8 sposobów kompresji dokumentów PDF na komputerach i urządzeniach mobilnych

8 sposobów kompresji dokumentów PDF na komputerach i urządzeniach mobilnych

Piękno formatu PDF polega na tym, że można go otworzyć na dowolnej platformie, zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i telefonie komórkowym. Tworzenie, wysyłanie, udostępnianie, czytanie i edytowanie dokumentów PDF jest łatwe i działa wszędzie. Niestety niektóre pliki PDF są zbyt duże. Rodzi to problemy, które omówimy poniżej, wraz z rozwiązaniem: kompresuj dokumenty PDF w systemach Windows, macOS, Linux, Android i iOS.

Wady dużych dokumentów PDF

Podczas kompresji dokumentów PDF występują różne problemy. Niektóre z najczęstszych to:

 • Do wiadomości e-mail nie można dołączać dużych plików PDF, ponieważ większość dostawców usług poczty e-mail, takich jak Gmail, ma limit załączników do 25 MB.
 • Dużych plików PDF nie można dołączać do aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak WhatsApp, ponieważ ma limit 16 MB.
 • Wysyłanie i pobieranie trwa dłużej, zwłaszcza przy mniejszej przepustowości i w niektórych sytuacjach, takich jak podróżowanie w odległe obszary.
 • Zużywa większą przepustowość, co może stanowić problem w przypadku połączeń taryfowych, takich jak smartfony lub plany taryfowe operatora.

Darmowy kompresor PDF (Windows)

Pierwsza aplikacja na liście to Darmowy kompresor PDF dla Windowsa.

 1. Po zainstalowaniu aplikacji kliknij przycisk „Przeglądaj”, aby wybrać plik PDF, a następnie wybierz „Zapisz jako”, aby wybrać lokalizację do zapisania danych wyjściowych. Domyślnie wybierze ten sam folder, w którym znajduje się oryginalny plik.
Darmowy interfejs kompresora PDF dla systemu Windows 11

Wybrałem opcję e-book, aby zachować jakość obrazu w średniej rozdzielczości. Wybrany przeze mnie e-book ma rozmiar 9,21 MB. Możesz bawić się ustawieniami, aby sprawdzić, czy ostateczne wyniki odpowiadają Twoim potrzebom.

Darmowe wyjście kompresora PDF Windows 11
 1. Kliknij przycisk „Kompresuj”, aby rozpocząć proces. Nie powinno to zająć zbyt dużo czasu. Plik wyjściowy miał tylko 471 KB, co jest imponujące, i zajęło to tylko trzy sekundy. Tekst jest ostry, a obrazy ostre.

Kompresor PDF (Windows)

Kompresor PDF to kolejne narzędzie Windows do kompresji plików PDF.

 1. Otwórz aplikację i zauważ, że interfejs użytkownika jest trochę zajęty. Przekonwertujemy plik PDF na skalę szarości (czarno-biały), aby jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar pliku PDF.
 2. Kliknij ikonę folderu, aby wybrać plik PDF. Wybierz opcję „Dokument czarno-biały — półtony”.
 3. Wybierz jakość pliku wyjściowego. Poniżej, u dołu, możesz również ustawić rozdzielczość obrazu, aby dalej kontrolować rozmiar wyjścia.
Ustawienia kompresora PDF w systemie Windows 11
 1. Kliknij przycisk „Kompresuj”, aby rozpocząć. W naszym przykładzie plik 9,21 MB został zmniejszony do 181 KB.

Jak skompresować dokumenty PDF na macOS

Podgląd zapewnia natywną opcję zmniejszenia rozmiaru pliku podczas eksportowania pliku w formacie PDF; jednak wyniki są często niezadowalające. Są lepsze opcje, które omówimy poniżej.

Czytać  Jak rysować strzałki w GIMP

Jeden z nich jest Filtry kwarcowe. Dodaj dodatkowe filtry do domyślnych filtrów oferowanych przez Apple w Podglądzie, aby zmniejszyć rozmiar pliku PDF. Kwarc jest również bardziej zgodny z jakością i rozmiarem skompresowanych plików.

W App Store dostępnych jest również kilka aplikacji innych firm.

Lekki plik PDF (macOS)

 1. Zainstaluj i otwórz Lekki plik PDF i przeciągnij i upuść plik PDF, który chcesz skompresować na macOS.
Lekki interfejs PDF dla Mac
 1. Proces kompresji rozpocznie się natychmiast. Nie ma przycisków do naciśnięcia ani opcji do wyboru. Zwróć uwagę, że nowe archiwum nadpisze istniejące archiwum, więc możesz najpierw utworzyć kopię.
Lekka kompresja PDF na Mac
 1. Po zakończeniu procesu aplikacja wyświetli wyniki.

Redukcja PDF (macOS)

Redukcja PDF działa jak lekki plik PDF, ale z jedną zauważalną różnicą: po upuszczeniu pliku PDF pozwala wybrać jakość i rozdzielczość pliku wyjściowego. Możesz bawić się tymi ustawieniami, aby znaleźć równowagę, w której pliki są kompresowane przy minimalnej utracie jakości.

Ustawienia zmniejszania plików PDF w Mac

W przeciwieństwie do Lightweight PDF, poprosi Cię o wybranie lokalizacji pobierania zamiast nadpisywania istniejącego pliku.

Kompresja Pdf Shrink Mac

Ghostscript (Linux)

 1. Otwórz narzędzie wiersza poleceń, znane również jako Terminal. Jeśli nie wiesz jak, kliknij ikonę Ubuntu, aby otworzyć Dash i wpisz Terminal, aby go znaleźć i otworzyć.
 1. Użyj następującego polecenia, aby zainstalować Ghostscript.
Zainstaluj Ghostscript Linux
 1. Następujące polecenie zmniejszy rozmiar pliku PDF. Zauważ, że będziesz musiał odpowiednio zmienić nazwę pliku PDF w poleceniu. W moim przypadku plik został zapisany w folderze Pobrane. Upewnij się, że ścieżka jest poprawna, a także nie będzie w stanie wykryć pliku PDF, aby go skompresować.
Kompresja Ghostscript Pdf Linux, polecenie

W powyższym przykładzie plik wejściowy miał 4 MB.

Przed kompresją Pdf Linux

A plik wyjściowy miał tylko 235 KB.

Po kompresji plików PDF w systemie Linux

Zagęszczanie (Linux)

Zagęszczać jest open source i jest hostowany na GitHub

 1. Otwórz aplikację i powitaj go prostym graficznym interfejsem użytkownika. Wybierz plik PDF, który chcesz skompresować i wybierz Typ. Jeśli nie jesteś pewien, wybierz „Wyświetl” lub baw się różnymi opcjami, aż uzyskasz zadowalający wynik.
Zagęszczaj kompresję wejściowego pliku PDF w systemie Linux
 1. Kliknij przycisk „Kompresuj teraz”.
Zagęszczanie wyjściowej kompresji plików PDF w systemie Linux
 1. Otrzymasz powiadomienie, gdy plik PDF zostanie skompresowany.

To krótkie pudełko wyjaśnia różne rodzaje kompresji, które Densify ma do zaoferowania i co one oznaczają w celach informacyjnych.

Zagęszczaj typy kompresji Linux

Kompresuj plik PDF (Android)

 1. Po instalacji Skompresuj plik PDF, dotknij „Otwórz PDF”, aby wybrać plik, a następnie kliknij „Skompresuj”, aby rozpocząć. Możesz wybrać poziom kompresji, ale zalecane ustawienia są wystarczająco dobre.
 2. Zobaczysz wyskakujące okienko, które podzieli ilość zaoszczędzonego miejsca i zapyta, jak chcesz zapisać skompresowany plik PDF na Androida.
Kompresuj plik PDF na Androida

Kompresor PDF (iOS)

Kompresor PDF działa jak jego odpowiednik na Androida.

 1. Kliknij przycisk „Wybierz PDF”, aby wybrać dokument PDF. Wybierz jedno z ustawień kompresji, a następnie dotknij „Kompresuj PDF”.
Kompresor PDF ios
 1. Powinieneś zobaczyć wyskakujące okienko ze szczegółami kompresji. Skompresowany plik można znaleźć w zakładce „Skompresowany”.
Czytać  Co to jest TeamSpeak i jak jest używany?

Wady kompresji dokumentów PDF

Zobaczyliśmy, dlaczego konieczne jest kompresowanie dokumentów PDF i jak możemy kompresować pliki PDF na różnych stacjonarnych i mobilnych systemach operacyjnych. Ale co z wadami kompresji plików PDF? Obejmują one:

 • Nie wszystkie narzędzia są bezpłatne. Niektórzy pobierają opłaty, a inni przyjmują model freemium.
 • Zbyt duża kompresja plików PDF może obniżyć jakość dołączonych obrazów, rujnując wrażenia czytelnika.
 • Zbyt duża kompresja może również uszkodzić tekst i inne elementy, przez co plik PDF będzie nieczytelny.

Częste pytania

1. Co się stanie, gdy skompresuję pliki PDF?

Obrazy i inne materiały graficzne w pliku PDF są pomniejszone. Oznacza to, że są odtwarzane w niższej rozdzielczości i zawierają mniej pikseli, dzięki czemu zajmują mniej miejsca.

2. Czy powinienem kompresować pliki PDF w trybie offline?

Przesyłanie plików online na serwery programistów innych firm wiąże się z zagrożeniem prywatności i bezpieczeństwa. Jeśli uważasz, że charakter dokumentu jest wrażliwy, lepiej skompresować go w trybie offline.

3. Jak długo trwa kompresja plików PDF?

To zależy od rozmiaru pliku PDF. Jednak podczas testów tutaj skompresowanie pliku o wielkości 20 MB zajęło mniej niż 5 sekund.

Kończący się

Jeśli kompresja nie działa, na przykład jakość nie jest odpowiednia, możesz podzielić plik PDF na mniejsze części lub podzielić go. Wadą tej metody jest to, że byłoby wiele plików PDF, a użytkownik musiałby otwierać każdy z nich osobno.

Inną opcją jest przekonwertowanie pliku PDF na skalę szarości. Jest to przydatne, gdy plik PDF zawiera zbyt wiele obrazów. Konwersja pliku PDF do skali szarości spowoduje konwersję obrazów do czerni i bieli wraz z czcionkami i wszystkimi innymi elementami koloru, zmniejszając rozmiar pliku PDF bez pogorszenia jakości.

Sprawdź tę listę opcji, aby dowiedzieć się, jak edytować pliki PDF na komputerze i za pomocą narzędzi online. Dowiedz się również, jak łączyć pliki PDF w systemach Windows i Linux.

Czy ten artykuł jest przydatny?