8 sposobów na zmianę przeznaczenia starych routerów

8 sposobów na zmianę przeznaczenia starych routerów

Czy nie możesz się doczekać premiery najnowszego gadżetu technologicznego? Oczywiście, że tak! Ale kiedy to nowe urządzenie zastępuje stare, stajesz przed odwiecznym pytaniem: „Co powinienem zrobić ze starym?” Jeśli Twoim najnowszym urządzeniem jest nowy router, te szybkie pomysły sprawią, że zastanowisz się, jak ponownie wykorzystać stare routery bez ich wyrzucania.

1. Bezprzewodowy wzmacniacz

Jeśli Twoja sieć Wi-Fi nie dociera do wszystkich części domu, możesz użyć starego routera jako wzmacniacza bezprzewodowego. Wzmacniacz to urządzenie, które tworzy punkt dostępowy, który wysyła sygnał bezprzewodowy do nowego routera sieciowego. Gdy ustawisz go na skraju zasięgu routera, wzmacniacz rozszerza zasięg sygnału, aby sygnał mógł dotrzeć do wszystkich obszarów domu.

Możesz nawet użyć go do rozszerzenia zasięgu za granicę. Ze względu na transfer danych między dwoma punktami konfiguracja bezprzewodowego wzmacniacza może powodować pewne znaczące problemy z opóźnieniami.

2. Wi-Fi dla gości

reuse-wifi-guest-routers

Nie wszystkie routery mają wbudowany bezpieczny tryb gościa. Jeśli chcesz, aby Twoi goście mieli dostęp do Internetu podczas wizyty, ale nie chcesz, aby mieli dostęp do urządzeń w tej sieci, możesz użyć starego routera jako Wi-Fi dla gości. Możesz go skonfigurować tak, aby nie potrzebowali nawet hasła, jeśli chcesz.

3. Przełącznik sieciowy

ponowne użycie routera-przełącznika sieciowego

Wraz ze wzrostem liczby urządzeń, które wymagają połączenia Ethernet, możesz napotkać problemy, ponieważ większość routerów ma sześć lub mniej portów Ethernet. Zamiast kupować nowy przełącznik sieciowy w celu zwiększenia liczby portów Ethernet, po prostu podłącz stary router do nowego i korzystaj z udostępnianych przez niego portów. Aby to zrobić, Twój stary router musi być zgodny z DD-WRT, a jedynym dodatkowym elementem, którego potrzebujesz, jest kabel Ethernet.

4. Most bezprzewodowy

Most bezprzewodowy różni się od przedłużacza bezprzewodowego, ponieważ łączy więcej niż jedną sieć sygnałową. Sieci te są zazwyczaj fizycznie odseparowane, jak w kilku biurach tej samej firmy. Dzięki temu mogą działać jako osobne połączenia, dzięki czemu ruch nie przytłacza pojedynczej sieci. Wykorzystaj swoje stare routery do tworzenia różnych sieci w domu lub małej firmie.

Czytać  Jailbreak Amazon Fire TV Stick: wszystko, co musisz wiedzieć

5. Centrum inteligentnego domu

Ponowne wykorzystanie routera inteligentnego domu

Jeśli twój stary router ma port szeregowy, możesz zmienić jego przeznaczenie jako serwer automatyki domowej. Gdy to zrobisz, na routerze działa serwer sieciowy, do którego uzyskujesz dostęp za pomocą przeglądarki. Ten projekt nie jest łatwy do wykonania, ale jeśli lubisz praktyczne podejście do technologii, ten projekt pozwoli ci lepiej zrozumieć automatykę domową.

6. Dysk NAS

Czy chcesz przechowywać dane na jednym urządzeniu pamięci masowej i uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego miejsca w domu? Możesz użyć urządzenia NAS (Network Attached Storage) podłączonego do starego routera. Potrzebujesz routera, który może uruchamiać niestandardowe oprogramowanie układowe i ma wolny port USB. Router powinien również umożliwiać przeglądanie zawartości urządzenia. Dzięki tej konfiguracji w sieci możesz użyć dowolnego urządzenia, aby uzyskać dostęp do plików na serwerze NAS.

7. Połączenie VPN

Wiele starszych routerów nie ma możliwości utworzenia VPN, ale jeśli Twój nie jest tak stary, jest to możliwe. Sprawdź dane producenta routera, aby sprawdzić, czy jest to opcja dla Ciebie. Może to być świetnym dodatkiem do sieci domowej, zwłaszcza podczas zakupów online lub pracy zdalnej.

8. Punkt dostępu

ponowne wykorzystanie routerów-punkt dostępowy

Jeśli masz firmę lub inną lokalizację, w której chcesz zezwolić na dostęp dla gości, możesz zmienić stary router w punkt dostępu. Możesz skonfigurować hotspot z portalem przechwytującym, który zmusza użytkowników do wyrażenia zgody na jego warunki, wyświetlania reklam lub dokonywania płatności przed kontynuowaniem.

Bonus: pomaganie innym

Nie musisz ponownie używać starych routerów w domu. Jeśli żadna z powyższych opcji nie wydaje Ci się dobrą opcją, rozważ przekazanie routera. Jeśli nadal działa dobrze, może być świetnym dodatkiem do lokalnej małej firmy, szkoły lub organizacji non-profit. W rzeczywistości, rozważ przekazanie lub recykling starej elektroniki kiedy to możliwe.

Czytać  Jak otwierać porty i konfigurować przekierowanie portów na routerze

Jeśli lubisz majstrować przy technologii i nie znosisz oglądania dobrego sprzętu w koszu, możesz wypróbować niektóre z tych projektów, aby Twoja sieć domowa lub firmowa działała ciężej.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?