia danych w App Store, wymienia ona również aplikację TikTok, a ustawodawcy amerykańscy są za zarówno Apple, jak i Google, aby usunąć aplikację odpowiednio z App Store i Google Play Store.

Kredyt obrazu: Unsplash

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej